Skocz do zawartości

Znikające niewygodne wątki z giełdy - oraz przy okazji: fala oszustw na giełdzie i co możemy zrobić aby ten proceder ukrócić?


Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Nie ma takiej potrzeby, bo ja nie chcę tych danych (nawet widzieć na oczy). One zostają u operatora płatności (w tym wypadku PayU) i w żaden sposób nie przechodzą do bazy danych Astropolis. Pisałem już o tym. Procedura autoryzacja miałaby być całkowicie automatyczna przez bramkę płatności elektronicznych (przelew, karta) PayU.

są dwie możliwości, albo dane, które dostaniesz z payu mogą posłużyć do zidentyfikowania oszusta, albo nie mogą posłużyć.

jeżeli nie mogą to są bezużyteczne, a jeżeli mogą, to są to dane osobowe i gdy oszust o to poprosi to musisz je usunąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szuu napisał:

są dwie możliwości, albo dane, które dostaniesz z payu mogą posłużyć do zidentyfikowania oszusta, albo nie mogą posłużyć.

Ale to nie ja mam identyfikować oszusta. Tego typu identyfikacja daje wartościowe dane i argumenty dla Policji, do tego społeczna świadomość takiej operacji podłożonej swoimi danymi osobowymi (karta płatnicza, konto bankowe) mocno ogranicza "swobodę" cwaniactwa. Tylko tyle i aż tyle.

Ja po API chcę tylko potwierdzenie transakcji i jego złotówkę, którą zbiorczo przesyła mi PayU. Można ją nawet potem zwracać (-% dla PayU). Nie mam żadnego dostępu do nr karty kredytowej/płatniczej, czy nr konta bankowego. PayU też nie przesyła przez API do mnie tych danych. Latają tylko tokeny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Ja po API chcę tylko potwierdzenie transakcji i jego złotówkę, którą zbiorczo przesyła mi PayU. Można ją nawet potem zwracać (-% dla PayU).

Ciekawe, czemu nie wprowadzili jeszcze przelewu na 0 zł. Taki Bias w świecie bankowości :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SŁuchajcie ... jaki byście sposób nie wymyślili to i tak jakiś krętacz znajdzie na to opcję ... oni są w tym wyrafinowani ... takich pseudo debili jest garstka - nie obrażając nikogo "typowa gimbaza drukująca setki i to krzywo" .... fakt autentyczny zresztą...

 

Jako że na co dzień mam do czynienia z wszelkiego rodzaju audytami bezpieczeństwa czy też projektowania polityk bezpieczeństwa to wydaje mi się że powyższe opcję nie wiele dadzą a utrudnią tylko życie 99% użytkownikom tego forum .... jak wspomniał @Tayson opinie też trzeba wziąść pod uwagę bo "wygadywanie" że AP jest płatne to  może odstraszyć nowicjiszy i na starcie powiedzą sobie " łeee ile ja tam musze natłuc żeby coś sprzedać.." mowa oczywiście o tych uczciwych ...

 

Ja już kiedyś tu pisałem ... po co jakieś przelewy albo inne bzdety ... Panowie ... realne rozwiązanie i ogólno dostępne to wysyłka PP Paczka+ za pobraniem z opcją "Sprawdzenie zawartości" ... oczywiście jak kupujesz od "bywalca" to olewasz temat ... ale od nowego ? Macie rozwiązanie na wyciągnięcie ręki a za pewne nikt tu z tego nie skorzystał ani razu ...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hans napisał:

Btw, przepraszam wszystkich za ostatnie przerwy w regularnym sprzątaniu gieldy, na bosaka po wulkanie latam, a tu slabo z netem.

Przepraszam, że nie w temacie wątku, ale mam pytanie, czy byłaby szansa na pojawienie się tutaj jakiejś relacji z tego latania na bosaka po wulkanie? Pamiętam kiedyś wrzucałeś co jakiś czas takie relacje z wypraw i przyznam, że fajnie się je czytało. Pamiętam też, że pisałeś (piszesz?) kiedyś blog, ale potem wpisy przestały się tam pojawiać, no i przestałem zaglądać. Możesz przypomnieć adres (jeśli jeszcze blog istnieje)? Może być na PW, jeśli nie chcesz się reklamować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PayU nie daje żadnego bezpieczeństwa , nawet na allegro, a na forum oszustom będzie jeszcze łatwiej nabić nas w butelkę.

