Jump to content

astroshop.biz


ToMeK_87
 Share

Recommended Posts

ZAMÓWIENIE

Wszystko zaczęło się 4 stycznia. Po wielu staraniach, błaganiach, (nawet obiecałem, że będe sie dobrze uczył :Boink: ) udało się ! Zamówiłem teleskop Sky-Watcher 8" czyli Synte 200/1200. Poszedłem trochę na łatwizne, bo zwebowałem znajomego który mieszka na granicy - po jej niemieckiej stronie, choć jest polakiem. Dlatego też biegle mówi po Polsku i po Niemiecku. Przez niego wszystko załatwiałem. Dzień po złożeniu, może dwa, astroshop przysłał potwierdzenie zamówienia mailem. Wszystko było po niemiecku, ale było najważniejsze Sky-Watcher 8"..no i 279 E ! tyle zrozumiałem. Nie było żadnych problemów, zostało mi tylko czekać. Na stronie napisano 2 - 7 dni. A że paczka szła do Niemiec (Gorlitz-Zgorzelec) liczyłem na szybką przesyłke. Nadzieja matką głupich. Po 7 dniach - NIC ! Paczka przyszła z opóźnieniem - 18 stycznia. Nie jest to wynik tragiczny - 14 dni - choć można się czepić :szczerbaty:

Koszty całkowite to 279 E + 17,5 E wysyłka do Niemiec. Czyli razem 296.5 E. Jeśli płaci się kartą to nic to nie kosztuje. Dlatego nie ma żadnych kosztów dodatkowych. Na granicy też nie było żadnych problemów. W końcu jesteśmy w Unii !

PACZKA

Po tylu dniach czekania - wreszcie leżały tuż przedemną. DWA olbrzymie pudła! Jeszcze dzisiaj mam zakwasy ! W jednym - płaskim pudle był Dobson, w drugim dłuugim tubus i cała optyka. Pudła bardzo starannie były zapakowane. ALeż mnie to frustrowało ! Kiedy chciałem go wreszcie ujrzeć na drodze stawał mi karton , za nim kolejny, potem sterta papierów , następnie folie. Każda jedna część ma swój woreczek albo pudełeczko. Za pierwszym razem szlag mnie trafiał, ale teraz to wszystko cieszy i niejako świadczy o klasie sprzętu. Bubli się tak starannie nie pakuje !

Częśći jest dużo, ale przejrzysta i 'łatwa w obsłudze' instrukcja rozwiewa wszytskei wątpliwości. Nie spiesząc się, podążając dokładnie wg instrukcji , złożenie wszystkiego zajęło mi z godzinkę.

PS. Z teleskopem dostałem nawet śrubokrętm pare imbusów i 2 płaskie klucze :notworthy:

 

post-1511-1106514746_thumb.jpg

post-1511-1106514789_thumb.jpg

 

PIERWSZE SPOJRZENIE NA NIEBO

Chyba nie mieszcze się w astro-micie, mówiącym że po zakupie telskopu nie można trafić na czyste niebo. Gdy skończyłem już skręcać, zauważyłem że niebo jest czyste, choć całe pływa - tego dnia spadł śnieg. Z uwagi na wielkie chmury które nieubłaganie pędziły by zakryć mi niebo, szybko podsunęłem telep do okna by spojrzeć choć przez chwilę. A że teleskop był wogóle nieschłodzony to obrazki były okropne. Ale dało mi to przynajmniej wiedzę jakim powerem dysponuję. Celownik jest wręcz boski! Dzięki niemu ustawienie sobie celu jest banalne i trwa kilka sekund. Przy okularze 25mm Super Plossl, czyli powiekszeniu 48x księżyc nie był zbyt wielki. Przy powerze 120x czyli okularze 10mm było dużo lepiej. Następnego dnia nie mogąc doczekać się już wieczoru oglądałem troche w dzień. Pierwsze dwa samoloty mi uciekły ale 3 kolejne były już moje. Bardzo ładnie je widać, w końcu to samoloty. Na oddalonej o 500 m latarni udało mi się odczytać jej producenta. No i dowiedziałem się że człowiek mieszkający dwie ulice odemnie ma na parapecie niebieską farbe POLIFARB.

