Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kadrów z balkonu z Gdańska ciąg dalszy :) Wczoraj udało mi się zrobić beltmoda w moim HEQ-5 i co najważniejsze, wieczorem wszystko ruszyło od strzała! Takiego wykresu guidingu u siebie, to ja jeszcze nie widziałem :D 

Wczoraj do smażenia wpadły Kijanki, czyli IC410. Sprzęt ten co ostatnio, czyli SW80 ED + 0,85 flattener/reduktor + Nikon D5100 Mod (bez filtra IR) + filtr Optolong L-enhance.  

 

40x300s, jak będzie pogoda, to postaram się dopalić materiału, no i oczywiście podszkolić obróbkę.. Ciągle wychodzi mi takie paćkowate tło i zdechłe gwiazdy :(

 

A co Wy myślicie? Potrzebuję konstruktywnej krytyki :)

 

 

Pełen kadr (delikatny resize):

 

kijanki.thumb.jpg.d8fd6640890e4aee79b3bbc8418f978b.jpg

 

Crop na kijanki:

 

kijanki_crops.jpg.d73a3264128a0cab70e6edfc79d6fb8e.jpg 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tło= mgławica jest całkowicie zapaćkany, wygląda jak podkład malarski

wydaje mi się, że po prostu za bardzo zrobiłeś wszystko co zrobiłeś

kontrast, saturację i odszumianie

być może był tez problem z precyzyjnym ustawieniem ostrości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

tło= mgławica jest całkowicie zapaćkany, wygląda jak podkład malarski

wydaje mi się, że po prostu za bardzo zrobiłeś wszystko co zrobiłeś

kontrast, saturację i odszumianie

być może był tez problem z precyzyjnym ustawieniem ostrości

Dokładnie, wyszło mydło mydlane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sidiouss napisał:

Wiecie co, macie kurczę rację, za dużo chciałem, a wyszło jak zwykle. Tak wygląda ten crop tylko po DDP z AstroPixelProcessor. Mimo szumu, widzę, że jest dużo więcej szczegółów...

 

image.png.ff54978b4da2cb80983b154759351374.png

Coś tu jest nie tak z tym zdjęciem. To jest stack 40x300??? 

Strasznie szumi, wygląda na pojedynczą klatkę. Jeśli jest tak jak piszesz to znaczy, że warunki były tragiczne, cirrus, LP a może z kamerą coś nie tak (np. napięcie zasilania albo coś na kablu USB). U mnie z mojej miejskiej miejscówki (SQM 19,1)  pojedyncze klatki lepiej wyglądają niż ten stack. Obawiam się, że z takiego materiału nie wiele da się wycisnąć.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzędziel powiem szczerze, że pod wiejskim niebem czy na zlocie wiosennym takich problemów nie miałem/nie mam, stacki wychodziły mi prawie bez szumów. W Gdańsku to co innego, aktualnie próbuję walczyć z LP przy pomocy wspomnianego filtra L-enhance (dual bandpass). Ale nie jestem w stanie też ocenić czy to wina sprzętu czy może jednak miejscówki. Nie bardzo wiem jak odczytywać dane z light pollution map, a wygląda to tak:

 

image.png.4a6d8d3681d41e9a2c87b8894d266f30.png

 

Ogólnie gołym okiem widać tylko parę gwiazd. Pojedyncza klatka 300s z tej sesji (ISO200) wygląda w ten sposób (NEF - JPG, tylko balans bieli muśnięty):

 

_DSC6798.thumb.jpg.04e857eb1d8cb61571caa1f1c55889c2.jpg

 

@_Spirit_ na Pixa jeszcze nie czas, muszę pooglądać Youtube'a najpierw :)

 

Stack składałem w Astro Pixel Processor.

 

Teraz pytanie, może znacie odpowiedź:

- zbyt duże LP?

- coś nie teges z aparatem

- coś nie teges ze stackowaniem? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sidiouss napisał:

@Grzędziel powiem szczerze, że pod wiejskim niebem czy na zlocie wiosennym takich problemów nie miałem/nie mam, stacki wychodziły mi prawie bez szumów. W Gdańsku to co innego, aktualnie próbuję walczyć z LP przy pomocy wspomnianego filtra L-enhance (dual bandpass). Ale nie jestem w stanie też ocenić czy to wina sprzętu czy może jednak miejscówki. Nie bardzo wiem jak odczytywać dane z light pollution map, a wygląda to tak:

No faktycznie nie wygląda to u Ciebie ciekawie. SQM 18.02 to o ponad 1 magnitudo gorzej niż u mnie. To wyjaśnia Twoje problemy. Nastaw się raczej na narrow band.

image.png.9f2a50c7e8ccf6e4d9ac3e3c23e8927e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

No faktycznie nie wygląda to u Ciebie ciekawie. SQM 18.02 to o ponad 1 magnitudo gorzej niż u mnie. To wyjaśnia Twoje problemy. Nastaw się raczej na narrow band.

image.png.9f2a50c7e8ccf6e4d9ac3e3c23e8927e.png

Będę walczyć :) Na szczęście mam gdzie pojechać pod lepsze niebo, tylko z czasem ciężko. Dlatego te "gdańskie eksperymenty" raczej służą opanowaniu sprzętu, tak aby pod porządnym niebem nie tracić czasu na głupie błędy :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, ja też pod dobrym niebem nie tracę czasu na testy tylko robię je w domu. 

