Skocz do zawartości

Kolimacja i użycie tiltera


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

właśnie skończyłem kolimować mój teleskop RASA 11" przy użyciu narzędzia wbudowanego w CCD Inspecltora. Na YT są dwa filmy jednego faceta, który spędza sporo czasu analizując wyniki i pokazując do czego można dojść. Wiem też że Lynx robił dokładnie to samo ostatnio w RASA.

 

Mój bardzo przyzwoicie skolimowany teleskop ukazał jednak pole do poprawy. Miałem błąd rzędu 12-10 w CCD Inspektorze (to chyba są sekundy, ale gdzie indziej piszą w instrukcji, że to po prostu liczby bez jednostek). Udało mi się zjeść do OK 1,5, a momentami miałem wynik poniżej 1 (najmniej 0.8) ale tu chyba seeing daje sie we znaki.

 

image.png.559123e39e0ee03ebf44fcbfb9bce66e.png

 

Wykonana fotka testowa dała taki wynik:

image.png.b589213cf6daa3f7f132df9d3e0d6a9a.png

image.png.95045f163f0c4ccd3d592d23d5e64979.png

 

 

Zacząłem manipulować tilterem i zrobił się tak

 

image.png.04ba813aeaf864834b13c92deb08e224.png

image.png.86bfdf2ad9716b6434e522477f7f2b7e.png

 

a gwiazdki prezentowały się tak (STF 180 sek Ha)

image.png.ef64a22fe89ea4032c0a67f43b04eff1.png

 

Jednak przestraszyłem się, że tilter może zakłócić wynik kolimacji i zresetowałem ustawienia na tilterze do nominalnych. Później zdałem sobie sprawę, że niepotrzebnie bo przecież kolimacja jest w osi.

 

 

I tutaj mam pytanie - robiłem tiltera na czuja patrząc na kształt gwiazd w rogach, jednak naprawdę bez jakiegoś planu, Czy macie może jakiś przepis które śruby tiltera regulujemy i w która stronę zależnie od zniekształcenia gwiazd?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, płaszczyzna ostrości jest zdecydowanie mniej istotnym parametrem od kształtu gwiazd. A to sprawdzamy funkcją Aspect control. Dlaczego? Ano bo ostrości zmienionej o 20% nie zobaczysz a kształt owalny o 20% powiększonej jednej osi już tak. Poza tym wielokrotnie mi się zdarzyło mieć krzywiznę pola na poziomie 10% i piękne owalne gwiazdki, bo procedura Curvature nie uwzględnia owalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, nie wiem jak CCD Inspector to robi ale zakładam, że oblicza relacje FWHM dla różnych punktów obrazu. Moja intuicja podpowiada, że owalizacja musi mieć wpływ na FWHM. Generalnie, jeśli kolimacja jest wykonana dokładnie to nie widzę innej możliwości dalszego poprawienia jakości obrazu niż przez tiltera. Po kolimacji miałem po jednej stronie w rogu jajowate gwiazdy i tilter to wyrównał całkiem nieźle. 

 

To co bym chciał zrobić to użyć CCD Inspector do wyregulowania tiltera. Ale nie wiem na razie jak to wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie podpowiadam. Użyj funkcji pomiaru Aspect ratio.

Owalizacja ma oczywiście wpływ na FWHM ale wyobraż sobie taką sytuację - masz gwiazdki jednakowo rozciągnięte w poziomie i są owalne. Co pokaże Curvature? Podwyższony FWHM ale ...krzywizna pola może być nawet bardzo mała! Dopiero ASPECT RATIO ujawni istotę wady optycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wczoraj pracować z tilterem, ale mi się nie udało.

A to dlatego, że na początek zrobiłem zdjęcie i dałem do analizy CCD Inspectorem i wyszła mi kolimacja na poziomie 12, a kiedy kończyłem dzień wcześniej było to w okolicach 1.

Niestety nie udało mi się tego doprowadzić do końca do prawidłowego stanu, ponieważ utknąłem przy wartości około 2,5.

 

Najpierw myślałem, że to seeing, ale robię analizę na stacku 5 zdjęć więc mało prawdopodobne, a wczoraj była dobra noc.

Jednak ostatecznie dochodzę do wniosku, że to efekt, który odpowiada również za problemy ze zmieniającymi się kształtami gwiazd (jak na RODOS).

Jedyna różnica pomiędzy zestawem przedwczoraj jak kończyłem sesję a wczoraj jak zaczynałem to:

 

- temperatura

- zaparkowałem teleskop i następnego dnia wróciłem na tę samą pozycję.

