Skocz do zawartości

Co jest z tymi 14mm???


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Ten Erfle 30mm jest dobry. Nieostry przy brzegach ale znośnie.Kalafiorków nie ma,jedynie plackowatość. Mogłoby być szerzej jak na takie powiększenie.

Plossl 9 to już trochę gorzej. Małe pole,kontrast ,malutka soczewka oczna. Jakby to było Ortho do planet  a 9 to raczej DS.

 

Oj Mariusz Mariusz :) Skoro 30 GSO jest dobry to Morfeuszom zrobisz mały ołtarz ;) A najgorsze jest to, że jak zaznasz tej wygody i obrazu to nie będziesz chciał zejść niżej z jakością a to kosztuje. ESy są dobre ale brakuje im wygody, ja się męczę osobiście przez nie patrząc ale optycznie są super, moja stara 14 mm wersja siedziała w 20" Newtonie F4 i obraz był więcej niż zadowalający, wg wielu testów są niedaleko za Naglerami.

Nie upieraj się na tą 14 mm, odpal sobie http://teleskop.astromaniak.pl/, wrzuć parametry lustra i porównaj 12.5 mm do 14 mm. Widzisz różnicę? Nie za duża co? Ja bym powiedział nawet, że na korzyść 12.5 mm, będziesz bliżej zdolności rozdzielczej w GSO 10", potem dobierasz okular 17-20 mm i ostatni 24 mm 82 stopnie (Maxvision 24 mm jest tani ale rzadko się pojawia na giełdzie) i jesteś ustawiony.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do małych pòl i źrenic. Mam Tv 8mm plossla i ogląda się nim całkiem fajnie.  Nic mi nie przeszkadza i jest wygodny. Też mialem problem z 14mm ale zostało kupione 15mm WO SWAN 72* i też super. Ale porównując wygodę Tv i WO Tv wcale nie przegrywa z kretesem. Mam synte 8. Trzeba obserwowac i się cieszyć a nie wymyślać:) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak:ermm:.

Wiem że strasznie kombinuję i w dodatku czysto teoretycznie co nie jest za mądre. Mam za sobą obserwacji do policzenia na palcach.I jak na razie to znajomość optyki opieram na tym co wyczytamy w postach. Co do tych zakupów na gorąco to racja ale przecież coś muszę wziąć na początek.

Kupiłem Morfeusza 9 i okular planetarny,o który tak ostatnio suszyłem wam głowy. Wybrałem Vixena SLV 6.

Popatrzę więc teraz przez to co mam i zastanowię się co dalej. Wy macie już swoje przetarte ścieżki ,ja muszę decydować się zadając wam pytania może nie zawsze najmądrzejsze.

Dzięki za cierpliwość i porady. Każda się przyda. 

PS. Wrócę niebawem z relacją.:grin:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, astroartur napisał:

Też mialem problem z 14mm ale zostało kupione 15mm WO SWAN 72* i też super. Ale porównując wygodę Tv i WO Tv wcale nie przegrywa z kretesem. Mam synte 8. Trzeba obserwowac i się cieszyć a nie wymyślać:) pozdrawiam

Hymmm... SWAN w F6?... No way. SWANy to tak od F8, F10. Jasne, lepszy od kitów. Ale wychodzą wady w światłosilnych teleskopach. 

 

Szczerze mówiąc, to nie wiem, kto robi testy. Jest mała przepaść między ES a Naglerem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Taaak:ermm:.

Wiem że strasznie kombinuję i w dodatku czysto teoretycznie co nie jest za mądre. Mam za sobą obserwacji do policzenia na palcach.I jak na razie to znajomość optyki opieram na tym co wyczytamy w postach. Co do tych zakupów na gorąco to racja ale przecież coś muszę wziąć na początek.

Kupiłem Morfeusza 9 i okular planetarny,o który tak ostatnio suszyłem wam głowy. Wybrałem Vixena SLV 6.

Popatrzę więc teraz przez to co mam i zastanowię się co dalej. Wy macie już swoje przetarte ścieżki ,ja muszę decydować się zadając wam pytania może nie zawsze najmądrzejsze.

Dzięki za cierpliwość i porady. Każda się przyda. 

PS. Wrócę niebawem z relacją.:grin:

Pozdrawiam.

