Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Zmierzyłem dzisiaj filtry dla siedmiu osób, więc w najbliższym czasie możecie się spodziewać prezentacji nowych wyników. Na początek wziąłem się za Askara, bo to tylko jeden filtr i akurat miałem wolną chwilę, by się zająć tą nowością.

 

Askar OIII 7nm

 

Naszemu koledze trafił się dobry egzemplarz, choć wyraźnie "zoptymalizowany" pod duże światłosiły. Nie robiłem pomiarów kątowych, więc symulacji nie mogę zaprezentować, ale szacuję, że ta sztuka najlepiej będzie się czuła w okolicy F/3.

Szerokość pasma dla T=50% wynosi 7.5nm.

 

image.png.bdf0b339034c5253cf87c5a42a6fec62.png

image.png.18bda35e40b8dd898e7efd04f05df940.png

image.png.e3444104327658ea2fb78869154b8883.png

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader OIII 10nm Visual

 

Filtr - niespodzianka.

Na plus:

- zdecydowanie mniejsza szerokość pasma niż deklaruje producent

- blokowanie bardzo bliskiej podczerwieni.

Na minus:

- bardzo słabe gradienty dające nadzieje na okazałe halo, gdyby ktoś jednak chciał go użyć do astrofoto

- transmitancja dla OIII tylko 86.4% oraz 34%; filtr do wizuala powinien mieć jak najwyższe wartości transmitancji, bo oko nie całkuje sygnału po czasie.

 

P.S. Ciekawostka: filtr dotarł do mnie jako zupełna nówka, jeszcze nie otwierany, a i tak miał na obu powierzchniach sporo paprochów. Producent pakuje te filtry w garażu?

 

image.png.4ff451fbf58a0330b0b91406dea25b2a.png

image.png.b5f3933775d10394afdfc17ab9d570b8.png

image.png.54ac58a533512cf6c09e9fac73775d51.png

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja nowych wyników. Tym razem wąskopasmowce od mojego "ulubionego" producenta.

 

Baader Ha 7nm CCD

Najnowszy w zestawieniu, czyli OM-1445, to istne kuriozum. Jak można coś takiego wyprodukować?

image.png.f21f7c15ba24fdb444958cb51fe1c2ac.png

 

Baader OIII 8.5nm CCD

image.png.2f24444d5a266b5a087ba871d6e8b55a.png

 

Baader SII 8nm CCD

image.png.6e703ef1959df86b779ad6e363c3f74e.png

 

  • Lubię 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maratonu filtrowego ciąg dalszy (jeśli już macie dość, to dajcie znać). Ty razem marka, którą przez długi czas bardzo lubiłem, bo oferowała znakomity stosunek jakości do ceny, czyli SVBony. Niestety ostatnio znacznie podnieśli ceny wszystkich swoich produktów, przez co atrakcyjność ich filtrów zdecydowanie spadła.

Kilka dni temu miałem okazję zmierzyć widma kompletu SVBony SHO. Prezentuję je łącznie z wszystkimi wcześniej zmierzonymi widmami.

 

SVBony Ha 7nm

Niestety naszemu koledze trafił nieudany filtr OM-1448 - będzie jako tako działał tylko w połączeniu z bardzo małą światłosiłą. Też kiedyś trafiłem na tą serię - zaryzykowałem i wysłałem do Chin na wymianę. Opłaciło się, bo w zamian przysłali mi OM-963, który mam do tej pory.

image.png.2ef4578d153d85d401588f03e642e7ae.png

 

SVBony OIII 7nm

Naprawdę udany filtr: dobre ustawienie pasma i znakomita transmitancja.

image.png.9e300484a321b51acff0ed7f1ac4140e.png

 

SVBony SII 7nm

Tutaj nie ma wątpliwości: OM-1450 to świetny filtr dopasowany praktycznie do każdej światłosiły. Gratuluję zakupu.

image.png.6c6d3b0d44b9037577d9dccc01f78a3a.png

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się (mam nadzieję), że to moje filtry :)

 

Wszystkie filtry są świeżym zakupem z amazon.de, więc nie ma problemu żeby Ha zwrócić. Na razie zamówiłem drugą kopię, jak będę miał oba filtry porównam je w teleskopie i wybiorę lepszy lub będę szukał dalej.

