Skocz do zawartości

Jaki filtr mgławicowy?


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy.

Moim kolejnym zakupem będzie Morfeusz 12,5 i w związku z tym mam do was pytanie.

Chciałbym dokupić do niego filtr żeby wreszcie zobaczyć Veila,nie tylko zresztą. W 9 mm udało mi się zobaczyć kilka niewielkich mgławic (wczoraj Kocie oko:brawo:. Wcześniej Pierścień. Veila jednak ani śladu. Pewnie źrenica nieodpowiednia (1,8) ale w 12,5mm powinno być już dobrze. Niebo mam nawet niezłe. Wczoraj i przedwczoraj Droga Mleczna była wspaniałą wstęgą. Cygnus był wprost rozświetlony gwiazdami. Chcę dokupić filtr. Po przekopaniu setek postów wyłoniły się dwa- OIII i Orion Ultrablock. 

Który polecacie jako bardziej uniwersalny? A może jakiś inny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze. OIII, UHC, H-Beta itp. wskazuje na to jaki zakres widma światła filtr przepuszcza. Lumicon, Orion UltraBlock to nazwy/marki konkretnych filtrów. 

Po drugie. Radzę byś przyłożył się do obserwacji bo Veil w 10" powinien być widoczny bez problemu. Użyje tylko 30 mm a nie 9 mn ... 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 też próbowałem i nie było. Może warunki były wtedy nieodpowiednie.

Spróbuję dzisiaj.

No a ten filtr to jaki polecacie bo mimo wszystko chciałbym mieć?

26 minut temu, astrokarol napisał:

Po pierwsze. OIII, UHC, H-Beta itp. wskazuje na to jaki zakres widma światła filtr przepuszcza. Lumicon, Orion UltraBlock to nazwy/marki konkretnych filtrów. 

Po drugie. Radzę byś przyłożył się do obserwacji bo Veil w 10" powinien być widoczny bez problemu. Użyje tylko 30 mm a nie 9 mn ... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie dzisiaj kupiłem ES UHC. Myślę, że różnice w jakości filtrów nie uzasadniają różnic w ich cenach. Cena 100% wyższa da transmisję jakieś 2% lepszą - w obserwacjach wizualnych nie wyłapie się takiej różnicy, a foto... można naświetlać 2% dłużej. 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszK napisał:

Rozumiem, że da się jakoś użyć filtra 2" z okularem 1.25"?

Możesz ale będzie winietowanie. 

15 minut temu, dobrychemik napisał:

Ja właśnie dzisiaj kupiłem ES UHC. Myślę, że różnice w jakości filtrów nie uzasadniają różnic w ich cenach. Cena 100% wyższa da transmisję jakieś 2% lepszą - w obserwacjach wizualnych nie wyłapie się takiej różnicy, a foto... można naświetlać 2% dłużej. 

UHC można kupić Oriona UB i będzie dobrze. Ale OIII warto te drogie bo np. Baader jest ciemny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, astrokarol napisał:

UHC można kupić Oriona UB i będzie dobrze. Ale OIII warto te drogie bo np. Baader jest ciemny

Chodzi Ci, że są bardzo wąskie stąd ciemniejsze? Bo transmisję mają na papierze wysoką tylko często węższe pasmo w tej klasie. Mam UB i też podobno ciemny ale mi jego pasmo odpowiada, zresztą na tej tabelce wypada dobrze. Swoją drogą świetne zestawienie, pasowało by gdzieś je podpiąć (chyba że już jest to poproszę linka) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, astrokarol napisał:

Możesz ale będzie winietowanie. 

UHC można kupić Oriona UB i będzie dobrze. Ale OIII warto te drogie bo np. Baader jest ciemny. 

Czemu ma być winietowanie ? Filtry 1,25" do okularów 2" to tak, ale filtr 2" do okularów 1,25" bez problemu. Wkrecasz filtr w redukcję 2"-1,25" i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wojt0000 napisał:

Czemu ma być winietowanie ? Filtry 1,25" do okularów 2" to tak, ale filtr 2" do okularów 1,25" bez problemu. Wkrecasz filtr w redukcję 2"-1,25" i po problemie.

Właśnie szukam takiej redukcji, póki co z marnym efektem. Tani filtr to nie problem, ale np kilka sztuk na 2 średnice to już wydatek. Pytanie jak wtedy ten okular zamocować? Jako 2 calowy, tj. w adapter do 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wojt0000 napisał:

Czemu ma być winietowanie ? Filtry 1,25" do okularów 2" to tak, ale filtr 2" do okularów 1,25" bez problemu. Wkrecasz filtr w redukcję 2"-1,25" i po problemie.

To chyba koledze @MateuszK coś się źle napisało ...

