Skocz do zawartości

APO


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad idealnym zestawem do szerokich kadrów. Wychodzi mi, że dla ASI 1600 czy ASI 294 jest to około 400mm ogniskowej.

Zastanawiam się czy lepszym wyborem jest 80/500 z reduktorem 0.8. np Tecnosky, czy też lepiej iść w kierunku 71SDQ.

ten drugi jest dłuższy i być może odrobinę za długi, ale konstrukcja wydaje się solidniejsza.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, odzew był ogromny ale napisze teraz konkretniej.

 

Rozważam zakup APO do szerokich kadrów. Wybiorę spośród dwóch:

 

Skywatcher Esprit 80

 

lub TS 71SDQ

 

z kamerką o polu widzenia asi 1600

 

 

Pierwszy jest drogi jak na tani teleskop, ale ponoć jest super jakościowo no i jasny.

Drugi jest w dobrej cenie ale raz że chyba za wąski a dwa że to co widzę w watkach o tym teleskopie to jakiś dramat jakościowy.

 

Ktos isę porwie na komentarz? Radę?

 

 

P.S> Generalnie starszyzna plemienna radzi kup APO to pozbędziesz się problemów, a z tego co czytam na temat różnych teleskopów to APO jest co najmniej tak samo problematyczne jak pozostałe typy teleskopów, tylko kolimuje się w fabryce.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2019 o 21:34, kubaman napisał:

Zastanawiam się nad idealnym zestawem do szerokich kadrów. Wychodzi mi, że dla ASI 1600 czy ASI 294 jest to około 400mm ogniskowej.

 

Myślałem, że szerokie kadry to ogniskowa max 200mm dla FF, przy czym zdecydowanie raczej 50, może 135mm? :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, po pierwsze gruby wątek o problemach z 71SDQ i 86SDQ od TSa. 71SDQ ma kilka osób i wszyscy narzekają. Szukałem info na CN o innych takich jak sharpstar, czy tecnosky, zasadniczo jak to jest F7 to niema problemu,ale jak coś szybszego i z korektorem wbudowanym to wielka lipa. Oczywiście jest Takahashi,ale nie wydam tej kasy a poza tym na RODOS słyszałem, że 85 też jest lipne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

APO

Ja bym jednak rozróżnił APO i kwadruplet - pierwszy wymaga korektora (i zabawy w złączki i odległości), drugi nie. Sprzętem bezobsługowym jest kwadruplet, APO to tak "prawie" bezobsługowy. Newton jest daleko w tyle :) Kurcze, gdyby nie wtopa TSa z tymi nowymi kwadrupletami to miałbyś super sprzęty do wyboru. Ja po tutejszych problemach użytkowników raczej nigdy nie wejdę w nowe TSy (chyba że coś wreszcie zmienią w produkcji i wyraźnie o tym napiszą). Te nowe sprzęciki uważam za złom optyczny.

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Myślałem, że szerokie kadry to ogniskowa max 200mm dla FF, przy czym zdecydowanie raczej 50, może 135mm? :)

 

Ja myślałem, że szerokie kadry to tak poniżej 20 mm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, nie piszę z własnych doświadczeń ale, że człowiek trochę oczytany i ma kolegów to zdecydowanie radzę Esprita. To sprzęt naprawdę bezproblemowy i znacznie lepiej wykonany niż te ze stajni TS-a. Tak szczerze, to czytając na forum o ich wyrobach  w żołądku mi się przewraca.

A z doświadczeń własnych, miałem 3 APO od TS-a. Jedną tubę (kwadruplet 71 f4,9) oddałem na drugi dzień -tragedia, APO 102 f/5.1 bujałem się przez pół roku, kompletnie nie nadawał się do niczego i tylko dzięki pomocy Jesiona udało mi się zamienić na lepszy, no i APO 130, w sumie wszystko ok, ale jak wiesz niedługo potem wymieniłem na CFF 140 i nie dlatego, że miałam za dużo pieniędzy.

 

A tuby od SW: mam ED 80, działa bez zarzutu, Paweł nią foci, miałem też ED 120- tez bez zarzutu, idealny sprzęt. Paru moich kolegów ma Esprity i są zadowoleni.

