Skocz do zawartości

Osłona przeciwświetlna do Dobson 10" Flex Tube


Campana

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. 

Zastanawiam się nad osłoną do mojej synty.

Znalazłem coś takiego:

https://deltaoptical.pl/oslona-przeciwswietlna-do-dobson-10-flex-tube

Ktoś może posiada? Cena  nie taka straszna, a sam nie wiem czy warto,  bawić się w zakup karimaty, materiału i obszywanie.

 

 

 

20161104_123507_693687.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją. Kompletnie dla mnie nieprzydatna. I też do 10" Flex Tube. Ma 4 pręty wszyte, podczas gdy teleskop osadzony jest na 3 rurkach. Za cholerę nigdy nie byłem w stanie (mimo moich najszczerszych chęci) ustawić tak tej ścierki, żeby nie przysłaniała lustra głównego. Gdyby miała 3 pręty, byłoby ok. 4 przeszkadzają. Oczywiście jeśli chodzi o osłonę lustra, to spełnia swoją rolę, ale kosztem jego średnicy. Na obserwację jej nie zabieram. Leży nieużywana w kącie, może kiedyś się przyda ale na pewno nie do tego teleskopu.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam 10" SkyWatchera Flex Tube. Nawet się w nim chwalę w stopce :P

 

PS: Właśnie uświadomiłem sobie, że może potrzebujesz tej płachty do innego Newtona niż 10" Flex Tube. Jeśli tak jest i paka z lustrem wtórnym wspiera się na 4 słupkach - to w takim wypadku może okazać się przydatna.

Edytowane przez alinoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alinoe napisał:

 

 

PS: Właśnie uświadomiłem sobie, że może potrzebujesz tej płachty do innego Newtona niż 10" Flex Tube. Jeśli tak jest i paka z lustrem wtórnym wspiera się na 4 słupkach - to w takim wypadku może okazać się przydatna.

 

Tak, rozglądam się za czymś do 10'' Flex Tube. 

 

Po tym co napisałeś, szkoda wydawać 80 zł  na coś bezużytecznego.

Pozostaje pokombinować samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszK napisał:

@alinoe nie da się jej jakoś naciągnąć, aby nie wchodziła w tor optyczny? Też się nad nią zastanawiałem.

Mi się nie udało a bardzo chciałem. Zawsze jakaś część płachty przysłania lustro, nawet jak się ją tak obróci, żeby więcej przestrzeni było na dole i grawitacyjnie szmata powinna ciągnąć w stronę ziemi. Może nie wszystkim to akurat będzie przeszkadzać że tam nie wiem, 10-15% lustra jest przesłonięte ale mnie to denerwuje. Przy najbliższej okazji jak będę u brata (u którego trzymam teleskop) założę ją i porobię zdjęcia.

Edytowane przez alinoe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzicie ! Dzięki tematowi wpadłem na pomysł jak zrobić osłonę do mojego Flexa. Tylko pytanie, jak jest ta oryginalna osłona mocowana by nie suwała się do dołu ? Do czego to "upolować" ? Ściągacz w miejscu nad tym białym elementem górnej klatki ?

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2019 o 11:09, astrokarol napisał:

@jupiter1969 fajnr, też to nam w planach ale wolałbym zrobić to z tworzywa. Pytanie pod jakik hasłem go szukać ?

Może to się nada.

https://allegro.pl/oferta/0-5mm-pet-poliester-125x205cm-bezbarwna-jak-pleksi-5876249548

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Campana napisał:

@alinoe

Dostałeś odpowiedź z delty? 

Witam,

 

zadzwoniłem. Omówiłem problem. Pokrowce zostały sprawdzone i rzeczywiście - do 10" wersji są na 4 słupki a do 12" na 3. Wysłałem im zdjęcia (te co poniżej). Mają dać odpowiedź co z tym robimy.

sukno.jpg

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.