Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
14 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Skoro tak, to mamy identyczną sytuację jak z Optolongami. Ta sama chińska wiarygodność.

 

Powiem wprost, ta sterta makulatury dołączona do filtrów to jest slap in the face. . Bo to nie ma wyglądać jak wykres poglądowy w prospekcie, one udają autentyczny wydruk mając na celu przekonać nas że filtry były testowane.  Takie robienie klienta w bambus daje dużo do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Renioo napisał:

Osobiście skłaniam się ku temu, że to krzywa z całej tafli lub jednego z serii. Zamierzenia każdej sztuki się nie spodziewam.

 

Zobaczymy jak będzie działać, ogólnie ten papier olałem.

 

Zmierzyli kilka filtrów, wzięli najlepsze widmo, przeskalowali, żeby dochodziło do 100% i drukują. Zapewne od dwóch lat bez jakichkolwiek zmian - oprócz indywidualnego numeru rzecz jasna.

 

Inna rzecz, że ogólnie L-Pro to bardzo fajne filtry i naprawdę producent mógłby sobie spokojnie darować takie przekręty. Ja sam jestem bardzo zadowolony z L-Pro.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TheShackMeister napisał:

@dobrychemik

jest gdzieś możliwość podejrzenia wszystkich pomiarów L Extreme które robiłeś? Wraz z blueshiftem?

 

Chyba mam spore zaległości w przygotowywaniu zbiorczych porównań filtrów. Może kiedyś. Przyznam, że ilość materiału mnie przytłacza i zwyczajnie nie czuję aż takiego imperatywu wewnętrznego, by się za to wziąć. I tak na podstawie "n" widm nie przewidzisz jakie parametry będzie miał kolejny, "n-ty plus pierwszy" egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2021 o 14:07, dobrychemik napisał:

 

Chyba mam spore zaległości w przygotowywaniu zbiorczych porównań filtrów. Może kiedyś. Przyznam, że ilość materiału mnie przytłacza i zwyczajnie nie czuję aż takiego imperatywu wewnętrznego, by się za to wziąć. I tak na podstawie "n" widm nie przewidzisz jakie parametry będzie miał kolejny, "n-ty plus pierwszy" egzemplarz.

Znalazłem sporo widm dobrych sztuk, masz tez jakieś widma blueshift tych słabszych? Te które mają opis np do refraktorów F7 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TheShackMeister napisał:

Znalazłem sporo widm dobrych sztuk, masz tez jakieś widma blueshift tych słabszych? Te które mają opis np do refraktorów F7 itd.

 

Mam wszystkie widma kiedykolwiek przeze mnie mierzone. Symulacje natomiast mam raczej tylko dla tych filtrów, które mierzyłem PO opracowaniu odpowiedniego modelu. Przygotowanie wykresu zależności transmitancji od światłosiły to dużo roboty, więc nie robię tego z automatu dla wszystkich filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

publikacja za zgodą @dobrychemik;)
korzystając z uprzejmości kolegi z wydziału miałem okazję zmierzyć widmo swojego filtra Optolong L-pro w ciekawej wersji EOS-FF-clip.
Długo zwlekałem z publikacją wyników, bo chciałem podać model urządzenia za pomocą którego był wykonany pomiar. Niestety wymieniony kolega zanim zdążył mi podać tę informację to miał wypadek i długo nie wróci do zdrowia, także nie bardzo mam jak się tego dowiedzieć. Niemniej był to spektrofotometr wysokiej klasy w laboratorium na wydziale Fizyki UW, a kalibracja została wykonana tuż przed pomiarem. Wykonałem kilka pomiarów, wszystkie dały identyczne wyniki z dokładnością do grubości linii na wykresie, także nie zadawałem sobie trudu żeby je jakoś uśredniać, po prostu wziąłem losowy.
Z ciekawostek - wykonałem też jeden pomiar z filtrem włożonym odwrotnie. Jeżeli ktoś się łudzi że są tam jakieś warstwy antyrefleksyjne to się zawiedzie - wynik był również jota w jotę identyczny.
Druga ciekawostka to to, że pomiar był wykonany w zakresie 200-1100 nm i o ile poniżej 350 nie ma zupełnie nic ciekawego, to w okolicy 1050nm jest pik. Nie wiem czy to dla kogoś istotne, ale warto wiedzieć że jakąś podczerwień można dostać
Dobra, do rzeczy: image.thumb.png.45914cba644d90e52932292d7bb08a10.png
image.thumb.png.dbe3a45341cd7b2e8af1c6c14b850230.png
image.png.ad5d65d3f75c2c28164fd2bf41ff9f18.png

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Janek :)

 

Dwie małe uwagi:

- 1100 nm to nadal jest podczerwień i to bliska; do mikrofal jeszcze daleko

- kluczowe podczas pomiarów filtrów interferencyjnych jest dokładnie prostopadłe padanie wiązki światła na filtr - jeśli nie zrobiłeś tego uważnie, to możesz mieć wtedy niewielkie przesunięcie pasm transmisji filtra

- chyba nigdy nie mierzyłem L-Pro w zakresie do 1100 nm - cenna informacja na temat piku w podczerwieni

 

:like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

- 1100 nm to nadal jest podczerwień i to bliska; do mikrofal jeszcze daleko

O 3 w nocy mój rachunek wskazał mi, że 1.05*10^3 * 10^-9 > 10^-3. Poprawiłem :D

O prostopadłości jestem pewien, akurat filtr clip jako prostokątny dość łatwo równo ustawić. Z resztą przy każdym pomiarze ustawiałem go od nowa, więc gdyby coś było nie tak z ustawieniem to by wyszły różnice. Oczywiście zakładając że nie popełniłem kilka razy pod rząd tego samego błędu :)
 

 

11 minut temu, dobrychemik napisał:

Jeszcze jedno. Obecność warstw przeciwodlaskowych nie spowoduje różnicy w pomiarach widm przy odwrotnym ustawieniu filtra. Już to sprawdzałem i tu opisywałem :)

Jak teraz o tym myślę to ma to jakiś sens. Nie przyszło mi do głowy żeby go ustawić "odwrotnie pod kątem"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.