Kombinujesz jak koń pod górę ale mi się to podoba bo sam tak robię. Widać, że wciągasz wiedzę jak gąbka i ten cały sprzęt Cię zwyczajnie "jara", niektórzy czekają na gotowce a Ty jesteś przykładem jak się zabierać za różne tematy czyli najpierw sam zgłębiasz dostępną na forum wiedzę a potem dopytujesz nie dziwne więc, że Twoje tematy "początkującego" cieszą się takim zainteresowaniem i odzewem bo zwyczajnie jesteś w nie zaangażowany i nie trzeba Cię ciągnąć za rączkę.

Piszę to, żebyś nie dał się zwieść i przestał szukać, dopytywać. Może kupowanie nówek ze sklepu teraz nie ma sensu ale kupowanie używek z giełdy to najlepsze co możesz zrobić, małym kosztem zdobywasz cenne doświadczenie i w takim tempie w jakim się uczysz to za rok czy dwa sam będziesz na naszym miejscu ze sporym zapleczem doświadczenia z różnymi szkiełkami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

Hymmm... SWAN w F6?... No way. SWANy to tak od F8, F10. Jasne, lepszy od kitów. Ale wychodzą wady w światłosilnych teleskopach

A ja byłem zaskoczony, że ten słynny SWAN 33 mm w F/4,5 daje tak dobry obraz. 

Okulary to bardzo indywidualna sprawa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWAN to jakaś wersja Erfle - ślicznie wykonany i z dobrymi warstwami ale jednak erfle.

W jasnym newtonie polegnie w starciu z Nagler, Panoptic czy 68 lub 82 stopniowymi konstrukcjami Explore.

Porównanie 5 soczewkowego erfle z panoptic i naglerem:

https://www.telescope-optics.net/eyepiece_raytrace.htm

 

erfle.JPG

nagler.JPG

panoptic.JPG

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kjacek napisał:

Hymmm... SWAN w F6?... No way. SWANy to tak od F8, F10. Jasne, lepszy od kitów. Ale wychodzą wady w światłosilnych teleskopach. 

No spoko może i racja. Ale prawde powiedziawszy żadnych nie widzę :) Druga sprawa, że nie zwaracam uwagi na wady a wtedy pozostają już tylko same zalety i zadowolenie z obserwacji. Poszukiwanie wiedzy jest jak najbardziej słuszne ale w gąszczu obliczeń źrenic itp na papierze może okazać  się, że żaden okular się nie nada bo coś tam. Grunt żeby się milimetry zgadzaly:) Pogodnego nieba:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zero8 napisał:

Mam ES14mm i trzeba mocno wsadzać oko. Na razie jest to tylko irytujące, ale zobaczymy jak przyjdzie zima.

Właśnie ten ER. Dlatego do planet wziąłem Vixena choć miałem chęć sprawdzić jak jest z tą legendarną jakością Ortho na planetach. Ale Orciaka też sobie w końcu sprawię...

Tylko nie na zimę:haha:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Bresserku 102/460ED w wyciągu miałem ES 11mm 82° a także Naglera 13mm. Kontrast lepszy był w ES, reszta na korzyść Naglera, ale to dosłownie niuanse. Ostatecznie kupiłem ES 11mm 82°. Po okularze trzy razy droższym od ES należałoby spodziewać się większych czy wyraźnych różnić, a wyszły minimalne niuanse. Teraz przymierzam się do nabycia ES 6,7mm 82°. To naprawdę bardzo dobre okulary. Pozdrawiam!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Hagen napisał:

W moim Bresserku 102/460ED w wyciągu miałem ES 11mm 82° a także Naglera 13mm. Kontrast lepszy był w ES, reszta na korzyść Naglera, ale to dosłownie niuanse. Ostatecznie kupiłem ES 11mm 82°. Po okularze trzy razy droższym od ES należałoby spodziewać się większych czy wyraźnych różnić, a wyszły minimalne niuanse. Teraz przymierzam się do nabycia ES 6,7mm 82°. To naprawdę bardzo dobre okulary. Pozdrawiam!!!

Na pewno dobre. Absolutnie nie neguję ich jakości i w tej cenie też na nie zwracam uwagę. Tylko ten ER. W zimie może być problem,tak mi się przynajmniej wydaje. A 14 czy w tej okolicy specjalnie na Oriona chcę kupić.

To raczej najważniejszą ogniskowa na DS to i wybrać by dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Mariusz Psut napisał:

...Tylko ten ER. W zimie może być problem,tak mi się przynajmniej wydaje...

