Skocz do zawartości

Narzędzia i przyrządy pomiarowe czarnych dziur


Xsenon

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy tu na forum niejakiego @ekologa

Ma aktualnie bana, co jest względnie standardowe.

Podczas jego banów często mnoży się od nowych użytkowników - zadających względnie dziwne pytania.

Wiesz, o okulary, lunetki, teorię względności itd.

Ot, taka ciekawostka - wszakże prosiłeś :)

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu od niedawna i z tego co się zorientowałem, to Ekolog jest człowiekiem pozytywnie nastawionym do życia i do astronomii. Wykazuje ponadprzeciętną radość z odkrywania nowych informacji i poszerzania horyzontów, czyli dokładnie to, co większość młodzieży traci już na etapie szkoły podstawowej. Osobiście cenię sobie takie osoby.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dobrychemik napisał:

Jestem tu od niedawna i z tego co się zorientowałem, to Ekolog jest człowiekiem pozytywnie nastawionym do życia i do astronomii. Wykazuje ponadprzeciętną radość z odkrywania nowych informacji i poszerzania horyzontów, czyli dokładnie to, co większość młodzieży traci już na etapie szkoły podstawowej. Osobiście cenię sobie takie osoby.

Możliwe,  że też byłeś podejrzewany o bycie ekologiem. :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dobrychemik said:
1 hour ago, dobrychemik said:

(...) Ekolog (...) Wykazuje ponadprzeciętną radość z odkrywania nowych informacji i poszerzania horyzontów, czyli dokładnie to, co większość młodzieży traci już na etapie szkoły podstawowej. Osobiście cenię sobie takie osoby.

 

Oh, ta radość to nie jedyna nadprzeciętna cecha kolegi ekologa.

Niestety czasami nadprzeciętnie się rozgrzewa i musi trochę ochłonąć - stąd regularne bany.

Ja też cenię jego działalność na tym forum (tę cywilizowaną, pod własnym nickiem) i mówiąc szczerze trochę już za nim tęsknię :)

 

OP'a tego wątku - o ile nie jesteś ekologiem - przepraszam za OT.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Agent Smith napisał:

Oh, ta radość to nie jedyna nadprzeciętna cecha kolegi ekologa.

Niestety czasami nadprzeciętnie się rozgrzewa i musi trochę ochłonąć - stąd regularne bany.

Ja też cenię jego działalność na tym forum (tę cywilizowaną, pod własnym nickiem) i mówiąc szczerze trochę już za nim tęsknię :)

 

OP'a tego wątku - o ile nie jesteś ekologiem - przepraszam za OT.

Ale komentowanie własnych postów? Ekolog czy to Ty? :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne dziury można:

*Obserwować dyski akrecyjne - świecą w dużym zakresie widma elektromagnetycznego

*Obrazować ich cień w falach radiowych, vide ostatnie dane ETH.

*Badać orbity krążących wokół nich gwiazd, np. zdjęcia w wysokiej rozdzielczości centrum naszej galaktyki (bliska podczerwień)

*Wykrywać fale grawitacyjne powstałe przy zderzeniach czarnych dziur (eksperyment LIGO itp)

 

Zależy, co konkretnie chcemy wiedzieć. Z wszystkich wspomnianych badań dowiadujemy się co nieco o ich masie i położeniu. Poza masą czarnej dziury można tylko jeszcze zmierzyć jej moment pędu, ale to dosyć trudne, szczerze mówiąc nie przychodzi mi na szybko do głowy żaden pomysł jak to się mierzy.

 

Poza momentem pędu, masą i położeniem czarna dziura nie ma nic więcej, co można by zmierzyć :)

 

pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Poza momentem pędu, masą i położeniem czarna dziura nie ma nic więcej, co można by zmierzyć :)

 

No ja bym jeszcze zmierzył jej ładunek elektryczny i obwód. A skoro czarne dziury mają określony ładunek elektryczny to podejrzewam, że również ładunek kolorowy (który najprawdopodobniej i tak będzie zerowy). I jeszcze jedno: pole magnetyczne.

Trochę się tego nazbierało.

