Jump to content
morfina

Jaki obiektyw CS / C-mount wybrać ??

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze,

Od jakiegoś czasu próbuję znaleźć jakieś obiektyw / obiektywy z zakresu 5 - 50 dla matrycy do 1/1,7 '' np. IMX178
Myślałem, że załatwię sprawę systemem M4/3 ale nie mogę opanować focusa, a nie posiadam szkieł manualnych.
Oczywiście mam obiektywy CCTV, ale ich jakość optyki i to, że przeznaczone są do 1/3 " pozostawia niesmak.
Czy któryś z forumowiczów ma doświadczenie z takimi szkłami jak np. BCS-371612MIR (3.7-16mm) 12Mp korekcja IR lub BCS-1054212MIR (10.5-42 mm) 12Mp korekcja IR.
Czy warte są swojej ceny ? Kiedyś można było kupić bardzo dobre szkła Tamrona Do CCTV, ale aktualnie ich nie widać.
Za wszystkie sugestie z góry serdecznie dziękuję.

Nie znam tych konkretnych szkieł ale serdecznie wątpię aby jakikolwiek zoom o takim zakresie i w takiej (niskiej) cenie nadawał się do bardziej zaawansowanego astrofoto.

Nie piszesz jakie ma być zastosowanie i jakie są Twoje oczekiwania ale wskazane przez Ciebie przykłady to ciągle szkiełka przeznaczone do kamer CCTV, długie zoomy, tyle że z nieco wyższej półki niż wspomniany przez Ciebie "chłam". Charakterystyczne, że w ich opisach wciąż widnieje słowo "szklane" jako istotna zaleta. (oczywiście jest to jakaś zaleta ;))

Są to także obiektywy z automatyczną przesłoną...

Za te pieniądze (ok 1000 zł) można kupić ze 2-3 niezłe starsze manualne szkła typowo fotograficzne, które dadzą dużo lepszy obraz.

22 godziny temu, Agent Smith napisał:

Nie znam tych konkretnych szkieł ale serdecznie wątpię aby jakikolwiek zoom o takim zakresie i w takiej (niskiej) cenie nadawał się do bardziej zaawansowanego astrofoto.

Nie piszesz jakie ma być zastosowanie i jakie są Twoje oczekiwania ale wskazane przez Ciebie przykłady to ciągle szkiełka przeznaczone do kamer CCTV, długie zoomy, tyle że z nieco wyższej półki niż wspomniany przez Ciebie "chłam". Charakterystyczne, że w ich opisach wciąż widnieje słowo "szklane" jako istotna zaleta. (oczywiście jest to jakaś zaleta ;))

Są to także obiektywy z automatyczną przesłoną...

Za te pieniądze (ok 1000 zł) można kupić ze 2-3 niezłe starsze manualne szkła typowo fotograficzne, które dadzą dużo lepszy obraz.

Dziękuję za odp.

Co do zastosowań to chodzi o zabawę z szerokim FOV na małych matrycach, ew. podglądanie życia nocnego zwierząt - Całkiem nieźle to dział w M4/3 po zapięciu szkiełek 1,2f niestety w Olku nie ustawię detekcji ruchu ....

Czy mógłbym prosić o zasugerowanie konkretnych modeli szkiełek.

Meopta Openar 85mm - bardzo fajne szkiełko, szwagier chyba ma je do tej pory i bardzo chwali za optykę, chociaż nie używa pod astrofoto :)

Dzięki,

ale zakres 5 - 50 max w zasadzie 40 mm ponieważ 50 mm z canona mam.

Pozdrawiam

W dniu 11.09.2019 o 20:00, Agent Smith napisał:

Za te pieniądze (ok 1000 zł) można kupić ze 2-3 niezłe starsze manualne szkła typowo fotograficzne, które dadzą dużo lepszy obraz

Tu niestety kol. Agent Smith się bardzo myli, żadne obiektywy fotograficzne (a już z całą pewnością starsze) nie dadzą dużo lepszego obrazu na małej matrycy.

Kolego @morfina napisz jaką konkretnie masz na myśli kamerę (chodzi o wielkość matrycy) bo od tego zależy jakiego obiektywu należy poszukiwać.

