Skocz do zawartości

Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: fala oszustw na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Chciałbym dowiedzieć się kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o całkowitym usunięciu wczorajszego wątku numer 68844 "Sprzedam Montaż GOTO All View Mount Sky-Watcher Pod Teleskop, Aparat", który pojawił się  o 2.49pm w kategorii "Sprzedam" (giełda)

W wątku tym, który dotyczył sprzętu, który ewentualnie mógłbym kupić, pojawiły się natychmiast sugestie dwóch użytkowników, że sprzedająca osoba mija się z prawdą.

W związku z powyższym prosiłem sprzedającą o ustosunkowanie się do zarzutów, ona jednak stanowczo odmówiła, jednocześnie zarzucając mnie lawiną prywatnych wiadomości, których celem było nakłonienie mnie do zakupu.

Zabawne było to, że ta pani założyła sobie konto z nickiem w formie adresu majlowego, a gdy zrobiło się "gorąco" zarządała usiunięcia wątku, twierdząc iż ten adres email stanowi jej "dobro osobiste"

Każdy może sobie wyrobić zdanie w tej sprawie, załączam cały wątek w formie sreenshota, dmuchając na zimne zasłoniłem jej "osobiste dobra" niebieskimi paskami.

 

Moje pytanie, kierowane w zasadzie do właściciela tego forum @Adam_Jesion: dlaczego i przez kogo ten wątek został usunięty?

Rozumiem kwestię "dóbr osobistych" - tę sprawę sprytnie wykorzystała pani P. żądając usunięcia niewygodnego dla siebie wątku, niemniej moim zdaniem dokonano tu klasycznego "wylania dziecka z kąpielą".

Przecież wystarczyło zmienić nazwę użytkownika pozostawiając treść wątku - tak jak zrobiono ze stertą PW od tej Pani, której nick nagle zmienił się na "gość".

A może to w treści któryś z adminów doszukał się czegoś niezgodnego z regulaminem forum? Jeśli tak uprzejmie proszę o wskazanie tych niepoprawnych treści, abym mógł w przyszłości ich unikać.

 

Życzyłbym sobie także w przyszłości być informowanym o operacjach wykonywanych przez adminów na wątkach, w których biorę aktywny udział.

 

Z góry dziękuję

Agent Smith

 

EDIT: W celu zapobieżenia ewentualnym dalszym biadoleniom Pani X. znajdujący się w tym miejscu wyedytowany (jak się okazało niewystarczająco) screenshot oryginalnego wątku, od którego zaczęła się ta awanturka został usunięty (nie przeze mnie)

Nie będę dolewał oliwy do ognia i screenshot ten - nawet zupełnie już wyedytowany - nie zostanie upubliczniony (to już moja decyzja)

Natomiast jeśli kogoś bardzo to interesuje, może uzyskać w niego wgląd, pierwej skadając podanie na moje PW.

Przypominam także, że łatwo można zobaczyć o co chodzi odszukując ogłoszenie tej pani na OLX.

 

Jednocześnie cieszę się, że wątek wyewoluował w owocną duskusję na temat problemów z falą oszustw na gieldzie Astropolis.

 

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik zażądał usunięcia konta (powołując się na RODO ma do tego prawo). W adresie email oraz username było imię i nazwisko, jak twierdził, więc ma do tego prawo (także w cytowanych postach). W nowej wersji silnika zgodnego z dyrektywą RODO usunięcie postu autora wątku usuwa cały wątek. Niestety publikując teraz ten wątek w formie screenshotu naruszasz jego prawo, więc muszę go także usunąć. Nie rób tego proszę, bo ja już w tym roku wyczerpałem limit spraw w prokuraturze i pisania raportów dla policji (w sprawie zajść na Astropolis).

 

Cytat

A może to w treści któryś z adminów doszukał się czegoś niezgodnego z regulaminem forum? Jeśli tak uprzejmie proszę o wskazanie tych niepoprawnych treści, abym mógł w przyszłości ich unikać.

Administrator w kwestiach dotyczących usuwania kont oraz treści, które wg autora wyczerpują definicję danych osobowych, nie analizuje ich słuszności, etyczności, etc. Każdy użytkownik ma prawo do usunięcia swoich wątków i kont - w dowolnym momencie. Jeżeli jest autorem wątku, to w momencie usunięcia jego konta znika cała treść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agent, już myślałem że o mnie piszesz. Wczoraj i dziś robiłem porządki na giełdzie. Uff.

