Skocz do zawartości

Na zdjęciu widać na lewo od bloku fragment wieżowca, który wg widoku w Google Maps powinien być całkowicie zasłonięty przez ten blok.


Rekomendowane odpowiedzi

xDvEmsa.png

Na powyższym zdjęciu zrobionym z punktu zaznaczonego pinezką na mapie z linku https://www.google.pl/maps/place/53°15'00.6"N+14°29'55.6"E/@53.250154,14.4979636,150m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d53.2501539!4d14.4987657

na lewo od żółtego bloku widać fragment wieżowca, którego wg tego co widać w Google Maps nie powinien być widoczny na lewo od tego bloku bo wg tego co widać w GM południowo-zachodni narożnik żółtego bloku względem punktu, z którego zostało wykonane zdjęcie znajduje się współliniowo z południowo-zachodnim narożnikiem tego wieżowca.

Zaznaczony południowo-zachodni narożnik żółtego bloku: https://www.google.pl/maps/place/53°15'05.7"N+14°29'42.9"E/@53.2515833,14.4947028,102m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d53.2515694!4d14.4952485

Zaznaczony południowo-zachodni narożnik wieżowca: https://www.google.pl/maps/place/53°15'18.8"N+14°29'10.4"E/@53.255227,14.4855732,123m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d53.2552268!4d14.4862314

Gdy się w GM za pomocą funkcji ,,Zmierz odległość'' połączy punkt, z którego zostało wykonane zdjęcie z południowo-zachodnim narożnikiem wieżowca to wychodzi, że prosta łącząca te dwa punkty przecina żółty blok lekko na prawo od jego południowo-zachodniego narożnika czyli wychodzi na to, że wg tego co widać w GM rzeczony fragment wieżowca nie ma prawa być na powyższym zdjęciu widoczny na lewo od żółtego bloku.

Skąd się bierze takie przekłamanie/rozbieżność w  azymutach? Wziąłem pod uwagę, że może z tego, że na wieżowiec satelita GM patrzy pod kątem ale nawet jak się zaznaczy południowo-zachodni narożnik przy ziemi to jest praktycznie to samo . Dopiero jak punkt ze ,,Zaznacz odległość'' przesunąłem z wieżowca na północno-zachodni narożnik baraku znajdującego się na południe od niego (czyli o 20 m wg GM) to wtedy prosta znalazła się wyraźnie na lewo od południowo-zachodniego narożnika żółtego bloku.

Edytowane przez Orendz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zwróciłeś uwagę, że w przypadku tych bloków zdjęci robione były z zupełnie innej perspektywy? Zaznaczasz górne narożniki budynków, a przecież fotografie nie są wykonywane gdy salelita znajduje się w zenicie, inaczej google nie miałoby informacji potrzebnych do rekonstrukcji 3D. Zaznacz podstawy budynków i dokładną pozycję z której robiłeś zdjęcie, a cała zagadka się rozwiąże. Linia podstawa białego bloku - okno dachowe hostelu przecina się idealnie z narożnikiem tego żółtego, więc dla mnie wszystko jest ok. Zbyt mała rozdzielczość map by doszukiwać się na nich tych kilku pikseli z twojego zdjęcia.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr4d napisał:

Komu tu wieżyć

Wieżowcom :flirt:

 

5 minut temu, Agent Smith napisał:

powinniśmy przyznawać nagrody za tytuły wątków - może nawet w kilku kategoriach?

To byłby jeden z moich faworytów.

Kiedyś miałem podobny pomysł :happy:

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jedno duże zdjęcie, ale składanka z wielu mniejszych kawałków. Algorytm robi to z jakąś tam skończoną dokładnością, poszczególny kawałki częściowo się na siebie nakładają i mogą być niewielkie przekłamania.

Zresztą, jak się dobrze tę linię wyznaczy, to nawet na GM widać, że jest tam z metr luzu.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szuu napisał:

nie chodzi o inną perspektywę zdjęć, bo nawet w widoku mapy linia przechodzi przez budynek:

 

tak więc mają po prostu zwalone mapy ORAZ zdjęcia :P

 

 

Jeśli byś porównał mapę zrobioną dronem, obrobioną pixem a potem nałożoną na mapę Google, to błędy dochodzą do 50m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Nie wiem (i nie chcę wiedzieć) o co chodzi koledze @Orendz ale po raz kolejny przychodzi mi ostatnio do głowy, że powinniśmy przyznawać nagrody za tytuły wątków - może nawet w kilku kategoriach?

To byłby jeden z moich faworytów.

 

Oraz druga kategoria "off roku", czyli najbardziej absurdalna zmiana tematu wzgledem głównego wątku. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

A zwróciłeś uwagę, że w przypadku tych bloków zdjęci robione były z zupełnie innej perspektywy? Zaznaczasz górne narożniki budynków, a przecież fotografie nie są wykonywane gdy salelita znajduje się w zenicie, inaczej google nie miałoby informacji potrzebnych do rekonstrukcji 3D. Zaznacz podstawy budynków i dokładną pozycję z której robiłeś zdjęcie, a cała zagadka się rozwiąże. Linia podstawa białego bloku - okno dachowe hostelu przecina się idealnie z narożnikiem tego żółtego, więc dla mnie wszystko jest ok. Zbyt mała rozdzielczość map by doszukiwać się na nich tych kilku pikseli z twojego zdjęcia.

