Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Master of Paint v 2.0

 

(już widzę literówki, ale koniecznie chciałem w MS Paint)

 

@stratoglider nie lubił mojego rysunku w paint, więc przygotowałem mu wersję 2.0 wyjaśniającą ten achże zawiły bandpass blue-shift. Prawdziwy filtr jest dużo bardziej złożony, ale ten model pokazujacy interferencję odbitej wiązki z odbitą dalej to "toy-model" (zawiera niezbedne minimum) przesunięcia pasma transmisji w stronę fal krótszych i kompletnie wyjaśnia je.

 

Tadam

 

bandpassBlueShift.png.efd37fda6dc8b42b1e2fc56cbf1ea832.png

 

errata: w pkt. 4. tan(b) zamiast tab(b)

 

Edit: przy dużych kątach ciekawy zaczyna się robić wpływ polaryzacji i inne ciekawostki :) ale fajnie, że na podstawowe zjawisko skrócenia różnicy dróg optycznych ma wpływ wyłącznie geometria.

Edytowane przez Przemek Majewski
addendum
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Master of Paint v 2.0

 

(już widzę literówki, ale koniecznie chciałem w MS Paint)

 

@stratoglider nie lubił mojego rysunku w paint, więc przygotowałem mu wersję 2.0 wyjaśniającą ten achże zawiły bandpass blue-shift. Prawdziwy filtr jest dużo bardziej złożony, ale ten model pokazujacy interferencję odbitej wiązki z odbitą dalej to "toy-model" (zawiera niezbedne minimum) przesunięcia pasma transmisji w stronę fal krótszych i kompletnie wyjaśnia je.

 

Tadam

 

bandpassBlueShift.png.efd37fda6dc8b42b1e2fc56cbf1ea832.png

 

errata: w pkt. 4. tan(b) zamiast tab(b)

 

Edit: przy dużych kątach ciekawy zaczyna się robić wpływ polaryzacji i inne ciekawostki :) ale fajnie, że na podstawowe zjawisko skrócenia różnicy dróg optycznych ma wpływ wyłącznie geometria.

 

Wybacz, ale nie da się tego czytać. Tekst przypomina wynik z translatora. Jak chcesz coś wyjaśnić to zrób to porządnie albo nie rób wcale, bo i tak mało kto zrozumie co masz na myśli. 

  • Kocham 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Zorg7 napisał:

 

Wybacz, ale nie da się tego czytać. Tekst przypomina wynik z translatora. Jak chcesz coś wyjaśnić to zrób to porządnie albo nie rób wcale, bo i tak mało kto zrozumie co masz na myśli. 

Dziękuję

 

27 minut temu, Zorg7 napisał:

 

Wybacz, ale nie da się tego czytać. Tekst przypomina wynik z translatora. Jak chcesz coś wyjaśnić to zrób to porządnie albo nie rób wcale, bo i tak mało kto zrozumie co masz na myśli. 

Podasz proszę link do translatora, który zna słowo "przejsznięta"? Lubiłbym taki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowuję wyniki pomiarów Astrodonów Ha 3nm i OIII 3nm. Robiłem im pełną diagnostykę, więc przygotowanie wszystkiego zajmie trochę czasu, ale na szybko muszę Wam coś pokazać, bo jestem pod wrażeniem :new_shocked: :

 

image.png.18713f7b242633353c4d757e1d49e2a8.png

image.png.55fddb088356db058563e909c69ba037.png

 

Gratuluję Właścicielowi filtra :)

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrodon u siebie na stronie tak zachwala ten produkt: "Similarly, analysis of different 2016 lots of Astrodon 3 nm H-α filters measured 97, 97, 97 and 96%T."

 

Więc można powiedzieć, że trochę poniżej oczekiwań. Ale duży plus za ładnie wcelowane pasmo między obie linie azotu NII. Jest też zapas 1,5nm na blueshift więc spokojnie da rade przy f/4

 

Antlia mimo, że jest naprawdę fajnym filtrem, to jednak jest o klasę gorszym produktem.

 

--

PS. Teza Oskara, z którą się pojawił na forum i w której długo trwał - definitywnie upadła ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marek_N napisał:

Astrodon u siebie na stronie tak zachwala ten produkt: "Similarly, analysis of different 2016 lots of Astrodon 3 nm H-α filters measured 97, 97, 97 and 96%T."

 

Więc można powiedzieć, że trochę poniżej oczekiwań. Ale duży plus za ładnie wcelowane pasmo między obie linie azotu NII. Jest też zapas 1,5nm na blueshift więc spokojnie da rade przy f/4

 

Antlia mimo, że jest naprawdę fajnym filtrem, to jednak jest o klasę gorszym produktem.

