Skocz do zawartości

Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: fala oszustw na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wessel napisał:

Celowo nie podaję nicka. To nieobliczalny facet i bym powiedział - nerwowy. Było, minęło ale parę osób które zauważyłem że wchodzą z nim w interakcję uprzedziłem.

no właśnie... i takie sprawy nie wychodziłyby w opiniach, więc z drugiej strony chyba nie ma co inwestować czasu i środków w mechanizm do nich. Sensem ich istnienia musiałaby być ich rzetelność...

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki certyfikat realnego użytkownika to całkiem dobry pomysł. Jeśli do tego dołożyć mechanizm - przepraszam za niefortunne sformułowanie :) - członka wprowadzającego to powinno to ukrócić zapędy oszustów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Agent Smith zmienił(a) tytuł na Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: kto i dlaczego oszukuje na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?
On 9/29/2019 at 5:40 PM, Darek_B said:

Agent, już myślałem że o mnie piszesz. Wczoraj i dziś robiłem porządki na giełdzie. Uff.

A, to by wiele wyjaśniało...przyznaj się Darek, zobaczysz jak Ci ulży... ;)

 

Quote

 

ps. czy mógłbyś sam zmienić tytuł wątku? chodzi mi o słowo "cenzura", w tej sytuacji nie zaistniała a tytuł wg mnie trochę odbiega od sprawy.:notworthy:

Darek, nie wiem czy dostrzegasz ironię sytuacji: chcesz abym poddał CENZURZE (w tym wypadku autocenzurze) tytuł wątku o ...cenzurze...?

Wiesz chyba, że normalnie wysłałbym Cię do wszystkich diabłów, no ale po pierwsze ładnie prosisz, a po drugie wolę już to zrobić sam, zanim ktoś życzliwy mnie w tym wyręczy :)

 

A więc uwaga, uwaga, Panie i Panowie, na prośbę Darka, jednego z Adminów, dokonuję edycji tytułu tego wątku:

 

Było: Znikające niewygodne wątki z giełdy - kto i dlaczego cenzuruje forum?

Jest: Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: fala oszustw na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?

 

Na dole pierwszego posta dodałem też informację na temat znikniętego (nie przez mnie) screenshota oryginalnego błahego wątku, który zapoczątkował tę pożyteczną i owocną dyskusję.

 

Agent Smith

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wessel said:

Celowo nie podaję nicka. To nieobliczalny facet i bym powiedział - nerwowy.

Nieobliczalny nerwus z Wołomina...zaraz, zaraz..do tego napakowany jak Mike Tyson?!

Ło jezu, toż to ja też znam tego typa, był nawet parę razy u mnie w domu!!!

Co teraz??? ;)

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, dobrychemik said:

Smith, a możesz tu wkleić link do ogłoszenia na OLX? To nie naruszy jakichkolwiek praw.

Patrz w moim pierwszym poście na dole - dodałem tam potrzebne informacje.

PS. @Adam_Jesion - czy wklejenie takiego linka będzie OK?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Agent Smith napisał:

Nieobliczalny nerwus z Wołomina...zaraz, zaraz..do tego napakowany jak Mike Tyson?!

Ło jezu, toż to ja też znam tego typa, był nawet parę razy u mnie w domu!!!

Co teraz??? ;)

 

To nie ten :) ten jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Godzinę temu, lkosz napisał:
3 godziny temu, wessel napisał:

Celowo nie podaję nicka. To nieobliczalny facet i bym powiedział - nerwowy. Było, minęło ale parę osób które zauważyłem że wchodzą z nim w interakcję uprzedziłem.

Policja potrzebuje dowodów, a ja ich nie mam.

no właśnie... i takie sprawy nie wychodziłyby w opiniach, więc z drugiej strony chyba nie ma co inwestować czasu i środków w mechanizm do nich. Sensem ich istnienia musiałaby być ich rzetelność...

"wystaw mi tu zaraz pozytywną opinię bo chłopcy z wołomina już do ciebie jadą..." :huh:

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Taki certyfikat realnego użytkownika to całkiem dobry pomysł. Jeśli do tego dołożyć mechanizm - przepraszam za niefortunne sformułowanie :) - członka wprowadzającego to powinno to ukrócić zapędy oszustów.

Moim zdaniem to średnie rozwiązanie. W praktyce taki certyfikat będą mieć tylko stali bywalcy forum, których łatwo poznać po dużej ilości postów, a osoby nowe siłą rzeczy mieć go nie będą, dopóki np nie pojadą na zlot. Natomiast samo w sobie posiadanie takiego "certyfikatu" też niekonicznie daje 100% pewności, bo o ile na złodzieja raczej już nie trafimy, to zdarzać się będą wciąż konflikty o stan przedmiotu (że jest jakaś wada, o której sprzedawca nie wspomniał itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, endriu624 napisał:

Chyba ostatnio OLX wprowadziło weryfikację użytkownika kodem SMS zanim ukaże się ogłoszenie.

Właśnie tak miałem jak wystawiłem Nikona na OLX , dostałem SMS z kodem autoryzacyjnym , i po wpisaniu go na OLX moje ogłoszenie zostało zweryfikowane.

Ale co to da? Dostaniemy sprawdzony nr telefonu, ale ktoś go może nie odbierać, wywalić itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, endriu624 napisał:

Chyba ostatnio OLX wprowadziło weryfikację użytkownika kodem SMS zanim ukaże się ogłoszenie.

