Skocz do zawartości

Jaki pierścień T2 do Canon EOS M100 i fotografia w ognisku POMOCY


Starwatcher88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem pierścień EOS M - M42 do mojego bezlusterkowca i podłączyłem to bezpośrednio do mojego teleskopu (Sky-Watchera 130/900), ale pierścień jest po prostu za długi i aparat nie może wyostrzyć obrazu. Z przedłużką i okularami jest ok, ale przeszkadza mi aberracja, więc chciałbym porobić foty w ognisku. Pierścienie T2 do lustrzanek Canon EOS nie pasują do mojego aparatu (inne mocowanie od strony matrycy: EF-M). Z kolei jak zrobiłem fotę Księżyca bez pierścienia "z ręki" i ryzykując zniszczeniem matrycy dotykając prawie wyciągu okularowego to fota wyszła ekstra - po prostu matryca musi być bliżej. Ma ktoś jakiś pomysł? jakiś inny pierścień? skrócić mocowanie wyciągu okularowego? Podnieść lustro główne w tubie teleskopu? Jeśli któreś z tych, poproszę o pomoc.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie lustra jest oczywiście możliwe ale zaczekaj chwilkę ;)

Rozumiem, że problemem jest za długa złączka EOM-T2 (M42/0.75) ? Określenie M42 jest niejednoznaczne (jest w użyciu M42/0.75 I M42/1) 

Jakiej długości masz tę złączkę ? 

 

Jeśli tak poszukaj (eBay, Aliexpress) złączki "low profile", które mają długość (toru optycznego) ok 1 mm, co powinno rozwiązać sprawę. 

BTW:

Najlepiej byłoby gdybyś wrzucił jakieś fotki wyciągu i tego połączenia - nie miałem do czynienia z 130/900, nie wiem czy ma gwint T2 na końcu drawtube, czy też jest tam jeszcze jeden element po drodze?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Agent Smith napisał:

Podniesienie lustra jest oczywiście możliwe ale zaczekaj chwilkę ;)

Rozumiem, że problemem jest za długa złączka EOM-T2 (M42/0.75) ? Określenie M42 jest niejednoznaczne (jest w użyciu M42/0.75 I M42/1) 

Jakiej długości masz tę złączkę ? 

 

Jeśli tak poszukaj (eBay, Aliexpress) złączki "low profile", które mają długość (toru optycznego) ok 1 mm, co powinno rozwiązać sprawę. 

BTW:

Najlepiej byłoby gdybyś wrzucił jakieś fotki wyciągu i tego połączenia - nie miałem do czynienia z 130/900, nie wiem czy ma gwint T2 na końcu drawtube, czy też jest tam jeszcze jeden element po drodze?

Chodzi oczywiście o M42/0.75, tak abym mógł aparat podłączyć bezpośrednio do teleskopu. Złączka, którą posiadam ma długość troszkę ponad 4 cm, gdzie pierścień T2 do lustrzanek Canon EOS (który też posiadam bo kupiłem przez pomyłkę) ma 1,5 cm.

 

Przesyłam poniżej zdjęcia, jak to wszystko wygląda:

 

 

aparat te złączką.jpg

porównanie złączek do lustrzanek i do bezlusterkowca.jpg

wyciąg.jpg

złączka.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj, ileż tu okazji do skracania :)

Najprościej byłoby - tak jak sugerowałem - poszukać krótszej złączki EOM - T2. Może to być trudne, bo akurat EOM jest na rynku złączkologicznym traktowany trochę po macoszemu...

Musisz też wiedzieć, że połączenie "przez nosek" nie jest najlepsze, zwłaszcza przy tak słabym wyciągu.

Lepiej byłoby połączyć aparat na sztywno - wyłącznie przez gwinty.

Więc pytanie - co to za gwint na zewnętrznej końcówce wyciągu?

Możesz zmierzyć średnicę?

Czy ten czarny element z dwoma śrubkami daje się odkręcić?

Jeśli tak, jaki gwint kryje się pod nim?

 

Oczywiście do zdjęć księżyca czy nauki astrofoto połączenie przez nosek wystarczy.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Agent Smith napisał:

Lepiej byłoby połączyć aparat na sztywno - wyłącznie przez gwinty.

 

Więc pytanie - co to za gwint na zewnętrznej końcówce wyciągu?

Możesz zmierzyć średnicę?

Czy ten czarny element z dwoma śrubkami daje się odkręcić?

Jeśli tak, jaki gwint kryje się pod nim?

 

Oczywiście do zdjęć księżyca czy nauki astrofoto połączenie przez nosek wystarczy.

