Skocz do zawartości

M57 - EQ8 i problemy z RA/DEC


paol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Miałem troche czasu by zrobić całe 12 fotek po 2 minuty każda.

I tutaj wynik:

 

image.thumb.png.f81009dd5e6e506b5d07c1b7ed4bd7e8.png

 

Niestety specjalnie nie robiłem nic więcej poza stack bez flatów/darków aby były też bad pixele które pokazują jak moje EQ8 "ucieka"

Dołączam PEC-a z RA

image.png.08189c04fe6fb86d850be5810f7d766c.png

image.png.b1e3a5d2b0b0abb12a1a8f0fc7bd7b78.png

 

I z DEC:

image.png.ac3f7a5ca03d3f638ad44d10c17e0910.png

image.png.918f37c2521d8984372fc07bcf0e5186.png

 

 

I zastanawiam się dlaczego - pomimo takiego prowadzenia via PHD2 mam taki dryft jak na fotkach - pokazują to badpixele....

Już sam nie wiem - może EQMOD nie bardzo działa z EQ8 i prędkość RA nie jest taka jak powinna być ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe bardzo .... co prawda ja działam na HEQ5 ale nie zdażył mi się taki cyrk ... no raz ... kiedy to kabel siadł ale miałem cyrk nawet przy kalibracji jak się później okazało

2 żyły się zwarły .... 

Z drugiej strony EQMOD nie ma nic do samego guidingu (o ile nie wpinasz się samym kabelkiem ST4 kamera-montaż) czy tak masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh... Ja wiem ze Ty wiesz ale my nie....  W stopce masz różne sprzęty. 

Jaki teleskop, kamera, czym guiding..? 

Sample int 1s to czas exp guidera? Jak tak to proponuję dać 2-4s.

 

Czy w eqmod i phd masz ustawione wstępnie prędkości gudingu dla dec i ra 0.5? Phd lub eqmod domyślnie wstawia chyba 0.1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulseguide z PHD

A odnośnie EQMOD - to ma znaczenie prędkość prowadzenia RA

image.png.49d49ac93a244d880eedb6f837e3809f.png

Starałem się gdzieś odszukać w EQMOD doc w jaki sposób jest to przenoszone na przekazywanie impulsów do montażu.

RA: 15.041067

 

Może montaż EQ8 potrzebuje troszkę innych danych - bo szerokość impulsu itd ... już sam nie wiem.

Niby w EQMOD/ASCOM wybrałem EQ8:

image.png.11cb61feafa94e53988271ebd2257b31.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wpinasz się kablem ST4 i w PHD masz zaznaczone guiding ON CAMERA to eqmod nie bierze w tym w ogóle udziału .... i ta opcja omija większość problemów...

Prędkości prowadzenia to odręba kwestia i tu eqmod może mieć znaczenie choć wątpie bo inna prędkość rozjechała by CI to bardziej a nie da rady ustawić innej prędkości

jak w zadana w montażu .... pytanie jest zasadnicze ... czy masz mont ustawiony na polarną i wypoziomowany ? wiem głupie pytanie ale w takim wypadku wszystko

możliwe ... zwłaszcza że to jest montaż za konkreną kasę  

Pokaż ustawienia połączeń w PHD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komprez napisał:

Jak wpinasz się kablem ST4 i w PHD masz zaznaczone guiding ON CAMERA to eqmod nie bierze w tym w ogóle udziału .... i ta opcja omija większość problemów...

Prędkości prowadzenia to odręba kwestia i tu eqmod może mieć znaczenie choć wątpie bo inna prędkość rozjechała by CI to bardziej a nie da rady ustawić innej prędkości

jak w zadana w montażu .... pytanie jest zasadnicze ... czy masz mont ustawiony na polarną i wypoziomowany ? wiem głupie pytanie ale w takim wypadku wszystko

możliwe ... zwłaszcza że to jest montaż za konkreną kasę  

Pokaż ustawienia połączeń w PHD

Tak jak pisałem prowadzenie jest PulseGuide więc nie przez ST4 (bezpośrednio via EQMOD -> SynScan

Montaż jest ustawiony na polarną - jak się dało - ale po prowadzeniu PEC widać że nie jest źle... zawsze może być lepiej ale to jak będzie więcej nieba ustawie SharpCapem a potem driftem w phd i ponownie sprawdze sharpcapem.

