Skocz do zawartości

Kalifornia i Orion w blasku Księżyca (test filtra L-enhance)


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, AdamK napisał:

Gdzie kupiłeś, jaki koszt?

Na aliexpress, w oficjalnym sklepie Optolonga :) w tydzień przyszło :)

43 minuty temu, komprez napisał:

jop twoja mać ..... 1000 zeta to szkiełko :D 

Powiem szczerze ... w tej cenie to bym nawet nie myślał że to potencjału nie posiada ....

Cii, nie wolno podawać w złotówkach, bo wtedy wydaje się droższy :D

A zapłaciłem 213 dolarów z wysyłką, parę dni temu był w promocji, a i jeszcze jakiś alikupon wpadł ;)

 

58 minut temu, count.neverest napisał:

Dobrze rokuje filtr. Porównywałeś go może z STC duo-narrowband?

Gdzieś widziałem porównanie w sieci, jak znajdę, to podeślę linka :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, count.neverest napisał:

Dobrze rokuje filtr. Porównywałeś go może z STC duo-narrowband?

https://astrobackyard.com/optolong-l-enhance-filter/

Koleś pisze, że wyniki podobne, ale L-enhance ma bardziej naturalne kolory :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Tuvoc napisał:

Cześć, ja także aktualnie testuję ten filterek tylko z Canonem 800D i tubą 200/1000. Powiedz dlaczego akurat ISO 200?

Wzoruję się na tym opracowaniu, które mówi, że przy ISO 200 Nikon d5100 ma największą rozpiętość tonalną: http://dslr-astrophotography.com/iso-values-nikon-cameras/

Poza tym, przy wysokim ISO zazwyczaj mam przepalony histogram (centrum Gdańska), więc robię klatki na ISO200 i do takiego ISO mam też przygotowaną bazę darków, biasów itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, _Spirit_ napisał:

Czy halo na jasnych gwiazdach miałeś wcześniej czy to od filtra?

Raczej od chmur, pierwsze klatki, które zbierałem były bez takiego halo, a potem jak naszły cirrusy, to zrobiło się większe halo. Ale żeby powiedzieć na 100% muszę wykonać kolejny test :)

 

Godzinę temu, maciek z napisał:

Dojdzie do tego, że w ciągu dnia będziemy zbierać materiał.

Wtedy trzeba chodzić do pracy, więc nic nam po takim filtrze do dziennych obserwacji ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2019 o 12:33, sidiouss napisał:

Wzoruję się na tym opracowaniu, które mówi, że przy ISO 200 Nikon d5100 ma największą rozpiętość tonalną: http://dslr-astrophotography.com/iso-values-nikon-cameras/

Poza tym, przy wysokim ISO zazwyczaj mam przepalony histogram (centrum Gdańska), więc robię klatki na ISO200 i do takiego ISO mam też przygotowaną bazę darków, biasów itp. 

Szkoda że nie zrobili dla eos 800d. Canony mają bardziej wypłaszczoną krzywą ale i tak jest miejsce na poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2019 o 09:56, komprez napisał:

jop twoja mać ..... 1000 zeta to szkiełko :D 

Powiem szczerze ... w tej cenie to bym nawet nie myślał że to potencjału nie posiada ....

Taniocha ;) Zobacz ten https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/opt-filtr-triad-ultra-quad-band-narrowband-filter-2-/p,61632

 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona niestety ma pełną świadomość, że cena sprzętach w astrofoto jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości danej rzeczy :D Dlatego, pytanie po nadejściu paczki było - "pewnie więcej jak 1000 złotych?"

 

Faktem jest jednak, że za tą cenę dostajemy równoważność dwóch narrowbandów, z bonusem dla posiadaczy DSLR - nie trzeba żonglować kilkoma filtrami, tym co mają koła do kamer i tak wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wczoraj dozbierać kolejne dwie godziny materiału, a była pełnia Księżyca. Jestem naprawdę zachwycony działaniem tego filtru, niestety muszę popracować nad warsztatem obróbki, bo uciekł mi gdzieś kolor gwiazd, a i coś pokrzaczyłem przy nich samych.

 

Aktualnie w sumie ponad 5h materiału, wrócę do tego kadru jak Księżyc pójdzie spać za parę dni :)

 

@_Spirit_ - przejrzałem klatki i halo na jasnych gwiazdach pojawiło się tylko tam, gdzie były cirrusy.

 

kalifornia4.thumb.jpg.ce6affcddbbe3d0b52fb001f685407a8.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał drugiego tematu, ale jak Kalifornia schowała mi się za balkon, to wypaliłem nieco ponad godzinkę M42, żeby zobaczyć jak filtr zachowa się nisko nad horyzontem plus godzinę przed świtem. Oczywiście Orion jest jeszcze zakazany do zdjęć, więc traktujmy to tylko testowo ;)

 

20x240s, ISO200

 

m42.thumb.jpg.dff240e39f0b5a651fbb104f2949c5d4.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.