 

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale co to da? ...

A czy w domu masz zamek w drzwiach, którego nikt obcy nie jest w stanie otworzyć? A czy w samochodzie masz alarm, którego nikt nie obejdzie? Ale zapewne zamykasz dom i włączasz alarm w samochodzie mimo, że te zabezpieczenia nie są w 100% skuteczne. I każdy o tym wie, że one nie są nie do obejścia.

 

Powiek tak

Jakieś rozwiązanie jest lepsze od żadnego

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Ale co to da? Dostaniemy sprawdzony nr telefonu, ale ktoś go może nie odbierać, wywalić itp.

Jeżeli mamy nr. telefonu to chyba łatwiej policji jest ścigać takiego oszusta , bo zawiera on pełne dane osobowe u operatora. Dodatkowo jest ślad na giełdzie forum że taka transakcja miała miejsce.

E-mail można usunąć , i zrobić nowy adres , pod innym nickiem, a nr, telefonu już się nie da zmienić, a jeżeli tak to jest jeszcze ślad u operatora po tym nr . telefonu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, endriu624 napisał:

Jeżeli mamy nr. telefonu to chyba łatwiej policji jest ścigać takiego oszusta , bo zawiera on pełne dane osobowe u operatora.

niekonieczne, bo telefon można zarejestrować na kogoś innego - poza oszukiwaniem na astropolis niesie to również ze sobą inne korzyści, np. w niektórych firmach można brać chwilówki na telefon :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, szuu napisał:

niekonieczne, bo telefon można zarejestrować na kogoś innego - poza oszukiwaniem na astropolis niesie to również ze sobą inne korzyści, np. w niektórych firmach można brać chwilówki na telefon :P

Ale chwilówka na telefon jest weryfikowana danymi osobowymi , np. potrzebny jest dowód osobisty, ostatecznie paszport. na sam nr, telefonu nie dostaniemy kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z portalem olx wynika niestety smutna prawda że ryzyko trafienia na oszusta jest bardzo wysokie. Zostałem już kilka razy nabrany, może nie na jakieś duże kwoty ale zawsze człowiek pluje sobie potem w brodę że zaryzykował. Dobrym sposobem jest prośba do sprzedającego o wystawienie towaru na allegro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, endriu624 napisał:

Ale chwilówka na telefon jest weryfikowana danymi osobowymi , np. potrzebny jest dowód osobisty

Są jeszcze tzw. dowody kolekcjonerskie: http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,17386790,Kupujemy_dowod_osobisty__Niby_kolekcjonerski__a_jak.html - to jest dopiero wał!

 

Teoretycznie od lipca br. "dowody kolekcjonerskie" są nielegalne, ale niestety nadal można je kupić :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak w tym kawale o gościu, który chwali się, że dostał banknot o nominale 300 zł. Koledzy śmieją się z niego, a on na to, że zrobił świetny interes, bo wymienił go za dwa banknoty o nominale 150 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, dobrychemik said:

Fajny taki dowód kolekcjonerski. Można za niego zapłacić kolekcjonerskimi banknotami?

Oczywiście. One się nazywają Bitcoiny.

 

Moje zdanie: weryfikacja telefonem to bzdura - nieskuteczna.

Jeśli już to weryfikacja przelewem bankowym - ale tylko tych, którzy chcą sprzedawać na giełdzie. 

O ile - tu kwestia dla Adama - nie zrobi to jakiegoś koszmaru z tzw. bazy danych osobowych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, wessel said:

Taki certyfikat realnego użytkownika to całkiem dobry pomysł. Jeśli do tego dołożyć mechanizm - przepraszam za niefortunne sformułowanie :) - członka wprowadzającego to powinno to ukrócić zapędy oszustów.

Nie, Maćku przecież pamiętasz te czasy to wiesz jak się skończy członek wprowadzający - wysuwaniem członka na czoło albo co gorsza manipulacją członkiem pod płaszczykiem...

Edytowane przez Agent Smith
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Agent Smith napisał:

Oczywiście. One się nazywają Bitcoiny.

 

Moje zdanie: weryfikacja telefonem to bzdura - nieskuteczna.

Jeśli już to weryfikacja przelewem bankowym - ale tylko tych, którzy chcą sprzedawać na giełdzie. 

O ile - tu kwestia dla Adama - nie zrobi to jakiegoś koszmaru z tzw. bazy danych osobowych 

Wątpię, aby forum zapewniło bezpieczeństwo danych osobowych na takim poziomie tak jak  np. Allegro. Zresztą Allegro ma tylko dane adresowe , nr. telefonu i nr. konta .

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, endriu624 napisał:

Wątpię, aby forum zapewniło bezpieczeństwo danych osobowych na takim poziomie tak jak  np. Allegro. Zresztą Allegro ma tylko dane adresowe , nr. telefonu i nr. konta .

Nie ma takiej potrzeby, bo ja nie chcę tych danych (nawet widzieć na oczy). One zostają u operatora płatności (w tym wypadku PayU) i w żaden sposób nie przechodzą do bazy danych Astropolis. Pisałem już o tym. Procedura autoryzacja miałaby być całkowicie automatyczna przez bramkę płatności elektronicznych (przelew, karta) PayU.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.