Skocz do zawartości

RASA Celestron 8


mbarth1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od 2 tygodni jestem posiadaczem RASA Celestron 8’ do tego kamera ASI ZWO 294 PRO. Niestety z jakiś powodow nie da sie ustawić ostrości. Przy maksymalnym zbliżeniu zwierciadla do matrycy kamery co najwyżej widzę tzw. obwarzanki. Używałem jeszcze kamery QHY8L i podobnie bez efektu. Wyglada to tak jakby matryca kamery była za daleko od układu optycznego teleskopu. O tyle jest to dziwne ze producent czyli Celestron pisze dość wyraźnie jakie kamery będą a jakie nie będą działać z tym teleskopem. ASI jest ponoć dedykowana do tego typu układów. Może ktoś spotkał sie z takim problemem?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest extender tylko szuflada filtrowa, niepotrzebna przy OSC.

Ja mam 72.8mm dystansu od korektora do sensora, ty masz 29mm.

Kamera ma 6.5mm dlatego potrzebujesz jeszcze 22,5mm.

można np tak - 11mm pierscień ZWO, 11mm tilter i złączka 1mm

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2019 o 00:30, kubaman napisał:

to nie jest extender tylko szuflada filtrowa, niepotrzebna przy OSC.

 

Wiem ... ale zadziała jako extender a przy okazji można zapakować filtr jak ktoś chcę .. ;) zaczerpnięte stąd https://astrobackyard.com/celestron-rasa-8-review/

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posłuchałbym @kubaman 

8 godzin temu, kubaman napisał:

można np tak - 11mm pierscień ZWO, 11mm tilter i złączka 1mm

dzięki adapterowi przechyłu (titlter) będziesz mógł ustawić osiowość 

 

Widzę że RASA 8 ma potencjał patrząc na zdjęcia tu i tu (tylko ten dystans od korektora 29mm - mógłby być większy)

Jak się uporasz ze złączkologią to proszę opisz swoje wrażenia i w ogóle jakość wykonania oraz ten nowy ultra-stabilny system ogniskowania

Życzę powodzenia i dużo pogodnych nocy 

Edytowane przez urx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wessel napisał:
Central obstruction diameter 93mm (3.66") (46% of aperture diameter)

 

Maciek, sorry ale powtarzasz to jak mantrę, a tymczasem sam używasz takiego sprzętu, który nota bene jest 3 razy droższy:

image.png.273cec30d1e129c7b8c338d7e7c864d3.png

 

image.png.cf0726bcf576acf106895809063fb3cb.png

 

Jak widać RASA wypada lepiej, bo Twój Veloce ma 55% obstrukcji.

Mnie to ani grzeje, ani ziębi, bo uważam oba teleskopy za rewelacyjne.

 

image.png.3924f332d802214d5f227d157d18510b.png

image.png.aa8404120593e06369721a0af8bf3ede.png

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. RASA jest lepszy zdecydowanie. Zapomniałem. Wiesz Kuba, mogę się nie odzywać, nie pokazywać tego co wiem. Po co? Lepiej wydać kupę kasy i kupować kota w worku. Poza tym zupełnie nie rozumiem po co wtrącasz MOJE wydatki na sprzęt do wątku o nowym teleskopie. Jaki to ma związek?

Ja wolę mieć droższe i gorsze Veloce od wspaniałego RASA. Taki mam hops. I nikomu nic do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, jesteś duży i ja jestem duży. Więc do rzeczy a nie banialuki bo ośmieliłem się zwrócić uwagę.

Odpowiedz sobie, czy teleskop który tak krytykujesz za obstrukcję (chyba z 10 ty raz już) ma obstrukcję większą niż teleskop, który sam używasz.

Twoje wydatki mnie nie interesują i o nich nie pisałem wcale (racz łaskawie zwrócić uwagę) bo nie wiem za ile co kupujesz i gdzie.

Podałem informację, że RASA 8" będąc zdecydowanie tańsza od Veloce ma od niego mniejszą obstrukcję, czyli lepszy parametr który tak uparcie w RASA krytykujesz.

Porównanie jest akuratne, bo to ta sama apertura (przynajmniej według nazwy)

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wessel napisał:

No to do rzeczy. Pokaż mi w którym miejscu skrytykowałem RASA.

Wessel litości. Napisałeś że obstrukcja tej tuby to 46%, bez dodatkowego komentarza, co Kuba, ja i zapewne wielu innych zrozumiało jako "ten teleskop nie ma sensu, bo ma za wielką obstrukcję". Kuba trafnie zauważył, że Veloce ma jeszcze większą obstrukcję, czyli to nie taka straszna rzecz, skoro z Veloce robisz świetne zdjecia. Jeśli miałeś coś innego na myśli pisząc o obstrukcji, rozjaśnij o co chodziło.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Od 2 tygodni jestem posiadaczem RASA Celestron 8’ do tego kamera ASI ZWO 294 PRO. Niestety z jakiś powodow nie da sie ustawić ostrości.

Temat jest o zakupionym teleskopie i braku ostrości, odpowiedź została udzielona na temat backfocusa i odpowiedniej złączki. Proponuję zakończyć offa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.