W dniu 11.09.2019 o 12:52, morfina napisał:

Czy któryś z forumowiczów ma doświadczenie z takimi szkłami jak np. BCS-371612MIR (3.7-16mm) 12Mp korekcja IR lub BCS-1054212MIR (10.5-42 mm) 12Mp korekcja IR.

Co do wymienionych wyżej obiektywów, ja specjalnie do testów zakupiłem DH-PFL0550-E6D1 (zoom Dahua 5-50mm f/1.6 6Mpixel), pochodzi od tego samego producenta jak w/w przez Ciebie z tym, że przeznaczony do matrycy 1/3". Co do jakości obrazowania to w stosunku do zwykłych (tzw. SD) jest znakomity, kontrast, ostrość bez porównania - ma też oczywiście i wady, przy czym nie wiem czy to tylko cecha mojego egzemplarza czy też raczej dotyczy to całej chińskiej produkcji ( po prostu niechlujność wykonania i nie chodzi tu o wady mechaniki a brud i mikro paprochy widoczne na powierzchniach wewnętrznych soczewek - przy długiej ogniskowej niezauważalne natomiast przy krótkiej ewidentnie widoczne na ekranie).

3 godziny temu, morfina napisał:

Co do zastosowań to chodzi o zabawę z szerokim FOV na małych matrycach, ew. podglądanie życia nocnego zwierząt

Myślę, że raczej skierowałbym uwagę w stronę super czułych kamer analogowych z rynku wtórnego (nie piszesz dokładnie o co Ci chodzi z tymi szerokimi polami ale mimo wszystko podtrzymuję to co napisałem w kwestii kamer analogowych).

18 godzin temu, trouvere napisał:

Kolego @morfina napisz jaką konkretnie masz na myśli kamerę

Tak jak pisałem na początku IMX 178 czyli 1/1.8'' i 2,4 um

Myślę, że raczej skierowałbym uwagę w stronę super czułych kamer analogowych z rynku wtórnego (nie piszesz dokładnie o co Ci chodzi z tymi szerokimi polami ale mimo wszystko podtrzymuję to co napisałem w kwestii kamer analogowych).

Niestety moje doświadczenia są mocno odmienne w tej sprawie Olek z zapiętym 1.2 f przeskakuje większość noktowizorów klasy budżetowej. Dopiero 2 Gen z nim powalczy. 

Tu niestety kol. Agent Smith się bardzo myli, żadne obiektywy fotograficzne (a już z całą pewnością starsze) nie dadzą dużo lepszego obrazu na małej matrycy.

Tak też podpowiada mi intuicja, oraz porównywanie szkieł Olka do Canona np. porównywałem kiedyś 85 1,2 z odpowiednikiem u Olka i na matrycy 3,3 um tam gdzie u Canona było mydło i powidło u Olka była już żyleta oczywiście matryca M4/3.

55 minut temu, morfina napisał:

Olek z zapiętym 1.2 f przeskakuje większość noktowizorów klasy budżetowej

A co to jest ten "Olek" i jego szkła ?

I pytanie dodatkowe w jaki sposób testowałeś czułość tegoż "Olka" ?

42 minuty temu, trouvere napisał:

A co to jest ten "Olek" i jego szkła ?

I pytanie dodatkowe w jaki sposób testowałeś czułość tegoż "Olka" ?

Jest to Olympus E‑M1 Mark II, z obiektywem 42mm f1,2 tryb LV w wersji nocnej. Test niezbyt profesjonalny czyli w jednej ręce noktowizor w drugiej Olek. Nie mówiąc o tym, że Olek pokazuje więcej detalu ( wyższa rozdzielczość ) to również znacznie więcej w nim widać w obszarach o niewielkich różnicach kontrastu. Dopiero noktowizory Gen 2. są w stanie z nim powalczyć ale raczej w kategorii kontrastu a nie rozdzielczości. Niestety wadą jest to, że wizjer ustawiony nawet na min. oślepia w nocnych w wyprawach.

