Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry chemiku zakupiłem ostatnio na OLX komplet filtrów SVBONY (nówki, 7 sztuk) za całe 115 zł, jak sądzisz czy będą mi one do czegoś przydatne, pytam Ciebie jako speca w tych sprawach, jeżeli  są one do niczego to nie ma problemu 16 zł za filtr to bardzo niska kwota  i nie bendę nad nią ubolewał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Myślicie o zakupie Antlii ALP-T w wersji HighSpeed? Jeśli tak, to mam dla Was dobrą wiadomość: będzie można kupić w @teleskopy.pl teleskopy.pl filtr ze zmierzonym przeze mnie widmem. Ogólnie Antlia to bardzo dobra marka, ale w przypadku akurat takiego filtra warto mieć pewność, że szkiełko jest ok.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Myślicie o zakupie Antlii ALP-T w wersji HighSpeed? Jeśli tak, to mam dla Was dobrą wiadomość: będzie można kupić w @teleskopy.pl teleskopy.pl filtr ze zmierzonym przeze mnie widmem. Ogólnie Antlia to bardzo dobra marka, ale w przypadku akurat takiego filtra warto mieć pewność, że szkiełko jest ok.

Heh, a właśnie zamówiłem i na jutro będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Antlia ALP-T HighSpeed

 

Pan Aleksander Kacz z @teleskopy.pl teleskopy.pl przysłał mi do pomiarów tytułowy filtr w rozmiarze 36 mm. Oprócz zwykłego pomiaru widma zrobiłem też pomiary kątowe, by móc symulować skuteczność tego szkiełka w zależności od światłosiły. Niestety podczas analizowania wyników odkryłem, że używane przeze mnie mocowanie na filtry bez oprawy nie jest idealne i generuje odchyłki od kątów, które miały być ściśle określone. Kosztowało mnie trochę dodatkowego czasu obliczeniowego, by te odchyłki uwzględnić w modelu i wyznaczyć prawidłowe współczynniki załamania w obu zakresach długości fali, niemniej podchodzę z większą rezerwą do wyników niż zwykle. Zwykle szacuję błąd wyznaczenia tego współczynnika na maksymalnie +/- 0.02. Tym razem może być więcej - dwukrotnie? Trudno powiedzieć.

 

Ale do rzeczy. Na wykresach poniżej widać zmierzone widmo oraz symulację skuteczności dla teleskopu RASA f/2.2. Wygląda bardzo fajnie.

image.png.8fb53729b280b2ab0a5ddcaebc85c35f.png

image.png.06a0fb38ca70c7fbcb159dfe0a95d168.png

 

Ale to nie wszystko na temat tego filtra. Zauważyłem podczas pomiarów kątowych coś bardzo dziwnego. Konkretnie w zakresie Ha, popatrzcie na widma pod różnymi kątami:

image.png.956eb028e17bfe771b83b18162dce42d.png

Zaczął pojawiać się drugi pik, na krótkofalowym zboczu pasma! Pierwszy raz coś takiego zaobserwowałem. Mam dwa pomysły skąd może się to brać:

- w okolicach 650 nm filtr wykazuje gwałtowną zmianę współczynnika załamania;

- filtr wykazuje dwie strefy, jedna nad drugą, o różnym współczynniku załamania - mam jednak wątpliwości czy to się nie kłóci z fizyką filtrów interferencyjnych i czy to jest możliwe.

Może @Marek_N coś podpowie?

Z kolei pasmo transmisji w okolicach OIII zachowuje się już w sposób normalny:

 

image.png.630b43b557d6af7214a57d5e99738521.png

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dobrychemik napisał:

Zaczął pojawiać się drugi pik, na krótkofalowym zboczu pasma! Pierwszy raz coś takiego zaobserwowałem. Mam dwa pomysły skąd może się to brać:

 

Wszystko jest w porządku. Filtr pracuje wg założeń tylko prostopadle, a pod większymi kątami to już mamy zupełną losowość zachowania, bo grubości kolejnych warstw zaczynają być wobec siebie losowe. I jak sie zajrzy do netu, to pod hasłem AOI widać, że ta "losowość" ma właśnie tendencje do tworzenia nowych pików:

 

Spectroscopic Analysis & Comparison of Nebula Filters - Page 2 - Eyepieces  - Cloudy Nights

 

Gdybym miał szukać wytłumaczenia to myślę, że powód leży w tym, że same wnęki rezonansowe (spacer), będące jednym z dielektryków o zwielokrotnionej grubości, są znacznie mniej podatne na zmianę kąta padania promieni, niż stos dielektryków (stack) o ściśle określonej grubości kolejnych warstw umieszczony pomiędzy nimi.

 

--

PS. Filterek super, w teście wyszedł nawet ciekawiej niż to co sugeruje producent: OIII H-a, bo pracuje lepiej dla prostopadłych promieni. Mógłbyś zrobić symulację również dla refraktora / obiektywu ze światełkiem f/2.0 - f/2.8?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, apolkowski napisał:

Co poprawić?

