Skocz do zawartości

Cień LW w GSO 150/600


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o pomoc w doborze okularu dającego MINIMALNE użyteczne powiększenie w Newtonie GSO 150/600.

 

Obecnie z długoogniskowych okularów posiadam:

1) Vixen NPL 40 (powiększenie 15x, źrenica 10.2mm) - całkowicie nieużyteczny w tym teleskopie, olbrzymi cień LW uniemożliwia sensowne korzystanie. Co prawda, po odsunięciu oka z osi optycznej da się obserwować, ale jest to opcja tylko dla masochistów.

2) Vixen LVW 22 (powiększenie 27x, źrenica 5.6mm) - po przyłożeniu oka do muszli ocznej jest wszystko OK, brak cienia LW, obraz jest pełnowartościowy; po odsunięciu oka na kilka milimetrów pojawia się pociemnienie w środku pola.

 

Czy z powyższych obserwacji wynika, że LVW 22 to maksimum, co można stosować w moim GSO? Czy może jednak dałoby się wsadzić coś o jeszcze większej ogniskowej, aby uzyskać mniejsze powiększenia, ale jaśniejsze obrazy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dobrychemik napisał:

Co za czepialski człowiek... :)

 

Marzy mi się M31 zobaczyć w szerokim polu, dużą i możliwie jasną. W dzień marne na to szanse, więc postanowiłem w nocy przysiąść do teleskopu. Jak szaleć to szaleć...

Ten czepialski człowiek stara się powiedzieć, że jeżeli źrenica wychodząca z teleskopu jest większa niż twoja źrenica (w danym momencie), to M31 (i cała reszta) nie będzie już jaśniejsza. Zmierz swoją źrenice w nocy i dobierz maksymalne powiększenie tak by źrenica wychodząca nie była większa od twojej.

 

Jurek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, od lat patrzę przez te okulary i wiem jak to robić. Przy okularze 40mm nie ważne czy oko blisko czy bardzo daleko zawsze cały środek jest czarny. Dopiero zejście z osi optycznej w dowolną stronę pozwala wejść w stosunkowo niewielki obszar jako takiego widzenia okularu.

Z kolei LVW 22mm to okular o dość dużej tolerancji na nieosiowe patrzenie, ale tak jak już pisałem to oddalenie się od muszli ocznej powoduje pociemnienie środka pola widzenia.

Gdyby to chodziło o nieosiowe patrzenie to miałbym z nim problem również w moim drugim teleskopie.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Ależ ja to wiem. Chodzi o to, że w moim przypadku raczej wcześniej pojawi się ograniczenie cienia LW niż marnowania światłą przez zbyt szeroką źrenicę wyjściową. Dlatego właśnie ten temat zatytułowałem tak, a nie inaczej.

LVW 22 to raczej max (w nocy powinno być ok), ale w dzień (lub patrząc na łysego, już będzie zbyt dużo). To kwestia średnicy twojej źrenicy w danych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.