31 minut temu, lolak89 napisał:

Chodzi Ci, że są bardzo wąskie stąd ciemniejsze? Bo transmisję mają na papierze wysoką tylko często węższe pasmo w tej klasie. Mam UB i też podobno ciemny ale mi jego pasmo odpowiada, zresztą na tej tabelce wypada dobrze. Swoją drogą świetne zestawienie, pasowało by gdzieś je podpiąć (chyba że już jest to poproszę linka) 

Z tego co wiem to OIII Baadera jest ciemny w porównaniu do np. Lumicona. 

Próbowałeś swojego UB do Lumicona Marcina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszK napisał:

Napisałem: Rozumiem, że da się jakoś użyć filtra 2" z okularem 1.25"? 

A przed napisałeś:

56 minut temu, MateuszK napisał:

Osobiście się wpakowałem w kilka filtrów 1.25" Zakładałem, że nie kupię okularów 2", jak to w życiu pojawił się pierwszy 2" :haha:, będą następne

Czyli w sumie nie do końca wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, astrokarol napisał:

A przed napisałeś:

Czyli w sumie nie do końca wiadomo o co chodzi.

Ok przepraszam, 10 godzina w pracy, może faktycznie bez składu napisałem. Chciałem zapytać o możliwość skorzystania z jakiejś redukcji z 2 na 1.25 dla filtrów. Tzn chcę chciałbym zrezygnować ze stosowania filtrów 1.25. Okulary będą 1.25 i 2". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś będzie idealne ,redukcja okularowa 2 / 1.25 cala ,ma nawet gwint T2 który czasem może się przydać , i oczywiście gwint filtrowy 2 cale.

Standardowe redukcje okularowe  2 / 1,25 cala , w zasadzie mają gwint filtrowy 2 cale.

 

AASZLA2IN-125+T2_GSO

Edytowane przez endriu624
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Ja właśnie dzisiaj kupiłem ES UHC. Myślę, że różnice w jakości filtrów nie uzasadniają różnic w ich cenach. Cena 100% wyższa da transmisję jakieś 2% lepszą - w obserwacjach wizualnych nie wyłapie się takiej różnicy, a foto... można naświetlać 2% dłużej. 

Niestety ceny filtrów odzwierciedlają późniejsze efekty. Miałem w swoim skladziku ES OIII, UHC, H-Beta. Dobrze, że kupione nowe i przez Internet. 

Odesłałem wszystkie po konfrontacji z Lumikonami UHC i OIII oraz Baaderem H-Beta. 

OIII Baadera to dobry filtr ale wymaga teleskopu dla prawdziwych mężczyzn :emotion-5: 10" i więcej.

Edytowane przez dark1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Panowie.

Zadaję pytania nie dlaczego że nie chce mi się szukać samemu odpowiedzi. Wprost przeciwnie. Lubię sam przetrząsać posty. Nie wszystkie odpowiedzi da się jednak odnaleźć samemu,nieraz trzeba spytać by otrzymać je centralnie dla siebie, choć czasem te moje pytania mogą się wydawać naiwne.

Jak dotąd moje zakupy były trafne i chciałbym żeby tak pozostało, zwłaszcza że nie są to groszowe sprawy. Może faktycznie za mało zgłębiłem temat. Nadrobię to jednak.

Dziękuję za wskazówki i porady (tabela bardzo się przyda).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, fornax said:

A tutaj mamy różnice  w samych szerokościach  filtrów LPR, UHC i  liniowych OIII .

compare2.jpg

110820171476bbca2a87b7dded.jpg

Wykresik przydatny ale ta fotka pod spodem to czysty pic na wodę (w odniesieniu do obserwacji wizualnych)

Żadna fotka nie jest zdolna oddać percepcji przy wizualu, która to zależy od wielu czynników i jest rzeczą wybitnie osobistą, co za tym idzie względną.

 

Warto o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki z filtrem i bez faktycznie są mega słabe, o ile jestem w stanie zrozumieć koncepcję znacznego podbicia widoczności obiektu po użyciu odpowiedniego filtra (jak chociażby kompleks Veila) to rozjaśnianie gwiazd jest całkowitym bezsensem :) jest na odwrót, bez filtra pełno gwiazd z naturalnymi kolorami i delikatnym zarysem obiektu... z filtrem słabe gwiazdy znikają a reszta zmienia kolor na na przykład zielonkawy + obiekt jest znacznie bardziej wyeksponowany. Oczywiście też wyolbrzymiam z tymi gwiazdami ale te rysunki to jakaś abstrakcja, gdyby filtry podbijały i gwiazdy i obiekty, ściemniały tło itd. to jaki sens miałyby obserwacje bez nich, wystarczyło by na stałe wkręcić filtr w wyciąg i hulaj duszo ;) 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.