Skocz do zawartości

Synta 8 - Problem z wyciągiem


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z wyciągiem od momentu, gdy kupiłem okular planetarny TMB II 6mm. Mianowicie, gdy włożę go do wyciągu, to czasami trudno jest mi ustawić ostrość, ponieważ kręcąc wyciągiem nic się nie dzieje, mianowicie on wcale nie działa, i trzeba ręcznie pociągnąć po prostu. Z kitowymi okularami nie ma żadnego problemu. W czym leży wina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysio2138 napisał:

W czym leży wina?

W docisku śruby Środkowa pod regulacją ostrości prawdopodobnie. Dokręć delikatnie i sprawdź czy się zwiększył opór przy ostrzeniu. Po prostu wyciąg się ślizga przy większym obciążeniu. Nie dokręcaj za mocno bo skosisz tor optyczny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

W docisku śruby Środkowa pod regulacją ostrości prawdopodobnie. Dokręć delikatnie i sprawdź czy się zwiększył opór przy ostrzeniu. Po prostu wyciąg się ślizga przy większym obciążeniu. Nie dokręcaj za mocno bo skosisz tor optyczny.

Mógłbym poprosić o jakieś zdjęcie tej śruby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wyciągiem powinieneś mieć dwie śruby, jedna odpowiada za całkowite zablokowanie ruchu, druga za opór pracy wyciągu. Jeżeli wkładasz cięższy okular ta druga śruba powinna być nieco bardziej dociśnięta a pierwsza poluzowana, przynajmniej tak jest w GSO. Spróbuj metodą prób i błędów. Ale nie dociskaj na siłę, do oporu, ani jednej ani drugiej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

Cześć, mam problem z wyciągiem od momentu, gdy kupiłem okular planetarny TMB II 6mm. Mianowicie, gdy włożę go do wyciągu, to czasami trudno jest mi ustawić ostrość, ponieważ kręcąc wyciągiem nic się nie dzieje, mianowicie on wcale nie działa, i trzeba ręcznie pociągnąć po prostu. Z kitowymi okularami nie ma żadnego problemu. W czym leży wina?

Warto by było napisać jaki teleskop się posiada- ułatwiłoby to doradzającym wróżenie.

 

Na osi pokrętła masz malutką śrubę dociskową na imbus najczęściej - dokręć ją o 1/8 lub 1/4 obrotu nie więcej. Czasami jest tak, że NIE TRZEBA jej dokręcać a trzeba lekko popuścić śrubę blokującą wyciąg - ta duża srebrna radełkowana albowiem nasze tanie wyciągi bywają lekko krzywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Krzysio2138 said:

Po prostu chciałbym zdjęcie co mam dokładnie dokręcić. Niestety, nie składałem tego teleskopu, kupiłem złożony. Więc nie wiem co mam dokładnie dokręcić. :P

Nie, nie, Krzysiu. To tak nie działa.

To Ty zrób parę fotek swojego wyciągu, wrzuć je tu na forum i wówczas może Ci ktoś pomoże.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, wyciąg zdaje się działać już poprawnie. Jest napisane jak byk w nazwie tematu, że to teleskop Synta 8, więc nie rozumiem skąd takie dogryzanie. W każdym razie dziękuję za pomoc. 

 

 

A teraz chciałem zadać kolejne pytanie. Nigdy nie używałem do teleskopu tej przejściówki, jak widać na zdjęciach. Tej dużej. Do czego ona służy? 

DSC_0172.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Krzysio2138 napisał:

A teraz chciałem zadać kolejne pytanie. Nigdy nie używałem do teleskopu tej przejściówki, jak widać na zdjęciach. Tej dużej. Do czego ona służy?

To są specjalne adaptery. Jeśli dany teleskop je posiada tzn. że prawie napewno umożliwiać będzie bezproblemowe ostrzenie z aparatem foto. Wtedy zdejmujesz ten adapter by wiązka światła mogła z łatwością zagłębić się w korpusie aparatu i dosięgnąć ogniskiem matrycy. Gdy natomiast używasz okularów "ostrzą one jakby w innym miejscu wyciągu" ze względu na inną budowę, więc wymagają przedłużki. Ognisko w teleskopie zarówno dla okularów jak i aparatów oczywiście umiejscowione jest w tym samym miejscu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.