 

Przy może kogoś zainteresuje ta informacja - dzięki promocjom za sam filtr Ha 2'' dzisiaj zapłaciłem 570 zł (wystarczy założyć niemiecki amazon prime i skorzystać z promocji jaką ma sprzedający do końca miesiąca)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zabawna" sytuacja. Jeden z forumowiczów przysłał mi do pomiarów dwa Lumicony: UHC i OIII zakupione na sąsiednim forum. Niestety spóźnił się z wysyłką, więc filtry leżakują teraz u mnie. Z ciekawości przyjrzałem im się dzisiaj. I szok! OIII przepuszcza nie tylko OIII, ale i Hb, Ha oraz trochę SII! Zakladając, że Lumicon wie co robi, to ktoś w oprawkę Lumicon wsadził jakiegoś UHC, może Angeleyes. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukacz napisał:

Delikatnie mówiąc to nieciekawa sytuacja. Z ciekawości zapytam, w jakim rozmiarze jest ten filtr? 

Nie dojdziesz po rozmiarze, z tego co widziałem ostatnimi czasy były trzy 1,25", był jakiś 2"?

 

Edit: Chyba, że to jakis stary zakup.

Edytowane przez Midnight9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

"Zabawna" sytuacja. Jeden z forumowiczów przysłał mi do pomiarów dwa Lumicony: UHC i OIII zakupione na sąsiednim forum. Niestety spóźnił się z wysyłką, więc filtry leżakują teraz u mnie. Z ciekawości przyjrzałem im się dzisiaj. I szok! OIII przepuszcza nie tylko OIII, ale i Hb, Ha oraz trochę SII! Zakladając, że Lumicon wie co robi, to ktoś w oprawkę Lumicon wsadził jakiegoś UHC, może Angeleyes. 

 

Jakieś doniesienia są o tym w sieci: https://stargazerslounge.com/topic/295061-lumicon-oiii-filters-important-information/page/2/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

"Zabawna" sytuacja. Jeden z forumowiczów przysłał mi do pomiarów dwa Lumicony: UHC i OIII zakupione na sąsiednim forum. Niestety spóźnił się z wysyłką, więc filtry leżakują teraz u mnie. Z ciekawości przyjrzałem im się dzisiaj. I szok! OIII przepuszcza nie tylko OIII, ale i Hb, Ha oraz trochę SII! Zakladając, że Lumicon wie co robi, to ktoś w oprawkę Lumicon wsadził jakiegoś UHC, może Angeleyes. 

Lumicony to filtry do wizuala - linie widmowe Ha i SII nie mają znaczenia.

Miedzy liniami OIIIa i H-beta jest 15 nm "odległości" - filtr o FWHM 12 nm nie może puścić ich obu naraz.

 

Miałem Lumicony OIII i UHC gen I i gen II - OIII pierwszej generacji puszczał trochę czerwieni - tj. było widać czerwony pierścień na jaśniejszych gwiazdach w SW 80/400.

 

Współczesne Lumicony tj. Gen III maja jeszcze lepszą transmisje i zablokowane częstotliwości harmoniczne po obu stronach.

 

Jak ktoś chce wyciągać wnioski o nowych produktach na podstawie filtrów sprzed 30 lat to powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciągam wniosków na temat nowych Lumiconów. Jedynie opisuję obserwację, że filtr podpisany jako Lumicon OIII jedynie nieznacznie osłabia światło Hb i Ha, a wyraźnie osłabia SII. Niezależnie kiedy by to był robiony filtr, to raczej nie jest to normalne działanie dla OIII. Stąd moje podejrzenie, że filtr został zmanipulowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na wykres transmisji.

