Skocz do zawartości

Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: fala oszustw na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?


Rekomendowane odpowiedzi

35 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Rozwiązanie ostateczne to autoryzacja wszystkich kont na Astropolis przez bank. Mamy wpięty system płatności, więc dosyć łatwo można by zrobić autoryzację 1 zł płatnością. Do przemyślenia.

Co taka autoryzacja w praktyce oferuje? Imię, nazwisko, coś więcej? Czy w przypadku oszustwa przez taką zautoryzowaną osobę, policja może ją natychmiastowo namierzyć?

 

Osobiście miałbym mieszane uczucia co do takiego rozwiązania. Dla nas, znających to miejsce od lat nie ma problemu, ale odwiedzając jaką "losową" nową stronę w internecie, jako nowy użytkownik, zawsze podchodzę nieufnie do takich różnych rozwiązań, w obawie o uczciwość danej witryny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weryfikacja kontem bankowym to żmudny proces a w dodatku niektórzy pewnie nie mają własnego konta (np. ja). Oszuści i tak sobie z tym poradzą bez problemu (słupy na OLX są powszechne)
Jak dla mnie wprowadzenie jakichś minimum postów aby wystawić cokolwiek i opinii o użytkownikach by było już porządnym zabezpieczeniem. Można by zacząć nakazywać kupującym po transakcjach opisywać czy przebiegła ona poprawnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MateuszW napisał:

Co taka autoryzacja w praktyce oferuje?

Dużo oferuje. Fraud na kontach bankowych, słupy, etc. to już zupełnie inna liga przestępczości i odpowiedzialności. Trudno uwierzyć, że ktoś chciałby w jakiś sposób np. użyć fałszywych danych żeby takie konto autoryzować.  Więc masz nieporównywalnie większą odpowiedzialność i świadomość, że nie jesteś w najmniejszym stopniu anonimowy przed bankiem.

 

AP nie miałoby dostępu do żadnych danych bankowych/karty płacącego, więc nie można tu w ogóle mówić o zaufaniu, czy bezpieczeństwie. Dane zostawiasz u operatora płatności (w naszym przypadku byłoby PayU). 

Póki co, nawet nie wiem, czy mi się chce implementować system, który ma przeciwdziałać pojedynczym przypadkom. Raczej nie, ale jeżeli sprawy się pogorszą, to rozważę. Z drugiej strony kupujący mieliby gwarancję, że ich partner na giełdzie przeszedł taką weryfikację i nie jest bytem wirtualnym. W tej chwili to np. dotyczy osób z płatnymi kątami. 

 

Cytat

Czy w przypadku oszustwa przez taką zautoryzowaną osobę, policja może ją natychmiastowo namierzyć?

Policja nic nie musi namierzać. Ma wtedy wszystkie dane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ten pomysł na jaiś renking warygodności nie tylko transakcji jako takiej, ale i zgodnosci opisanego sprzetu ze stanem faktycznym, jak to zasgerował Agent Smith.

 

Powtórzę na ostatnich 10 zakupów na forach astro tylko 203 były zgodne z opisem i stanem faktycznym.

 

A teraz.....lezy sobie rozpiżdzony montaż za ponad 3  kpln., kóry rolzeciał mi się w rękach przy próbie pierwzego rozłożenia. Ale byłem oglądałem zrobiłem prawie 200km w jedną stronę do sprzedającego pokazał co i jak, rozłozył, uruchomił......i co z tego, wiedział jak rozłozyć i uruchomić aby się nie posypało (słowo przewodnie sprzędającego - średnio co drugie zdanie, "tylko ostrożnie i nie za mocno"  teraz wiem dlaczego....czuję się jak przysłowiowy "mądry Polak po szkodzie".....

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też dorzucę coś od siebie. 

 

Weryfikacja przelewem to spoko sposób POPIERAM, ale.... jak się rozejdzie po Polsce ten NEWS w formie zmieksztalconej informacji , to wg mnie prostolinijnie dla niezbyt dobrze poinforowanych będzie oznaczać "astropolis to płatne forum", "za astropolis trzeba płacić".

