Skocz do zawartości

Meridian flip a guiding


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wczoraj cwiczylem pracę z setupem i robilem Irys. Zrobilem 11x5min aż SGP mi powiedziało, że za 2 minuty wykona meridian flip. Ponieważ to był moj pierwszy meridian flip :-) postanowiłem wyjść do ogrodu i zobaczyć to cudo. Ładnie się przerzucilo na drugą stronę, wykonał się plate solve i poszła kolejna klatka, ale guiding zwariował. Wykres się zrobił strasznie poszarpany, bez porównania z wykresem sprzed meridian flipu. Czy po MF trzeba ponownie robić kalibracje w phd2? Albo może to chodzi o kable, ktore trochę inaczej się ułożyły po MF. Kombinowałem o co chodzi, w końcu przerwałem sesję... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, isset napisał:

Czy po MF trzeba ponownie robić kalibracje w phd2?

nie, nie trzeba robić - automatycznie zmienia kierunki korekt.

 

Wykres miałeś poszarpany bo zmieniło się przeważenie na montażu, który zaczął popuszczać a nie ciągnąć + pewnie inne elementy jak np kable inaczej sie ułożyły.

Do automatycznego meridian flipa dobrze mieć albo montaż z zapasem mocy (czy. udźwigu) i dobrze ogarnięty setup.

 

Przypuszczalnie, gdybyś nie przerwał sesji guiding by się w końcu uspokoił - teleskop ułożyłby się inaczej i klatki by schodziły dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałbym tu tez odrobine rozjechany biegun. Miałem podobnie z neq6. 

 

Jak montaż dobrze prowadzi przed warto dać mu szansę po flipie, tj niech sobie idzie dalej ile ułożenie setupu pozwoli, np 30min po flipie. Dopiero po tym czasie zrobić flip. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tayson napisał:

Ja widziałbym tu tez odrobine rozjechany biegun. Miałem podobnie z neq6.

To musi nie sztywno siedzieć w klinie albo być niedostatecznie mocno przykręcony do statywu.

Ja nigdy nie spotkałem się z czymś takim.

 

Chociaż jakby się biegun rozjechał to byłby widoczny dryf w deklinacji a nie szarpanie guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Po Waszych odpowiedziach obstawiam, że to pewnie to: niedostatecznie mocno przykręcony do statywu  Teraz przypominam sobie, że do ustawienia na polarną poluzowałem dokręcenie głowicy do statywu, żeby lżej kręciło się śrubami, a potem tego nie dokręciłem :/

 

A czy flipa można wykonać samemu ręcznie?

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

Dzięki za rady. Po Waszych odpowiedziach obstawiam, że to pewnie to: niedostatecznie mocno przykręcony do statywu  Teraz przypominam sobie, że do ustawienia na polarną poluzowałem dokręcenie głowicy do statywu, żeby lżej kręciło się śrubami, a potem tego nie dokręciłem :/

Powtórzę,

jeśli by Ci się nawet skosił biegun to widziałbyś dryf ale nie szarpanie. Szarpanie wynika najczęściej z a) seeingu do bani (gwiazda pływa) i są źle ustawione parametry guidingu, b) po prostu źle ustawione parametry guidingu (nadkorekcja), c) kiedy montaż popuszcza a nie ciągnie, możesz mieć niewystarczającą ilość smaru w przekładni śmlimakowej (czyt. jest sucho) i ślimak trze o ślimacznicę dość wyraźnie i d) może się zdarzyć jak zmienia się temperatura i pojawiają się luzy na reduktorach (ale Ty masz chyba opaskowany).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pav1007 napisał:

kiedy montaż popuszcza a nie ciągnie

Czyli po flipie należy zrównoważyć setup na nowo? W sensie przesunąć odrobinę przeciwwagę żeby montaż ciągnął a nie popuszczał?

 

Tak, mam opaskowany :)

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, isset napisał:

Czyli po flipie należy zrównoważyć setup na nowo?

Zazwyczaj tak, chyba, że Twój montaż spokojnie sobie radzi z różnym przeważeniem (czyt. jest dobrze wyregulowany i nasmarowany).

Ja u siebie nie przeważam po flipie, ale znam ludzi, którzy przeważają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Czyli po flipie należy zrównoważyć setup na nowo? W sensie przesunąć odrobinę przeciwwagę żeby montaż ciągnął a nie popuszczał?

Kiedyś tak robiłem jak byłem przy setupie - miałem na pręcie zaznaczone drugą pozycję przeciwwagi, więc operacja trwała z 7 sek ;) ... a teraz mi się nie chce, montaż jakoś daje radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała uwaga która mogła umknac. 

Irys ma flipa ok 21.30 i jest w zenicie. Zenit to jeden z najgorszych rejonów dla montaży ze względu na ułożenie dec. Do tego dochodzi ra bliska flipa. Może być ogólnie słabo; małe niewidoczne gdzie indziej błędy się wzmacniają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.