 

--

PS. Teza Oskara, z którą się pojawił na forum i w której długo trwał - definitywnie upadła ;) 

 

Czekaj, czekaj, jaka teza? O najdroższych filtrach się nie wypowiadałem, to po pierwsze. Po drugie, jeszcze nie widziałeś Astrodona OIII - tam już nie jest tak cudownie. O kruca fiks, wygadałem się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, wytłumacz mi proszę jak lajkonikowi, że ta antlia z wykresu to się w ogóle nadaje do czegoś?

 

Edit: sorki, pomyliłem kolory, patrzyłem na mojego Baadera, ale on jest celowo przesunięty. Ok nie ma tematu. 

Edytowane przez kubaman
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej dodałem wykres skuteczności dla Ha w funkcji światłosiły. A przy okazji zwróćcie uwagę jak ten filtr Ha ładnie wycina azot! To rzeczywiście jest filtr tylko wodorowy.

 

A teraz OIII. To też jest znakomity filtr, ale z jednym problemem: gorszym ustawieniem pasma transmisji, przez co gorzej sprawuje się z optyką o dużej światłosile.

 

image.png.809facb451a09423b8657df731fdf7c2.png

image.png.42d9b6386d6baf02d7a45bc06c28c5e1.png

 

 

I jeszcze jedno: chyba casus Kuby podziałał na wyobraźnię właścicieli drogich filtrów. Właśnie jestem po wymianie "listów intencyjnych" ;) z właścicielem wąskopasmowych Chrom. Zapowiada się ciekawy pojedynek tytanów: Astrodon kontra Chroma. Kto wygra? 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marek_N napisał:

Antlia mimo, że jest naprawdę fajnym filtrem, to jednak jest o klasę gorszym produktem.

dokładnie o 600 EUR za sztukę w rozmiarze 36mm

 

20 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Faktem jest, że mógłby Oskar używać na tych wykresach kolorów nieco bardziej zróżnicowanych - jak patrzyłem na komórce, to też miałem przez chwilę mindfucka :)

 

ja też na komórce się pomyliłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marek_N napisał:

Powiem inaczej - Chroma OIII zweryfikuje kalibracje Twojego spektrofotometru. Identyczne ułożenie pasm Astrodona i Antli daje dużo do myślenia.... ;)

 

Akurat dzisiaj zrobiłem dodatkowy test kalibracji. Na obu sprzętach zmierzyłem mojego wzorcowego Optolonga SII 7nm w maksymalnej możliwej rozdzielczości (0.05 nm) i w kilku powtórzeniach z każdorazowym przestawieniem filtra. Po uśrednieniu wyniku wyszła zgodność idealna, na dwóch różnych spektrofotometrach od różnych producentów i z różnym oprogramowaniem. Nie wierzę, by jakikolwiek producent aż tak wydziwiał podczas kontroli jakości swoich filtrów.

Oczywiście zawsze istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że dwa sprzęty dają tak samo błędne wyniko, ale czy byłoby to najprostsze możliwe wytłumaczenie rozbieżności między moimi pomiarami a deklaracjami producenta? Możemy zrobić test w ciemno - nie muszę widzieć wykresów od Chromy. Po fakcie właściciel, jeśli zechce, to je porówna z moimi wynikami. 

 

Co do zgodności ustawienia pasma w Astrodonie i Antlii - to właśnie nazywamy przypadkiem :)

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Imien napisał:

Czy nie ma takich "filtrów" czy sposobów, aby spowodować minimalne przesunięcie pasma w kierunku czerwieni?

 

Jest sposób. Oddalać się od źródła z prędkością 500km/s co sprawi że widmo przesunie się ku czerwieni mniej więcej o 1nm ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Imien napisał:

Kolejna kwestia - czy atmosfera nie modyfikuje wartości pasm emisyjnych (bo wysokość nad horyzontem z pewnością)? Nie jest to rodzaj filtra? Przejrzystość bywa różna. 

 

Nie. Nie ma takich efektów. Atmosfera nie modyfikuje pasm emisyjnych ani nie zmienia długości fali światła przezeń biegnącego, a jedynie powoduje ugięcie światła różne dla różnych długości fal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Na obu sprzętach zmierzyłem mojego wzorcowego Optolonga SII 7nm w maksymalnej możliwej rozdzielczości (0.05 nm) i w kilku powtórzeniach z każdorazowym przestawieniem filtra. Po uśrednieniu wyniku wyszła zgodność idealna, na dwóch różnych spektrofotometrach od różnych producentów i z różnym oprogramowaniem. Nie wierzę, by jakikolwiek producent aż tak wydziwiał podczas kontroli jakości swoich filtrów.

No własnie o to chodzi żeby nie robić tego na wiarę.

