Jump to content
Sign in to follow this  
dja.obserwator

Gamma Persei - Zaćmienie 2019

Recommended Posts

Gamma Persei - Zaćmienie 2019 rok :D

 

Jedyna okazja w tym roku,do zaobserwowania gołym okiem układu zaćmieniowego jakim jest gwiazda zmienna zaćmieniowa Gamma Persei (Gam Per).

 

W północnej części konstelacji Perseusza odnajdziemy ciekawą gwiazdę zmienną zaćmieniową Gamma Persei,która w okresie  5346 dnia,czyli co 14 lat dochodzi do zaćmienia głównego! Zmianę którą można zaobserwować gołym okiem wynosi w zakresie od 2.91 do 3.21 V mag. Wizualnie w maksimum jasności wynosi 2.90 mag,a w podczas minimum głównego dochodzi do spadku jasności do 3.10 mag. Gwiazda jest typu EA typu Algola. 

 

Pierwszy raz w historii zaobserwowano zaćmienie Gamma Persei we Wrześniu 1990 roku i trwało około dwóch tygodni,oraz w Kwietniu 2005 roku.

Ten układ zaćmieniowy jest oddalony 243 lata świetlne od Słońca. Według katalogu VSX,przewidywane maksimum wypada około 25 Grudnia 2019 roku,ale nie które źródła podają że do zaćmienia głównego może już dojść 21 Listopada 2019 roku. Tak więc,proponuje już od 1 Listopada obserwować gwiazdę Gam Per gołym okiem w Perseuszu 

 

Co wiemy o gwiazdach w tym układzie podwójnym?
 
Głównym składnikiem A,jest gwiazdą żółtym olbrzymem typu widmowego G8 o temperaturze około 5200 Kelvinów. Jego masa wynosi 2.7 mas Słońca. Gwiazda obraca się 50,0 km s.

 

Drugi składnik B,jest gwiazdą białą ciągu głównego typu GS i jest typu widmowego A2 o temperaturze około 9000 Kelvinów,czyli dużo gorętsza od składnika A. Jego masa wynosi 1.65 mas Słońca.

 

Do zaćmienia głównego dochodzi wtedy,kiedy składnik B mniejsza gwiazda zakrywa gwiazdę większą składnik A.

 

Gamma Persei to druga co do jasności gwiazda zmienna zaćmieniowa widoczna na ziemskim niebie, po Algolu, również znajdującym się w gwiazdozbiorze Perseusza. Zaćmienia są jednak widoczne znacznie rzadziej. Po raz pierwszy zjawisko to zostało zaobserwowane w 1990 roku, wiązało się ze spadkiem jasności układu o 30%, dostrzegalnym gołym okiem. 

Zachęcam do obserwacji,powinno się udać zaobserwować jakiś nie wielki spadek jasności Gamma Persei :D

 

 

 

Gam per krzywa.png

Gam per.png

Gamma Per mapa.png

Edited by dja.obserwator
 • Like 2
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaćmienie gamma Persei już się rozpoczęło.

Wczoraj w dziurach między chmurami "złapałem" jeszcze ostatni moment, przed zaćmieniem (fotometria DSLR transformowana do standardu B,V). Amerykanie dzisiaj o 5:20 UT zaobserwowali spadek jasności 0,2 w filtrze B i 0,3 w filtrze U.

 

Poczatek_zacm_gam_per__17_11_2019.png.696c092adac75391ffbb0e4ce8ca5529.png

 

Nowa efemeryda tego zaćmienia podana na forum AAVSO jest następująca:

Początek zaćmienia: 16 listopada 2019 19:22 UT
Środek zaćmienia: 21 listopada 2019 20:52 UT
Koniec zaćmienia: 26 listopada 2019 22:23 UT

Faza całkowita: 18 listopada 2019 03:20 UT - 25 listopada 2019 14:25 UT.

Nowy okres: 5329.1 dni

Edited by Rybi

Share this post


Link to post
Share on other sites

W układzie zaćmieniowym gamma Persei biały składnik gwiazdowy (A2-A3 V) aktualnie jeszcze chowa się za żółtego olbrzyma (G8 III) i "schowa się" jutro w nocy około godz. 4:20. 

 

Pomiędzy 1 a 2 kontaktem dla tego układu podwójnego mija ponad około 1,5 dnia.  Zgodnie u uaktualnioną efemerydą 2 kontakt powinien nastąpić jutro (18 listopada) około godz. 4:20 naszego czasu.  W czasie zaćmienia w 2005r. spadek jasności w barwach V/B/U był odpowiednio 0,28 / 0,54 / 0,88 magnitudo.

Amplituda_zacmienia_gam_Per.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opracowałem parę obserwacji gamma Persei w dżonsonowskich barwach V i B z dzisiejszego wieczora. 

Jeszcze trwa faza początkowa zaćmienia. 

Drugi kontakt  (gorętsza-mniejsza gwiazda schowa się za chłodniejszą i o rząd wielkości  większą) za około 6 godzin ...

Zacm_gam_per__17_11_2019_cd.png.d59e13d66d5b8818599d317bcbdd2754.png

Edited by Rybi

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i po zaćmieniu tego układu Gamma Per. Udało mi się tylko raz ocenić gwiazdę która była w minimum i dałem gołym okiem na +3.20 mag :D Resztę dni pogoda nie umożliwiła mi dalszego kontynuowania dalszego procesu obserwacji wizualnych B)

Gamma per krzywa.png

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.