 

Tak więc największym bezpieczeństwem jest nasz zdrowy rozsądek.

 

Dobrą zasadę ma Aliexres, po wpłaceniu kasy , pieniądze są przechowywane przez portal aukcyjny w chmurze, i dopiero wypłacane sprzedawcy po naszym potwierdzeniu otrzymanych produktów, mają też termin z wywiązania się przez sprzedawcę z dostawą produktu.

Przypomina mi to zakupy za pobraniem, i sprawdzenie zawartości paczki przed zapłatą kurierowi.

 

 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://tech.wp.pl/allegro-tego-jeszcze-nie-bylo-prawdziwa-aukcja-przez-ktora-mozesz-stracic-pieniadze-6401522130798209a%3Famp%3D1&ved=2ahUKEwjvyOy8nvrkAhVD6KQKHXb1D_MQFjACegQIBhAB&usg=AOvVaw2JMmiJntCFQlnIveC1SdVm&ampcf=1

 

 

 

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, elvis_is_alive napisał:

No właśnie, co jest nie tak z tym ogłoszeniem?

Obejrzałem ogłoszenie na OLX i też nie bardzo jestem w stanie powiedzieć co jest nie tak z tym ogłoszeniem. Jeśli byłbym zainteresowany tym montażem to prawdopodobnie bym go kupił. Dodam, że kilka razy kupowałem na naszej giełdzie i na OLX i na szczęście wszystkie transakcje zakończyły się pomyślnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, elvis_is_alive said:

No właśnie, co jest nie tak z tym ogłoszeniem?

 

1 hour ago, Piobork said:

Obejrzałem ogłoszenie na OLX i też nie bardzo jestem w stanie powiedzieć co jest nie tak z tym ogłoszeniem. Jeśli byłbym zainteresowany tym montażem to prawdopodobnie bym go kupił. Dodam, że kilka razy kupowałem na naszej giełdzie i na OLX i na szczęście wszystkie transakcje zakończyły się pomyślnie.

 

Wysyłam Wam na PW screenshot całego wątku (ocenzurowany). Nie publikuję go na forum z powodu kwestii "dóbr osobistych" (nie chcę aby Jesion przedwcześnie osiwiał)

Nie wynika z niego 100% wałek - ale zachowanie sprzedającej budzi wątpliwości - plus zeznania dwóch kolegów, którzy się z nią kontaktowali i uzyskali spraeczne zeznania.

Jeśli ktoś jeszcze chce - proszę pisać na PW.

PS @dobrychemik - Ty też dostałeś :)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, komprez said:

Ja już kiedyś tu pisałem ... po co jakieś przelewy albo inne bzdety ... Panowie ... realne rozwiązanie i ogólno dostępne to wysyłka PP Paczka+ za pobraniem z opcją "Sprawdzenie zawartości" ... oczywiście jak kupujesz od "bywalca" to olewasz temat ... ale od nowego ? Macie rozwiązanie na wyciągnięcie ręki a za pewne nikt tu z tego nie skorzystał ani razu ...

 

 

Trzy zasadnicze wady:

1. Klient się rozmyślił i nie odebrał paczki - tracisz czas, pieniądze...

2. Jedyne co możesz sprawdzić w ten sposób to fakt, że sprzęt jest. Oprócz prostych drobiazgów (okulary, lornetka) żadnego poważniejszego sprzętu nie jesteś w stanie sprawdzić na Poczcie w ciągu tych paru minut.

3. Wysyłka paczką pocztową wogóle - większe i delikatniejsze sprzęty nie nadają się do wysyłki Pocztą, która traktuje paczki jak worki kartofli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Agent Smith napisał:

Trzy zasadnicze wady:

1. Klient się rozmyślił i nie odebrał paczki - tracisz czas, pieniądze...

2. Jedyne co możesz sprawdzić w ten sposób to fakt, że sprzęt jest. Oprócz prostych drobiazgów (okulary, lornetka) żadnego poważniejszego sprzętu nie jesteś w stanie sprawdzić na Poczcie w ciągu tych paru minut.

