Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, kubaman napisał:

chyba nastawia się na halo, a ja miałem problem z pasmem.

Halo jak halo, ale zobacz kontrast i tło w 8nm i w tym 4nm. Tam nie tylko halo jest problemem

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2021 o 20:35, Marek_N napisał:

Właściciel teleskopów.pl jest doktorem fizyki i ma w miejscu pracy dostęp do spektrofotometru.

 

Skoro ma dostęp do spektrofotometru to miło byłoby z jego strony, żeby przed sprzedażą nabytych filtrów je zmierzył. A te, które nie odpowiadają specyfikacji producenta odesłał i nie wystawiał ich do sprzedaży. W ten sposób uniknąłby ewentualnych zwrotów. :movingtongue:

Ale skoro sprzedaje wszystko jak leci, to zmierzy je @dobrychemik, a egzemplarze "buble" i tak wrócą do sprzedawcy. :)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał:

 

Skoro ma dostęp do spektrofotometru to miło byłoby z jego strony, żeby przed sprzedażą nabytych filtrów je zmierzył. A te, które nie odpowiadają specyfikacji producenta odesłał i nie wystawiał ich do sprzedaży. W ten sposób uniknąłby ewentualnych zwrotów. :movingtongue:

Ale skoro sprzedaje wszystko jak leci, to zmierzy je @dobrychemik, a egzemplarze "buble" i tak wrócą do sprzedawcy. :)

 

 

Ale na pomiar filtrów i późniejszą obróbkę widm trzeba poświęcić czas, a on ma swoją wartość.

 

Myślę, że kiedyś jakiś sklep wpadnie na pomysł sprzedaży sprawdzonych, pewnych filtrów. Jeśli wyjdzie z taką ofertą na rynku międzynarodowym wraz z jednoczesną akcją uświadamiającą użytkowników jak jest z jakością filtrów, to może wywołać sporą rewolucję. Na razie niestety jest zmowa milczenia producentów i sprzedawców.

A w sumie czemu by nie mógł sklep tego zmienić? Wcale nie musiałby na tym stracić. Po pomiarach sklep mógłby podzielić filtry na trzy grupy: 1 - nie spełniające specyfikacji byłyby zwracane do producenta, 2 - wyjątkowo udane sprzedawane jako wyselekcjonowane w podwyższonej cenie, bo sklepowi coś się też należy i 3 - cała reszta, czyli normalne filtry w normalnej cenie. Pewnie Niemcy pierwsi wprowadzą taką opcję.

 

Większość osób woli dołożyć parę złotych i mieć pewność, że nie kupuje bubla. W teleskopach.pl też to rozumieją i dlatego @Przemek Majewski testuje u nich refraktory. Obecnie przymierzam się do zakupu apo. Jeśli przyjdzie mi go kupić w sklepie to wybiorę właśnie ten sklep z uwagi na opcję przetestowania sprzętu, nawet jeśli będzie to oznaczało nieco wyższą cenę.

Edytowane przez dobrychemik
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, kubaman said:

No nie za bardzo mogę. Przy wymianie filtra dostałem warunek..

Choćby ich filtry nagle stały się najlepszymi i najtanszymi, za ten numer firma dla mnie nie istnieje. Daj linka do dyskusji. Ty nie mozesz niczego napisac, ale my możemy (na podstawie tego co wrzucono do sieci zanim dostales NDA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze inny sprzęt Baadera. Wolę mieć możliwość uzyskania niezbędnego wsparcia. Ale jestem w kontakcie z tym czlowiekiem z  astrobina i dam mu wszystkie naboje.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dobrychemik napisał:

Po pomiarach sklep mógłby podzielić filtry na trzy grupy: 1 - nie spełniające specyfikacji byłyby zwracane do producenta,

Obawiam się, że to wcale by nie musiało być tak proste - producent może sprzedawcy po prostu powiedzieć "nie, bo nie - i jak się nie podoba, to idź se do sądu". Oczywiście sprawa do wygrania, ale potrwa to trochę czasu, a pieniądze w wadliwych filtrach przez ten czas będą zamrożone. I oczywiście już więcej żadnego innego towaru od tego producenta sklep nigdy nie kupi.