No przecież pod koniec pierwszego postu pisałem, że brałem pod uwagę to, że wieżowiec w GM widać pod innym kątem i pisałem, że nawet jak zaznaczyłem przy ziemi i było praktycznie to samo. Piszesz, że przecina z narożnikiem, a na moim zdjęciu fragment wieżowca  ma mniej więcej taką szerokość 3/4 szerokości dwóch połączonych okien w bloku czyli odstęp między kątem, a linią powinien być widoczny.

6 godzin temu, szuu napisał:

hostel 52... area 51... przypadek? nie sądzę! :alien2:

 

nie chodzi o inną perspektywę zdjęć, bo nawet w widoku mapy linia przechodzi przez budynek:

1120807285_ScreenShot2019-09-16at11_43_14.png.e9fe5914e6373cf0309cca91290fca3a.png

tak więc mają po prostu zwalone mapy ORAZ zdjęcia :P

 

tymczasem na geoportalu:

435275585_ScreenShot2019-09-16at11_43_30.png.2bb46ccec291ae11f38164a2a0e4b062.png

Sprawdzałem i faktycznie, w geoportalu mniej więcej się zgadza.

6 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To nie jest jedno duże zdjęcie, ale składanka z wielu mniejszych kawałków. Algorytm robi to z jakąś tam skończoną dokładnością, poszczególny kawałki częściowo się na siebie nakładają i mogą być niewielkie przekłamania.

Zresztą, jak się dobrze tę linię wyznaczy, to nawet na GM widać, że jest tam z metr luzu.

Jeśli w GM mają takie przekłamania, że

Dopiero jak punkt ze ,,Zaznacz odległość'' przesunąłem z wieżowca na północno-zachodni narożnik baraku znajdującego się na południe od niego (czyli o 20 m wg GM) to wtedy prosta znalazła się wyraźnie na lewo od południowo-zachodniego narożnika żółtego bloku.

to nie wiem jakim cudem drogi się sklepiają z drogami w sąsiednich kwadratach.

 

W GM nie ma żadnego luzu, jak się połączy dwa punkty to na maksymalnym zoomie widać, że prosta przecina blok. Żeby pojawił się metr luzu to bym musiał zaznaczyć na południowej połówce bliźniaka. Skopiowałem współrzędne trzech punktów ze wcześniejszych linków i wkleiłem do jednej mapy. https://www.google.pl/maps/dir/53°15'00.6"N+14°29'55.6"E/53°15'05.7"N+14°29'42.9"E/53°15'18.8"N+14°29'10.4"E/@53.2513931,14.4947302,135m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m3!2m2!1d14.4987778!2d53.2501667!1m3!2m2!1d14.49525!2d53.2515833!1m3!2m2!1d14.4862222!2d53.2552222!3e2

Ponadto na zdjęciu w pierwszym poście, tuż przy bloku widać kawałek nadbudówki na dachu wieżowca. Gdy się zaznaczy południowo-zachodni narożnik tej nadbudówki to gdy po drugiej stronie zaznaczony jest południowy kraniec nadbudówki na dachu południowej części bliźniaka to prosta praktycznie tylko ociera się o południowo-zachodni kąt bloku. Gdy przesunie się na punkt przy południowym krańcu nadbudówki na dachu północnej części bliźniaka to wtedy prosta przecina blok niemal w połowie szerokości bloku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkty od których mierzysz na GM widziane są pod różnym kątem (np. miejsce z którego patrzysz - widać południową ścianę budynku, można oszacować na jej podstawie, że na zdjęciu ten wykusz jest przesunięty 1,5 - 2 m na północ w stosunku do rzut tego punktu na ziemię; tak samo w przypadku pozostałych dwóch punktów - należałoby rysować linię je łączącą "po ziemi"). Do tego zapewne jest jakaś tam różnica wysokości gruntu, która jeszcze powiększa błąd.

A co do tego, że drogi się zgrywają - może to dlatego, że łączenia są właśnie m.in. na drogach?234627214_Beztytuu.png.892413fce9a022014bfa287ac1b850be.png

Np. hostel i sąsiednie budynki mają widoczne południowe i (w dużo mniejszym stopniu) zachodnie ściany, natomiast budynki po przeciwnej stronie ulic Krasińskiego i Sienkiewicza są widoczne prawie dokładnie z góry, z delikatną odchyłką na wschód. Zresztą, szczególnie poza miastami, bez żadnego problemu można znaleźć miejsca gdzie dwa zdjęcia się łączą i drogi się rozjeżdżają o czasem nawet kilka metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.