Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na zaktualizowane porównanie filtrów typu UHC i CLS. Ponieważ trochę już się ich nazbierało, to dla większej czytelności podzieliłem je na dwie partie:

- Astronomik CLS (SN 0019839), Baader UHC-S, ES UHC, Optolong CLS oraz UHC NoName od kolegi @Krzysztof z Bagien

- filtry SVBony: dwie sztuki CLS i dwie sztuki UHC

 

Wyodrębnienie filtrów SVBony pozwoliło przy okazji lepiej ocenić powtarzalność ich parametrów.

 

Z braku czasu tym razem nie dodaję swoich uwag. Do komentowania i analizowania widm zachęcam Forumowiczów :)

 

Tabela1.png.a9cdd0002c681ff88f78dca76df829ca.pngTabela2.png.f2215f035b5961bad049aeb07025cb5a.pngRys1.png.e13049576517b6bacb4bb3b79b8da6c2.png

Rysunek 1. Filtry z grupy nr 1, zakres 300-850 nm.

 

Rys2.png.3b05c6bd7b5a291cc97d784f8c55adfd.png

Rysunek 2. Filtry z grupy nr 1, zakres 430-560 nm.

 

Rys3.png.3b5d4368f62a04c3cada6acd9aa40a82.png

Rysunek 3. Filtry z grupy nr 1, zakres 600-700 nm.

 

Rys4.png.f033729c1ca4ab8b81b8000c12642039.png

Rysunek 4. Filtry z grupy nr 2, zakres 300-850 nm.

 

Rys5.png.344ce9bb20347e296547aa25dbae6caa.png

Rysunek 5. Filtry z grupy nr 2, zakres 430-560 nm.

 

Rys6.png.8f236f9bc5e84aa01d4834da9e56d168.png

Rysunek 6. Filtry z grupy nr 2, zakres 600-700 nm.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejszy z grupy UHC/CLC jest dla mnie CLS Astronomika.

- Ma ładne, dość płaskie pasma transmisji, ze świetnymi gradientami  - ewidentne plusy pokazujące klasę produktu.

- Ma też wyjatkowo szerokie pasma - to już trudno zakwalifikować na plus lub minus, bo zależy co kto lubi. Kontrast przez to będzie trochę mniejszy, za to barwy gwiazd bardziej naturalne.

- Na minus niska transmitancja w pasmie tlenu i wodoru beta. Przy obserwacjach wizualnych każdy procent straty się liczy o wiele bardziej niż przy fotografii, a ten filtr przecież jest zdecydowanie do wizuala. Wystarczy porównać z ES UHC albo SVBony CLS (1) - właśnie takie przepuszczalności powinny mieć filtry do wizuala. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stanę troszkę w obronie powyższego "minusa" dla filtra Astronomik CLS.

Różnica w przepuszczalności dla linii mgławicowych pomiędzy "najgorszym" (czyli właśnie Astronomik CLS) a "najlepszym" to około 10 % transmisji. Ja uważam że to znikomo mało, obserwując okiem jest to nie do wychwycenia. Dla porównania - ta róznica jest mniejsza niż pomiędzy refraktorem 6 cali a newtonem 6 cali. Albo między dobsonem 30 cm a dobsonem 33 cm. To jest prawie nic. (gdyby transmisja była 78 % albo 68 %, zamiast rzeczywistej 88 % - to już bym pisał inaczej)

 

Bo dużo ważniejsze jest tutaj dobre oddzielenie light pollution od bardzo szerokiego pasma przepuszczania  - filtr lepiej się sprawdza na mgławicach refleksyjnych, na galaktykach i gromadach kulistych, niż filtr UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, stratoglider napisał:

A ja stanę troszkę w obronie powyższego "minusa" dla filtra Astronomik CLS.

Różnica w przepuszczalności dla linii mgławicowych pomiędzy "najgorszym" (czyli właśnie Astronomik CLS) a "najlepszym" to około 10 % transmisji. Ja uważam że to znikomo mało, obserwując okiem jest to nie do wychwycenia. Dla porównania - ta róznica jest mniejsza niż pomiędzy refraktorem 6 cali a newtonem 6 cali. Albo między dobsonem 30 cm a dobsonem 33 cm. To jest prawie nic. (gdyby transmisja była 78 % albo 68 %, zamiast rzeczywistej 88 % - to już bym pisał inaczej)

 

Bo dużo ważniejsze jest tutaj dobre oddzielenie light pollution od bardzo szerokiego pasma przepuszczania  - filtr lepiej się sprawdza na mgławicach refleksyjnych, na galaktykach i gromadach kulistych, niż filtr UHC.

