Jump to content
Sign in to follow this  
Wojsa

Misje Apollo

Recommended Posts

Czy jest książka w które opisane są szczegółowo wszystkie misje Apollo? Dostępne książki skupiają się zwykle na 11 lub  13 a podobno najbardziej użyteczną misją z punktu widzenia nauki była 15 o której już książki nie znalazłem.

Jeżeli lubisz książki w stylu biografie, wywiady to gorąco polecam "Księżycowy pył" Andrew Smitha.

Świetna, pasjonująca lektura.

właśnie przeczytałem Księżycowy pył i chcę jeszcze:)

Książek na temat programu Apollo jest dość sporo, nie ma tomów do każdej misji, gdyż nie wszystkie były spektakularne i w zasadzie niektóre można by było zamknąć na 10 stronach. No chyba, że interesowałyby cię detale techniczne :)

W każdym razie w tym roku z okazji 50. rocznicy pojawiło się dość sporo pozycji, jest w czym wybierać :)

Załączam kilka tytułów.

Wg mnie najlepsza jest i tak pozycja 'Kierunek Księżyc', niestety nie do kupienia, tylko używka na Olx / Allegro. Mi się udało kupić rok temu właśnie tam.

Teraz wychodzą jeszcze nowe pozycje od wyd. Astra, myślę że warto je zakupić :) 

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.53.03.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.53.23.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.53.35.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.53.49.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.54.03.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.54.27.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.55.31.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.56.00.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 12.56.20.png

astra_ww_kosmos.jpg

Jest Tez aplikacja NASA czy coś w tym stylu, że pokazane zdjęcia jak lecą na księżyc z różnych odległości  i słychać ich rozmowy 3dniowe nie pamiętam jak to się nazywa, ale jak poszukasz to znajdziesz 

9 minut temu, Dasionek napisał:

Jest Tez aplikacja NASA czy coś w tym stylu, że pokazane zdjęcia jak lecą na księżyc z różnych odległości  i słychać ich rozmowy 3dniowe nie pamiętam jak to się nazywa, ale jak poszukasz to znajdziesz 

Tutaj, polecam :)

https://apolloinrealtime.org/

• Like 1

Posted (edited)

ciekawe jest to a może raczej smutne że książki astronautów misji apollo poza Collinsem nie są wydane na polskim rynku.

Buzz Aldrin: Man from Earth, Return to Earth, Encounter with Tiber

Alan Bean :Apollo. An eyewitness Account by Astronaut ,

Eugene Cernan: The last Man on the Moon,

Charlie Duke: Moonwalker,

Edgar Michell: The way of the explorer,

David Scott Two sides of the Moon

Edited by Wojsa

36 minut temu, Wojsa napisał:

ciekawe jest to a może raczej smutne że książki astronautów misji apollo poza Collinsem nie są wydane na polskim rynku.

Buzz Aldrin: Man from Earth, Return to Earth, Encounter with Tiber

Alan Bean :Apollo. An eyewitness Account by Astronaut ,

Eugene Cernan: The last Man on the Moon,

Charlie Duke: Moonwalker,

Edgar Michell: The way of the explorer,

David Scott Two sides of the Moon

Jest jeszcze Kierunek Księżyc - autor Alan Shepard brał udział w jednej misji Apollo, drugi autor Deke Slayton został co prawda uziemiony przez chorobę, ale był bardzo ważną postacią w całym programie i po latach również poleciał w Kosmos :) Dlatego ta książka jest wg mnie najlepsza - pisana przez ludzi, którzy byli w pierwszym rzędzie :) 

Są jeszcze fajne książki astronautów niekoniecznie z programu Apollo, np.:

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 14.53.13.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 14.53.24.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 14.53.52.png

Zrzut ekranu 2019-10-8 o 14.54.17.png

Mierząc ku gwiazdom czy Ścigając Księżyc - która zawiera więcej fotografii, grafik itp - bo nie wiem którą lepiej kupić w postaci papierowaj a którą ebook?

20 minut temu, Wojsa napisał:

Mierząc ku gwiazdom czy Ścigając Księżyc - która zawiera więcej fotografii, grafik itp - bo nie wiem którą lepiej kupić w postaci papierowaj a którą ebook?

Wieczorem spojrzę, wrzucę kilka screenów, ale najlepiej to kup dwie w wersji papierowej :D 

Ok, jeśli miałbym kupić jedną z dwóch przez Ciebie podanych to byłaby to zdecydowanie pozycja "Mierząc ku gwiazdom", ale opieram się wyłącznie na kwestiach estetyczno-wizerunkowych - tak jak Twoje pytanie :)

Generalnie tego typu książki to nie są albumy i ilość zdjęć jest bardzo ograniczona. Nie mniej jednak pozycja "Mierząc ku gwiazdom" posiada ich więcej i są to fotografie kolorowe. Można powiedzieć, że są bodajże 2, czy 3 wklejki z kilkoma stronami zdjęć. Ponadto pozycja ta jest ładniej wydana, tzn. twarda oprawa, większy format, bardziej dobrany krój pisma - widać, że się postarali.

Poniżej kilka obiecanych zdjęć :) 

2019-10-15 21.24.13.jpg

2019-10-15 21.24.26.jpg

2019-10-15 21.24.42.jpg

"Ścigając Księżyc" pod względem zdjęć jest uboga, mamy tutaj tylko czarno-białe fotografie. Poza tym jest to mniejszy format, gorsza jakość papieru i miękka oprawa.

2019-10-15 21.23.49.jpg

2019-10-15 21.23.11.jpg

2019-10-15 21.22.36.jpg

3 minuty temu, Wojsa napisał:

Ostatnio odkryłem serial Z Ziemi na Księżyc z 1998 roku opowiadający o programi Apollo. I jestem pod wrażeniem , a zarazem jestem zdziwiony  że wcześniej o nim nie słyszałem.

https://www.filmweb.pl/serial/Z+Ziemi+na+Księżyc-1998-40408

Serial ten ma w pewnym stopniu fikcyjną fabułę, np. motyw dziennikarza-specjalisty od spraw misji Apollo jest wymyślony. Może dlatego nie zdobył tak dużej popularności. Ale tak czy inaczej warto obejrzeć. Jest obecnie dostępny na netflixie.

3 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Serial ten ma w pewnym stopniu fikcyjną fabułę, np. motyw dziennikarza-specjalisty od spraw misji Apollo jest wymyślony. Może dlatego nie zdobył tak dużej popularności. Ale tak czy inaczej warto obejrzeć. Jest obecnie dostępny na netflixie.

Ale jak na serial to i tak wiele się zgadza z rzeczywistością. Na HBOgo też jest dostepny