Biada nam w takim wypadku. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

To może i ja dodam od siebie 2 grosze (dzięki Agencie za ten temat :) ). Nie tak dawno również padłem ofiarą oszustwa na tej giełdzie.  Jestem więc jak najbardziej za wprowadzeniem jakiegoś systemu weryfikacji ogłoszeń i sprzedających - może punkty (ale jak ktoś już wspomniał można łatwo "nabić" sobie takie punkty) lub / i system poleceń. Wiele osób tutaj jest dobrze rozpoznawalnych i cieszy się nieposzlakowaną opinią. Zdanie takiej osoby na temat sprzedającego, który umieścił właśnie ogłoszenie, byłoby dla mnie niezwykle pomocne.

 

Póki co rekomendowałbym stosować po prostu regulamin giełdy Astropolis, mówiący o tym, że prawo do oceny transakcji przysługuje Kupującemu (nie Sprzedającemu).

To poprawi jakość transakcji przynajmniej od tych Sprzedających, którym chociaż w minimalnym stopniu zależy na dobrej opinii.

Uważam to nawet za skuteczniejszą metodę, niż kierowanie spraw na policję (nie każdy może tracić na to czas) szczególnie w takich przypadkach gdzie towar o niewielkiej wartości doszedł, pieniążki też, pozornie więc wszystko ok. Gorzej z jakością sprzedawanego sprzętu. Tutaj pomoże wg mnie jedynie opinia na temat przebiegu transakcji (wyłącznie przez Kupującego bo przelew pieniężny do Sprzedającego zawsze jest wysokiej jakości ;) ), tak żeby eliminować z naszego środowiska osoby, które wprowadzają nas w błąd.

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, astrocola napisał:

Jak dla mnie wprowadzenie jakichś minimum postów aby wystawić cokolwiek i opinii o użytkownikach by było już porządnym zabezpieczeniem. Można by zacząć nakazywać kupującym po transakcjach opisywać czy przebiegła ona poprawnie.

Na giełdzie oferuję do sprzedaży mapy. Wysłałem je już kilku osobom i prosiłem w PW o informację w wątku, że wszystko było OK (tzn. wysłałem to co obiecałem). Do jednego z kolegów przesyłka szła ponad 2 tygodnie. Gdy doszła, napisałem reklamację do przewoźnika i dostałem zwrot kosztów przesyłki i w ramach rekompensaty oddałem te pieniądze kupującemu. Według mnie taka informacja zwrotna od kupujących jest znakomitym pomysłem. Wprowadzenie oddzielnej punktacji na giełdzie też nie byłoby od rzeczy.

 

Z drugiej strony: są fora (nie astro!), gdzie wręcz zabronione jest komentowanie w wątku giełdowym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Rozwiązanie ostateczne to autoryzacja wszystkich kont na Astropolis przez bank

Nikt nowy nie będzie chciał założyć konta przy takiej weryfikacji. Może lepiej: weryfikacja przelewem, jeżeli ktoś chciałby coś sprzedać na giełdzie. Wtedy były podział kont na "bez możliwości sprzedaży" i "z możliwością sprzedaży"... coś w ten deseń... taka luźna myśl po dwóch piwkach :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz na temat zakupu w wątku giełdowym szybko znika w czeluściach archiwum. Kto by tam szukał starych komentarzy?

 

Oprócz systemu punktów za same transakcje mam drugą propozycję: czegoś w rodzaju raz przyznawanego znaczka realnie ZNANEJ OSOBY. Domyślam się, że spora część tutejszych forumowiczów to osoby wzajemnie znające się "na żywo" z imienia i nazwiska. Na początek Właściciel i Administratorzy (domyślam się, że się znają) mieliby takie odznaki. Wtedy każdy z nich klika sobie na tych użytkowników, których znają "z reala". Każdy kolejny użytkownik, który uzyska trzy takie kliknięcia też staje się ZNANĄ OSOBĄ i uzyskuje prawo wskazywania kolejnych ZNANYCH OSÓB. W ten sposób powstanie sieć ludzi, do której byłoby niezmiernie ciężko dostać się oszustowi. Oferta sprzedaży wystawiona przez ZNANĄ OSOBĘ byłaby postrzegana jako o wiele pewniejsza i bezpieczniejsza.

Edytowane przez dobrychemik
literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dobrychemik napisał:

Komentarz na temat zakupu w wątku giełdowym szybko znika w czeluściach archiwum. Kto by tam szukał starych komentarzy?