Gwint przy wyciągu teleskopu to gwint M42 x 0,75, taki sam jak przy złączce. Próbowałem przez nosek i wkręcając też złączkę bezpośrednio do wyciągu, ale wkręcenie zbliża mi matrycę tylko na ok. 5 mm i też nie ostrzy. Czarny element da się wykręcić, ale pod nim jest gwint o większym skoku i przecież ta rurka ma już mniejszą średnicę - tak też próbowałem :)

Ogólnie chodzi o to, że z okularami jest ok, z soczewką barlowa ostrzy - tyle, że daje za duże powiększenie np. na Słońce, czy Księżyc, ale aberracja jest straszna. Teleskop jest prawidłowo skolimowany jak coś - oto zdjęcie "z ręki" Księżyca, gdzie prawie wsadziłem aparat bez żadnego pierścienia do wyciągu:

 

 

Księżyc ognisko.JPG

 

a to z okularem 25 mm:

 

Księżyc okular 25 mm.JPG

Edytowane przez Starwatcher88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno obawiałem się, że mogę być w podobnej sytuacji. Też mam aparat Canona ze złączem EF-M (model M50) i ten sam adapter Kipon EF-M/T2. Zastanawiałem się dlaczego ten adapter jest taki długi. Nie miałem pojęcia, aż tu pewnego dnia odkryłem, że dobrze pasuje, jeśli by się chciało fotografować z użyciem korektora komy Baader MPCC, który wymaga odległości od gwintu T2 do matrycy 5.5 cm. Może sobie taki sprawię jeśli uznam, że z komą żyć nie mogę.

Mój Newton GSO F/4 ma odpowiedni zapas ogniskowej na zewnątrz. Niestety w SW nie masz prostego wyjścia z problemu. Twoje opcje:

- kupić krótszy adapter (sam ostatnio szukałem i nie znalazłem)

- podnieść lustro

- kupić porządnego Barlowa i przez niego fotografować

- zmienić teleskop :)

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie może spróbuj tak:

1. Adapter EOS-EF->EOS-M (tor optyczny, czyli długość 44-18=26mm). Łatwo dostępny.

Coś takiego (może być dowolny, najtańszy) Ze względu na ustalone flange systemów, niezależnie od wersji zawsze będzie miał 26mm)

s-l1600.jpg.cf7a7e4dae4227276b26f8f3a97d8065.jpg

W powyższy adapter wsadź swoją złączkę EOS-T2 (chyba ma 8-10mm)

W ten sposób masz EOM-T2 o długości 34-36 mm. Niewiela różnica ale może starczy

Spróbuj, czy taka konstrukcja ostrzy (zwłaszcza bez noska - nie wiemy ile Ci tak naprawdę brakuje)

 

2. Krok pierwszy jak wyżej, ale zamiast Twojej złączki EOS-T2 wkładasz coś takiego:

https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-apn/bagues-canon-eos/bague-t2-low-profile-pour-canon-eos_detail

Ten jest akurat pierońsko drogi, widziałem gdzieś tańsze, musiałbyś poszukać (sorry, brak czasu)

Ale- you get an idea.

Powyższe konstrukcje nie będą zbyt sztywne (dwa bagnety po drosze.. ale sądzę, że dla Ciebie na razie nie będzie to miało znaczenia :)

 

3. Znaleźć coś takiego jak wyżej w Pierroastro, tyle, że dla EOS-M. Dziwne, bo dawniej takie były a teraz na szybko nie mogę znaleźć.

 

Dawno nie buszowałem po sklepach, więc widzę dwie interesujące nowości, które mogą się przydać

T2F->M39M - ale w opisie jest M39/0,75 więc niezupełnie Leica M39...ciekawe

https://www.ebay.de/itm/M39-to-T2-T-mount-lens-converter-adapter-ring-39mm-42mm-39-42-mm-39x0-75-42x0-75/281507367421

 

Oraz potencjalnie batdzo przydatny

T2F->M42/1M

https://www.ebay.co.uk/itm/T-M42-T-T2-mount-lens-to-M42-camera-adapter-for-Praktica-Pentax-Carl-Zeiss-42mm/383056430719

 

Powodzenia i daj znać w tym wątku czy i jak udało Ci się rozwiązać problem.