Nadszedł i upragniony wieczór. Od kilku dni jest tak, że między 18 a 20 niebo jest czyste widać wtedy ładnie Księżyc i kilka gwiazd. Narazie umiem znaleść Oriona , Plejady no i Księżyc :huh: Księżyc bije strasznie po oczach, ale z tą 'klapą' plastikową da się oglądać. Księżyc dziś był bardzo łądny , wyraźnie było widać kratery , morza, czego tylko dusza zapragnie. Plejady wyglądają też bardzo ładnie - gołym okiem naliczyłem 5 gwiazd. W licząć przez okular....straciłem rachube. Orion to tylko kropki więc nic godnego uwagi więcej nie widziałem.

 

Po 2 dniach z teleskopu jestem bardzo zadowolony. Odkryłem dopiero wierzchołek góry lodowej, ale jestem pod wrażeniem !

 

 

post-1511-1106516494_thumb.jpg

post-1511-1106516513_thumb.jpg

 

 

A żeby nie zaczynać nowego wątku to zapytam tutaj.

Jak znaleść Saturna ? Jak już wcześniej pisałem od 18 do 20 niebo jest czyste. jakie powiększenie będzie dobre do Satruna? 48x / 120x ?

 

Niedawno przelatywała kometa Machholz, przeleciałą już koło plejad i to wiem. Jest dziś 23 stycznia , czy mam jakieś szanse jeszcze na nią spojrzeć ? I czy power 48x jest wystarczający ? a może 120x ?

 

Wydaje mi się że teleskop jest trochę 'goły' (i wesoły). Co proponujecie w pierwszej kolejności do niego dokupić ? Myślałem o Barlowie ? Co wy na to ? Ale tak naprawdę to nie spieszy mi się z zakupem.

Edited by ToMeK_87
Link to comment
Share on other sites

No wreszcie komuś się udało (całej operacji kibicowałem od samego początku). Teraz mam nadzieje, że po udanym pierwszym razie inni pójdą w ślady Tomka :Beer: i wzrośnie nam liczba taniego i dobrego sprzętu w kraju.

 

Proponuje zainstalować sobie jakiś program planetarium ( Sky Map, Cartes du Ciel) wyposażyc się w jakieś mapki nieba i ruszać na podbój kosmosu :D Sprzęt ma bardzo duże możliwości.... setki tysięcy obiektów do obserwacji czekają.

Kometę można bez problemu zobaczyć gołym okiem chyba jeszcze. Sprawdź sobie np. w Sky Mapie gdzie się znajduję teraz. Do obserwacji komet używamy najczęściej najmniejszych powiększeń tak aby cała zmieściła sie w polu widzenia.

Edited by Pabami
Link to comment
Share on other sites

Ja także planuję zakup w Niemczech - cena aż prosi o to. Mam nadzieję że jak będę kupować to jeszcze trafie na promocję.

PS. Tomek, czy montaż dobsona łatwo się skręca? - mam tu na myśli transport tego teleskopu - duży jest ? da sie go wziąść do ręki (tuba) a do drugiej montaż? Bo generalnie z centrum Poznania bez sensu jest lookać, więc raczej chciałbym go zabierać autobusem poza miasto.

Link to comment
Share on other sites

Ja także planuję zakup w Niemczech - cena aż prosi o to. Mam nadzieję że jak będę kupować to jeszcze trafie na promocję.

PS. Tomek, czy montaż dobsona łatwo się skręca?  - mam tu na myśli transport tego teleskopu - duży jest ? da sie go wziąść do ręki (tuba) a do drugiej montaż? Bo generalnie z centrum Poznania bez sensu jest lookać, więc raczej chciałbym go zabierać autobusem poza miasto.

