Skocz do zawartości

Obiektywny test porównawczy filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wklejam tutaj trzy opracowania które krążą po sieci i pasują do tematu. Temat jest przyklejony więc spora szansa że dzięki temu te pliki nie zginą przywalone dziesiątkami innych wątków.

 

 

Dodatkowo jedno opracowanie traktuje o "Narrowband Filters & Fast Optics" czyli temacie który często powraca w dyskusjach na forum.

 

 

Article - Narrowband Filters & Fast Optics_Nov2020.pdf 672633187_TestReport-MultiNarrowbandFilters_Feb2020.pdf 1369196826_TestReport-OptolongL-eXtremeFilter_Aug2020.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że taki wykres jak powyższy jest prawdziwy tylko dla konkretnego egzemplarza danego modelu filtra. Każdy z mierzonych przeze mnie filtrów interferencyjnych był inny, np. mierzyłem 5 sztuk Optolongów L-eNhance. W każdym lokalizacja pasm przepuszczania była trochę inna. Wszelkie testy porównujące po jednej sztuce filtrów różnych typów mogą być mocno mylące. W sytuacji, gdy filtry do testów dostarcza producent nie trudno o sytuację, że będzie to wyselekcjonowana, ponadprzeciętna sztuka.

 

Zanosiło się na fajne testy zbiorowe różnych filtrów użyczanych mi przez jeden z dużych astrosklepów. Niestety chyba jednak nic z tego nie będzie, bo na deklaracjach chęci współpracy się skończyło. :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na przywrócenie do działania spektrofotometru nr 1 (Shimadzu) usiadłem do drugiego (Hitachi). Ten drugi to niemal nówka w porównaniu z Shimadzu i ma swoje zalety, ale i wady.

 

Zalety:

- zdecydowanie mniejsze szumy

- zakres 200-1100 nm

 

Wady:

- gorszy monochromator, przez co gorzej odwzorowuje duże gradienty w widmach np. filtrów wąskopasmowych

- ciasna cela pomiarowa, przez co pomiary pod kątem praktycznie niewykonalne

- bardziej "inteligentne" oprogramowanie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tanie filtry wąskopasmowe muszą być kiepskie? Wiele osób z automatu odpowie, że tak. Mimo to postanowiłem dać szansę tym filtrom i kupiłem wąskopasmowe 2.0" SVBony Ha i SII.

 

Są to filtry asymetryczne: od strony kamery mają głęboko fioletowe warstwy przeciwodblaskowe, z drugiej są złoto-lustrzane. Miałem szczęście, trafiły mi się bardzo dobre sztuki, z idealnie wycelowanymi pasmami transmisji (jak to mawia Marek: Chińczyk jak chce to potrafi). Szkoda tylko, że filtr siarkowy ma wyraźnie niższą, choć i tak dość dobrą transmitancję.

Widma mierzone były na gorszym sprzęcie, dającym widma o obniżonym gradiencie (mniej strome brzegi pasm).

Ogólnie mogę polecić.

 

Jeszcze ciekawostka: w pudełku z filtrem siarkowym znalazłem wydruk widma - pierwszy taki przypadek w produktach SVB. Niestety wydruk jest tak mały, a widmo w tak szerokiej skali, że nie sposób ocenić czy to widmo tego egzemplarza. Najwyraźniej SVBony stara się polepszyć swój wizerunek.

SVBony Ha 7nm.png

SVBony SII 7nm.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Małe porównanie widm tego samego filtra Optolong Hbeta zmierzonych na dwóch sprzętach:

a) Shimadzu (slit=0.2nm) z pełną kalibracją (najpierw automatyczną, a później wg mojej procedury, o której kiedyś pisałem)

b) Hitachi (slit=1.5nm) z kalibracją jedynie automatyczną

 

Ogólnie zgodność widm znakomita z wyjątkiem jednej rzeczy: Hitachi rozmywa brzegi pasm.

 

image.png.78e61816b3281b146f302b6f2553971b.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z zupełnie innej beczki:

Wyniki pomiarów kątowych dla SVB Ha 7nm

- efektywny współczynnik refrakcji: 1.93

- w RASA f/2.2 ten filtr spisuje się słabo

- ale począwszy od f/3 jest już bardzo dobrze

- jakiś czas temu mierzyłem też drugą sztukę, która miała przesunięte pasmo transmisji o 0.2 nm w kierunku dłuższych fal względem prezentowanego tu egzemplarza, więc tamten byłby trochę lepszy do bardzo światłosilnych teleskopów

 

image.png.b31ad195932f0400b11fab22f555ef37.png

 

RASA f/2.2:

image.png.2f3f51619326a891a65a62412e4926d1.png

 

f/3 (bez obstrukcji centralnej):

image.png.bc0ac743a5bcf3e3fc5da193375d5c50.png

 

f/4 (bez obstrukcji centralnej):

image.png.f69224edb8699cef58142b7dddb568b1.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlię bardzo chętnie zmierzę. Podejrzewam, że dołączony do niego wykres jest wiarygodny, natomiast ciekawią mnie pomiary pod kątem i do jakiej maksymalnej światłosiły się nadaje ten filtr. Sądząc z samego widma to nie ma tu duzej rezerwy na blueshift.

 

58 minut temu, Pathfinder napisał:

Dobry Chemiku kiedy jakieś podsumowanie recenzji? Których się wystrzegać, a które brać na początek przygody z astrofoto? 
 

 

Wystrzegać się NoNome'ów, reszta jest co najmniej dobra. Technologia tak poszła do przodu, ze nawet względnie tanie chińskie filtry są wystarczające dla większości użytkowników. Zbiorczych porównań na razie nie robię - potrzebuję więcej wyników wg nowej procedury pomiarowej i trochę wolnego czasu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Tym razem bardzo egzotyczna ciekawostka: filtry sodowe prosto z małej fabryki w Chinach o wdzięcznej nazwie Nantong Foric Optical Glass Factory.

Poniżej widma dwóch sztuk. Teoretycznie filtr ma za zadanie selektywnie przepuszczać światło sodowe. Jak widać rewelacji raczej tu nie ma.

 

Link do sklepu firmowego na AliExpess: https://ntforic.pl.aliexpress.com/store/4394028?spm=a2g17.12010612.pcShopHead_9904563.0

 

image.png.1f53dc44bfdd409e694af60b0c7a1108.png

image.png.14e5846e5ab472e4efb94b8e95326486.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolega @kudi145 przysłał mi do pomiarów kilka filtrów, spośród których najciekawszy jest Antlia Ha 3nm Pro. Sądząc z szybkich wzrokowych oględzin wnoszę, że w bliskiej podczerwieni sprawuje się elegancko (tzn. ładnie blokuje). Wygląda jak produkt premium: bajeranckie pudełko i ozdobna oprawa (tutaj trochę przegięli, bo małe srebrne literki na złotym tle są niezbyt czytelne).

Planuję mu zrobić pełną diagnostykę: pomiary na obu spektrofotometrach oraz pomiary kątowe. Poinformuję o wynikach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.