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jeszcze dwa pomysły:

Zaczynasz od EOS-M->Leica M39, łatwo dostępny, coś takiego jak tu:

https://www.ebay.com/itm/Leica-L39-M39-Lens-to-Canon-EOS-M-EF-M-Mirrorless-adapter-adjustable/253394715939

Odkręcasz 3 śrubki na obwodzie, wywalasz ten srebrny ring z gwintem M39 i przekładasz w to miejsce analogiczny, srebrny ring z adaptera EOS-T2 :)

1977065786_s-l1600(6).jpg.69436223c187aecef7197a03e1923831.jpg

Oczywiście średnica zewnętrzna tego ringa musi być taka sama :)

Tu się zaczynają lekkie schody - trzeba popytać, pokombinować. Parę razy udało mi się z powodzeniem przełożyć te gwinty.

Jeśli jest za mały, można otwór roztoczyć...itd, itp. 

 

No i na deser:

https://www.ebay.de/itm/58mm-Lens-Macro-Reverse-Mount-Adapter-For-Canon-EOS-M-M2-EF-M-Mirrorless-Camera/383052592865

s-l500.jpg.aba96c3193f089b82ebeacb3dafc7993.jpg

Są pewnie takie też z gwintem 52mm.

Jest bardzo cienki, więc kilka kolejnych adapterów filtrowych (->M42/T2F) mu nie zaszkodzi :)

 

Powodzenia.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przechodziłem kiedyś przez to samo w tym teleskopie i w moim przypadku musiałem wykonać sobie dodatkowy adapter - kumpel mi wytoczył tulejkę stopniową. W wyciągu usuwałem ten czarny element na okular a zamiast niego na wcisk wsuwalem moją tulejkę. Tulejka miała gwint na który montowałem pierścień T2 taki sam jak na twoim zdjęciu po lewej. Wtedy zostawało 3-4 mm swobody po zogniskowaniu. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, mirekk said:

Wtedy zostawało 3-4 mm swobody po zogniskowaniu. Pozdrawiam. 

Miałeś też Canona M ?

No oczywiście, wytoczenie specjalnego adaptera byłoby najlepsze - choć może niekoniecznie "na wcisk" ;)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Agent Smith napisał:

Hmm.. w takim razie nie bardzo kumam jak udawało Ci się wkręcić gwint 47,77 mm w adapter T2 ? - gwint T2 to przecież M42/0,75...

Może Twój adapter miał tzw gwint filtrowy 2" (M48/0,75)?

Tak teraz pamiętam. Pierścień M42 sciagałem, a za nim jest drobniejszy wiekszy gwint, na który nakrecałem tulejkę. Dzięki temu tulejka prawie dotykała do body a aparat mógł ogniskować. Ten gwint widać na zdjęciu powyżej. Tam była walka o każdy milimetr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agent Smith napisał:

OK, w takim razie może spróbuj tak:

1. Adapter EOS-EF->EOS-M (tor optyczny, czyli długość 44-18=26mm). Łatwo dostępny.

Coś takiego (może być dowolny, najtańszy) Ze względu na ustalone flange systemów, niezależnie od wersji zawsze będzie miał 26mm)

s-l1600.jpg.cf7a7e4dae4227276b26f8f3a97d8065.jpg

W powyższy adapter wsadź swoją złączkę EOS-T2 (chyba ma 8-10mm)

W ten sposób masz EOM-T2 o długości 34-36 mm. Niewiela różnica ale może starczy

Spróbuj, czy taka konstrukcja ostrzy (zwłaszcza bez noska - nie wiemy ile Ci tak naprawdę brakuje)

 

2. Krok pierwszy jak wyżej, ale zamiast Twojej złączki EOS-T2 wkładasz coś takiego:

https://www.pierro-astro.com/materiel-astronomique/accessoires-apn/bagues-canon-eos/bague-t2-low-profile-pour-canon-eos_detail

Ten jest akurat pierońsko drogi, widziałem gdzieś tańsze, musiałbyś poszukać (sorry, brak czasu)

Ale- you get an idea.

Powyższe konstrukcje nie będą zbyt sztywne (dwa bagnety po drosze.. ale sądzę, że dla Ciebie na razie nie będzie to miało znaczenia :)

 

3. Znaleźć coś takiego jak wyżej w Pierroastro, tyle, że dla EOS-M. Dziwne, bo dawniej takie były a teraz na szybko nie mogę znaleźć.

 

Dawno nie buszowałem po sklepach, więc widzę dwie interesujące nowości, które mogą się przydać

T2F->M39M - ale w opisie jest M39/0,75 więc niezupełnie Leica M39...ciekawe

https://www.ebay.de/itm/M39-to-T2-T-mount-lens-converter-adapter-ring-39mm-42mm-39-42-mm-39x0-75-42x0-75/281507367421

 

Oraz potencjalnie batdzo przydatny

T2F->M42/1M

https://www.ebay.co.uk/itm/T-M42-T-T2-mount-lens-to-M42-camera-adapter-for-Praktica-Pentax-Carl-Zeiss-42mm/383056430719

 

Powodzenia i daj znać w tym wątku czy i jak udało Ci się rozwiązać problem.

