Skocz do zawartości

Prośba w doborze sprzętu (Kamera / Koło filtrowe / Filtry)


paol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Po bojach w moim domku astronomicznym już wiem że przy moim zaświetleniu nieba kamera kolorowa odpada i chce się przesiąść na mono z filtrami.

 

Myślałem żeby zmienić QHY10 na ASI294MC Pro  ale to chyba też nic kompletnie nie da... ogólnie powiem szczerze QHY10 i maxim to pomyłka :) aby uzyskać kolor z kolorowej kamery QHY10 w maximie trzeba przestawić RGB out gdzie R->G G->R B->B a i tak jakość fotki po convert do kolor jest 10razy gorsza niż zrobienie tej samej fotki w Nebulosity i zrobienie Debayer/Square color... - pewnie dlatego że Nebulosity korzysta lepiej z QHY bo napisane chyba przez osoby pracujące w QHYCCD

Maxim convert to color:

image.thumb.png.1a8821a666d9537015b75163866b5c1a.png

Nebulosity demosaic/square/color

image.thumb.png.5e153eb32085fa915d60e08b7caffa4d.png

 

Wracając do mono.

Budżet do 10tyś zł ( koło + kamera ) (moze troche więcej jak się bardzo opłaca)

Aktualnie posiadam sprzęt jak w stopce.

 

Oprogramowanie którym chce zarządzać prowadzenie teleskopu + kamery to Maxim 6 DL.

 

Proszę o opinie co najlepiej będzie kupić abym się nie zraził od razu do mono :)

 

Edytowane przez paol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na Twój problem uniwersalnej odpowiedzi. Ile użytkowników kamer tyle opinii i co gorsza każdy będzie miał rację. Oprogramowanie nie ma znaczenia przy wyborze kamery, ważne są parametry teleskopu. Od nich zależy ostre pole widzenia czyli wielkość sensora, od ogniskowej zależy wielkość pixela (skala zdjęcia) nie bez znaczenia jest też klasa montażu i jakość stosowanego guidingu. Z Twojej stopki wynika, że na EQ 8 wieszasz Newtona więc pewnie rekomendował bym Ci kamerę CCD na chipie KAF 8300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za takie podejście, ale najpier opanuj obecną kamerę. Całkiem niedawno o tym już pisałem, że zakup nowego sprzętu nie mając w pełni wykorzystanego przedniego to błąd. Co gorsze jak zmieniasz sprzęt z myślą, że kolejny będzie łatwiejszy w obsłudze. 

Nie tedy droga. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyson:

Dzięki za info - odnośnie QHY10 to ja już na EQ6 tym jeździłem po niebie i zawsze przy nawet pięknym niebie przeszkadzało mi LP.

Zawsze musiałem się napocić aby usunąć z fotek wszystko co nie jest oświetleniem sodowym , ledowym itd - używałem zazwyczaj filtra UHC-S ale i tak ledy dawały czadu i było to zawsze widać.

 

QHY10 zostawiam bo jestem z niej zadowolony i będę pewnie używać dalej ale pewnie przełożę do np. Esprit 120 ... tak myślałem :)

 

Najbardziej chcę się pozbyć wpływu LP na fotki gdzie myślałem że przejście na mono spowoduje iż spędzę może i więcej czasu na zebranie materiału ale jak go zbiorę to będę bardziej zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co nalsales teraz dwukrotnie o obróbce utwierdza mnie, ze mam rację w swojej poprzedniej wypowiedzi. 

 

Edit. 

Kamery mono sa o wiele czulsze od osc i o wiele mocniej chlona LP :-)

No chyba ze masz zamiar bawić się w NB.... nie tu też gradienty nieba i LP dają w kość! 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pytania wynika że się nie poddaję :) może ktoś jak Tayson wybije mi z głowy wydatki na cały nowy sprzęt a np. zakup filtra do kamery :)

Aktualnie wszystkie fotki strzelałem UHC-S - ale co chwile jak robię zdjęcia i widzę tą "czerwoną" poświatę z białego swiatła :) to mi się przypomina że 5 lat temu miasto wymieniło całe oświetlenie na LEDowe i wszystkie te lampy które mi świecą mają spectrum światła zbliżoną do tej którrą UHC-S przepuszcza... może to jest mój główny problem z tym że zraziłem się do kolorowej kamery... w każdym bądź razie nie poddałem się z nią do końca i po wczorajszym Twoim poście: sidiouss

Też zamówiłem ten filtr.

I zobaczymy co z tego będzie.

 

 

Edytowane przez paol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.