Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym informuję, że od teraz prezentując wyniki pomiarów i symulacji będę podawał dodatkowe informacje, a mianowicie:

KONTRAST.

 

Kontrast będzie liczony względem dwóch moich filtrów wybranych jako punkty odniesienia: Optolong L-eX dla pasm OIII i Ha oraz Optolong S II 6.5nm. Jednostką kontrastu będzie "astropolis" [As] :flirt: Kontrast filtrów odniesienia z definicji będzie równy 100 As. Innymi słowy: 100 As oznaczać będzie kontrast typowy dla dobrej sztuki filtra o szerokości pasma ok. 7nm przy światłosile f/10 (tzn. bez zjawiska przesunięcia pasma transmisji).

 

image.png.7986750eb0ff9faa1625ccaddd163e41.png

 

W tym momencie mam już zautomatyzowane obliczanie kontrastu w pobliżu OIII zarówno dla widma mierzonego, jak i symulowanego dla zadanej światłosiły. Funkcja ta zadebiutuje wraz z prezentacją wyników pomiarów filtrów Antlia ALP-T, której możecie się spodziewać w najbliższy poniedziałek lub wtorek.

 

EDIT:

1. Dla filtrów wąskopasmowych kontrast będzie liczony w zakresie spektralnym dokładnie takim, w jakim liczę widma symulowane, czyli:

OIII:  478-518 nm

Ha: 636-676 nm

SII: 652-692 nm

 

2. Dla wszelkich innych filtrów sensowne wyniki uzyska się jedynie po uwzględnieniu czułości oka lub sensora, więc na tego typu wyniki będzie trzeba trochę jeszcze poczekać, aż skompletuję potrzebne dane. Jednak dość dobre, orientacyjne wartości kontrastu dla filtrów typu UHC i CLS mogę uzyskiwać już teraz przyjmując zakres 450-550 nm i licząc jak dla filtrów wąskopasmowych.

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kosmit napisał:

Czy dla filtrów, które już zostały zmierzone w wersji full, możliwe jest wyznaczenie kontrastu z posiadanych pomiarów ???

 

Tak. Wszystkie widma przechowuję, więc żaden problem.

 

Na potrzeby obliczeń spreparowałem sztuczny sygnał OIII. Nie jestem jednak pewien czy nie przesadziłem z szerokością linii spektralnych. Poszerzenie bierze się z efektu Dopplera. Dajcie znak jeśli stwierdzicie, że sygnały OIII są niewłaściwej szerokości.

image.png.fd47ac6bdcf75d023db5bdbd81dc9507.png 

 

EDIT:

Druga wersja, z odchudzonymi pikami symulującymi sygnał:

image.png.32b23b538fe65666a30c1dde5fa165f5.png

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szerokość jest przesadzona. Uważam że bez szkody dla wyników można przyjąć szerokość po prostu jednej próbki pomiarowej: 0.2 nm.

(dodatkowo ułatwiło by to Twoje zadanie, jednak teraz nie ma to znaczenia skoro już przyjąłeś możliwość uwzględniania szerszych linii)  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, stratoglider napisał:

Moim zdaniem szerokość jest przesadzona. Uważam że bez szkody dla wyników można przyjąć szerokość po prostu jednej próbki pomiarowej: 0.2 nm.

(dodatkowo ułatwiło by to Twoje zadanie, jednak teraz nie ma to znaczenia skoro już przyjąłeś możliwość uwzględniania szerszych linii)  

 

W dowolnej chwili mogę to zmienić - wystarczy w odpowiednie miejsce wkleić inną krzywą. Ogólnie cały czas dopracowuję automatykę arkusza, aby jak najwięcej rzeczy liczyło się samoczynnie. A przy okazji: kontrast dla Ha też już mam.

Jutro całość przetestuję na Atliach ALP-T. Coś myślę, że jak się trafi sztuka bardzo dobra pod f/4.0 to ją przygarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chemik dzięki za pomiary. Byłem trochę zajęty więc dopiero teraz mam chwilę by napisać. Ten Baader OIII 10nm Visual nówka z transmisją 86% to mój. Cieszę się że dobrze odcina podczerwień ale trochę szkoda że ma 86% transmisji, liczyłem na 92%. Po testujemy go i zobaczymy. Z ciekawości też zerknę czy z lustrzanką będzie generował halo. Jak będzie lipa to będę znów wymieniał, miejmy nadzieję że przysłowie "do trzech razy sztuka" się sprawdzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kosmit napisał:

Czy dla filtrów, które już zostały zmierzone w wersji full, możliwe jest wyznaczenie kontrastu z posiadanych pomiarów ???