Optolong nie jest wzorcowy tylko porównawczy - wiesz że oba spektrofotometry pokazują to samo - ale nie wiesz czy prawidłowo. Może być jakiś błąd systematyczny analogiczny w obu urządzeniach itp.

 

Nie twierdze, że pomiary są wadliwe, tylko że zbieżność błędnych wyników jest zastanawiająca, i że Chroma tu sporo wyjaśni.

Dlatego też naciskam po raz kolejny o dokumentacje od producenta. Bo to są rzeczy, które obustronnie będą sie weryfikować.

 

Z drugiej strony Astrodon deklaruje:

>90%T for 3 nm OIII at f/3,

wspomina o optymalizacji pod blue-shifta.

A popiera to wykresem identycznym z Twoim pomiarem....

 

I bądź tu mądry i pisz wiersze ;)

 

3 godziny temu, Imien napisał:

Czy nie ma takich "filtrów" czy sposobów, aby spowodować minimalne przesunięcie pasma w kierunku czerwieni?

Nie czerwieni tylko niebieskości.

Sposób jest tylko jeden. Trzeba podnieść wypadkowy Index warstwy interferencyjnej.

 

Standardowo filtry robi się w układzie  SiO2 - Nb2O5 co daje index=~1.95 (dla ~650nm).

Oba materiały są twarde, tanie i mają dużą różnice wsp. załamania (co minimalizuje i tak bardzo wysoką złożoność filtra)

 

Są serie filtrów o wyższym indexie w okolicy ~2.2, ale to nie znaczy, że taki filtr będzie nagle działać poprawnie w szybkiej optyce. Raczej, że bedzie drogo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej prezentuję pierwsze, NIEOFICJALNE wyniki pomiaru podatności na halo dla kilku niedawno mierzonych filtrów. Ponieważ nie dysponuję jeszcze widmami szybek z kamer astronomicznych, to przybliżyłem ich parametry widmem mojego Optolonga UV/IR Cut. Wiem, że nie jest to to samo, ale jako tako ujdzie. Nie uwzględniam tu również odbić od samej matrycy światłoczułej. Wartości bezwzględne zatem na pewno są obarczone błędem systematycznym, ale jeśli filtr A ma tutaj mniejszą halność niż filtr B, to w rzeczywistości zapewne też tak będzie.

W jaki sposób było to liczone zostało już wyjaśnione w równoległym wątku (link poniżej). Wartości "halności" filtra wyrażone są w procentach mówiących o względnej intensywności halo w stosunku do sygnału właściwego.

image.png.2842629fabc8e064ffbc2eb9171ee870.png

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2021 o 14:59, Marek_N napisał:

No własnie o to chodzi żeby nie robić tego na wiarę.

Optolong nie jest wzorcowy tylko porównawczy - wiesz że oba spektrofotometry pokazują to samo - ale nie wiesz czy prawidłowo. Może być jakiś błąd systematyczny analogiczny w obu urządzeniach itp.

...

Są serie filtrów o wyższym indexie w okolicy ~2.2, ale to nie znaczy, że taki filtr będzie nagle działać poprawnie w szybkiej optyce. Raczej, że bedzie drogo :)

 

No tak, istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że oba sprzęty są tak samo skopane. Nie mam jednak ochoty na poszukiwania trzeciego spektrofotometru, nie nakłonisz mnie do tego Marku ;)

 

Odnośnie indeksu ok. 2.2 to właśnie ostatnio namierzyłem pierwszy taki przypadek: Baader OIII 4nm f/2 CMOS, dla którego wyszło 2.19.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dobrychemik napisał:

Ponieważ nie dysponuję jeszcze widmami szybek z kamer

Przypominam, że mierzyłeś mi szybkę z Chameleona - wiem, że to nie jest stricte kamera astro, ale nie spodziewałbym się znaczących różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Przypominam, że mierzyłeś mi szybkę z Chameleona - wiem, że to nie jest stricte kamera astro, ale nie spodziewałbym się znaczących różnic.

 

Myślałem nad wykorzystaniem tego widma, ale wyniki byłyby wtedy katastrofalne dla filtrów :) Chameleon ma zdecydowanie gorsze transmitancje niż mój Optolong UV/IR Cut, więc odbicia byłyby mocniejsze. Poczekam na prawdziwe widma oryginalnych płytek od ZWO i QHY.

 

image.png.4655b8cf81d9c5e09740e2d32a0466f5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

Myślałem nad wykorzystaniem tego widma, ale wyniki byłyby wtedy katastrofalne dla filtrów :) Chameleon ma zdecydowanie gorsze transmitancje niż mój Optolong UV/IR Cut, więc odbicia byłyby mocniejsze. Poczekam na prawdziwe widma oryginalnych płytek od ZWO i QHY.

Żebyś się nie zdziwił :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.