3. Wysyłka paczką pocztową wogóle - większe i delikatniejsze sprzęty nie nadają się do wysyłki Pocztą, która traktuje paczki jak worki kartofli...

Sorry ale tu się nie zgodzę ...

1. No dobra ... zawsze możesz te 16 złociszy przelać jako zaliczkę na wysyłkę ... to chyba nie zaboli ? A już gwarancja odbioru jakaś jest ... 

 

2. Po to ta opcja jest że raz ze sprawdzisz , a dwa ... po co na poczcie skoro to jest Paczka + i dostajesz ją do domu ? masz więcej czasu na sprawdzenie. 

Kurierem takiej opcji nie masz bo musisz najpierw zapłacić a dopiero sobie sprawdzisz i oni mają w dupie co dostałeś czy teleskop czy cegłe czy worek ziemniaków ....

 

3. Ty chyba nie widziałeś co się wyprawia na sortowniach DHL-u czy DPD ....  z GLS-em jest troche lepiej ...  Jak dla mnie PP i Inpost(paczkomat) na chwilę obecną najlepiej obchodzi się z paczkami a odbieram i nadaję na bieżąco i widać jak na dłoni jak wygląda opakowanie.

 

Ogólnie jak dla mnie zawsze lepiej się dogadać i przelać nawet te 5 dych zaliczki ... i mieć spokój a nie wtopić 3 koła i później płacz .....

 

Ja zamawiałem tak montaż z OLX-a za 3500zł i to był HEQ5 (użyty 5 razy) do tego MAK SW 102 ... okulary no full komplet wszystkiego ... i co ? lampka się zapaliła ....

Zamówiłem za pobraniem z wpatą 75zł zaliczki na wysyłkę tak jak powyżej pisałem ... dostałem to co chciałem i płaczu nie było ...

A druga sprawa jest to że jak zachce CI się takiej wysyłki to sam pomyśl ... co CI odpowie ta druga strona ? Zacytuje "nie wysyłam nawet za pobraniem" ... dziękuje za uwagę ;) 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, komprez napisał:

Ja już kiedyś tu pisałem ... po co jakieś przelewy albo inne bzdety ... Panowie ... realne rozwiązanie i ogólno dostępne to wysyłka PP Paczka+ za pobraniem z opcją "Sprawdzenie zawartości" ... oczywiście jak kupujesz od "bywalca" to olewasz temat ... ale od nowego ? Macie rozwiązanie na wyciągnięcie ręki a za pewne nikt tu z tego nie skorzystał ani razu ...

 

 

Błąd w rozumowaniu.....

Napisane było parę razy, że są "cwaniakowaci" stali bywalcy powiedzmy z renomą lub przynajmniej rozpoznawalni w swiecie astro ludzi, którzy potrafią sprzedać nie do końca sprawny sprzęt właśnie mniej doświadczonym użytkownikom. Wszystko opiera się na braku tego doświadczenia kupującego. Taki człowiek kupi i nie jest w stanie od razu rozpoznać, że to co kupił nie jest zgodne z opsem i słowami doświadczonego sprzedającego, wycodzi to dopiero w użytkowaniu po jakimś czasie.

I TO JEST NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE jeśli chodzi o transakcje na forum, "stary wyjadacz" wie co chce i co kupuje bo ma wiedzę i umiejętności aby to sprawdzić, w druga stronę jest tylko przyzwoitość i uczciwość sprzedającego. 

Co do formy zakupów

- jestem za wprowadzeniem jakiegoś rankingu wiarygodności i oceny transakcji.

- jestem za tym aby w regulaminie, gdzieś na topie giełdy pojawiła się informacja o ryzyku transakcji i śwadomości że kupujący/ sprzedający wzajemnie odpowiadają za to (Admin ma nic to tego).

