Skocz do zawartości

Parowanie teleskopu podczas obserwacji


Krzysio2138

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zaczyna mi pasować teleskop na szukaczu, na lustrze głównym oraz okulary. Macie jakieś porady na to? Mój teleskop to Synta 8. Czy można w tym czasie przeczyścić szukasz np. szmatką?Oraz pytanie poboczne, ile odczekujecie aż teleskop się ochłodzi, zanim zaczniecie obserwować? 

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy telep ma trochę inne wymagania. Ja mam 12-kę i czasem czekam pół godziny, a czasem nie czekam wcale - ze względu właśnie na rosę, której się spodziewam. Wolę wykorzystać czas na obserwacje niż czekać 30 minut aż mi wszystko zaparuje. Jak sobie z tym radzić? Są specjalne opaski elektryczne, które zakładasz na tubus i powinieneś mieć spokój. Ja takiej nie mam, bo nie chce mi się podłączać kabli do prądu, ale jak ktoś lubi komfort i długie obserwacje nocą, to czemu nie? Warto pomyśleć. Ja jak wiem, że będzie parowało to staram się postawić sprzęt z dala od trawnika, gdzieś wyżej - schody, balkon, itd. Trochę pomaga. A jeśli chodzi o parowanie, to czyszczenie szukacza z pary w trakcie obserwacji moim zdaniem pomoże, ale tylko na chwilę. Sam tak próbowałem. I potem parowało znowu. Dziwne, że paruje ci lustro główne a nie wtórne. W każdym razie nie próbuj go czyścić szmatką, bo porysujesz. Pomyśl o opasce grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero szmatek czy innych wynalazków - okularów, szukacza ani tym bardziej luster nie czyścimy mechanicznie bo bardzo łatwo o ich porysowanie. A potem jest płacz w domu jak wyschnie lub spory spadek wartości przy sprzedaży...

 

Ja używam zwykłej suszarki do włosów - albo 220V albo 12V  zależności czy mam dostęp do sieci czy tylko do akumulatora :)

Grzałki też się sprawdzą ale to już trochę zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam matę do ćwiczeń z decathlonu :) Koszt 9,99 zł, odmierzasz kawałek pasujący do obwodu tuby, sklejasz taśmą i naciągasz na szukacz/teleskop. Długość zalecana takiego odrośnika to 2 x średnica tuby. Tanio, całkiem skutecznie i bez kabli. A i są nawet w czarnym kolorze ;)

Edytowane przez Mateusz_D
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Krzysio2138 napisał:

...ile odczekujecie aż teleskop się ochłodzi, zanim zaczniecie obserwować? 

Zero. Nie ma zakazu obserwowania przy niewychłodzonym teleskopie :emotion-5: Po prostu trzeba mieć świadomość, że obraz nie będzie rewelacyjny. Obraz będzie "pływać" i temu podobne efekty. Coś jak przy obserwacji obiektów bardzo nisko nad horyzontem. 

 

Nie napisałeś gdzie oglądasz. Jeśli obok domu to zaopatrz się w jakiś przedłużacz i suszarkę do włosów, Jeśli w terenie to włożenie szukacza do auta na 15 min pomaga.
Ja jak spodziewam się, że będzie wilgotno to wybieram bardziej odkrytą miejscówkę, trochę na górce. Mam jedną taką :). Jest zimniej i trochę przewiewa, ale coś za coś. 


Jak sprawdzić czy będzie wilgotno?

Na meteo.pl w pierwszym okienku jeśli niebieskie kropki (temperatura punktu rosy) są daleko od czerwonej linii (temperatura) to jest spora szansa że będzie OK. Jeśli są blisko lub się stykają to masz duże szanse lub pewność że będzie wilgotno lub będzie mgła. Oczywiście zakładając, że sama prognoza jest trafna - bo z tym jest różnie :emotion-5:

 

mapka.png.7cf16446cd9a6bf3f5abca4bad368e26.png


 

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wychłodzeniu teleskopu zasłoń dolny wylot tuby. Może być nawet zwykły kawałek folii. Wilgoć nie dostanie się do wnętrza i lustro główne nie zaparuje. Na szukacz załóż odrośnik. Wystarczy kawałek sztywnej folii lub pianki. Najlepiej w kolorze czarnym lub jakoś wyczerniony np. wyklejony flockiem. Okular w szukaczu będzie zaparowywał więc potrzebna będzie grzałka lub suszarka. Okulary do teleskopu możesz chować do wewnętrznej kieszeni kurtki by miały nieco wyższą temperaturę od otoczenia

 

chłodzenie teleskopu Newtona jest potrzebne gdy używasz dużych powiększeń. Jeśli zaczniesz od małych to można obserwować niemal od razu po wystawieniu teleskopu na zewnątrz. Gdy używam Newtona to wystarcza te kilka minut gdy wyciągam cały sprzęt z samochodu (oczywiście jako pierwszy wystawiam teleskop)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton sam w sobie jest najdłuższym z dostępnych odrośnikiem dla LG ;)

Owszem spocił mi się nieraz spód LG z zewnątrz, ale żeby w środku?