Nie wiem czy jestem aż tak niepoprawnym optymistą, ale w najmniejszym stopniu nie przeszkadzał mi mały ER w zimie. Raz, że kupując takowy okular nie wiedzialem o czymś takim jak mały ER więc tym bardziej mi nie przeszkadzał a dwa to śledzenie planet w malym polu dobsonem na 150x powiekszeniu to tez nie jest jakiś problem. Tak jest i już. I to też jest fajne. A oko można odsunąć i patrzec z dalszej odległości i też widać dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astroartur napisał:

Panie Mariusz :) za bardzo Pan kombinujesz :) brać dobre szkło (takie co mniej wiecej ludzie się zgadzają, że dobre) i obserwować a nie jakieś Ery liczyć czy pola:) pozdrawiam :)

Bardzo celna uwaga.

Cały pic polega jednak na tym że sporo tych dobrych polecają w tym przedziale cenowym. I to nęci i to kusi.

Na razie mam dwa nowe. Poobserwuję to łatwiej będzie sobie odpowiedzieć co mi odpowiada a co przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mariusz Psut napisał:

...

Na razie mam dwa nowe. Poobserwuję to łatwiej będzie sobie odpowiedzieć co mi odpowiada a co przeszkadza.

I to jest mądre stwierdzenie! Prawda jest taka, że okulary docelowe ( takie, że nikt się nie ma o co przyczepić jak LVW czy inne Naglery to inna półka cenowa i jakość)  A te o których toczy się dyskusja to przyjmijmy - przejściówki( o wszystko można się doczepić )Nie ma co dzielić włosa na czworo tylko wybrać jakieś kierunek.  Ja np wybrałem ogólnie: duże powiększenia - możliwie najlepsza w budżecie jakość i mało szkła a mniejsze - szerokie pole. I jestem happy:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos okularowych rozważań kolegi Mariusza Psuta - stare testy astronocy :)

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=6

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=10&str=0

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bartolini napisał:

Podziękował:).

Przyda się  na pochmurne wieczory.

PS. Uwielbiam rozważania:P.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze test Morfeuszy:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/12488-test-okularów-morpheus-baader-planetarium/

 

Uwaga: test sprzed pojawienia się wersji 17.5 i zanim producent zaczął dodawać przedłużki do muszli ocznej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kitowcach jak człowiek spojrzy w takie ESy to jest petarda. Dopiero po miesiącach czy latach obserwacji, po licznych porównaniach z innymi okularami zaczyna się dostrzegać ich wady. Napisałeś, że GSO SV 30mm jest dobry i wiele osób uważa podobnie. Jak ostatnio spojrzałem w ten okular w Newtonie 10" f/5 to aż mnie wszystko rozbolało. A właściciel jest z tego okularu bardzo zadowolony.

 

Powtórzę za kolegami: okulary to rzecz szalenie subiektywna, każdy ma inne preferencje, inny wzrok. Najlepiej poobserwuj tym co już masz, nabierz doświadczenia. Druga rzecz poszukaj w okolicy innych astronautów. Na takich spotkaniach można popatrzeć przez różne sprzęty a przy okazji poznać fajnych ludzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaję, że za dużo tutaj kombinowania, skupiana się na niuansach, a za mało... obserwacji :) Chyba wszyscy się zgodzą, że na początku to najlepiej korzystać z tego co się ma zamiast popadać od razu w manię posiadania "lepszego" sprzętu. Pogodnego nieba i jak najwięcej radości z tego co już masz :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem panowie.

Taki mam właśnie zamiar. Zobaczymy jak to wygląda mając dwa nowe oczka.

Zgodzicie się jednak że mając jedynie dwa kitowce chce się więcej i lepiej. Na chwilę obecną wystarczy mi nowości na trochę niezłych nocek.

Pozdrawiam.

Czystego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 14mm jest moim zdaniem świetnym okularem ze średniej półki. Ogniskowa 14mm jest dość długa, więc z ER nie ma dramatu. Sprawa bardzo indywidualna, więc trzeba się samemu przekonać. Jak dla mnie jest wygodny. Nagler 13mm jest trochę lepszy, ale według mnie nie ma przepaści dla średnio-zaawansowanego użytkownika. Wersja 100 stopni ( wraz z klonami Lunt, TS itp.) jest jeszcze lepsza, nie tylko ze względu na ogromne pole. Zanim ocenisz jakiś okular poczekaj na warunki. Słyszałem już wiele narzekań po raptem kilku sesjach a potem okazywało się że seeingu nie było albo przejrzystość marna. Potrzeba wielu obserwacji żeby ocenić. Niestety ile ludzi na forum tyle opinii.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.