 

Gen II dużo lepiej pracowały z większym powiększeniem / można je było wkręcić na wlocie kątówki i nie degradowały obrazu. To było związane z przejściem na szkło optyczne Hoya. Nie było też problemu z korozją.

Ale sama widoczność mgławic - w sensie jasność i kontrast - praktycznie idealna dla par OIII i UHC.

 

I wszystkie trzy generacje miały FWHM ~12 nm dla OIII i 24-27 nm dla UHC. Tego akurat Lumicon bardzo pilnował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomiary przyjdzie poczekać. Może do tego czasu coś więcej się dowiem o historii tego filtra.

 

EDIT:

 

Filtr jest ewidentnie rozkręcany - zostały wyraźne ślady. Ktoś na jakimś etapie podmienił szkiełko w oprawce. Nie mnie oceniać kto i kiedy, ale filtr wygląda na oszukany.

1778761750_jednastrona.jpg.6c928287e8c06743a953c3f88818c4cc.jpg

72378762_drugastrona.jpg.fd02fa9431eaf1b7cbfd912058b2d579.jpg

 

============================================================================================

Przy okazji zdradzę, że w kolejce do prezentacji wyników czekają teraz nowe Baadery CMOS RGB oraz SHO 6.5nm.

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążenia tematu ciąg dalszy.

 

Znalazłem na Astromaniaku ogłoszenie z ofertą sprzedaży Lumicona OIII 1.25", który idealnie pasuje wyglądem do tego, który jest teraz u mnie. Identyczne pudełeczko i identyczna skaza na oprawce. Ale uwaga: na zdjęciu w ogłoszeniu pierścień dociskowy filtra jest w innym ułożeniu. Czyli wymiana filtra nastąpiła później niż wykonano zdjęcie do ogłoszenia. Ogłoszenie jest z października tego roku - świeża sprawa.

Widzę dwie opcje:

- poprzedni właściciel już po wykonaniu zdjęcia podmienił szybkę - mocno naciągane, wydaje mi się mało prawdopodobne

- nowy właściciel dokonał podmiany i wysłał mi taki filtr, by sobie ze mnie zrobić jaja.

 

A skoro już zostałem wciągnięty w tą sprawę, to dla transparentności podam jeszcze szczegóły:

- sprzedający: zp53 (Astromaniak)

- kupujący: @KrisJot

- ogłoszenie: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=64542&hilit=lumicon+oiii

 

Przyznam, że już wczoraj zdecydowałem o zaprzestaniu akcji darmowych pomiarów, bo prowadzą one do bardzo niekomfortowych dla mnie sytuacji. Znajomość widm czasem skłania przyzwoitych ludzi do nieprzyzwoitych zachowań. Nie chcę być w to wciągany. A teraz jeszcze sytuacja z tym Lumiconem. Ktoś tu jest mocno nie w porządku. Mówię pass.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader RGB CMOS

 

R

Różnica względem wersji CCD jest minimalna i właściwie równie dobrze może być wynikiem indywidualnego rozrzutu parametrów filtrów.

image.png.a57a29c62db7025e5476349e12b752e2.png

 

G

Tutaj natomiast śmiało mogę powiedzieć, że mierzony ostatnio "CMOS" jest lepszy niż "CCD". Ale nadal należy pamiętać, że to jednostkowy wynik.

image.png.3cbea1caa4cd1474d8929a1b1cc5abc1.png

 

B

Podobnie jak powyżej: "CMOS" lepszy niż "CCD" i nawet wyraźniej niż w przypadku filtrów G.

image.png.5327f68ee6ee911f91f91b8ecc5c6f3b.png

 

Ogólnie wygląda na to, że Baader nieco poprawił swoje filtry RGB. Nie jest to znaczna różnica, ale na pewno w dobrym kierunku, więc chwała Baaderowi za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

jako początkujący w tym hobby ze zwykłej ciekawości chciałem dowiedzieć się coś więcej o tych filtrach.