 

Szczególnie, jeśli sklep były polski, a filtry Baadera - rozmawiałem kiedyś z właścicielem Teleskopów bodaj na temat dostępności baaderowskiej folii ND3,8 i gość powiedział mi wprost, że próbował to ściągnąć, ale Niemcy po prostu mają jego i polski rynek zbytu w dupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Obawiam się, że to wcale by nie musiało być tak proste - producent może sprzedawcy po prostu powiedzieć "nie, bo nie - i jak się nie podoba, to idź se do sądu". Oczywiście sprawa do wygrania, ale potrwa to trochę czasu, a pieniądze w wadliwych filtrach przez ten czas będą zamrożone. I oczywiście już więcej żadnego innego towaru od tego producenta sklep nigdy nie kupi.

 

Szczególnie, jeśli sklep były polski, a filtry Baadera - rozmawiałem kiedyś z właścicielem Teleskopów bodaj na temat dostępności baaderowskiej folii ND3,8 i gość powiedział mi wprost, że próbował to ściągnąć, ale Niemcy po prostu mają jego i polski rynek zbytu w dupie.

 

No to druga opcja dla filtrów wadliwych: sprzedawać je na rodzimym rynku producenta. Baadery by jechały do Niemców ;)

 

 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę różne doniesienia z sieci plus moje osobiste doświadczenie kupowanie nowych filtrów Baadera bez możliwości weryfikacji w tej chwili to ruletka. Ciekaw jestem czy filtr który dostałem w piątek był w jakikolwiek sposób zweryfikowany przez wysyłką. Obawiam się że nie.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, riklaunim napisał:

Swego czasu pytałem się czy może by zaczęli też oferować filtry na inne pasma ale zawsze się wykręcali że pod każdy filtr dedykowana aparatura bo nie chcą mieszać itd. Wysłałem też pytanie ostatnio do Astronomika, zobaczymy co powiedzą ;)

 

Wynik takiego działania, jeśli cena takich filtrów byłaby na poziomie filtrów typu UV Venus, niewiele różniłby się od obecnej sytuacji... Czy może jestem pesymistą? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Wynik takiego działania, jeśli cena takich filtrów byłaby na poziomie filtrów typu UV Venus, niewiele różniłby się od obecnej sytuacji... Czy może jestem pesymistą? ;)

Filtry UV mają spory narzut cenowy bo ekstremalnie trudno jest zrobić filtr, który przepuszcza UV ale blokuje IR - a nawet niewielka ilość IR psuje działanie filtra. Pierwsze filtry UV Baadera miały nawet z tym problem. Astrodon ogarnął temat szybciej.

 

Te dodatkowe linie emisyjne pokrywają się przynajmniej częściowo z pasmami używanymi przy laserach i czymś tam jeszcze więc badając temat można by opierać się na już gotowych pasujących filtrach - by np. zbudować jakiś katalog fotek i zobaczyć na ile to klientów interesuje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dobrychemik napisał:

Popatrzcie jakie cudo czasem przez przypadek wyjdzie Chińczykom. Takich transmitancji jeszcze nie widziałem.

 

woow, wyjątkowe wyniki. 99.7 % przy jednej z linii ?! aż się wierzyć nie chce ...

A jakie są szerokości pasm ? (a najlepiej to napisz proszę początki i końce pasm przenoszenia). Pewnie dopiero tutaj nie będzie nic wyjątkowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, stratoglider napisał:

 

woow, wyjątkowe wyniki. 99.7 % przy jednej z linii ?! aż się wierzyć nie chce ...

A jakie są szerokości pasm ? (a najlepiej to napisz proszę początki i końce pasm przenoszenia). Pewnie dopiero tutaj nie będzie nic wyjątkowego ...

Tak, tu już jest standard dla tych filtrów, czyli szerokość około 45 nm w pasmie zielonym. Do niedużych teleskopów dobrze się to sprawdza.

Ale najważniejszy wniosek jest taki, że w tanich filtrach da się uzyskać absolutnie wyjątkowe transmitancje, więc dlaczego tak często w dużo droższych produktach otrzymujemy o wiele gorsze transmitancje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.