Również z własnych doświadczeń polecam RedCata. To optyka -żyleta, z małym pixelem idealnie do szerokich kadrów się nadaje przy skali ok. 3"/pix 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, kubaman napisał:

Maćku, po pierwsze gruby wątek o problemach z 71SDQ i 86SDQ od TSa. 71SDQ ma kilka osób i wszyscy narzekają. Szukałem info na CN o innych takich jak sharpstar, czy tecnosky, zasadniczo jak to jest F7 to niema problemu,ale jak coś szybszego i z korektorem wbudowanym to wielka lipa. Oczywiście jest Takahashi,ale nie wydam tej kasy a poza tym na RODOS słyszałem, że 85 też jest lipne.

Tak, było lipne. Ale już nie jest. Kuba ty chciałbyś połączyć dwie rzeczy które się niestety nie łączą- super jakość optyki bo celujesz w mały piksel - i małą cenę. To się nie da - oba samce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba a może coś takiego https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3881_TS-Optics-Photoline-80mm-f-6-FPL53-Triplet-Apo-2-5--RPA-Zahnstangen-Auszug.html

+ https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11122_Riccardi-0-75x-APO-Reducer-und-Bildfeldkorrektor-mit-M63x1-Gewinde.html

Tą tubą foci Rafał (fizyk5) i jest z niej zadowolony. Dało by Ci to ogniskową 360mm ze światłosiłą f/4,5.

Rafał używa kamery ASI071.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich krótkich doświadczeń z APO (również serią SDQ) wynika, że APO są o tyle bezproblemowe, że jak już uporasz się z ich problemami to nie wracają one jak bumerang w najmniej oczekiwanym momencie.

Ja jestem z 86 SDQ zadowolony i śmiało mogę powiedzieć, że chcę zostać z nim na dłużej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika że na pewnych elementach warto oszczędzać a na innych nie - trzeba tylko wiedzieć na których - optyka jest u mnie na ostatnim miejscu do oszczędzania w tym hobby ;) Warto też stosować sprawdzone rozwiązania dostosowane do miejsca w którym robisz zdjęcia tak aby czas poświęcać na focenie zamiast na walkę ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, ja jestem zdania że generalnie nie warto oszczędzać na niczym. Dlatego mocno zainwestowałem i m.in RASA jest moim podstawowym teleskopem. Ale jako że mam dwa monty (w zasadzie to mam trzy, ale jednego się chce pozbyć) to mi żal zmarnowanych możliwości. Nie kupię Taka, a jeśli to długiego kiedyś.

 

Zdecydowałem się na Esprita 80.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

radzę Esprita

Czy do Esprita podchodzi ten sam flattener, co do ED80?

4 godziny temu, wessel napisał:

Kuba ty chciałbyś połączyć dwie rzeczy które się niestety nie łączą- super jakość optyki bo celujesz w mały piksel - i małą cenę

W przypadku TS65Q jakoś się dało. Potem TS zszedł na psy.

50 minut temu, cyberboss napisał:

Z moich krótkich doświadczeń z APO (również serią SDQ) wynika, że APO są o tyle bezproblemowe, że jak już uporasz się z ich problemami to nie wracają one jak bumerang w najmniej oczekiwanym momencie.

Jeśli kwadruplet byłby dobrze wykonany, a nie skopany jak nowe TSy, to byłby bezproblemowy. Tak miałem w 65Q - zapiąłem kamerę i robiłem zdjęcia, bo nie był on fabrycznie skopany.

31 minut temu, .zombi. napisał:

optyka jest u mnie na ostatnim miejscu do oszczędzania w tym hobby

Ehh, do czego to doszło, że teleskopy po 5-10k są tymi "oszczędnymi"...

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo są na lata i ich się nie wymienia. Ja mojego Taka 106 kupiłem w 2007 roku za 10k złotych i nigdy nie przyszło mi do głowy go wymienić albo sprzedać. Do dziś mi znakomicie służy niezależnie od tego jaki mam sensor założony.I to jest ta oszczędność- czasu i nerwów, uganiania się za świętym Graalem astrofotografii.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.