Skocz do zawartości

Grzałka a powerbank


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne i Szanowni,

mam pewien problem / zagwozdkę. 

Otóż potrzebuję zrobić sobie dwie grzałki na obiektywy - zasilane z powerbanka (USB)

 

Mam aktualnie dwa mniejsze (ok 2500-3500mAh) oraz jeden taki: https://mi-home.pl/akcesoria/mi-power-bank-2c-20000mah-white 20k mAh

 

Liczę, że ktoś z Was podpowie jak takie wykonać :-) Dzięki z góry

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam te opisy marketingowe - Mi Xioami.

Najpierw piszą: "...można oczekiwać podwójnego wyjścia 5.1V/3.6A" a potem w specyfikacji: "Prąd wyjściowy 2× 5.1V 2.4A"

No to ile wreszcie tam jest?

Wspominają jeszcze o 12.0V 1.5A (MAX) 18W - ale w jaki sposób jest to realizowane, jakim wyjściem? Ktoś wie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kajetan napisał:

Nie prościej kupić?

Gdyby miał pewność, że przyjdą w 1,5 tyg o bym kupił. Teraz muszę zrobić. Jakbym miał kupić, to nie zakładałbym tematu :-)

 

50 minut temu, piotrkusiu napisał:

Uwielbiam te opisy marketingowe - Mi Xioami.

Wiesz ja też lubię - jednak wolałbym się skupić na sednie problemu - czyli zrobienie grzałki pod USB :-)

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, piotrkusiu napisał:

Uwielbiam te opisy marketingowe - Mi Xioami.

Najpierw piszą: "...można oczekiwać podwójnego wyjścia 5.1V/3.6A" a potem w specyfikacji: "Prąd wyjściowy 2× 5.1V 2.4A"

No to ile wreszcie tam jest?

Wspominają jeszcze o 12.0V 1.5A (MAX) 18W - ale w jaki sposób jest to realizowane, jakim wyjściem? Ktoś wie?

 

W niektórych powerbankach są porty USB obsługujące systemy szybkiego ładowania telefonów  jak Quick Charge - QC3.0, QC4.0+ (używane przez Samsunga czy Xiaomi) lub Super Charge (Huawei)  które podbijają napięcie wyj. do 9V, 12V a nawet 18V. Grzałki takiej elektroniki nie posiadają i będą zasilane zwykłym napięciem 5V.  Wiedzieć też trzeba, że pojemności podawane przez producentów powerbanków w mAh są dla napięć ogniw zastosowanych w tych powerbankach czyli 3,7V. Dla napięcia używanego w telefonach 5V pojemności te podawane w mAh będą odpowiednio mniejsze o tę różnicę. Taki myk lekko oszukańczy robiony przez producentów. Faktycznie na Aliexpress są fajne grzałki w dobrych cenach zasilane z USB z regulatorem mocy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pav1007 napisał:

Wiesz ja też lubię - jednak wolałbym się skupić na sednie problemu - czyli zrobienie grzałki pod USB :-)

Najprościej to powerbank + adapter 5V na 12v np. taki: https://abc-rc.pl/product-pol-10000-Zasilacz-12V-z-wtyku-USB-5V-na-12V-DC-5-5-2-5mm.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN

do tego grzałka- ogranicza nas "MAX prąd wyjściowy: ok 500mA" lub w przypadku innych adapterów 800mA czy nieco więcej. Mamy więc niewielką grzałkę zależnie 6-8-10W.

 

Dlatego darowałem sobie powerbanki z konwerterami napięcia i zastosowałem dwa małe akumulatorki 6V 3,4 Ah połączone szeregowo (można jeden większy 12V). Umieściłem to w saszetce biodrowej a na teleskopie mam gotową złączkę i sterownik na 3 grzałki. Podpinam się do saszetki albo do samochodu- zależnie od miejscówki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy starczy czy amperów ale ja np. z powodzeniem używam dwóch obudów powerbankowych dających napięcie oprócz usb czyli 5V dodatkowo 9, 12 i 15 V.

Ogniwa sam dokupuję więc w razie padu któregoś z nich szybko sobie wymienię.

https://pl.aliexpress.com/item/32816264509.html

W tym drugim trybie ma moce:

9 V/2.2A, 

12 V/1.3A

15 V/1A

Zasila mi w polu astrotracka a drugi jako zasilanie canona poprzez końcówkę z baterią. Na nieduże grzałki powinno starczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrkusiu napisał:

Najprościej to powerbank + adapter 5V na 12v np. tak

Ale po co 12V? Każde napięcie jest dobre, trzeba tylko dobrać odpowiednią rezystancję.