Jemu bardziej chyba chodzi o skropliny po powrocie z obserwacji albo po wpakowaniu Newtona do auta.

 

Trza mieć dwa zamienne szukacze. ...i jedziesz dalej.  He he.

Edytowane przez soczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żeby się reklamować ale ja posprzedawałem trochę odrośników na szukacze typu 9x50 i sprawują się znakomicie. Robię dedykowane także żaden problem.

Jeśli chodzi o Newtona to ja sobię radzę suszarką do włosów - bezcenne. Wystarczy 2 min i odparowuje wszystko ale trzeba uważać żeby nie przesadzić z rozgrzewaniem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jeszcze 2 pytania tak dla upewnienia się by sobie nie popsuć teleskopu :P

1. Suszarkę jak już używacie do zwalczenia rosy to włączacie ją na najwyższych obrotach czy jednak na najniższy obrotach?
2. Żeby pozbyć się rosy z LW to jak rozumiem zdejmujecie wyciąg okularowy i przez wyciąg dmuchacie suszarką na nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W terenie trzeba wszystko maksymalnie uprościć bo inaczej to irytacja zamiast obserwacji.

Jak masz pełną tubę to wygrałeś - wystarczy odrośnik z karimaty, pianki na szybę samochodu, ekranu za kaloryfer czy kartonu impregnowanego. Żadne LG czy LW wtedy nie zaparuje przez długie godziny. Okulary albo pod kurtką albo robisz grzałeczkę ale z tym więcej zachodu lub okulary z dużą soczewką oczną i ER na poziomie 20mm - też nie zaparują. Szukacz- mały odrośnik na obiektyw a okular można dłonią moment przytrzymać i puszcza lub wytrzeć - to nie APO.

Cza se ułatwiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mateusz_D napisał:

Polecam matę do ćwiczeń z decathlonu :) Koszt 9,99 zł, odmierzasz kawałek pasujący do obwodu tuby, sklejasz taśmą i naciągasz na szukacz/teleskop. Długość zalecana takiego odrośnika to 2 x średnica tuby. Tanio, całkiem skutecznie i bez kabli. A i są nawet w czarnym kolorze ;)

coś takiego?


https://www.decathlon.pl/mata-100-rozm-s-65mm--id_8131781.html?rec=recommendations_viewed_3


I sobie nożykiem przecinam żeby z tubusu wystawało ok 30cm (średnica LG 150mm) i sklejam lub montuje rzep?
I tak samo mogę zrobić na szukaczu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pietrucha napisał:

1. Suszarkę jak już używacie do zwalczenia rosy to włączacie ją na najwyższych obrotach czy jednak na najniższy obrotach?

I tak nie będziesz dmuchać pare minut na lustro - nie ma to znaczenia. Rosa schodzi po paru sekundach.

 

5 godzin temu, Pietrucha napisał:

2. Żeby pozbyć się rosy z LW to jak rozumiem zdejmujecie wyciąg okularowy i przez wyciąg dmuchacie suszarką na nie?

NIEEEE - nie odkręcasz wyciągu okularowego! Wyjmujesz tylko okular i dmuchasz w dziure :-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, komprez napisał:

Nie żeby się reklamować ale ja posprzedawałem trochę odrośników na szukacze typu 9x50 i sprawują się znakomicie. Robię dedykowane także żaden problem.

Jeśli chodzi o Newtona to ja sobię radzę suszarką do włosów - bezcenne. Wystarczy 2 min i odparowuje wszystko ale trzeba uważać żeby nie przesadzić z rozgrzewaniem :D 

Hej, możesz pokazać jak wyglądają te odrośniki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pietrucha napisał:

2. Żeby pozbyć się rosy z LW to jak rozumiem zdejmujecie wyciąg okularowy i przez wyciąg dmuchacie suszarką na nie?

Dokładnie , moc na dwójkę i jedziesz do środeczka ;) Ważne żeby dmuchac bokiem aby powietrze tam miało cyrkulacje i ładnie schodzi zaparowanie.

Co do LW to tak jak @Pav1007 wspomniał , wyciągasz aparat albo okular i dmuchasz do środka.  

Takie zabiegi oczywiscie mogą spowodować przylepianie się kurzu do luster ale to można później usunąć sprężonym powietrzem albo w ostateczności umyć zgodnie ze sztuką :)

 

14 minut temu, Campana napisał:

Hej, możesz pokazać jak wyglądają te odrośniki? 

jasne ... jak wrócę po pracy to cykne fotkę w obserwatorium jak to wygląda.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wismat napisał:

coś takiego?


https://www.decathlon.pl/mata-100-rozm-s-65mm--id_8131781.html?rec=recommendations_viewed_3


I sobie nożykiem przecinam żeby z tubusu wystawało ok 30cm (średnica LG 150mm) i sklejam lub montuje rzep?
I tak samo mogę zrobić na szukaczu?

Dokładnie takie coś mam. Ostatnio spędziłem 4 godziny w terenie ze sprzętem postawionym na trawniku, rosa jak skurczybyk a teleskop bez ślady pary.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.