Po przemyśleniu sprawy wydaje mi się, że jeszcze można zmierzyć WIEK czarnej dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Obwód w sensie jej rozmiar? A on nie jest czasem nieokreślony lub nieskończenie mały?

 

Można by jeszcze mierzyć promieniowanie Hawkinga (o ile nie da się go wprost wyliczyć z masy?).

1. Nie myl całej czarnej dziury z tym co jest wewnątrz niej i co zwiemy "osobliwością".

2. Promieniowanie Hawkinga dla dużych czarnych dziur obecnie jest absolutnie niemierzalne, bo promieniowanie tła jest nieporównanie silniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dobrychemik napisał:

No ja bym jeszcze zmierzył jej ładunek elektryczny i obwód. A skoro czarne dziury mają określony ładunek elektryczny to podejrzewam, że również ładunek kolorowy (który najprawdopodobniej i tak będzie zerowy). I jeszcze jedno: pole magnetyczne.

Trochę się tego nazbierało.

Po przemyśleniu sprawy wydaje mi się, że jeszcze można zmierzyć WIEK czarnej dziury.

 

19 minut temu, MateuszW napisał:

Obwód w sensie jej rozmiar? A on nie jest czasem nieokreślony lub nieskończenie mały?

 

Można by jeszcze mierzyć promieniowanie Hawkinga (o ile nie da się go wprost wyliczyć z masy?).

 

1. W przypadkach astrofizycznych zakładam (może naiwnie, astrofizykę traktuję trochę po macoszemu) neutralny ładunek samej CD. jakoś nie ma chyba naelektryzowanych gwiazd... Może mnie ktoś poprawi, jakaś publikacja ciekawa w temacie?

2. Obwód rozumiany jako promień horyzontu zdarzeń wynika bezpośrednio z masy, można sobie policzyć nie trzeba mierzyć.

3. Pole magnetyczne: no, nie wiem. Może dysku akrecyjnego. Ciekawy temat. Ktoś coś więcej wie?

4. Wiek można oszacować na podstawy wiedzy a priori, albo zgadywać, ale nie zmierzyć. 

5. Promieniowanie Hawkinga zależy tylko od promienia HZ, a więc tylko od masy. Z oczywistych względów nie można go zmierzyć - jest żałośnie słabe

 

Żeby niepotrzebne nie zjeżdżać z tematu przypominam sedno (tak mi się wydaje): jak jeszcze badamy czarne dziury? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Obwód rozumiany jako promień horyzontu zdarzeń wynika bezpośrednio z masy, można sobie policzyć nie trzeba mierzyć.

A rozmiar osobliwości jest nieokreślony czy nieskończenie mały?

 

Jeszcze można obserwować efekt mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanego czarną dziurą. Ale czy dowiemy się wtedy czegoś więcej niż masa?

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

Zasadniczo najwięcej o czarnych dziurach dowiedzieliśmy się NIE obserwując ich i niczego nie mierząc. Drogą dedukcji. Ot, potęga myślenia :)

Zasadniczo czarnych dziur obserwować się nie da z definicji :) Obserwujemy jakiś pośredni efekt ich działania i dedukujemy co go wywołuje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

A rozmiar osobliwości jest nieokreślony czy nieskończenie mały?

Osobliwość matematyczna z definicji jest nieskończona ;)

Ale realnie gdzieś powyżej LHC (w energiach) a poniżej energii Plancka istnieje prawdopodobnie jakaś teoria nie pozwalająca na powstanie osobliwości fizycznej, więc ten promień, o ile istnieje, jest niewiadomo jeszcze jaki :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MateuszW napisał:

Zasadniczo czarnych dziur obserwować się nie da z definicji :) Obserwujemy jakiś pośredni efekt ich działania i dedukujemy co go wywołuje.

Czepiasz się :) 

Równie dobrze mógłbyś powiedzieć do żony, że wcale jej nie słyszysz, a jedynie odbierasz drgania powietrza będące pośrednim efektem drgań jej strun* głosowych. Sugeruję jednak nie próbować.

 

* ciekawe czy ktoś to podchwyci, aby wspomnieć o teorii strun ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.