 

Adam myślę że czas wrócić do starej opcji gdy dostęp do giełdy mają osoby np. miesięczny staż i jakąś liczbę postów, nie wiem 10, 20 ?

Lub autoryzacja przelewem 1 groszowym.

 

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Życzyłbym sobie także w przyszłości być informowanym o operacjach wykonywanych przez adminów na wątkach, w których biorę aktywny udział

To nie zawsze jest możliwe, ale w miarę możliwości moderatorzy zawsze piszą że coś łączą dzielą lub będą kasować.

 

ps. czy mógłbyś sam zmienić tytuł wątku? chodzi mi o słowo "cenzura", w tej sytuacji nie zaistniała a tytuł wg mnie trochę odbiega od sprawy.:notworthy:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczy dodatkowa osoba, która będzie weryfikować nowe ogłoszenia najczęsciej od nowych uzyktowników?.

Śledzę bardzo  mocno najpolularniejsze polskie serwisy ogłoszeń i schemat jest właściwie taki sam.....

Przez 1-2 miesiące różne ogłoszenia sprzedaży astro wiszą na różnych serwisach giełdowych, a poźniej te osoby zakladają konta na Astropolis, Astromaniaku lub FA i wrzucają ogłoszenie - przeważnie jako pierwszy post. Osoby te nie mają przeważnie żadnego pojęcia o tym co sprzedają i nie potrafią dobrze określić stanu w jakim jest dany przedmiot sprzedazy, chcą tylko sprzedać.

To wszystko wiąże się z ryzykiem, że kupimy coś niesprawnego lub nie do końca zgodnego ze stanem faktycznym.

Najgorsze jest to, że od jakiegoś czasu pojawiają się też oszuści, fikcyjne konta, którzy chcą tylko abyś zrobił (a) przelew na odleglosć.

Aktualnie tutaj jak i na AM widze kilka takich "dublerów" z OLXa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Darek_B napisał:

Adam myślę że czas wrócić do starej opcji gdy dostęp do giełdy mają osoby np. miesięczny staż i jakąś liczbę postów, nie wiem 10, 20 ?

Lub autoryzacja przelewem 1 groszowym.

+1

Miesiąc stażu ORAZ minimum 20 punktów. Albo jeszcze potwierdzenie - specjalny kod wyślemy Ci *listownie*, żeby sprawdzić że istnieje w ogóle ktoś i taki adres. Może przesada, ale trzeba się zastanowić, co jest do zyskania, a co do stracenia...

Kupowanie na tej giełdzie to powinien być przywilej użytkowników. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiąc już o tym że przez to że post został usunięty zostałem 'ograbiony' z 3 lajków które przyznali mi użytkownicy w podziękowaniu za przytomność i napisanie prawdy o tym sprzęcie. 

Mamy rozumieć że lepiej trzymać pysk na wodzy niż demaskować nieuczciwych sprzedawców którzy zarejestrowali się kilka minut wcześniej? Z taką polityką daleko nie zajedziemy szanowny Panie adminie. Bardzo mi się to nie podoba.

  • Zmieszany 5
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jaro666 napisał:

Nie mówiąc już o tym że przez to że post został usunięty zostałem 'ograbiony' z 3 lajków które przyznali mi użytkownicy w podziękowaniu za przytomność i napisanie prawdy o tym sprzęcie. 

Mamy rozumieć że lepiej trzymać pysk na wodzy niż demaskować nieuczciwych sprzedawców którzy zarejestrowali się kilka minut wcześniej? Z taką polityką daleko nie zajedziemy szanowny Panie adminie. Bardzo mi się to nie podoba.

Skąd ten hejt na Adama? Myślę, że warto zajrzeć do wątku, w którym pisaliśmy jak będzie musiało się zmienić Astropolis w związku z wprowadzeniem RODO. 