 

Montaż jest na pierze betonowym więc nic się tam nie rusza.

Jest wypoziomowany - ale nie do poziomu wbudowanej poziomicy - tylko do poziomo podstawy piera aby mi sie nie zmieniała wysokość przy zmianie Azimuth przy drifcie bo EQ8 ma wbudowaną poziomice ale ona jest wypoziomowana do "czegoś" a nie do podstawy montażu i przy obracaniu prawo lewo zmienia się lekko wysokość... więc tak można było w kółko zmieniać wysokość przy zmianie azimuth i odwrotnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2019 o 00:02, paol napisał:

bezpośrednio via EQMOD -> SynScan

bieda ... wszystko co kierujesz na soft a co może iść bezpośrednio zrobi problem ... wiem bo przerabiałem to w CG5 poprzez Nexstara guiding nie chodził albo robił to co Tobie właśnie.

 

Weź to tak ustaw - musi działać

connecter.jpg.28e4831f9213f24aea95c8600472f53a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie oczywiście QHY ale nie łącz się poprzez ascoma a bezpośrednio sterowniki QHY - to kolejne kierowanie czegoś po czymś :D wiem masło maślane ale chyba zrozumiesz o co biega

No i oczywiście to ustawienie wymaga kabla ST4 kamera- montaż

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykopałem CI jeszcze to :

Cytat

Jeśli sterujesz montażem przez pilota SynScan bez EQMODa, to ta krzywa zapamiętana w pilocie będzie używana, ale z tego co pamiętam to dane i tak się stracą po wyłączeniu zasilania. Jeśli używasz EQMODa do sterowania montażem to jest tam VS-PEC. Raz nagrany może być używany dopóki sterujesz montażem tylko z EQMODa - możesz rozsprzęglać, ale nie możesz podpinać pilota i nim sterować. Jak podepniesz pilota to VS-PEC trzeba nagrać jeszcze raz, co jest banalne w sumie - w trakcie sesji i normalnego guidowania włączasz w EQMODzie nagrywanie VS-PEC i przy 4-5 cyklach po godzince masz nagraną krzywą. 

Cytat

Ok, to aktualizacja informacji..

Najważniejsze: zagadka skoku w PEC eqmod została rozwiązana - winny jest firmware montażu, który błędnie raportuje takie skoki położenia silników krokowych (tzw. microsteps). Błąd pojawia się wówczas gdy włączone są encodery wbudowane w AZEQ6 (ten sam problem występuje również w EQ8).

Aby PEC w eqmod działał poprawnie należy wyłączyć encodery. W obecnej wersji eqmod nie potrafi wysłać odpowiedniej komendy do montażu (składnia tej komendy jest już znana). Trwają prace nad nową wersją, która wg założeń ma umożliwiać wysyłanie dowolnych poleceń, to tak na przyszłość. Obecnie pozostaje więc ręczne wyłączenie encoderów przy pomocy funkcji pilota. Uwaga: po ich wyłączeniu nie wolno wyłączyć montażu, trzeba odłączyć kabelek pilota i podłączyć eqmod. Po każdym restarcie montażu firmware włącza encodery ponownie. Sprawdzone w praktyce - po wyłączeniu encoderów PEC nagrywa się już bez problemu.

Przy okazji dowiedziałem się jak jest wykonane nagrywanie PEC w eqmod. Co ciekawe - wcale nie są brane pod uwagę korekty wysyłane przez guiding. Algorytm polega tylko na pobraniu z montażu informacji o bieżącym położeniu osi RA oraz obliczeniu błędu położenia względem oczekiwanej wartości. Założenie jest takie, że wszelkie wykryte różnice wynikają z błędu prowadzenia.

W moim przypadku autopec pozwolił na zmniejszenie RMS błędu prowadzenia z 0,6 do 0,3, czyli opłaciło się :)

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kamery guidingu to tak oczywiście bezpośrednio QHY driver a nie ASCOM CMOS QHY driver do qhy5

 

A odnośnie ST4 - to ... nie wiem... wtedy defakto nic nie widać nie wiesz czy prowadzenie jest czy nie ma bez obserwacji obrazu.