 

Oprócz systemu punktów za same transakcje mam drugą propozycję: czegoś w rodzaju raz przyznawanego znaczka realnie ZNANEJ OSOBY. Domyślam się, że spora część tutejszych forumowiczów to osoby wzajemnie znające się "na żywo" z imienia i nazwiska. Na początek Właściciel i Administratorzy (domyślam się, że się znają) mieliby takie odznaki. Wtedy każdy z nich klika sobie na tych użytkowników, których znają "z reala". Każdy kolejny użytkownik, który uzyska trzy takie kliknięcia też staje się ZNANĄ OSOBĄ i uzyskuje prawo wskazywania kolejnych ZNANYCH OSÓB. W ten sposób powstanie sieć ludzi, do której byłoby niezmiernie ciężko dostać się oszustowi. Oferta sprzedaży wystawiona przez ZNANĄ OSOBĘ byłaby postrzegana jako o wiele pewniejsza i bezpieczniejsza.

To jest na pewno pomysl warty rozważenia lecz nie byloby tez dobrze, gdyby jedynym sposobem uzyskania statusu ZNANEJ OSOBY bylo to, ze ktos inny znany musi poznać  taką osobę wyłącznie  "w realu". Rozumiem jednak zamiar. To taki system autoryzacji / weryfikacji wiarygodności na zasadzie ktos ręczy za kogos innego. 

 

Pozdrawiam 

Adam

Edytowane przez Adam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Rozwiązanie ostateczne to autoryzacja wszystkich kont na Astropolis przez bank.

Jestem stanowczo przeciw. Uważam to (tj. uniemożliwienie wypowiadania się na jakiejś platformie całkowicie anonimowo) za psucie Internetu.

Natomiast weryfikacja tylko w celu nabycia uprawnień do sprzedaży na giełdzie — brzmi całkiem rozsądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Za(KS)t napisał:

ale już widzę ogłoszenia robione tylko po to żeby nabić sobie punkty drugim kontem

 

3 godziny temu, dobrychemik napisał:

To może założyć sobie drugie konto i nim samego siebie "lajkować"?

To łatwo wykrywalne dla moderatorów a nagrody dla próbujących oszukać system już czekają. :)

Zrobienie sobie drugiego konta także widać od razu, efekt będzie odwrotny dla takiej osoby bo straci oba konta.

 

Ps. system oceniający transakcje jeśli istnieje do tego silnika rozwiązałby sprawę. Kiedyś gdzieś na innych forach widziałem osobne wątki gdzie zbierano wszystkie opinie i robiono podsumowanie. To ma sens jak jest 100-200 userów i kilkanaście transakcji w miesiącu. Tu tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest faktycznie sens bawić się w tworzenie jakiegoś skomplikowanego systemu weryfikacji. Dla zwykłych uczciwych użytkowników będzie to po prostu upierdliwe, z kolei dla oszustów - i tak stosunkowo proste do obejścia (bo i temat przelewu weryfikującego można na kilka sposobów obejść). Paradoksalnie może to nawet doprowadzić do tego, że transakcje, przynajmniej te na większe kwoty, staną się mniej bezpieczne - żeby zrobić wałek na 50zł nikomu się nie będzie chciało bawić w pisanie 20 postów i robienie przelewów weryfikacyjnych, bo to za dużo roboty. Ale jak już oszust przebrnie przez to, to zapewne po to, by zgarnąć kilka tysięcy.

Zresztą, oszust możne np. przejąć konto użytkownika, który niby już jest zweryfikowany (tego typu wałki zdarzały się nie raz np. na Allegro). Co prawda nie sądzę, żeby takie rzeczy miały się tu dziać nagminnie, więcej sensu ma to właśnie na Allegro czy innym OLXie ze względu na dużo większą liczbę potencjalnych ofiar - ale trzeba mieć świadomość, że i to jest możliwe. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności, a taki system weryfikacji może dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zmniejszyć czujność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wiedziałem, że coś takiego istnieje :)

W takim razie jestem prawdziwym lisem - nikt ode mnie jeszcze nieuczciwie nic nie kupił :)"

Miałem kilka takich "przyjemnych przypadków" bo cwaniactwo jest wszędzie. W jednym po trzech tygodniach i opublikowaniu kilku zdjęć na forum kolesiowi przestał podobać się mój Barlow ( ED WO) i zaatakował mnie o zwrot kasy - i tu dałem odpór.

