Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Orientujecie się czy może ktoś robił poważny test porównawczy filtrów? Chodzi mi porównanie widm transmisyjnych zmierzonych spektrometrem uv/vis.

Jeśli jednak dotąd nikt tego nie robił to ja mógłbym. W pracy mam dostęp do dobrego sprzętu, mógłbym osobiście zrobić pomiary. Gładkości powłok bym nie sprawdził, ale szerokość pasm i transmitancję jak najbardziej. Sam jestem bardzo ciekaw np. porównania filtrów Baadera i ES. Porównanie widm zmierzonych na tym samym aparacie będzie bardziej miarodajne niż przyglądanie się widmom udostępnianym przez producentów.

Musiałbym tylko mieć dostęp do odpowiednio bogatej bazy filtrów, np. pożyczonych od krakowskiej braci astronomicznej.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wracam do tematu, żeby zaanonsować porównanie filtrów, które mam zamiar zrobić po nowym roku. W sieci można znaleźć różne widma transmisyjne filtrów, ale żeby takie porównania były wiarygodne trzeba spełnić dwa podstawowe warunki:

- ten sam aparat, ta sama lampa, ta sama kalibracja...

- dokładnie prostopadłe ułożenie powierzchni filtra względem wiązki światła

Co zrobić, żeby mieć zaufanie wobec wyników? Samemu sobie zrobić pomiary :)

 

W tym momencie mam już zebranych parę filtrów do sprawdzenia.

Grupa 1: UHC Baader, UHC ES, UHC SVBony, CLS SVBony, Optolong L-eN

Grupa 2: Neodym Baader, Neodym SVBony, Optolong L-Pro

 

Jeśli ktoś z Krakowa mógłby pożyczyć do pomiarów inne filtry, to chętnie skorzystam.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oto link do katalogu sieciowego, w którym będę zamieszczał zmierzone przeze mnie widma filtrów:

 

https://1drv.ms/u/s!Aj68ejOiGRgDgYU7n_FDgNAVRKLsmw?e=LBJpPE

 

Na razie są tam jedynie surowe pliki ASCII - w wolnej chwili je obrobię i przygotuję stosowne wykresy (widma i ich pochodne). Jutro postaram się zmierzyć pozostałe moje filtry.

 

Parametry widm:

- spektrofotometr Shimadzu UV-2101PC

- zakres 350-800 nm

- rozdzielczość 0,5 nm

- temperatura 20 st. C

 

Filtry interferencyjne mierzyłem trzy razy: ułożone normalnie, odwrotnie oraz z dociskiem. Nie zauważyłem jakichkolwiek istotnych różnic, więc zamieściłem jedynie ich normalnie mierzone widma.

 

Dotychczas zmierzone filtry:

- Celestron 15 żółty

- Celestron 21 pomarańczowy

- Celestron 80 niebieski

- Celestron szary

(Powyższe Celestrony kupiłem na giełdzie - zakładam, że nie zostały okancone. Pewności nie mam, bo w dwóch napis na oprawce nie pasuje do "szkiełka")

- Optolong L-Pro

- Optolong L-eN

 

W kolejce do pomiaru czekają:

- Baader: Moon&SkyGlow, UHC-S

- ES UHC

- SVBony: UHC, CLS, Moon, UV/IR

- Orion: CPL podwójny

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osób nie mających czasu lub ochoty na samodzielną obróbkę widm wrzuciłem do katalogu arkusz Excela z widmami. Pochodne wychodzą poszarpane, bo za mała rozdzielczość widm i ich nie wygładzałem. Jutro będę robił pomiary z większą rozdzielczością - 0.1 lub 0.2 nm.

 

Zwróćcie uwagę na widmo Optolonga L-Pro, zwłaszcza na krótkofalowy koniec. Jakie ma rewelacyjne gradienty: zmiana transmitancji o ponad 40% na 1 nm. Bardzo jestem ciekaw wyników jutrzejszych pomiarów i porównań filtrów.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem moje filtry. Rozszerzyłem zakres do 300-850 nm, z rozdzielczością 0,2 nm. Wyniki są ciekawe. W ciągu paru dni wszystko opracuję. A na razie ankieta:

Który filtr LP jest najlepszy: Optolong L-Pro (ok. 500 zł), Baader Moon&SkyGlow (280zł) czy SVBony Moon (40 zł)?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję dokładną analizę porównawczą filtrów. Na szybko mogę stwierdzić, że straciłem wiarę w dobrą jakość filtrów Baadera. Przez długi czas myślałem, że to dobra marka. A tymczasem okazuje się, że:

1. Zamiast Baader Moon&SkyGlow lepiej kupić parokrotnie tańszy SVBony Moon dwukrotnie lepiej wycinający światło sodowe.

2. Bader UHC-S ma szerokość pasma transmisji równy filtrowi SVBony CLS, tyle że ten drugi ma lepszą transmisję i gradienty.

 

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przychylam się do opinii powyżej. Użytkownikiem forum i teleskopu jestem od niedawna i sporo czytam, zanim podejmę jakieś zakupowe decyzje, dlatego czapki z głów @dobrychemik, kawał niezłej roboty (chociaż nie wszystko ogarniam).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.