Nikt nikomu nie każe trzymać "pysku na wodzy", trzeba jak najbardziej piętnować takie zachowania, ale jeśli silnik forum aktualnie nie pozwala na zachowanie postów wraz z usunięciem autora wątku, to po co ta złość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Darkiem i Bartkiem, uważam, że możliwość wystawiania i kupowania na giełdzie powinni mieć użytkownicy, którzy mają kilkutygodniowy wkład w forum plus liczbę postów. Chociaż też to powinno być jakoś zweryfikowane, jakiś czas temu na FA, ktoś żeby wystawić coś na giełdę czy dodać zdjęcia do ogłoszenia napisał - uwaga - 5 postów jeden pod drugim byle tylko uzyskać dostęp ;/ A posty brzmiały w stylu: nie mam jeszcze 5 postów, coś trzeba tu napisać itp ...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Szczerze, nie wiem czy mogę. W 2 przypadkach trwa jeszcze śledztwo. W skrócie - na naszym forum zaczęło dochodzić do przestępstw, czyli np. wyłudzeń albo oszustw (giełda). Jeżeli zgłaszacie to do prokuratury, to ja z natury rzeczy, jako właściciel, dostaję wezwanie od Policji (Wydział Cyberprzestępczości) i muszę zostać zwolniony z tajemnicy, przekazać różne dane (zależnie od tego, czego żądają), itp - co po prostu generuje mi upierdliwą i czasami stresującą robotę. Strzeliło mi 45 lat i nigdy nie miałem do czynienia z tego typu organami, stąd stres :P

Dobra informacja jest taka, że reakcje prokuratury są dosyć szybkie i po tych kilku sprawach w których się z nimi musiałem komunikować stwierdzam, że kompetencje w tym wydziale są zaskakująco wysokie. Dlatego jeżeli cokolwiek spotka was złego na Astropolis (giełda), to nie wahajcie się i zgłaszajcie sprawę na Policję. 

I na koniec - bardzo mnie martwi wzrost ryzyka giełdowego w naszej społeczności. Przez 15 lat nie miałem ani jednej takiej sytuacji. A teraz przybywa :( Rozmyślam nad rozwiązaniem tego problemu i obawiam się, że bez autoryzacji profili się nie obejdzie.

PS. Proszę, żebyście byli czujni kiedy dilujecie z nieznajomymi. Bardzo proszę!

Jeżeli mogę Cię pocieszyć, to niestety nie unikniesz tego typu kontaktów :)  :) , dlatego przestań się tym stresować bo tych oszustw będzie przybywać. Z mojego ponad 28 letniego doświadczenia zawodowego dziwię się, że jest tak mało oszustw na giełdach astro.

Przy zakupach z nieznajomymi przesyłka za pobraniem eliminuje na starcie znaczną część oszustw (choć nie wszystkie) i dziwi mnie to, że niektórzy nie chcą w ten sposób wysłać sprzedawany element. Poza tym najwięcej oszukanych osób jest nie przez tych co dopiero co zaczynają, co pojawiają się lecz tych co mają dłuższą historię.

Co do oceny kompetencji, to fajnie, że jesteś zadowolony :)  ale tego typu sprawy to proste sprawy, a ich trudność to tak jakbyś szukał w teleskopie Jowisza na nocnym niebie bez szukacza. Trochę się trzeba namęczyć, ale jak sam wiesz nie jest skomplikowane :)

Edytowane przez krzkrz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, Jaro666 said:

Nie mówiąc już o tym że przez to że post został usunięty zostałem 'ograbiony' z 3 lajków które przyznali mi użytkownicy w podziękowaniu za przytomność i napisanie prawdy o tym sprzęcie. 

Mamy rozumieć że lepiej trzymać pysk na wodzy niż demaskować nieuczciwych sprzedawców którzy zarejestrowali się kilka minut wcześniej? Z taką polityką daleko nie zajedziemy szanowny Panie adminie. Bardzo mi się to nie podoba.

Czytam to i nie dowierzam swoim oczom. Czy to możliwe, że jesteś aż tak małostkowym, egotycznym gówniarzem?

Czy to możliwe, że jest już tak źle?

Ograbiony z lajków...trzymajcie mnie!

 

Nie zapomnij przeprosić Adama - to dzięki niemu masz możliwość doładowywać swoje ego na tym forum.

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jaro666 napisał:

Nie mówiąc już o tym że przez to że post został usunięty zostałem 'ograbiony' z 3 lajków które przyznali mi użytkownicy w podziękowaniu za przytomność i napisanie prawdy o tym sprzęcie. 

Mamy rozumieć że lepiej trzymać pysk na wodzy niż demaskować nieuczciwych sprzedawców którzy zarejestrowali się kilka minut wcześniej? Z taką polityką daleko nie zajedziemy szanowny Panie adminie. Bardzo mi się to nie podoba.