- jestem za tym aby nowi użytkownicy niekoniecznie było blokowani na 10-20 wpisów, ale za tym aby taki przypadek jak teraz wyskoczył, rejedtracja z pierwszym postem od razu na giełdzie, mógł sprzedac tylko za porbraniem ze sprawdzeniem przesyłki. Wiem, że nie możemy zmusić stron transacji do takiej formy. Ale znowu- wyraźna infomacja dla wszysktich że taka forma jest preferowana i najbezpieczniejsza powinna się gdzieś znależć.

- Jestem za tym, żeby była kolejna informacja na giełdzie - ostrzezenie. w stylu. Sprzedający unikający kontaktu telefonicznego, możliwości spotkania, mający pełno wymówek może być oszustem i należy szczególnie uważać podczas transakcji zakupowej.

 

Wszystko powyższe po to, aby nie ograniczać dostępu do forum, aby zwrócić uwage ludziom że mogą być różne sytuacje i zdrowy rozsądek jest najważniejszy.

 

Myślę jeszcze nad taką małą ochronką dla niedoświadczonych kupujących, aby po zakupie mieli możliwość opisania/zapytania się o stan tego co kupili, jeśli stwierdzą że np. montaż się kiwa pod obciążeniem, a nie było o tym mowy przy zakupie, brakuje jakiś elementów, wyciąg się zacina pod obciązeniem itd. itp. Bardziej chodzi o to aby sprzedający mieli świadomość, że mogę zostać wskazani w razie wątpliwości, co docelowo spowoduje pisanie o wszystkich wadach eskploatacyjnych danego przedmiotu, a nie tylko o wybranych.

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wampum napisał:

Napisane było parę razy, że są "cwaniakowaci" stali bywalcy powiedzmy z renomą lub przynajmniej rozpoznawalni w swiecie astro ludzi

To jest odrębna kwestia ... poza tym w jaki sposób "nowicjusz" będzie znać się na sprzęcie astro i w jaki sposób ma go ocenić co dostał ?

Masło maślane ... popatrz w drugą stronę ?

Takie myślenie zrobi tylko problem wystawiania ocen przez takich właśnie nowicjuszy i psucie wizerunku innych rzetelnych sprzedawców ...  już widzę ile tego będzie :D 

Nowicjusz chce kupić sprzęt ? ... niech poradzi się jak wspomniałeś "starego wyjadacza" on na pewno mu pomoże w zakupie i zwróci uwagę na to co nowy przeoczy ...

Ehh ... z każdą propozycją mam wrażenie że dążymy do forum "dla niepełnosprawnych" - myślenie nie boli ... na prawdę.... trochę rozwagi i każda transakcja może na prawdę

się udać a nie po prostu KLIK .. i później płacz ....

 

Swoją drogą myślę że :

"rangi" sprzedawcy  

-  komentarze do transakcji - coś jak w allegro

- wysyłki za pobraniem ze sprawdzeniem w przypadkach sprzedaży przez nowych użytkowników/ lub podejrzane ogłoszenia .....

 

Oczywiście ... komentarze wiążą się z "trzymaniem" postów sprzedaży bo historia jakaś musiała by być .....

będzie to może nie idealnym rozwiązaniem ... ale rozwiążą chociaż na ten moment większość problemów. 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MateuszW napisał:

Ciekawe, czemu nie wprowadzili jeszcze przelewu na 0 zł. Taki Bias w świecie bankowości :)

A był taki przelew który był używany do założenia bankowości elektronicznej. Były banki które wracały tego grosza, a były takie co deponowały go na Twoim nowym koncie.

Niestety KNF zakazał takich praktyk.
W tej chwili bankowość wdrożyła PSD2... co autoryzuje dwoma różnymi drogami na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem na giełdzie/hackatonie starego sprzętu 8 bitowego, co by córce pokazać, jak to onegdaj miło bywało. Wspomnienie trochę jak z czasów giełdy na grzybowskiej (ktoś bywał/pamięta?). Aż się łezka zakręciła. 