@dobrychemik  dziękuję za sprawdzenie pomimo zakończenia testów. Liczyłem się z tym, że mogę trafić na lepszy lub gorszy egzemplarz, ale to, to mnie zaskoczyło. Jak już Ci pisałem w korespondencji między nami, rozmawiałem z Kolegą ZP53. Wspomniał, że być może filtry były używane też przez kogoś innego w Jego obserwatorium. Nie był tego pewien. Kupiłem od Niego już kilka przedmiotów. Doradzał mi też w temacie szukacza. Wątpię aby do zmiany szkła doszło celowo. ZP53 wykazał otwartość w wyjaśnieniu tej sprawy. Filtry kupiłem w "pakiecie" i pojedynczo ten OIII wyszedł za stosunkowo nieduże , jak za Limicona pieniądze ale, dziwnie się z tym wszystkim czuję.

Jakkolwiek gdyby nie Twoje testy dalej sądziłbym że, mam UHC i OIII. Mam nadzieję, że chociaż ten UHC wypadł dobrze.


 

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na wszelki wypadek:

Na moim Lumiconie OIII na brzegu samego filtra już bez oprawki także jest napisane, że to jest Lumicon OIII.

Obserwacja przy przekładaniu go do oprawki GSO 2", bo ooryginalna nie wkręcała się w jeden z okularów.

Niestety nie mam pojęcia, czy wszystkie Lumicony tak mają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko to wygląda, że Oskar musi się angażować w tego typu aferki :-/ Wszak chemik a nie detektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zakup Lumiconów na giełdzie jest bardzo ryzykowny od kiedy już parę lat temu na giełdzie wylądowało sporo pustych oprawek na te filtry. Np. w 2016 Edgens sprzedał kilka sztuk takich opraw. Jeśli dobrze pamiętam, to ok. roku temu również były do kupienia. Bardzo łatwy sposób na szybki zarobek wsadzić do takiej oprawki tanie szkiełko i... Nie twierdzę, że ktoś tak zrobił, ale jest taka możliwość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu ktoś odkręcił oprawkę by wyczyścić filtr przed sprdażą/po zakupie? To nic nadzwyczajnego, sam to robiłem. Nie wspominając o odwracaniu filtra w oprawce by sprawdzać np zachowanie się odblaskow. Takie śledztwo bez pomiaru to chyba jednak na wyrost jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

sprawę wyjaśniłem ze Zbyszkiem, wymieni na inny egzemplarz Lumicona OIII, jak tylko filtry wrócą do mnie.

 

Moim zdaniem @DobryChemik dobrze że, napisał o całej sprawie, ale pochopnie zbyt szybko opublikował informacje o bez wcześniejszego pełnego wyjaśnienia z obiema stronami. Tym bardziej że, kilka postów wyżej jeden z Kolegów zamieścił link do dyskusji na innym forum z testami "bubla" Lumicona OIII.

Jakkolwiek dobrze że, sprawa wyszła, przynajmniej wiem, że niewielkie różnice w obserwacji pomiędzy tymi filtrami wynikają nie z tego, że ten model "tak ma".

 

 

Kris

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader U CWL 350nm #2458291

 

Filtr przepuszczający bardzo bliski ultrafiolet. Nie mam porównania z innymi, więc nie jestem w stanie ocenić czy jest to dobry, udany filtr czy też nie. Niechaj to widmo stanowi zaczątek kolekcji tej klasy filtrów. (No chyba, że kiedyś już coś podobnego mierzyłem, ale nie pamiętam).

image.png.7dbe6afec13404b0568528f7ce3c69a3.png

 

===========================================

Nadal dwie osoby czekają na wyniki ostatnich pomiarów. Proszę o cierpliwość.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.