 

Wydaje mi się, ze przyczyną tych problemów może być jakiś luz w samym korektorze. Śruby kolimacyjne są dokręcone na fix, ale to musi być coś w środku co sprawia,że jedna soczewka się gibie. Nie widzę innego wytłumaczenia, ponieważ gibanie lustra sferycznego, zwłaszcza tak małe, nie powinno mieć wpływu (sferyczne pozwala uzyskiwać dobrą korekcję nawet gdy LG jest poza osią optyczną tuby).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacku to raczej nie ma sensu. Ja robię po 4 ekspozycje np 15s i wrzucam surowe Measure All. Porównuję klatki z osobna i sumarycznie. Objawy mam podobne jak u Ciebie. Jednej nocy jest lepiej drugiej gorzej. Oczywiście bez żadnego obiektu w polu - same gwiazdy. Obiekt będzie pokazany jako wybrzuszenie w 3D. Czy sprawdzasz po każdym tilcie ostrość?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, wydaje mi się że nie wiesz o jakie narzędzie mi chodzi w CCD inspektorze. Narzędzie do kolimacji, pierwszy wklejony screen w pierwszym poście. Robi się to właśnie stakując klatki, zgodnie z instrukcją.

 

To co opisałem to nie wynik tiltera tylko kolimacji. Dlatego widzę problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/19/2019 at 10:04 AM, kubaman said:

nie wiem jak CCD Inspector to robi ale zakładam, że oblicza relacje FWHM dla różnych punktów obrazu

Dokładnie tak to robi. A przy okazji... Wartość dla całego kadru to mediana więc jeśli zrobisz test dla dwóch różnych kadrów to wartość będzie zależała od tego jaki FWHM najczęściej występuje w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem teleskop, wyjąłem płytę korektora i korektor. Właśnie czyszczę lustro. Niestety - nic się nie rusza ani nie gibie. Jak zamurowane, a korektor jest z tego najbardziej solidnie skręcony. I bądź tu mądry..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, powiem szczerze, że doznałem małego szoku przed chwilą.

:new_shocked:

 

Zaczynam składać RASA do kupy z powrotem po rozkręceniu i sprawdzeniu.

Wyczyściłem płytę korektora dokładnie od strony lustra i zabrałem się za składanie korektora. Przyjrzałem mu się dokładnie i tu powiem szczerze, że naprawdę mnie nieco wcięło.

Regulacja kolimacji teleskopu RASA nie umożliwia zmieniania pozycji korektora. Korektor jest na sztywno skręcony z płytą korekcyjną i nie ma tu żadnej możliwości wykonania poprawki.

Oznacza to , że kolimacja tego teleskopu jest równoznaczna z użyciem tiltera, ponieważ to nie korektor a układ szuflada filtrowa, złączki kamera jest przesuwany

 Baza jest nieruchomy korektor, ustawiamy sensor.

 

Bardzo możliwe, ze wynika to ze sferyczności LG. Płyta korektora posiada osobną możliwość kolimacji, która polega wyłącznie na wyosiowaniu płyty i LG, czyli korygujemy wyłącznie w płaszczyźnie płyty, nie ma możliwości korekcji typu "tilt".

 

Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i myślę, że pociąga za sobą spore konsekwencje co do obsługi teleskopu.

1. Wydaje mi się, że kolimację powinienem robić z dokręconym tilterem kamery, ale skręconym na zero.

2. z dużą ostrożnością odnosić się do wyników CCD Inspektora w zakresie przesunięcia LG względem środka sensora (przy założeniu ustawień fabrycznych na ławie optycznej jako dobrych)

3. po wykonaniu kolimacji wykonać zdjęcia dla pełnego obrotu kątowego kamery o 360 stopni, powiedzmy co 45 stopni by sprawdzić, czy ewentualnie krzywo wklejony sensor nie generuje dodatkowych problemów przy różnych kątach

4. Użycie tiltera kamery po to by wyeliminować tilt na samej kamerze, jeśli uwidoczni się podczas testu z obrotem. Warunkiem sukcesu jest zamocowanie tiltera do danej kamery na stałe, tak by stanowiły nierozłączny układ optyczny dla tego teleskopu. W przypadku wymieniania kamer pomiędzy różnymi teleskopami tilter nie powinien być przestawiany, tylko co najwyżej odkręcony (po uprzednim zaznaczeniu pozycji dokręcenia). W takim podwójnie tiltowanym układzie optycznym rotacja powinna się odbywać niezależnie, czyli konieczny jest dodatkowa złączka z rotatorem

 

Tak to widzę.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kubaman napisał:

Kurczę, powiem szczerze, że doznałem małego szoku przed chwilą.

