Skocz do zawartości

Caldwell 14


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, sidiouss napisał:

Jak masz modyfikowany ten d5100? Wymiana filtra na Baadera czy w ogóle bez filtra? Jak obcinacz IR? :)

Ja mam po taniości... tzn. wyjęty całkowicie filtr z aparatu i w adapterze 2" na T2 mam filtr 2" IR GSO https://www.teleskopy.pl/Filtr-GSO-IR-Blocking-2--do-astrofotografii-teleskopy-4567.html'

Próbowałem też bez filtra i chyba dałoby radę, ale matryca aparatu z filtrem się nie brudzi i łatwiej balans kolorów ustawić.

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zorg7 napisał:

Ja mam po taniości... tzn. wyjęty całkowicie filtr z aparatu i w adapterze 2" na T2 mam filtr 2" IR GSO https://www.teleskopy.pl/Filtr-GSO-IR-Blocking-2--do-astrofotografii-teleskopy-4567.html'

Próbowałem też bez filtra i chyba dałoby radę, ale matryca aparatu z filtrem się nie brudzi i łatwiej balans kolorów ustawić.

Ja mam w tym momencie 2 d5100 modyfikowane przeze mnie na dwa sposoby (z filtrem Baadera BCF i w ogóle bez filtra) , 3-ci leży w szufladzie do kolejnego, najpoważniejszego moda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sidiouss napisał:

Ja mam w tym momencie 2 d5100 modyfikowane przeze mnie na dwa sposoby (z filtrem Baadera BCF i w ogóle bez filtra) , 3-ci leży w szufladzie do kolejnego, najpoważniejszego moda ;)

Jakie odczucia z filtrem i bez?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jakie odczucia z filtrem i bez?

 

Z filtrem Baadera jest ten problem, że na jasnych gwiazdach tworzy halo, szczególnie na małych ogniskowych. Bez filtra natomiast, nie masz obciętego IR, więc gwiazdy będą miały czerwone zabarwienie i będzie problem z ostrością. Ale jeśli użyjesz filtra wąskopasmowego, który dodatkowo obcina IR/UV, no to wtedy ten 'bez filtra' jest miodzio. Teraz jeszcze testuję patent z filtrem UV/IR Baadera, ale nie montowanego na matrycy, a zwykłego 1.25 cala, którego szkło wkładam w oprawkę wydrukowaną na 3D. Wstępne wyniki są lepsze niż ten BCF na matrycy, ale muszę przeprojektować oprawkę tak, aby światło nie padało na krawędzie szkła filtra, bo tworzy się koma po obwodzie zdjęcia. Dam znać ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.