Pozdrawiam

morfina, tak jak ktoś radził, na C-mount szukaj szkieł od kamer analogowych. One były robione na matryce nawet 1". Współczesne są zwykle do kamer  CCTV na sensory 1/3". Temat trochę znam, bo próbowałem adaptować szkiełka na gwint C na m4/3 (do aparatu foto Olympusa). Możliwe z racji winietowania tylko dla szkieł o dłuższej ogniskowej >25mm. Ale Ciebie ten problem nie dotyczy, bo ty chcesz na przetwornik 1/1.7", do tego na macierzystym gwincie C (odpadają Ci więc jaja z adapterami, ostrzeniem na nieskończoność itp.) Dla Ciebie jest istotne co następuje:

-szukaj wyłącznie jasnych szkieł stałoogniskowych (o dobrej światłosile), a nie ciemnych zoomów

-starsze szkła na większe przetworniki będą nadal lepsze

Wg. tych kryteriów warto poszukać starych obiektywów do kamer filmowych na 16mm i telewizyjnych. Czeska Meopta, NRD-owski Tevidon, sporo szkieł zachodniej produkcji, Np. Pentax-a Cosmicar-a, Fujinona. Spokojnie znajdziesz takie o ogniskowych około 50, 70, 80 mm (+/-5mm). Ja sam mam Meoptę 40mm F/1.8 z allegro (do kamer 16mm), adaptowaną do m4/3, której chciałbym się teraz pozbyć. Do dziennej fotografii jest b. O.K., ale na pieszych wycieczkach nie potrzebuję zbyt wielu szkieł, zwłaszcza manualnych bez AF. W nocy przymknięta do F/2.8 troszkę jeszcze winietuje. Ale to na "olbrzymiej" matrycy 4/3, z każdym mniejszym sensorem będzie śmigać. Szkoda, że 40mm już masz, bo u mnie to szkło się marnuje na szafie... Meoptę 80mm też widziałem na allegro. Podobnie dłuższe Cosmicar-y i Fujinony.

Pozdrawiam

-J.

@morfina

masz całą serię Tamronów przeznaczonych do matrycy 2/3" o wielkości piksela 2.5um, seria M23FM06 do M23FM50 (ostatnie dwie cyfry to długość ogniskowej, obiektywy stałoogniskowe nie zoomy) cena ok.440 USD, oczywiście w naszym kraju jak się wydaje raczej niedostępne (ale mogę się mylić) a jeśli już to cena z pewnością zdecydowanie wyższa.

44 minuty temu, trouvere napisał:

M23FM06 do M23FM50 (ostatnie dwie cyfry to długość ogniskowej, obiektywy stałoogniskowe nie zoomy) cena ok.440 USD

Dziękuję za propozycję ale 6 k za komplet ( 3-4 szt ) to trochę dużo... planowałem raczej okolice 1 k w końcu to tylko do pobawienia się a nie jakiś prac naukowych :-)

10 godzin temu, Jarek napisał:

Wg. tych kryteriów warto poszukać starych obiektywów do kamer filmowych na 16mm i telewizyjnych. Czeska Meopta, NRD-owski Tevidon, sporo szkieł zachodniej produkcji, Np. Pentax-a Cosmicar-a, Fujinona. Spokojnie znajdziesz takie o ogniskowych około 50, 70, 80 mm (+/-5mm). Ja sam mam Meoptę 40mm F/1.8 z allegro (do kamer 16mm),

Spróbuję pójść tą drogą.

Pozdrawiam

56 minut temu, morfina napisał:
11 godzin temu, Jarek napisał:

Wg. tych kryteriów warto poszukać starych obiektywów do kamer filmowych na 16mm i telewizyjnych. Czeska Meopta, NRD-owski Tevidon, sporo szkieł zachodniej produkcji, Np. Pentax-a Cosmicar-a, Fujinona. Spokojnie znajdziesz takie o ogniskowych około 50, 70, 80 mm (+/-5mm). Ja sam mam Meoptę 40mm F/1.8 z allegro (do kamer 16mm),

Spróbuję pójść tą drogą.

W takim wypadku mogę Ci zaproponować obiektyw japoński Canon Zoom Lens TV-16 25-100mm 1:1.8 (przeznaczony do kamer 16mm i TV).

23 minuty temu, trouvere napisał:

W takim wypadku mogę Ci zaproponować obiektyw japoński Canon Zoom Lens TV-16 25-100mm 1:1.8 (przeznaczony do kamer 16mm i TV).

Ciekawa Propozycja :-) Mógłbym prosić wskazówkę gdzie go szukać ?

Pozdrawiam