 

W trakcie zwiedzania i zakupów pomyślałem sobie, że przydałaby się nam taka centralna giełda astronomiczna. Może na początek raz na miesiąc? Zjeżdżamy się, wystawiamy towar na stoły i się nim wymieniamy. Pewnie wiele problemów byśmy mogli uniknąć. Miejsce myślę, że mógłby na początek jakieś zorganizować.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Adam_Jesion napisał:

W trakcie zwiedzania i zakupów pomyślałem sobie, że przydałaby się nam taka centralna giełda astronomiczna. Może na początek raz na miesiąc? Zjeżdżamy się, wystawiamy towar na stoły i się nim wymieniamy. Pewnie wiele problemów byśmy mogli uniknąć. Miejsce myślę, że mógłby na początek jakieś zorganizować.

Oby nie w Krakowie, bo wydam fortunę i mnie żona do domu nie wpuści.

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda astro przy naszym niszowym hobby? Może przy giełdach astrologicznych (o ile takie bywają) - przemycimy im trochę wiedzy pod przykrywką astrologii.

Wracając do tematu.

Może zaczniemy weryfikować konta zdjęciem dowodu osobistego i zdjęciem z kamerki laptopa. Potem odcisk palca. Przelew na 0zł (to będzie hicior w bankowości). Zdjęcia sprzętu z aktualnymi gazetami. Zaświadczenie o niekaralności też może być. W każdym rejonie Polski zaufany człowiek będzie kontrolował sprzedających nawiedzając ich w domu i miejscu pracy - przeprowadzi od razu wywiad środowiskowy. Na koniec SI będzie śledziła każdego o każdej porze dnia i nocy. Wszytko w imię bezpieczeństwa.

;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Giełda astro przy naszym niszowym hobby? Może przy giełdach astrologicznych (o ile takie bywają) - przemycimy im trochę wiedzy pod przykrywką astrologii.

Wracając do tematu.

Może zaczniemy weryfikować konta zdjęciem dowodu osobistego i zdjęciem z kamerki laptopa. Potem odcisk palca. Przelew na 0zł (to będzie hicior w bankowości). Zdjęcia sprzętu z aktualnymi gazetami. Zaświadczenie o niekaralności też może być. W każdym rejonie Polski zaufany człowiek będzie kontrolował sprzedających nawiedzając ich w domu i miejscu pracy - przeprowadzi od razu wywiad środowiskowy. Na koniec SI będzie śledziła każdego o każdej porze dnia i nocy. Wszytko w imię bezpieczeństwa.

;)

........................... hahahahahahahahahahahahah:buahaha::buahaha:

 

A i obowiązkowo stolec do badania cobyśmy sie nie pozarażali jakimś dziadostwem :D ..... kto wie czy ten kto nam sprzeda myje sobie ręce po ?? ..... :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 07:02, komprez napisał:

SŁuchajcie ... jaki byście sposób nie wymyślili to i tak jakiś krętacz znajdzie na to opcję ... oni są w tym wyrafinowani ... takich pseudo debili jest garstka - nie obrażając nikogo "typowa gimbaza drukująca setki i to krzywo" .... fakt autentyczny zresztą...

 

Jako że na co dzień mam do czynienia z wszelkiego rodzaju audytami bezpieczeństwa czy też projektowania polityk bezpieczeństwa to wydaje mi się że powyższe opcję nie wiele dadzą a utrudnią tylko życie 99% użytkownikom tego forum .... jak wspomniał @Tayson opinie też trzeba wziąść pod uwagę bo "wygadywanie" że AP jest płatne to  może odstraszyć nowicjiszy i na starcie powiedzą sobie " łeee ile ja tam musze natłuc żeby coś sprzedać.." mowa oczywiście o tych uczciwych ...

 

Ja już kiedyś tu pisałem ... po co jakieś przelewy albo inne bzdety ... Panowie ... realne rozwiązanie i ogólno dostępne to wysyłka PP Paczka+ za pobraniem z opcją "Sprawdzenie zawartości" ... oczywiście jak kupujesz od "bywalca" to olewasz temat ... ale od nowego ? Macie rozwiązanie na wyciągnięcie ręki a za pewne nikt tu z tego nie skorzystał ani razu ...

 

 

Podpisuję się pod słowami kolegi. Na każdą naszą próbę walki z nieuczciwością znajdzie się ktoś, kto będzie próbować "wyłączyć" różnego rodzaju bezpieczniki.