 

Sprawdziłem Twojego Astrodona OIII 3nm. Kontrast wyszedł taki:

F/10: 186.1 As

F/6.0: 165.6 As

F/5.0: 148.1 As

F/4.0: 113.9 As

F/3.8: 98.3 As

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

Chodzi mi o ten dokładny wykres zakresu 498-504 nm

 

Przypomniało mi to o piku LP w okolicy 500 nm. Patrzę na wykres 5 postów wyżej  od @dobrychemik i coś mi nie pasuje ... linia sodu wydaje się zbyt odległa od OIIIa. 

Ta linia jest na 498.85 nm. Czy jest w dobrym miejscu ?

 

A ten wykres z postu powyżej to jest filtr marzeń ... szerokość 3 nm, przenoszenie OIIIa 95%, i tłumienie tego piku sodowego do mniej niż 10%, co bardzo go odseparowuje :helo: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlia ALP-T - część 1

 

Na razie prezentuję tylko zwykłe widma, po pełnej kalibracji. Szybki wniosek: wszystkie mierzone filtry są OK. Mogę polecić. Cztery wrócą do sklepu, jednego kupuję, bo mi się ta Antlia spodobała.

 

image.png.31337ff582979eb13ec73f67e57dbb2a.png

image.png.06e6f58f9fab22d8aece65083a7ad506.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kosmit napisał:

@Marek_N Astrodon do sprzedawanych filtrów nie dołącza żadnych wykresów pomiarowych, tylko zaświadczenie, że filtr został sprawdzony ( data, podpis) i jest ok :) Dlatego wysłałem do @dobrychemik, że by wiedzieć, co w trawie piszczy.

To już sam nie wiem czy Chroma dołącza do tych filtrów dokumentacje czy też nie. 

post-222121-0-32206100-1545727562.jpg

@Tayson też pokazywał te same "papiery"

 

PS. Możesz do nich napisać prośbę o wysłanie skanów podając Lot#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marek_N napisał:

To już sam nie wiem czy Chroma dołącza do tych filtrów dokumentacje czy też nie. 

post-222121-0-32206100-1545727562.jpg

@Tayson też pokazywał te same "papiery"

 

PS. Możesz do nich napisać prośbę o wysłanie skanów podając Lot#

 

Chyba przeoczyłeś, że @kosmit ma Astrodony, a nie Chromy.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, ładne. Najlepsza rzecz to to, że są do siebie podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marek_N napisał:

Rzeczywiście :D

 

Wyszły nadspodziewanie dobrze. Po ile T.pl ma je w ofercie?

 

1800 zł.

 

Mam jednak dylemat. Zrobiłem sobie symulacje dla OM-1480 i rzeczywiście pod względem wodoru wygrywa z moim L-eX, ale tlen niestety trochę gorzej wypada w porównaniu z "wymaksowanym" L-eX. Kupić nie kupić... Nawet nie mam jak zrobić testów polowych, żeby porównać zachowanie na mocnych gwiazdach.

 

EDIT: Nie nadarzy mi się druga okazja wybrania sobie odpowiedniej sztuki, więc dylematu już nie mam. Kupuję. Przynajmniej będzie okazja porównać w boju obu konkurentów :)

 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po za tym to trzeba przyznać że gościu ma niesamowitego pecha jeśli chodzi o filtry. Z sześciu dwa z ewidentnymi wadami produkcyjnymi do wychwycenia gołym okiem... nie kiepska transmisja czy przesunięte pasmo ale po prostu fizyczne  niedoskonałości/uszkodzenia. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Gdzie tu kontrola produkcji? Teraz już wiemy że nie ma żadnej, pewnie filtry są pakowane prosto z taśmy. Jeszcze co gorsza te filtry kosztowały kupę kasy więc można było by oczekiwać jakości z wyższej półki... jednak na oczekiwaniach się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baader powinien zmienić nazwę na Badura.  Antlia widzę trzyma lepszy poziom na podstawie własnego doświadczenia ale też z raportów innych użytkowników.  Jedynym co Antilia mi podpadła to ta makulatura z wykresami którą dołącza do filtrów.

 

badura.jpg.7bb6a5c484bf923faafa8a5da4766014.jpg

 

 

 

Edytowane przez licho52
Ilustracja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2021 o 21:11, kubaman napisał:

Ejże, ma pecha ale do mnie mu brakuje.. 