 

 

 

6 godzin temu, Agent Smith napisał:

Co do Ad.1) to zauważ, że ten pierścień ma już na oko 1,5 - 2 cm jak nie więcej

Co do Ad.2) rozumiem że ten low profile wkręcałbym do tego z Ad.1 ? - i tak nie zmniejszam odległości

Co do Ad.3) właśnie wydaje mi się, że dokładnie taki powinien być pierścień do mojego aparatu, konkretniej coś takiego: https://www.ontariotelescope.com/Low-Profile-T-Ring--Canon_p_1628.html.

tylko musi to być mocowanie EF-M od strony body (ponieważ do lustrzanek EOS takie mocowanie jest szersze), ale też sam nie mogę takiego znaleźć ;/

Gdybym nie próbował już wszystkiego to nie napisałbym tutaj.

Kupiłem jakiś czas temu też taki pierścień EOS M ---> M42 tylko że razy 1 (zamiast 0,75) i tu różnił się gwint. Kupiłem go po to, aby móc też zakładać obiektywy z lustrzanek do mojego bezlusterkowca. Przełożyłem odkręcając imbusikiem środkowe kółko z gwintem M42 x 0,75 z pierścienia do LUSTRZANEK EOS i wygląda to tak:

 

 

Cytat

 

 

poerścienie.jpg

Edytowane przez Starwatcher88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać zmniejszyłem trochę na odległości, ale aparat nadal nie ostrzy (chociaż jest minimalnie lepiej). Szkoda bo aparat ma niezłe parametry, a wygląda na to, że najlepszym sposobem była by nawet najtańsza lustrzanka z takim pierścieniem jaki trzeba, aby wszystko się zgadzało, bo cienkich pierścieni (przeszukałem już Aliexpress, Allegro, Ebay i OLXa) do mojego aparatu po prostu nie ma.

Teraz pojawia się pytanie następne: czy jakbym zmienił teleskop, którego i tak nie zamierzam posiadać całe życie, na taki SW 150/750, który ma dużo lepszy 2 calowy wyciąg i wiadomo: inne lustro, inne ogniskowe a zatem odległości, to czy myślicie że mogłoby być lepiej?

 

Mam jeszcze dosyć kontrowersyjne dwa pomysły: albo obciąć samą tubę teleskopu (tylko nie wiem o ile) i przykręcić lustro ponownie co mi je podniesie, albo też obciąć z 1 cm tę rurkę, w którą wchodzi wyciąg okularowy - skróciłbym wtedy nawet na w ogóle nie wysuniętym wyciągu - odległość matrycy aparatu do lusterka wtórnego. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki w ogóle, Panowie za zainteresowanie. Agent Smith, przeczytałem jeszcze raz Twoją odpowiedź i nadal stawiam, że to nie jest rozwiązanie problemu. Powyżej dodałem zdjęcie dwóch już pasujących pierścieni do mojego aparatu (w tym cieńszym zamieniłem gwint 1, na 0,75) i on ma właśnie odległość od matrycy ok. 2,5 cm i jak wspomniałem - aparat nadal nie ostrzy, czyli to wciąż za dużo, więc kupowanie coraz więcej przejściówek mija się z celem, zwłaszcza przejściówki, która zamieni mi EF-M, na EOS-M, po to aby i tak dokręcić do tego przejściówkę na gwint M42 - trochę bez sensu. Chyba, że czegoś nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to Newtony od SkyWatchera częściej niż inne cierpią na przypadłość zbyt mało wyprowadzonego ogniska poza tubę. Dlatego właśnie wybrałem Newtona od GSO. W Makach jest jeszcze lepiej, bo całe lustro główne jest ruchome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrocola bliżej. Ale bliżej już nie mogę dać, ze względu na (moim zdaniem) za szeroki pierścień. Pierścieni węższych (typu low profile) do mojego modelu aparatu nie można nigdzie znaleźć. Wydaje mi się, że potrzebuję pierścień EOS M --> M42 x 0,75, tylko że typu low profile (taki bardzo cienki, wchodzący wręcz trochę w środek otworu matrycy w body aparatu). Napisałem też na innym forum, gdzie facet dorabia złączki i pierścienie na zamówienie - zobaczymy i dam znać co z tego wyniknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.