 

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest zwyczajna czujność i przyzwoitość - co zresztą miało miejsce w tym przypadku (z którego cały ten wątek powstał). Mianowicie jeśli przeglądamy oferty i widzimy podejrzane konto (osoba posiadająca 1 post, albo 10 postów wyprodukowanych w godzinę, z dziwnym nickiem, lub po prostu osoba, która nigdy nie udzielała się na forum), widzimy dziwnie tani, rewelacyjny sprzęt itd. to zgłaszajmy, pytajmy i ostrzegajmy młodszym mniej doświadczonych kolegów (jak ja na ten przykład). Przecież ktoś kto lata obserwuje, wymienia sprzęty i korzysta regularnie z giełdy jest w stanie spokojnie (jak to miało miejsce teraz) wyłapać, że coś z daną ofertą nie jest w porządku.

 

Pomagamy sobie w wielu sprawach na tym i innych forach astronomicznych, więc róbmy to samo na giełdach tychże forów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Adam_Jesion said:

Ostatnio byłem na giełdzie/hackatonie starego sprzętu 8 bitowego, co by córce pokazać, jak to onegdaj miło bywało. Wspomnienie trochę jak z czasów giełdy na grzybowskiej (ktoś bywał/pamięta?). Aż się łezka zakręciła.

Grzybowska...a potem Stodoła...to była pozycja obowiązkowa w każdy weekend! Także wśród znajomych - "jedziesz na Giełdę", "co tam na Giełdzie"..to była oś ówczesnego świata, dla mnie także zawodowego ("robiłem" w Amigach).

Szkoda, że nie wiedziałem o tym retro hackatonie bo poluję na A1200 w dobrym stanie (siła nostalgii)

Co do astrogiełdy, którą proponuje Jesion - jestem za! Nie wiem czy co miesiąc to nie za często ale gdyby udało się znaleźć fajne miejsce, poza samą giełdą byłaby to fajna okazja integracji środowiska.

Można by też np. zaprosić do udziału firmy komercyjne - pod warunkiem obniżki cen - mógłby to być niezły przyciągacz. 

Taka real-world giełda mogła by  współistnieć z wirtualną - odbiór osobisty i testowanie sprzętu z wirtualnych transakcji.

Mogłoby być fajnie - choć trochę wątpię w moc sprawczą naszego środowiska.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do naszej forumowej giełdy - czytam Wasze komentarze od "sasa do lasa" i wnioskuję, że większość z Was jeszcze nie miała "przyjemności" zostać przewałowanych na jakąś większą kwotę. Widzę też sporo naiwności (pobranie nie zabezpiecza przed niczym w wypadku czegokolwiek bardziej złożonego niż okular, choć Wasza wiara w Pocztę Polską jest doprawdy budująca :)) i niechęci do weryfikacji w jakiejkolwiek formie - tak, wiem, większość kont macie pozakładane na zmyślone dane :)

 

No ale po lekturze tego wątku moje cztery grosze są takie: 

 

1. Blokada sprzedaży dla nowych kont.

Odblokowanie po X postów albo po jakimś czasie. Utrudni życie jednorazowym wałkom.

 

2. Weryfikacja przelewem upoważniającą do sprzedaży fantów powyżej XXX zł. Przy okazji powinna być możliwa jednorazowa zmiana danych w profilu - to dla tych, którzy "dla jaj" lub z innych powodów podali nieprawdziwe dane przy rejestracji na forum, dawno, dawno temu... :)

 

3. Nie zamykać wątków w archiwum giełdy z zastrzeżeniem, że pisać w nich mogą tylko strony transakcji plus być może wybrana grupa starych lisów, ekspertów mogących pomóc w arbitrażu - unikniemy dzięki temu ogólnego mędrkowania i drużynowych shitstormów - można jednak będzie publicznie zgłosić zastrzeżenia, rozwiązać spory a także - mam nadzieję jak najczęściej - wystawić laurkę sprzedającemu ;) Być może otwarte po transakcji wątki z archiwum mogłyby lądować w oddzielnym forum "pochwały i reklamacje" (czy coś podobnego) żeby łatwiej było je odnaleźć.

Jakieś szczegółowe punkty i oceny na wzór Allegro - nie widzę tego.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.