Jak ważna jest jakość nieba podam Ci przykład. W Bukowcu (gdzie ostatnio żeśmy się poznali) robiłem M 81 & 82. a parę dni wcześniej fociłem te galaktyki z Warszawy. Porównałem efekt: pojedyncza klatka 10 minut  z Bukowca była podobnej jakości i zasięgu jak stack 60x3 minuty z Warszawy. 18 x dłużej! A Ty niestety masz jeszcze sporo gorsze niebo niż ja. Prawda jest niestety brutalnie smutna, szkoda nerwów i czasu na focenie z takiej miejscówki.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

Słusznie, ja też pod dobrym niebem nie tracę czasu na testy tylko robię je w domu. 

Jak ważna jest jakość nieba podam Ci przykład. W Bukowcu (gdzie ostatnio żeśmy się poznali) robiłem M 81 & 82. a parę dni wcześniej fociłem te galaktyki z Warszawy. Porównałem efekt: pojedyncza klatka 10 minut  z Bukowca była podobnej jakości i zasięgu jak stack 60x3 minuty z Warszawy. 18 x dłużej! A Ty niestety masz jeszcze sporo gorsze niebo niż ja. Prawda jest niestety brutalnie smutna, szkoda nerwów i czasu na focenie z takiej miejscówki.

:(

Czyli tak naprawdę dochodzimy do sedna problemu. Denerwować się nie będę, bo z taką wiedzą przynajmniej wiem czego się spodziewać, a w tym przypadku raczej czego się nie spodziewać. Nie ma opcji, czas zacząć częściej jeździć w Bieszczady, a na balkonie tylko ogarniać kabelkologię i inne zmartwienia sprzętowe :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym kalibrujesz, ale jak już skalibrujesz i zdebayeryzujesz wszystkie klatki to zrób tak:

- zrób nowy folder a do niego zwal wszystkie klatki po funkcji Image registration > star aligment w Pixie.

- zrób nowy folder nazwij go final > wykonaj funkcję image integration w Pixie ( z parametrem Median, LInear fit)> zapamiętaj wynik jako F1 w folderze final

- wykonaj funkcję obsolete >ddp z parametrem 0.01 a potem obetnij histogramem nadmiar poziomu czerni z lewej strony> zapisz wynik jako F2

-wykonaj trick rgb>r>G>b> rgb :)

- pokaż obrazek na forum

Jeśli nie kumasz punktów sięgnij po pierwsze koło ratunkowe - zadzwoń pod telefon podany w PW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Nie wiem w czym kalibrujesz, ale jak już skalibrujesz i zdebayeryzujesz wszystkie klatki to zrób tak:

- zrób nowy folder a do niego zwal wszystkie klatki po funkcji Image registration > star aligment w Pixie.

- zrób nowy folder nazwij go final > wykonaj funkcję image integration w Pixie ( z parametrem Median, LInear fit)> zapamiętaj wynik jako F1 w folderze final

- wykonaj funkcję obsolete >ddp z parametrem 0.01 a potem obetnij histogramem nadmiar poziomu czerni z lewej strony> zapisz wynik jako F2

-wykonaj trick rgb>r>G>b> rgb :)

- pokaż obrazek na forum

Jeśli nie kumasz punktów sięgnij po pierwsze koło ratunkowe - zadzwoń pod telefon podany w PW.

 

Jeszcze nigdy nie stackowałem w Pixinsight, więc będę musiał dziś do tego usiąść i postaram się ogarnąć bez koła ratunkowego - zostawię je na później ;)

 

7 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Makabrycznie to wygląda. Skalibruj wszystko od zera tylko Master Darkiem i sprawdź różnicę.

Tak też zrobię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, sidiouss napisał:

Jeszcze nigdy nie stackowałem w Pixinsight, więc będę musiał dziś do tego usiąść i postaram się ogarnąć bez koła ratunkowego - zostawię je na później ;)

 

Nie trać czasu, to jest bardzo proste. Od 21 możesz dzwonić , pewnie do 1 będę siedział i focił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Nie wiem w czym kalibrujesz, ale jak już skalibrujesz i zdebayeryzujesz wszystkie klatki to zrób tak:

- zrób nowy folder a do niego zwal wszystkie klatki po funkcji Image registration > star aligment w Pixie.

- zrób nowy folder nazwij go final > wykonaj funkcję image integration w Pixie ( z parametrem Median, LInear fit)> zapamiętaj wynik jako F1 w folderze final

- wykonaj funkcję obsolete >ddp z parametrem 0.01 a potem obetnij histogramem nadmiar poziomu czerni z lewej strony> zapisz wynik jako F2

-wykonaj trick rgb>r>G>b> rgb :)

- pokaż obrazek na forum

Jeśli nie kumasz punktów sięgnij po pierwsze koło ratunkowe - zadzwoń pod telefon podany w PW.

 

Nie wiedziałem jak wykonać ostatni punkt, a do przedostatniego dodałem nie tylko obcięcie z lewej, ale też z prawej, plus wyrównanie kanału czerwonego. Mam nadzieję, że niczego nie pokrzaczyłem, bo robiłem to pierwszy raz.

Oto wynik:

 

F2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Grzędziel napisał:

pojedyncza klatka 10 minut  z Bukowca była podobnej jakości i zasięgu jak stack 60x3 minuty z Warszawy. 18 x dłużej!

Czy ktoś z Was kojarzy jakieś opracowanie, w którym opisano relację między czasem naświetlania konkretnego obiektu, a LP? Na zasadzie jak wyżej: 10 minut przy SQM X daje taki rezultat jak 180 minut przy SQM Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.