Skocz do zawartości

Jaki filtr mgławicowy?


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Agent Smith napisał:

Wykresik przydatny ale ta fotka pod spodem to czysty pic na wodę (w odniesieniu do obserwacji wizualnych)

Żadna fotka nie jest zdolna oddać percepcji przy wizualu, która to zależy od wielu czynników i jest rzeczą wybitnie osobistą, co za tym idzie względną.

 

Warto o tym pamiętać.

Oczywiście to foto jest czysto poglądowe jak filtr ma wpływ na widoczność mgławicy, gwiazdy będą słabe w wizualu  albo niewidoczne przy ciemnych filtrach np. O III. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrokarol napisał:

Po za tym M57 w takiej syncie 6" jest dużo, dużo jaśniejsza bez filtra ...

W Morfeuszu 9mm w otoczeniu gwiazd wygląda pięknie. Filtr pewnie by je wygasił. Ale dobrze go mieć,choćby z ciekawości jak to wygląda z nim. Poza tym z tej tabeli wniosek że na większości pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zero8 napisał:

Mam ES UHC i wczoraj z ciekawości oglądałem Veila. Bez filtra słabo, z filtrem odrobinę lepiej. Ale oglądałem go 30km od Warszawy. Newton 10". Moim zdaniem przy wizualu, różnica jest niewielka. 

Jeśli ES jest tak słaby jak piszą to się nie dziwię, że różnica jest niewielka. 

Różnica z dobrym filtrem jest taka jak na tej grafice u dołu a nawet większa. Jednej nocy było tak, że bez filtra był niewidoczny (mgła i był nisko) a z filtrem widoczny był detal.

post-3169-14070956266292_thumb.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/51850-simulated-veil-nebula-with-and-without-filters/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, astrokarol said:

Jeśli ES jest tak słaby jak piszą to się nie dziwię, że różnica jest niewielka. 

Różnica z dobrym filtrem jest taka jak na tej grafice u dołu a nawet większa. Jednej nocy było tak, że bez filtra był niewidoczny (mgła i był nisko) a z filtrem widoczny był detal.

post-3169-14070956266292_thumb.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/51850-simulated-veil-nebula-with-and-without-filters/

No to jest kolejny przykład na to, o czym pisałem wyżej. Ma rozbudzić apetyt na filtr i tyle.

Do Veila to czeba czarnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Agent Smith napisał:

No to jest kolejny przykład na to, o czym pisałem wyżej. Ma rozbudzić apetyt na filtr i tyle.

Do Veila to czeba czarnego nieba.

Ciemne niebo do DS to podstawa, wiadoma rzecz. Tylko ja pisałem o samej różnicy obrazu z i bez filtra. A jest co najmniej taka jak na grafice. 

22 minuty temu, zero8 napisał:

Nie mam niestety z czym porównać ☹️

Gdyby jakimś cudem była pogoda w nów, mielibyśmy czas na spotkanie to w okolicy Stoczka Łukowskiego masz taką możliwość. Ja mam dobre filtry i jeszcze dwie osoby z tego co wiem. I oczywiście do tego ciemne niebo.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz Psut

 Miałem w ten sam dzień zadać to samo pytanie, bo również czekałem niebo od 22 do 1 w nocy i ostatni był veil zawsze chciałem go zobaczyć, ale jest, ale nie było go widać okular kit 25 mm Santa 8 i zacząłem się zastanawiać czy może jakiś filtr.

Niebo ciemne wiejskie mam spoko miejscówką.

Od 12:30 szukałem ngc 6960 wkręciłem się jak w jakąś gierkę tego dnia, ale niestety o 1 już zmarzłem i ewakuacja a z veila nici.

Więc jak kupisz jakiś filtr prosiłbym żebyś dał znać, co wybrałeś i jak efekty.

Wg Jaka kwotę Masz na ten cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, astrokarol napisał:

Ciemne niebo do DS to podstawa, wiadoma rzecz. Tylko ja pisałem o samej różnicy obrazu z i bez filtra. A jest co najmniej taka jak na grafice. 

Gdyby jakimś cudem była pogoda w nów, mielibyśmy czas na spotkanie to w okolicy Stoczka Łukowskiego masz taką możliwość. Ja mam dobre filtry i jeszcze dwie osoby z tego co wiem. I oczywiście do tego ciemne niebo.

W ta sobotę mam ślub,ale może za tydzień będzie lepsza pogoda. Zależy mi zwłaszcza na porównaniu z UB Oriona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zero8 napisał:

W ta sobotę mam ślub,ale może za tydzień będzie lepsza pogoda. Zależy mi zwłaszcza na porównaniu z UB Oriona. 

Jak zrobicie taki test to opublikujcie koniecznie wyniki.

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Dasionek napisał:

@Mariusz Psut

 Miałem w ten sam dzień zadać to samo pytanie, bo również czekałem niebo od 22 do 1 w nocy i ostatni był veil zawsze chciałem go zobaczyć, ale jest, ale nie było go widać okular kit 25 mm Santa 8 i zacząłem się zastanawiać czy może jakiś filtr.

Niebo ciemne wiejskie mam spoko miejscówką.

Od 12:30 szukałem ngc 6960 wkręciłem się jak w jakąś gierkę tego dnia, ale niestety o 1 już zmarzłem i ewakuacja a z veila nici.

Więc jak kupisz jakiś filtr prosiłbym żebyś dał znać, co wybrałeś i jak efekty.

Wg Jaka kwotę Masz na ten cel.

Ja go (Veila) już wiele razy próbowałem wypatrzeć. Zawsze bez skutku:hmm:. Myślę że ten UB Oriona 2" na początek. Nie pamiętam ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiła mnie ta grafika :) Mam 10" i co prawda "tylko" Oriona UB ale w życiu takiego veila nie widziałem :)

Działanie filtra jest przedstawione jakby co najmniej robił za aparat i stack-ował te zdjęcia w locie :) Może gdzieś w Bieszczadach ale i tak takiego detalu bym się nie spodziewał.

U mnie wygląda to raczej tak, zaznaczając że filtr wycina wszystkie słabe gwiazdy a zostawia tylko te najjaśniejsze które i tak są mocno przygaszone.

W podmiejskich warunkach bez filtra raczej mgławica nie do wyłapania. Na niebie 21mag/arc sek2 i w górę wyskakuje już bez filtra.

 

 

 

 

viel.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojt0000 napisał:

Rozbawiła mnie ta grafika :) Mam 10" i co prawda "tylko" Oriona UB ale w życiu takiego veila nie widziałem :)

A jakie masz niebo ?

 

Może dodam jedną ważną informację:

 

1. Ja widzę Veil tak jak na tej grafice z tą uwagą o której pisze autor:

"I have been playing around quite a bit, so this is my 2nd attempt at "photo-realism". This again isn't exactly what the Veil would look like, but gives the viewer at least a rough idea of what the Lumicon OIII filter will do to the view. Clear skies to you."

 

2. Obserwuje głównie DSy i widzę więcej niż inni. To jest istotne bo wiem jak inni widzą DSy. Jeśli ktoś ma inne podejście (bardziej "realne") to rzeczywiście zobaczy mniej.

EDIT: Veila zachodniego widziałem w lornetce 32 mm w sumie bez problemu. To "mówi" o moim podejściu do DS.

 

PS. Teraz sobie uświadomiłem, że ostatniej nocy zapomniałem obejrzeć Veila ... a noc była dość ładna.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.