Skocz do zawartości

Jaki pierścień T2 do Canon EOS M100 i fotografia w ognisku POMOCY


Starwatcher88

Rekomendowane odpowiedzi

@astrocola przyszedł dzisiaj kurierem do mnie nowy Barlow - nieporównywalnie lepszy od tego kitowego z zestawu. Połączyłem go z samym aparatem i teleskopem i jest fajnie, tylko Słońce (i oczywiste, że Księżyc) zajmuje pół kadru. I tak - nigdzie nie można znaleźć pierścienia takiego typu, o którym pisałem wyżej, co jest trochę frustrujące, że do całkiem nowego aparatu nie ma odpowiedniego pierścienia, a są przejściówki do starych lustrzanek xD

 

No nic, pozostanie mi chyba używać po prostu lepszych szkiełek, zadowolić się na razie tym co mam do czasu kiedy może w przyszłości zmienię teleskop. W razie czego nie usuwajcie tematu, może ktoś będzie miał ten sam problem, a jeszcze jak wspominałem zobaczę co odpisze mi gość, który dorabia takie pierścienie/złączki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomóż sobie pomóc i zacznij od zmierzenia ile Ci tego backfocusa tak naprawdę brakuje (czy też ściślej mówiąc jaki masz nadmiar ;))? 

Weź linijkę, wyceluj teleskop w Księżyc i złap ostrość na podglądzie aparatem trzymanym w ręku, bez żadnych złączek, mierząc (tą linijką) odległość pomiędzy końcem wyciągu a bagnetem w aparacie. Da się zrobić, wierz mi :)

To nam da pojęcie co można z tym zrobić, o ile podnieść lustro, jaka złączka itd.

 

Jeśli liczysz na porady w kwestii podniesienia lustra przydałyby się jakieś zdjęcia oprawy lustra w Twoim teleskopie.

 

BTW. Na dorobienie złączki z bagnetem za ludzkie pieniądze bym nie liczył, może najwyżej przerobienie (przetoczenie gwintu) istniejącej złączki z gotowym bagnetem - np. takiej jak ta

https://pl.aliexpress.com/item/32358734248.html

cmc.jpg.3f374275b695be693091c0fae2cb4a87.jpg

Zrobienie złączki bagnetowej od nowa...ho, ho!! ;)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith tak jak pisałem wcześniej, odległość gdzieś tak 0,5 - 1 cm body aparatu od wyciągu bez żadnych złączek i zaczyna już ostrzyć. Ale masz rację, że może wypadałoby to zmierzyć jakoś dokładniej. Ten pierścień i pomysł z przetoczeniem wydaje się być sensowny. Mam jeszcze jedną koncepcję, dam znać co z tego wyszło

Edytowane przez Starwatcher88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith "Z kolei jak zrobiłem fotę Księżyca bez pierścienia "z ręki" i ryzykując zniszczeniem matrycy dotykając prawie wyciągu okularowego to fota wyszła ekstra - po prostu matryca musi być bliżej. Ma ktoś jakiś pomysł?" Racja, nie napisałem dokładniej (pisałem o tym jeszcze na innym forum, dlatego mi się miesza). Po prostu to zmierzę jeszcze raz i zobaczę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.