O kruca fiks! Nie sądziłem, że te plusiki są takie cenne. To może założyć sobie drugie konto i nim samego siebie "lajkować"?

Szkoda gadać...

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Agent Smith napisał:

Czytam to i nie dowierzam swoim oczom. Czy to możliwe, że jesteś aż tak małostkowym, egotycznym gówniarzem?

Czy to możliwe, że jest już tak źle?

Ograbiony z lajków...trzymajcie mnie!

 

Nie zapomnij przeprosić Adama - to dzięki niemu masz możliwość doładowywać swoje ego na tym forum.

To raczej ty powinieneś mi podziekowac a nie ja kogokolwiek przepraszac nie sadzisz? 

  • Zmieszany 4
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można by wprowadzić nowy rodzaj punktów za udane transakcje handlowe? Spokojniej wysyłałbym pieniądze osobie, która ma na koncie sporo bezproblemowych sprzedaży. 

Idealnie jakby było widać kto przyznał danemu sprzedające takie plusy za handel. Jak dotąd mam za sobą 4 tego typu zakupy i jak na razie było wszystko OK, ale passa kiedyś może się odwrócić.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany połowicznie. Od tej chwili trzeba mieć min. 20 postów, żeby publikować ogłoszenia na giełdzie. To oczywiście nie rozwiąże całkowicie problemu, ale może choć trochę zniechęci cwaniaków. Niestety też nie pomoże na tych, którzy nieuczciwie będą chcieli coś od nas kupić.

Rozwiązanie ostateczne to autoryzacja wszystkich kont na Astropolis przez bank. Mamy wpięty system płatności, więc dosyć łatwo można by zrobić autoryzację 1 zł płatnością. Do przemyślenia.

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dobrychemik napisał:

A można by wprowadzić dodatkowe punkty za udane transakcje handlowe? Spokojniej wysyłałbym pieniądze osobie, która ma na koncie sporo bezproblemowych sprzedaży. 

Idealnie jakby było widać kto przyznał danemu sprzedające takie plusy za handel. Jak dotąd mam za sobą 4 tego typu zakupy i jak na razie było wszystko OK, ale passa kiedyś może się odwrócić.

Niby dobry pomysł, ale już widzę ogłoszenia robione tylko po to żeby nabić sobie punkty drugim kontem, ewentualnie dodać to + autoryzację bankową - wtedy byłoby już zupełnie bezpiecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczyć się przeciwko cwaniaczkom jak ten, o którym było głośno na forum niedawno, to się nie da (nie mogę znaleźć tego wątku niestety). Na koniec i tak pozostaje zdrowy rozsądek, i wybieranie raczej znanych użytkowników forum, lub akceptowanie ryzyka... Z drugiej strony sprzedaż jest też ryzykowna dla samego sprzedającego. Tak, czy siak, wymóg 20 postów jest spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Adam_Jesion said:

Problem rozwiązany połowicznie. Od tej chwili trzeba mieć min. 20 postów, żeby publikować ogłoszenia na giełdzie. To oczywiście nie rozwiąże całkowicie problemu, ale może choć trochę zniechęci cwaniaków.

To może pomóc z problemem szybkich cwaniaczków - choćby pani będącej powodem tej dyskusji. Nie zatrzyma to niestety znacznie poważniejszego problemu - wyprzedaży na giełdzie zajechanego sprzętu przez "starą gwardię" i późniejsze rżnięcie głupa.

Tu pomóc mógłby jedynie system oceniania sprzedawców - tak jak na Allegro. Ale nie bez przyczyny skomplikowany szpej - montaże na przykład - pojawiają się na A. sporadycznie...

No ale z kolei taki system skończyłby się źle dla forum...już widzę te swary.. ;)

 

10 minutes ago, Adam_Jesion said:

Niestetytyteż nie pomoże na tych, którzy nieuczciwie będą chcieli coś od nas kupić.

Nie wiedziałem, że coś takiego istnieje :)

W takim razie jestem prawdziwym lisem - nikt ode mnie jeszcze nieuczciwie nic nie kupił :)

 

10 minutes ago, Adam_Jesion said:


Rozwiązanie ostateczne to autoryzacja wszystkich kont na Astropolis przez bank. Mamy wpięty system płatności, więc dosyć łatwo można by zrobić autoryzację 1 zł płatnością. Do przemyślenia.

Hmm...ostateczne rozwiązanie..

Może wystarczyłaby weryfikacja sprzedających w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.