Skocz do zawartości

Koło filtrowe i filtry


jgoluch

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

mam do Was takie pytania:

 

1. Mam koło QHYCWF3S-US, koło jest niskoprofilowe (15mm). Niestety maksymalna wysokość filtra to 5.5mm -> Baadery maja niestety więcej >6.
Czy macie pomysł jak można by zrobić modyfikację tego koła poprzez wstawienie dystansu 1-2mm pomiedzy dwie części obudowy koła?
Czy wydrukować coś takiego na drukarce czy może wyciąć z aluminium? Jak wykonac precyzyjnie takie cięcie?
Czy może ktoś profesjonalnie mógłby dorobić taki dystans -> miałoby to wyglądać jak pewnego rodzaju uszczelka, tylko że z innego materiału.

2. Posiadam filtry HSO Baadera, jeden z nich SII jest jakiegoś starszego typu, wysokość jego krawędzi to ponad 7mm. Są dedykowane oprawy niskoprofilowe baadera 6mm.
Czy można by jakoś delikatnie przełożyć taki filtr w nową oprawę? Czy położenie filtra w oprawie jest jakoś określone i muszę bezwzględnie się go trzymać? Czy może będzie to mieć tylo wpływ na offset dla tego filtra?

 

Dodam, że to koło mi bardzo pasuje gdyż będę mógł połączyć je z OAGiem. W drugim kole (22mm) niestety brakuje mi już backfocusa dla OAG'a (QHYOAGS).

Proszę Was o pomoc w tym zagadnieniu.
A może macie inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak: też miałem taki problem. Jak sobie poradziłem? Delikatnie zeszlifowałem obudowy filtrów na 5 mm. Trzeba to robić etapami i powoli, kontrolując temperaturę- obudowa może być co najwyżej ciepła. Absolutnie nie wolno czyścić powierzchni filtra z opiłków niczym innym jak tylko poprzez zdmuchiwanie gruszką!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka średnica filtrow? 

Jezeli masz filtry baadera w starszej wersji z możliwością wyjęcia filtra z obudowy to jesteś w domu. Wysyłasz obudowy do np serwisu Astro i gotowe. 

 

Chyba gdzieś widziałem nawet ubudowy w wersji slim do filtrów baadera, nie wiem tylko dla jakiej średnicy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, Baader Slim to 6mm -> moje filtry to 1.25 (tak wiem, wnietują). Mam Ha i OIII w wersji "slim" i SII w tej starszej -> to mógłbym zmienić.
Ale nie wiem czy jest sens to szlifować. Może faktycznie lepiej wydrukować lub wyfrezować w jakimś metalu/aluminium taką podkładkę o grubości 1 czy 2 mm.
Tylko zostaje kwestia projektu i wykonania, może @Tom-cio ?

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie taką podkładkę wydrukowałem, bo mam filtry Astrodon 1,25 i brakło mi dosłownie milimetra żeby do zamknąć w kole ZWO, wszystko zachowało osiowość, także jest OK :) 

Za ok godzinkę podeślę jak to wygląda jak wrócę do domu. Jeśli masz dokładne wymiary mogę Ci zrobić coś takiego.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wsadzić dystans pomiędzy dwie części koła, to czy nie będzie to przeszkadzac w osadzenia łożysk od karuzeli w korpusie? 

 

Jezeli masz guider w wersji okularowej 1.25"(asi120mini, lodestar x2) to nie powinno zabraknąć Ci backfoucsa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, jgoluch napisał:

Są dedykowane oprawy niskoprofilowe baadera 6mm.
Czy można by jakoś delikatnie przełożyć taki filtr w nową oprawę? Czy położenie filtra w oprawie jest jakoś określone i muszę bezwzględnie się go trzymać? Czy może będzie to mieć tylo wpływ na offset dla tego filtra?

Oczywiście, że można. Nie musisz tu zachować aptekarskiej dokładności, offset zależy tylko od grubości filtra. Położenie nie ma znaczenia.

 

Ja bym wymienił tą oprawkę na slim, ewentualnie jeszcze doszlifował i gotowe. Frezowanie podkładki będzie drogie, wydruk 3D już bardziej sensowny.

5 godzin temu, Tayson napisał:

Jezeli masz filtry baadera w starszej wersji z możliwością wyjęcia filtra z obudowy to jesteś w domu.

W jaki sposób są zamocowane filtry w nowej wersji, że nie da się ich wykręcić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję za porady.

Montaż karuzeli jest tylko z jednej strony obudowy, więc tu raczej można zastosować dystans/podkładkę. Gorzej, że obudowa QHY ma takie żłobienie (rant), aby obydwie strony na siebie zachodziły. Wymiary mogę zmierzyć suwmiarką ale nie wiem jak dokładnie pomierzyć dół koła (miejsce na silnik i wtyki). Dokładam też jedyny rysunek jaki znalazłem.

Moje filtry Baadera (zarówno nisko profilowe jak i wysokie) mają ring ze żłobieniem, więc chyba można je wyjąć/przełożyć, choć to zapewne łatwe nie będzie.

Jeśli chodzi o backfocus układu, to mój korektor daje 58mm i z poprzednim kołem (22mm) i stosownymi złączkami bym tego wszystkiego nie zmieścił. Nowe koło za to super się skręca bezpośrednio z OAGiem co eliminuje zlaczki/redukcje - a tych i tam sporo.

IMG_20190912_221023.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.