:new_shocked:

 

Zaczynam składać RASA do kupy z powrotem po rozkręceniu i sprawdzeniu.

Wyczyściłem płytę korektora dokładnie od strony lustra i zabrałem się za składanie korektora. Przyjrzałem mu się dokładnie i tu powiem szczerze, że naprawdę mnie nieco wcięło.

Regulacja kolimacji teleskopu RASA nie umożliwia zmieniania pozycji korektora. Korektor jest na sztywno skręcony z płytą korekcyjną i nie ma tu żadnej możliwości wykonania poprawki.

Oznacza to , że kolimacja tego teleskopu jest równoznaczna z użyciem tiltera, ponieważ to nie korektor a układ szuflada filtrowa, złączki kamera jest przesuwany

 Baza jest nieruchomy korektor, ustawiamy sensor.

 

Bardzo możliwe, ze wynika to ze sferyczności LG. Płyta korektora posiada osobną możliwość kolimacji, która polega wyłącznie na wyosiowaniu płyty i LG, czyli korygujemy wyłącznie w płaszczyźnie płyty, nie ma możliwości korekcji typu "tilt".

 

Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i myślę, że pociąga za sobą spore konsekwencje co do obsługi teleskopu.

1. Wydaje mi się, że kolimację powinienem robić z dokręconym tilterem kamery, ale skręconym na zero.

2. z dużą ostrożnością odnosić się do wyników CCD Inspektora w zakresie przesunięcia LG względem środka sensora (przy założeniu ustawień fabrycznych na ławie optycznej jako dobrych)

3. po wykonaniu kolimacji wykonać zdjęcia dla pełnego obrotu kątowego kamery o 360 stopni, powiedzmy co 45 stopni by sprawdzić, czy ewentualnie krzywo wklejony sensor nie generuje dodatkowych problemów przy różnych kątach

4. Użycie tiltera kamery po to by wyeliminować tilt na samej kamerze, jeśli uwidoczni się podczas testu z obrotem. Warunkiem sukcesu jest zamocowanie tiltera do danej kamery na stałe, tak by stanowiły nierozłączny układ optyczny dla tego teleskopu. W przypadku wymieniania kamer pomiędzy różnymi teleskopami tilter nie powinien być przestawiany, tylko co najwyżej odkręcony (po uprzednim zaznaczeniu pozycji dokręcenia). W takim podwójnie tiltowanym układzie optycznym rotacja powinna się odbywać niezależnie, czyli konieczny jest dodatkowa złączka z rotatorem

 

Tak to widzę.

 

O punktach 1-4 pisali już inni na forum w tym Grżedziel w innym wątku o Twoim Rasa. Między innymi że dany tilt stosujemy dla jednej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pablo12311 napisał:

O punktach 1-4 pisali już inni na forum w tym Grżedziel w innym wątku o Twoim Rasa. Między innymi że dany tilt stosujemy dla jednej kamery.

sorry, ale nie zrozumiałeś nic z mojego posta

trzeba go przeczytać w całości i po kolei, żeby wyciągać wnioski

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop złożyłem i zamontowałem w kopule.

Wykonałem kolimację CCD inspectorem i osiągnąłem wartość poniżej 2, czyli bardzo dobrze.

Próbne fotki wykazują wyraźny ale bez tragedii przechył po przekątnej sensora.

Dzisiaj focę by sprawdzić stabilność pracy, a później zajmę się tilterem.

Najważniejsze, ze okazało się iż rozkręcenia RASA nie jest ani bardzo trudne, ani szczególnie niebezpieczne.

 

P.S> Wyczyściłem lustro i korektor od środka, różnica w jasności subów jest kolosalna. Być może kolimacja tez ma tu wpływ, ale różnica jest naprawdę bardzo wyraźna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

P.S> Wyczyściłem lustro i korektor od środka, różnica w jasności subów jest kolosalna. Być może kolimacja tez ma tu wpływ, ale różnica jest naprawdę bardzo wyraźna.

??? To jak gruba warstwa brudu musiała tam zalegać, żeby tak mocno wpłynąć na jasność klatek? Ja myjąc lustro newtona po 3 latach nie odczułem żadnej zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.