Zasadniczo te standardowe 2A przy 5V są aż za dość wystarczające dla grzałki do obiektywu. 

 

Poza gotowymi rozwiązaniami, są dwie opcje zrobienia tego samemu - drabinka rezystorów lub drut oporowy. Drut jest bardziej elastyczny, ale z rezystorów łatwiej odprowadzić równomiernie ciepło. Generalnie trzeba to zaszyć w jakiś materiał, dać rzep i gotowe. Jednak zrobienie tego żeby było elastyczne, nie wypalało dziury od drutu, tylko roznosiło ciepło równomiernie nie jest takie proste i osobiście nie znam na to skutecznej metody - dlatego kupiłem z Aliexpress :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

Na szukacz fajne, jak się tego nie rusza. Ale na obiektyw wersja z taśmą się po jakimś czasie rozpadnie, przerobione... Niemniej jako tymczasowe rozwiązanie mogłoby się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Na szukacz fajne, jak się tego nie rusza. Ale na obiektyw wersja z taśmą się po jakimś czasie rozpadnie, przerobione... Niemniej jako tymczasowe rozwiązanie mogłoby się sprawdzić.

Taśma solventowa powinna sobie poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Uwielbiam te opisy marketingowe - Mi Xioami.

Najpierw piszą: "...można oczekiwać podwójnego wyjścia 5.1V/3.6A" a potem w specyfikacji: "Prąd wyjściowy 2× 5.1V 2.4A"

No to ile wreszcie tam jest?

Wspominają jeszcze o 12.0V 1.5A (MAX) 18W - ale w jaki sposób jest to realizowane, jakim wyjściem? Ktoś wie?

 

Przy użyciu obu gniazd na raz może pójść z nich łącznie max 3.6A, ale jeśli używasz tylko jednego gniazda to może ono dać do 2.4A A wyższe napięcia to po prostu funkcja Quick Charge i będą z niej korzystały tylko urządzenia, które ja obsługują.

 

13 godzin temu, Hamster napisał:

Wiedzieć też trzeba, że pojemności podawane przez producentów powerbanków w mAh są dla napięć ogniw zastosowanych w tych powerbankach czyli 3,7V. Dla napięcia używanego w telefonach 5V pojemności te podawane w mAh będą odpowiednio mniejsze o tę różnicę. Taki myk lekko oszukańczy robiony przez producentów. Faktycznie na Aliexpress są fajne grzałki w dobrych cenach zasilane z USB z regulatorem mocy. 

Warto dodać ze Xiaomi akurat podaje na powerbankach odpowiednik pojemności dla napięcia wyjściowego i w przypadku 20000mAh jest to 12700mAh dla 5.1V ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 swego czasu rozpykiwałem temat zasilania czegokolwiek z powerbanków i wyszło mi, że tracę tylko czas :) Podstawowym problemem jest to, że układy zabezpieczające w przetwornicach bardzo szybko odcinają zasilanie, bywa że i przy znamionowym natężeniu, do tego przy obciążeniu znamionowym nie trzymają napięcia.

 

Jeśli grzałka ma pobierać max 10W na 5V, to nie powinieneś mieć problemów - zlutuj sobie sam wtyczkę USB, podłączasz i działa. Jeśli potrzebujesz ciut więcej mocy, to można na ATtiny zmontować układ rozmawiający protokołem quick charge: https://www.hackster.io/PSoC_Rocks/hacking-qualcomm-quick-charge-qc-2-0-3-0-with-attiny85-b7627d wtedy przetwornica w powerbanku podaje wyższe napięcia na USB, ale moc nadal niewielka:  maksymalnie kilkanaście watów.

 

Chcąc podłączyć powerbanki równolegle, potrzebujesz już wstawić diody Schottky'ego na VCC, lub tzw. "diodę idealną" na tranzystorze MOSFET oraz jakiś ogranicznik natężenia, żeby się przetwornice nie wyłączały. Rezystor lub LM317. Przy powerbanku który jakimś cudem ma dwie osobne szyny zasilania jedynie dioda jest niepotrzebna, natężenie trzeba ograniczać nadal. W praktyce straty na tym właśnie ograniczniku będą takie, że gra nie jest warta świeczki.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.