Skocz do zawartości

Rok 2004 - podsumowanie aktywności Słońca


sunexplorer

Rekomendowane odpowiedzi

Podwójne maksimum XXIII Cyklu aktywności słonecznej

 

Nawiązując do wcześniejszego tematu pragnę opisać ciekawe zjawisko, które miało miejsce w 23 Cyklu. Jak stwierdziłem najwyższą wartość średniej konsekutywnej w bieżącym cyklu (maksimum cyklu) zanotowano we wrześniu 2000 roku. Wartość ta wyniosła R=138,2. Dalsze miesiące charakteryzowały się powolnym spadkiem wartości średnich konsekutywnych Tymczasem do miesiąca marca, zanotowano ponowny wzrost tych wartości. Tendencja wzrostowa trwała do listopada 2001 r osiągając wartość R=141,16, czyli była większa od wspomnianego wcześniej maksimum i ponownie zaczęła spadać. Opisane zjawisko nosi nazwę podwójnego maksimum Cyklu słonecznego. Całość rozważań obrazuje wykres, będący aktualnym obrazem XXIII Cyklu Słonecznego.

Jest to pewien ewenemet w cyklu słonecznym. Jak dotąd licząc od cyklu 0 takie zjawisko nie miało miejsca.

wtornemaks.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to pewien ewenemet w cyklu słonecznym. Jak dotąd licząc od cyklu 0 takie zjawisko nie miało miejsca.

Czy chodzi o to, że drugie maksimum było wyższe od pierwszego? Bo trzeba zaznaczyć, że podwójne maksima nie są niczym niezwykłym i zdarzają się całkiem często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi o wystąpienie wtórnego maksimum po pierwotnym. O ile pamietam nie wdarzyło się coś takiego w innych cyklach. Jesli znasz taki przykład prosze o podanie takiego cyklu lub cykli. Nadmienić nalezy że dokładne dane uzyskuje się z tzw. wartości średnich konsekutywnych wyliczanych z ostanich 13 miesiecy.

Jeśli chcesz podeślę bazę z wykresami cykli licząc od cyklu 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się upierać, bo obecnie nie siedzę w temacie i nie bardzo wiem o co chodzi ze średnimi konsekutywnymi. Jednak z tego co się kiedyś uczyłem pamiętam, że podwójne maksima wystepują. Wrzuciłem coś do Google i znalazłem np. takie wykresy: http://www.vds-sonne.de/gem/res/dia.html , albo cytat: A first peak arrived in mid-1989 followed by a smaller maximum in early 1991. In fact, if the ongoing cycle proves to be a double, it will be the third such double-peaked cycle in a row (ze stronki http://www.crawford2000.co.uk/double.htm), z czego wynika, ze obecne maksimum jest trzecim podwójnym z kolei, co stoi w zgodzie z wykresami.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od sposobu wyliczenia średniej dla danego momentu.

Jeżeli obliczymy średnią dla lipca biorąc dane z trzech miesięcy (czerwiec-sierpień) i będziemy tak postępować z kolejnymi miesiącami, to wykres będzie bardziej "pofalowany" niż w przypadku, gdy średnią dla tego samego lipca wyliczymy, biorąc dane z trzynastu miesięcy.

 

Podobnie jest ze zmianami temperatury. Często z dnia na dzień są bardzo duże i w miesiącu mogą wystąpić na przykład dwa wyraźne maksima (okresy ocieplenia), ale gdy obliczymy średnie konsekutywne na przykład z 31 dni, to na wykresie może powstać jedno maksimum, albo i jego brak.

 

To taki opis w uproszczeniu. Osoby, które tu pisały wiedzą na pewno o tym, a tłumaczę dla pozostałych.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz spojrzałem na te wykresy. Domyślam się, że średnia konsekutywna z 13 miesięcy przedstawiona jest za pomocą niebieskiej linii.

Ale dlaczego do obliczeń przyjęto właśnie 13 miesięcy? Czy jest to ogólnie przyjęte na świecie?

Przyjmując większą liczbę miesięcy do wyliczenia średniej można w XXIII cyklu uzyskać 1 maksimum, a przyjmując mniejszą liczbę miesięcy można (oczywiście na upartego) w XXII cylku uzyskać aż 3 maksima. Przynajmniej tak mi się wydaje patrząc na wykresy.

 

Patrząc na "wykres motyla" widzę, że plamy wciąż zbliżają się do równika słonecznego. Czy w związku z tym (mimo malejącej aktywności Słońca) możemy wciąż spodziewać się silnych "wyrzutów" skierowanych w kierunku Ziemi? Chodzi mi o możliwość występowania zórz polarnych w najbliższym czasie.

Wiem, że takie wyrzuty docierają do Ziemi nawet z obszarów położonych na większych szerokościach i blisko brzegów tarczy słonecznej, ale czy istnieje jakaś zależność, że im bardziej grupa plam (obszar aktywny) skierowana w kierunku Ziemi tym większa szansa na "uderzenie" cząstek słonecznych w atmosferę ziemską?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na zadane pytanie odnośnie podwójnego maksima 23 Cyklu, informuję, ze ogólnie przyjętą metodą określania ekstremów wartości cyklu są średnie konsekutywne z 13 miesięcy. (sporadycznie spotyka się z 17 miesięcy). Chodzi o to aby zlikwidować na wykresie fluktuacje, jakie obrazuje np wykres średnich miesięcznych licz wolfa..często ta metodą można zaobserwować podwójne maksima, ale wartość pierwszego jest zwyczajowo większa od drugiego. Tylko w kilku Cyklach od początku okresu systematycznych obserwacji zdarzyło się aby drugie maksimum miało większa wartość liczby Wolfa od pierwszego. Taka sytuacja miała miejsce właśnie w 23 Cyklu.

 

Aby strumień wiatru słonecznego trafił do Ziemi musi rejon aktywny być skierowany w kierunku Ziemi. Często dużym wybuchom na Słońcu nie towarzyszą w ogóle zorze polarne (lub tylko ich echa) spowodowane kierunkowością wyrzutu cząstek naładowanych.

wtornemaks.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.