 

Skręca się to jak meble. Powoli śrubka po śrubce. Nie jest ciężko - jak będziesz się spieszył albo nie uważał to możesz coś zepsuć - normalnie o to trudno. Jedno pudło - z tubusem waży 16 kg i w samochodzie zajmuje całe tylnie siedzenie, dokładnie od drzwi do drzwi Forda Focusa. O wzięciu tego w ręke nie ma mowy, potrzebne są dwie, bez różnicy czy w pudle czy już złożony. Drugie pudło - czyli Dobson waży 14 kg i jest to 2kg mniej od tubusa ,to niesie sie go okropnie , chyba dlatego że jest strasznie nieporęczne. I tu też są potrzebne dwie ręce, bez różnicy czy pudło czy złożony. Więc z wzięciem całego sprzętu 'w ręke' był by problem.

 

Najłatwiej się nosi chyba kiedy tubus osadzony jest na Dobsonie i wszystko jest skręcone jak powinno. Ale żeby przenieść dziada z mojego pokoju na balkon 6 m dalej trzeba się nieźle pogimnastykować.

Żeby go przenieść na pobliski plac, gdzie jest ciemno - w sam raz na oglądanie nieba - werbuje 2 kolegów i jakoś to niesiemy. Jeśli myślisz o jakichś wypadach to pomyśl o samochodzie albo o kilku znajomych którzy by ewentualnie Ci pomogli.

W końcu od czego ma się przyjaciół :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Ja formalności nie załatwiałem, zrobił to za mnie znajomy. Nie wiem dokładnie jak to przebiega. Możesz spokojnie napisać do astroshopu z ich strony w dziale Kontakt. Mozesz napisac po niemiecku albo po angielsku , najczesciej odpisuja po dwoch trzech, dniach, ale odpisują. Pozatym to pytanie już pojawiło się na forum. Poszukaj w tematach dotyczących tego teleskopu lub astroshopu.

Szukaj a znajdziesz :)

Link to comment
Share on other sites

Żeby go przenieść na pobliski plac, gdzie jest ciemno - w sam raz na oglądanie nieba - werbuje 2 kolegów i jakoś to niesiemy. Jeśli myślisz o jakichś wypadach to pomyśl o samochodzie

:Boink: Synta z głowy wybita :Boink: szkoda tylko że taki Taurus to 2x Synta i lantan :Boink:

Edited by TomekG
Link to comment
Share on other sites

Co do noszenia Synty, lub innego dobsona o podobnej masie, to mam chyba pomysł, co prawda oparty na doświadczeniach ze znacznie mniejszym sprzętem. Nalezy wykonać rodzaj pasa nośnego na tubus, musi siedzieć na nim w sposob absolutnie pewny i bezpieczny, z możliwościa szybkiego zdejmowania, gdy już osadzimy tubus na czopach montażu. W tym wariancie po podniesieniu tuby możemy wziąść montaż w jedną rękę i w każdej chwili postawic, by odpoczać, mamy też wolna rękę do otwierania drzwi. Noszenie 10kg oburącz jest mało efektywne, do niedawna tak właśnie nosiłem swoją 130-tkę -tubus na montażu i za uchwyty - jest to kompletna porażka, o ile da się znieśc po schodach, to juz rundka na łake za blokami to droga przez mękę, z postojami co 30-50m. rozbicie tego ciężaru na dwa wg. mnie rozwiązuje sprawę. Synta waży prawie dwa razy tyle,ale zaden z komponentów [tuba, montaz] nie przekracza 10kg i sądzę,że dałby sie przenosić w pojedynkę własnie za pomoca tego patentu z nosidłem na tubę. Trzeba tylko uważać w drzwiach i na schodach. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Wypróbowałem ostatnio coś podobnego na swoim dobsoniku [w mocno prowizorycznej wersji] i sprawdza się, ale to tylko 10kg w sumie. Myślę, że przy wiekszej masie tez się sprawdzi, ale to już musicie sami spróbować

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
:Boink: Synta z głowy wybita  :Boink:  szkoda tylko że taki Taurus to 2x  Synta i lantan :Boink:

 

Tomku, Synta to chińska popularna masówka robiona na cały świat w tysiącach sztuk i stąd jej niska cena a Taurus to polskie rękodzieło o prawie 2x większej powierzchni zbierającej i tym samym większych możliwościach obserwacyjnych i jego cena jest proporcjonalnie do nakładu pracy związanego z jego wykonaniem naprawdę bardzo, ale to bardzo niska :Salut:

Edited by Janusz_P.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.