W drugim przypadku trzy dni po zakupie teleskopu kupujący zaatakował mnie werbalnie że mnie poda do sądu jak mu natychmiast nie oddam kasy, bo coś co było fabrycznym spawem tubusa według niego było brutalnym potraktowaniem teleskopu poprzez przeszorowanie czymś ostrym :) . Odbierał teleskop osobiście, więc uderzył w takie klimaty że ja specjalnie mu przekazywałem sprzęt w garażu gdzie było za ciemno żeby to ocenić. W momencie kiedy w czwartym zdaniu zaczął mnie straszyć wizytą kolegów z Wołomina z rekomendacją że są wyjątkowo skuteczni zgodziłem się na oddanie kasy i zwrot teleskopu.

Dodam, że to wszystko było okraszone sporą dozą sformułowań  rodem z rynsztoka. Teraz z tego się śmieję, ale wtedy wcale fajnie nie było bo zrobiłem błąd- zaprosiłem go do domu po odbiór. I to był ostatni raz kiedy - za wyjątkiem osób które znam - zaprosiłem kogoś po odbiór do domu.

Dodam też ,że kolejny nabywca teleskopu uprzedzony o sytuacji kupił go bez mrugnięcia okiem z wdzięcznym dodatkiem pukania się po głowie, bo fabryczne spawy trudno zakwalifikować jako wady towaru.

Niedoszły nabywca nadal jest stałym bywalcem forum i - co ciekawe- nie obsmarował mnie jako nieuczciwego sprzedawcę który chciał mu wcisnąć felerny sprzęt. Przepraszam nie usłyszałem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

W momencie kiedy w czwartym zdaniu zaczął mnie straszyć wizytą kolegów z Wołomina z rekomendacją że są wyjątkowo skuteczni zgodziłem się na oddanie kasy i zwrot teleskopu.

Uuu grubo. O takich historiach, to chyba faktycznie jeszcze nie słyszałem. Pewnie już mnie nic nie zdziwi... Z drugiej strony z chamstwem powinniśmy walczyć i je tępić. Jednostki izolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Niedoszły nabywca nadal jest stałym bywalcem forum

Z chęcią dowiedziałbym się kto stosuje takie metody... Jestem za komentarzami dot. transakcji, i co do sprzedawcy i nabywcy :) tylko pytanie czy ofiara oszustwa lub gróźb opisałaby to tak otwarcie... @wessel zrobiłbyś to wtedy, gdyby była taka możliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Uuu grubo. O takich historiach, to chyba faktycznie jeszcze nie słyszałem. Pewnie już mnie nic nie zdziwi... Z drugiej strony z chamstwem powinniśmy walczyć i je tępić. Jednostki izolować.

W tym przypadku nie ma co się pieścić.

To ewidentna groźba karalna - w kodeksie karnym jest wyraźnie określona jako przestępstwo i karalna z pozbawienie wolności włącznie.

Kolega "Wessel" powinien tą sprawę zgłosić na Policję, jak jeszcze jest jako wiadomość PW to już w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lkosz napisał:

Z chęcią dowiedziałbym się kto stosuje takie metody... Jestem za komentarzami dot. transakcji, i co do sprzedawcy i nabywcy :) tylko pytanie czy ofiara oszustwa lub gróźb opisałaby to tak otwarcie... @wessel zrobiłbyś to wtedy, gdyby była taka możliwość?

Celowo nie podaję nicka. To nieobliczalny facet i bym powiedział - nerwowy. Było, minęło ale parę osób które zauważyłem że wchodzą z nim w interakcję uprzedziłem.

Policja potrzebuje dowodów, a ja ich nie mam.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam ten wątek i mam dwie ogólne myśli:

 

- nie cofajmy się przed podjęciem kroków zapewniających możliwie duże poczucia bezpieczeństwa z powodu potencjalnego spadku 'popularności' forum. Jeśli ktoś będzie miał problem z nieco bardziej restrykcyjnymi wymaganiami odnośnie giełdy - trudno. Jakość, nie ilość.