Nie wiesz jaki był błąd prowadzenia itd... ogólnie nie wiesz nic do czasu aż sesja zdjęciowa minie i moze się okazać że nic nie działało - a w PHD przynajmniej co jakiś czas przełączam z okno na okno i widze czy coś się dzieje np. wichura przyszła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2019 o 00:11, paol napisał:

Nie wiesz jaki był błąd prowadzenia itd

Nie prawda ... na bieżąco masz informację w PHD .. wiem bo sam tak działam  - przeczytaj to co wkleiłem wyżej - masz rozwiązanie tej konfiguracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie  .... kamerę wpinasz kablem pod mont  i po usb do PC ... odpadalsz PHD - dajesz połaczenie z kamerą i poniżej ON CAMERA jako montaż .... i jedziesz z koksem.

Łączysz się zamiast z EQMODEM prosto pod kamere która ma wbudowany port guide i to ona steruje momtażem via PHD ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodziło o sterownik ST4 :D ale o kabel ...  

Źle dalej to rozumiesz ... napisze może tak :

 

phd wysyła komende o korekte np RA, komenda idzie do kamery, kamera puszcza odpowiedni impuls na mont,  mont robi korekte .... itd ....

Ale nie rozumiem tego 

W dniu 14.09.2019 o 00:21, paol napisał:

Po prostu w PHD jest opcja on camera guide i ogolnie jedyne co robi PHD to sprawdza prowadzenie na wybranej gwieździe

To jak ty chcesz to prowadzić ? :D Właśnie o to chodzi że ma sprawdzać i wysyłać do tej kamery dane która z kolei "nakazuje CI montażu .... zrób korektę ! "    - sory po 12 już humor się uruchamia :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie powiem Ci że cały czas myślałem że ST4 i wszystko dookoła - nie chciało mi się nigdy sprawdzać dlaczego kamera ma ST4 i jest droższa ... myslalem że ona już ma wbudowany jakiś prosty firmware/sofcik który jedyne co robi to sprawdza polozenie gwiazd / lub wybranej gwiazdy i sama - kamera wysyła pulse via ST4 do monta...

Bo przecie ... w czym problem sobie pomyslalem na arduino by się dało to zrobić :) więc może siedzi tam jakiś właśnie pre procek dedykowany tylko do ogladania co się dzieje na CMOS/CCD... a tutaj widze że całe to ST4 to pic na wode i nie trzeba przepłacać za kamery z ST4 :) hahaha - do czego to prowadzi takie czytanie o tym jak coś działa... ehh... ale może ktoś to przeczyta i kupi dzięki temu tańszą kamere bez ST4 która via PHD poprowadzi jego montaż :)

 

Ale dobra - już rozumiem...

Czyli PHD robi pulse guide do kamery a kamera robi signal conversion i wysyła do monta... nie wiem... czy mi to w czymś pomoże więc :) ale sprawdze :)

 

 

Jak widzisz montaż był prowadzony - problem w tym że foto z kamery głównej nie odzwierciedla prowadzenia guide.

Edytowane przez paol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapisany błedny PEC w moncie ... wyżej wkleiłem CI to .. bład polega na enkoderach które i tak masz uruchomione pomimo że w EQMODZIE są wyłączone , przewiń wyżej o doczytaj :)  

 

To nie kamera wysyła te komendy w sensie sama - phd wysyła sygnał komendy która jak pisałeś puszcza pulseguide na montaż - po prostu lepszy komfort bez podpinania

zbędnego softu (co generuje błędy i opóźnienia)

 

Kamery z ST4 są lepsze dlatego właśnie że posiadają możliwość pulseguide które defakto i tak byś robił poprzez EQMODA - nic innego tam się nie dzieje.

Nagranie PEC-a i wgranie go do monta owszem - poprawi błedy prowadzenia ale sam guiding to odrędna kwestia i niepoprawny PEC spieprzy CI cały guide

To nie pic na wode a sprawnie działające rozwiązanie - ja tak od 5 lat działam a od paru miesięcy już w astrobudce ....

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradze CI jeszcze tak , przede wszystkim skasuj i przywróć fabrycznego PEC-a to po pierwsze

po drugie , zastosuj się do tego cytatu powyżej co wrzuciłem

lub przepnij się na ST4

.... to na bank rozwiąże Twój problem :D 

Jak CI to zacznie działać to możesz robić nowego PEC-a wtedy zobaczysz czy będzie lepiej czy nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.