 

Ty Kuba jesteś tak wyjątkowy w tym względzie, że nikomu równać się z Tobą. Można by rzec, że jesteś poza skalą ;)

 

===============================================================================================

 

Antlia ALP-T - część 2

 

Przedstawiam drugą część wyników pomiarów Antlii. Wnioski z pomiarów:

- ogólnie bardzo mały rozrzut parametrów, zdecydowanie lepiej niż ma to miejsce w przypadku Optolongów L-eXtreme

- producent niepotrzebnie oszukuje z dołączonymi "certyfikatami"; spokojnie mógłby dodawać prawdziwe wykresy, bo są naprawdę dobre; oczywiście są dwa wytłumaczenia: absolutna pogoń za maksymalizacją zysku (szkoda pieniędzy i czasu na pomiar) albo brak wiary we własny produkt, bo może po prostu to był fart, że ta partia filtrów jest dobra

- jestem pod wielkim wrażeniem... mojego wyselekcjonowanego egzemplarza Optolonga L-eX, który dzielnie konkuruje i nawet wygrywa z Antliami pod względem kontrastu w paśmie O III; przypomnę, że L-eX to filtr 7nm+7nm, podczas gdy Antlia 5nm+5nm

- ogólnie bardzo dobre filtry, szczerze polecam

- szkoda, że zielone pasmo transmisji nie jest przesunięte o 2 nm w kierunku dłuższych fal, bo wtedy kontrast w O III byłby zdecydowanie lepszy i Optolongi L-eX zostałyby daleko w tyle

 

image.png.3ea863fe09a0dc0b2047c7b5552ef417.png

 

image.png.8a642bebbc738092bd477d05eb60d5cb.png

image.png.c10850051152b4e09b1e8df741592162.png

image.png.4dec88e6ee8b427119e37879e75cb52b.png

image.png.860f389f24e56ab981bebec6459baad4.png

image.png.0cc191e8fc3016e7932cf677ca2e85f3.png

 

 

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

METODYKA POMIARÓW

 

A. Sprzęt

- Spektrofotometr: Shimadzu UV-2101PC

- Operator: @dobrychemik

 

B. Pomiar pełnego widma

1. Nagrzewanie lamp przez minimum 10 minut.

2. Parametry pomiaru:

- 300-850 nm, rozdzielczość 0.2 nm, szczelina 0.2 nm.

3. Automatyczna kalibracja.

4. Pełna kalibracja:

- czterokrotny pomiar widma T=100% i dwukrotny pomiar widma T=0% (celem tych pomiarów jest poprawna kalibracja wartości transmitancji w całym zakresie pomiarowym);

- kontrolne pomiary dwóch filtrów referencyjnych (Optolong L-eX oraz Optolong SII 6.5nm) w celu sprawdzenia i ewentualnie korekty skali długości fali).

5. Właściwe pomiary filtra:

- dwa pomiary; pomiędzy pomiarami filtr jest wyjmowany z celi pomiarowej i ponownie w niej umieszczany;

- dodatkowy, trzeci pomiar w przypadku dostrzeżenia istotnej różnicy między dwoma pierwszymi pomiarami.

 

C. Pomiary kątowe - wyznaczenie współczynników załamania

1. Pomiar w wąskim zakresie spektralnym w okolicy badanego pasma emisyjnego.

2. Parametry pomiaru:

- rozdzielczość 0.05 nm, szczelina 0.1 nm.

3. Pomiary widma filtra przechylonego o zadany kąt:

- 0, 8, 10, 13 i 15.2 stopnia.

4. Powtórzenie całej serii pomiarów w tej samej kolejności.

5. Powtórzenie pomiarów dla wybranych kątów, jeśli zarejestrowano istotne różnice między dwoma pomiarami.

 

Przypominam, iż każdy wynik pomiaru wielkości fizycznej obarczony jest pewnym błędem i nie należy go traktować jako wielkość absolutnie pewną i dokładną. Niemniej staram się wszelkie możliwe błędy zminimalizować,  by wyniki były maksymalnie wiarygodne.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, licho52 napisał:

Antlia widzę trzyma lepszy poziom na podstawie własnego doświadczenia ale też z raportów innych użytkowników.  Jedynym co Antilia mi podpadła to ta makulatura z wykresami którą dołącza do filtrów.

 

 

 

 

 

No w tym wątku jest pomiar mojego filtra Antlia, który wypadł bardzo źle i Antlia odmówiła uznania pomiaru, pomimo że wczesniej Baader na ich sztuce wyniki uznał i filtr wymienił. Wysłałem ten filtr do Antlii i podali mi wyniki jak twierdzą swoich pomiarów, które są co prawda idealne pod kątem mojej reklamacji (CWL) , ale by to osiągnąć musieli rozciągnąć wykres do ponad 3,6nm czyli niezgodnie ze specyfikacją. Jednak odmówili wymiany, usiłowali się mnie pozbyć  proponując zwrot, ale odmówiłem. Filtr ponownie zmierzę jak do mnie wróci, i jeśli podali fałszywe informacje opublikuję to na CN i Astrobinie, o czym ich poinformowałem. Słabo, choć same filtry dużo lepsze od Baadera.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.