 

- podane propozycje weryfikacji nie wykluczają się, więc nie widzę przeszkód żeby funkcjonowały równolegle. W tym momencie mamy pomysły na 3 poziomy 'zapewniania wiarygodności' danej osoby od najsłabszego do najmocniejszego:

  • wprowadzenie minimum ilościowe wpisów, po przekroczeniu którego umożliwiony jest dostęp do sprzedaży na giełdzie,
  • weryfikacja minimalnym przelewem bankowym dla użytkownika mającego potrzebę na korzystanie z giełdy,
  • 'certyfikat' realnie znanej osoby, który zaproponował wyżej @dobrychemik. Myślę, że wbrew pozorom takich osób byłoby dosyć dużo...
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam,czytam i rozmyślam. Nie tak dawno sam dokonałem tu zakupu i był udany,zarówno w kwestii sprzętu jak i przebiegu transakcji. Czytając dużo wcześniej post jakiegoś użytkownika,który miał obawy co do takich zakupów został on zapewniony że cyt. "Tu nikt cię nie oszuka" co wydało mi się wystarczającą gwarancją. Wszak ludzie mający tak wspaniałą pasję to osoby poważne,dbające o swój wizerunek. Ja również uważam się za człowieka poważnego i uczciwego, i prędzej odgryzł bym sobie palec,którym piszę niż oszukał kogoś na jakąkolwiek kwotę. Jednak internet zapewnia anonimowość i jak mawiają "okazja czyni..."

Jest tu spore grono osób,co do których uczciwości nie mam żadnych zastrzeżeń nawet nie znając ich osobiście. Jednak sporo jest kont nowych i nieznanych mi. Teraz nachodzi mnie myśl czy nie lepiej dmuchać na zimne (mam na myśli siebie) i kupić nowe,nawet dużo drożej jednak z całkowitą pewnością że otrzymam nie tylko w idealnym stanie i na gwarancji ale że otrzymam w ogóle.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie dyskusji przypomnę słynną zbiórkę "na Seicento" (dla kierowcy, który miał pecha znaleźć się w tym samym punkcie czasoprzestrzeni co limuzyna byłej premier) - ktoś założył zbiórkę publiczną na portalu, który (wydawałoby się) powinien weryfikować pomysłodawców, po czym - zebrawszy w krótkim czasie 150 tys. zł "zniknął" te pieniądze. Sąd orzekł, że to nie przywłaszczenie, a - uwaga - niewywiązanie się ze zobowiązania. Sprawa jest świeża, a cała historia do poczytania tutaj: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,25237003,zbiorka-na-seicento-organizator-wydal-150-tys-zl-auta-nie.html

 

I jeszcze dla uzupełnienia: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1926426,1,zbierali-na-seicento-zostali-oszukani-jak-byc-czujniejszym-w-sieci.read

 

Luźna myśl: dlaczego portale pośredniczące w zbiórkach społecznościowych nie udostępniają własnych subkont, z których - po weryfikacji celu zbiórki lub osoby, na rzecz której zbiórka jest prowadzona - przelewają pieniądze bezpośrednio, bez udziału autora zbiórki, który często jest osobą trzecią? Może nie zlikwidowałoby to całkowicie oszustw, ale na pewno mocno ograniczyło takie przewały jak ten "na Seicento".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limit postow jest calkiem skutecznym narzędziem. To wbrew pozorom pieknie widac, jak ktos generuje tresci tylko po to by nabic licznik. Jestem przekonany, ze nie umknie to oczom czytajacych, a ja nie beede mial oporow by takie boostowanie licznika wystudzic urlopem.

 

Btw, przepraszam wszystkich za ostatnie przerwy w regularnym sprzątaniu gieldy, na bosaka po wulkanie latam, a tu slabo z netem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Hans napisał:

Limit postow jest calkiem skutecznym narzędziem.

OK. Dla starych wyjadaczy to fajne rozwiązanie. Tylko, że ja pamiętam czasy kiedy sam byłem nowy i wtedy też nie mogłem dać tu ogłoszenia.  Dałem wtedy  Astromaniaku. Tam nie było (nie wiem jak jest teraz), że nowy jest bee.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.