To chyba kwestia materiału - wydaje mi się, że docelowo muszę przejść na aluminium. Ale przy kolejnej okazji jeszcze porobię testy z tymi mocowaniami, które mi zrobiłeś. Może to akurat ta jedna sztuka, którą użyłem stanowi problem. Potrzbuję więcej czasu na pomiary, a wczoraj działałem w pośpiechu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Marek_N napisał:

Mógłbyś zrobić symulację również dla refraktora / obiektywu ze światełkiem f/2.0 - f/2.8?

 

Oczywiście :)

 

Dla tlenu współczynnik załamania wyszedł wysoki, bo aż 2.10. Przekłada się to na małą podatność na "blue shift". OIII będzie tu dobrze działać nawet przy f/2.0:

image.png.cfcd51798996626d00ae224455fb0c84.png

 

A teraz wodór. Tutaj współczynnik refrakcji wyszedł 1.78. Dla f/2.0 wygląda to już dość słabo:

image.png.442899c919df28af7a4d7e64d29bdaf6.png

 

Ale f/2.4 jest już świetne:

image.png.7d0a3b51875be4f0542b4ad985d85b2c.png

 

A f/2.8 jeszcze lepsze:

image.png.dbf7d8fff481f6770c4fcf6287876f35.png

 

Ogólnie znakomite szkiełko. W poniedziałek odeślę je do sklepu.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze raz wrócę Do Antlii ALP-T. Przypomnę wyniki pomiarów współczynnika refrakcji dla obu wersji ALP-T:

a) normalne: OIII - 2.06, Ha - 1.75

b) HighSpeed: OIII - 2.10, Ha - 1.78

 

Wyniki te są bardzo zbliżone i skłonny jestem traktować różnice jako efekt niedokładności ich wyznaczenia w przypadku wersji HighSpeed. Dlatego do symulacji skuteczności filtrów HighSpeed zdecydowałem się jednak stosować wartości wyznaczone dla filtrów "normalnych". Oto co wyszło dla egzemplarza, który był w moich rękach:

image.png.614bebe40b66bfc5d5b67659b41f0657.png

 

Jest świetnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety nie mierzyłem. A porównanie z L-eX i Alp-T?  Na pewno da gorszy kontast, bo ma szersze pasma transmisji. A w kwestii halo: Optolong daje słabe halo, a z Antlią problem nie istnieje, więc Idas nie ma czym konkurować z tym filtrem. Ale Antlia jest z nich najdroższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc No to już chyba kwestia indywidualnej wrażliwości odbiorcy. Mi halo w L-eX nie przeszkadzało, ledwo je zauważałem. Polecam Ci Antlię - tam halo wcale nie widzę (ale też nie miałem okazji fotografować przez nią Wegi albo Syriusza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SVBony IR Pass 685 nm

 

Korzystając z ostatniej promocji zamówiłem parę sztuk tych filtrów. Przyznam, skusiła mnie okazyjna cena.

Ledwo rozpakowałem te filtry i popatrzyłem przez nie, już wiedziałem, że coś jest nie tak. Prawidłowy filtr tego typu powinien mieć czystą, bardzo głęboką czerwoną barwę. Niestety tak nie było. Stwierdziłem, że filtry występują w trzech wariantach:

a) głęboko czerwony, wyglądający ok [czarna linia na wykresie]

b) głęboko czerwony z dodatkiem zieleni, coś w stylu filtrów UHC, tyle że tu widać zdecydowaną przewagę czerwieni nad zielenią [czerwona linia na wykresie]

c) najciemniejszy czerwono-fioletowy [zielona linia na wykresie]

 

Wziąłem je dzisiaj do pracy i zmierzyłem im widma. Wyszło ciekawie. Rzeczywiście wszystkie są filtrami IR Pass, ale każdy z nich ma jakiś dodatkowy problem:

a) pasmo od około 667 nm i dodatkowe słabe pasma w ultrafiolecie

b) pasmo od około 675 nm, dodatkowe pasma w ultrafiolece oraz wąskopasmowe pasmo przy 504 nm o szerokości połówkowej poniżej 1 nm!!!

c) pasmo od około 685/692 nm z wieloma bardzo słabymi pasmami rozrzuconymi po całym zakresie widma

 

Ktoś z Was je teraz kupił? Jeśli tak, to dajcie znać, który wariant Wam się trafił.

 

image.png.37095578359b4824097709ab883cc126.png

image.png.f273bad81adba22518d6cc086646a4cf.png

image.png.1bcf1c457199b9784c12065e485dc7bb.png

 

 

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@dobrychemik

Genialna robota z tymi filtrami. Chylę czoła przed wiedzą. 

 

Chaiłabym zakupić filtry wąskopasmowe Ha, Oiii. Ze względu na koszty wersje ~7nm. Refraktor F4.8,

Rozumiem głowne przesłanie tego wątku, że z filtrami to loteria i bez zmierzenia nie wiesz co dostałeś, każdej firmie zdarzają się wpadki.

Ale jak miałbyś zacząć selekcje i poszukiwania dobrych egzlemplarzy, czy po zmierzeniu tylu filtrów masz swój typ od której firmy poszukiwania/selekcje  najlepiej zacząć żeby mieć największą szanse na sukces?

 

Antila (4.5nm/6nm) , astronomik 6nm, SVBonny7nm? Inne? 

Z góry dzięki za sugestie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.