Skocz do zawartości

Szybki start z obróbką materiału


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was dwie prośby:

1. Jakie polecacie oprogramowanie do obróbki zdjęć? Chodzi mi w szczególności o samo dopasowywanie i uśrednianie zdjęć ( jakoś nie lubię nazywać tego "stackingiem"). Nie chcę wchodzić w jakieś wersje testowe, a tylko w pełni funcjonalne produkty. Najchętniej darmowe.

2. Czy ktoś mógłby mi udostępnić przy okazji jakąś próbkę materiału do treningu na nim? Np. kilka(naście) ekspozycji jednego obiektu, żebym mógł nauczyć się obróbki materiału zanim będę miał okazję samemu coś zebrać. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pkt.1 to chyba większość poleci Ci darmowy DeepSkyStaker ew. jest część osób używająca programu Siril. Tego drugiego nie znam, ale pierwszy stosuję i na start nie potrzeba nic więcej. Co do pkt. 2 to musisz poczekać na kogoś kto dysponuje lepszym materiałem niż ja. Chociaż skoro dopiero zaczynasz to być może więcej da Ci zabawa z materiałem uzyskanym z bardziej "początkowego" zestawu niż bardziej zaawansowanego. Czym zamierzasz robić zdjęcia (montaż? optyka? detektor?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw taki jak mam podany w profilu: Mak SW 127/1500, Newton GSO 150/600, eq3-2, canon m50. Na początek wystarczyłby mi byle jaki materiał, chodzi o naukę. Sam na razie nie mam jak zebrać, bo sprzęt trzymam poza Krakowem i tylko w wolne weekendy do niego jeżdżę. A ostatnio ciężko o czas i dobrą pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 08:45, dobrychemik napisał:

2. Czy ktoś mógłby mi udostępnić przy okazji jakąś próbkę materiału do treningu na nim? Np. kilka(naście) ekspozycji jednego obiektu, żebym mógł nauczyć się obróbki materiału zanim będę miał okazję samemu coś zebrać. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. 

 

18 minut temu, Tayson napisał:

ad2. poniekad jest cos takiego na forum. zerknij na gore strony zakladka PLIKI.

lub to:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14818-surówki-i-półsurówki-do-zabawy/&tab=comments#comment-190047

Natomiast o pojedyncze ekspozycje może być ciężko ze względu na duży rozmiar pojedynczych plików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Aż wstyd przyznać, że nie wpadłem na to, by poszukać w "Plikach".

 

Korzystając z okazji zapytam jeszcze:

 

1. Po jaką cholerę oprócz RGB robicie jeszcze L w przypadku fotografowania każdego pasma osobno? Czemu nie wystarczą tylko te trzy podstawowe pasma?

 

2. Zbieracie jakieś biasy, darki, flaty... Na chłopski rozum: robiąc zdjęcia Canonem powinienem cyknąć ileś tam właściwych klatek - to podstawa. Rozumiem też, że warto byłoby zrobić takie same zdjęcia z zamkniętą tubą, żeby złapać szum własny aparatu celem odjęcia go później od uśrednionej fotki (podejrzewam, że to jest ten dark). Pewnie zrobiłbym nawet takie serie w różnych temperaturach otoczenia, żeby były bardziej miarodajne - jedne bym odejmował od fotek letnich, inne od zimowych. Co jeszcze potrzeba? Pytam, bo niespecjalnie widzę, by czegoś brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.