Oczywiście, do wspomnianych w ostatnim zdaniu obiektów bez sensu jest używać UHC. Wtedy rzeczywiście lepiej jest użyć CLS lub antyLP. CLS Astronomika wyróżnia się szerokością pasma transmisji - jest znacznie szerzej niż w UHC i w sumie tak powinno być. Pozostałe CLSy w zestawieniu są zbyt podobne do UHC i efekty ich działania są bardzo podobne.

Wspomniany przeze mnie minus nie ma oznaczać, że coś jest nie tak z filtrem, a jedynie, że mógłby być wyraźnie lepszy. Skoro tańsi producenci są w stanie uzyskać wyraźnie wyższe transmitancje, to czemu nie Astronomik? Nie wiem od ilu lat ten model jest na rynku, może tu tkwi odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Za parę dni kończę urlop i znowu będę mógł zrobić jakieś pomiary filtrów jeśli tylko nazbiera się ich odpowiednia ilość, by był sens się za to brać. Stąd moja propozycja:

 

Mogę Wam gratis pomierzyć widma filtrów. Moje warunki:

- mierzę tylko filtry czyste i nieuszkodzone

- koszty transportu w obie strony pokrywa właściciel filtrów lub też dostarcza/odbiera je bezpośrednio

- właściciel godzi się na upublicznienie wyników pomiarów

- właściciel sam decyduje o tym czy przy prezentowaniu wyników podam informację kto jest właścicielem danego filtra

 

Żeby za bardzo nie zaśmiecać tego wątku wszelkie uzgodnienia proponuję przenieść do PW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2020 o 17:49, dobrychemik napisał:

Za parę dni kończę urlop i znowu będę mógł zrobić jakieś pomiary filtrów jeśli tylko nazbiera się ich odpowiednia ilość, by był sens się za to brać. Stąd moja propozycja:

 

Mogę Wam gratis pomierzyć widma filtrów. Moje warunki:

- mierzę tylko filtry czyste i nieuszkodzone

- koszty transportu w obie strony pokrywa właściciel filtrów lub też dostarcza/odbiera je bezpośrednio

- właściciel godzi się na upublicznienie wyników pomiarów

- właściciel sam decyduje o tym czy przy prezentowaniu wyników podam informację kto jest właścicielem danego filtra

 

Żeby za bardzo nie zaśmiecać tego wątku wszelkie uzgodnienia proponuję przenieść do PW.

 

Taką samą propozycję zamieściłem na Astromaniaku i zniknęła. Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ten wątek w oczekiwaniu na jakieś konkrety, m.in. na wnioski odnośnie pomiarów, gdyż sam nie posiadam wiedzy umożliwiającej interpretacje wartości pomiarów umieszczonych w tabeli :) Szczególnie interesuje mnie porównanie niskobudżetowych filtrów SVBony UHC i O-III z wysokobudżetowymi (Lumicon. Astronomik, Orion UltraBlock)

EDIT: Akurat tych wysokobudżetowych, które wymieniłem, nie było w pomiarach, co nie zmienia faktu, że chętnie bym poczytał o wnioskach z tych niskobudżetowych ;)

Edytowane przez Przemotar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że różni ludzie różnie widzą, mają różne wady wzroku, mają różne teleskopy, kątówki, okulary, różne niebo...

 

W internecie pełno jest różnych opinii o setkach filtrów - zwykle właściciele są pod wielkim wrażeniem konkretnie swoich filtrów. Tworząc ten wątek chciałem bazować wyłącznie, a przynajmniej głównie, na obiektywnych, niezależnych od subiektywnych odczuć faktach. Takimi faktami są widma. Zauważcie jednak, że już nawet dyskusja o widmach pokazuje, że patrząc na to samo można mieć znacznie różne opinie.

 

Cały czas doskwiera mi uporczywy brak materiału badawczego. Ciągle z ciekawości kupuję różne filtry, ale z oczywistych względów głównie te tańsze. Liczę na zaangażowanie ludzi posiadających filtry z górnej półki, ale na razie jakoś nie są skorzy do współpracy :( Albo boją się wyników, albo tego, że im nie oddam szkiełek ;)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał:

Taką samą propozycję zamieściłem na Astromaniaku i zniknęła. Dziwne.

Jest przecież:
https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=58996

 

Czy wrzuciłeś jeszcze raz?

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chemik22 napisał:

Sorki, rzeczywiście w którymś poście z kolei była ta informacja.. A na Ir też próbowałeś coś mierzyć ? 

Bliską podczerwień mierzę na uv/vis, a dalszej i tak nie ma sensu, więc do spektrometru IR, do którego też mam dostęp, nawet nie siadam z filtrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.