Skocz do zawartości

ASI6200- nowa kamera FF mono i kolor


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, kubaman napisał:

ja się nie znam, ale polegam na opisach producenta

 

ze strony ZWO

ASI6200-bin1vsbin2vsCCD-1024x600.png

Do opisów ze stron zwo i qhy podchodziłbym podobnie jak do tych na aliexpress :-P

Jeżeli prawdą jest to co piszą o "biningu" to w tej formie jest kompletnie nieużyteczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ASI6200 studnia na 1 um^2 wychodzi 3.5k a dla KAI-1102 0.74k - studnia/pixel size^2. Szum odczytu na 1 um^2 0.93 ASI vs 1.11 KAI - sqrt(rn^2/pixel size^2). Studnia większa i szum odczytu niższy co przekłada się na dużo wyższą dynamikę. Prąd ciemny jest niski, w praktyce pomijalny. QE dużo wyższe. Rozdzielczość za wysoka, pixel za mały ?. Można dobrać przez BIN (resize). W drugą stronę mając kamerę z dużym pixelem specjalnie się nie da (poza drizzle).  Jeżeli nie ma żadnych "niespodzianek" to jest to świetna kamera mono z dużym sensorem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, count.neverest napisał:

Czy tak faktycznie jest z tą studnią? Mi wbijano do głowy, że mogę zrobić resize materiału z CMOS na kompie, a to ma się nijak do studni. 

Studnię należy rozpatrywać w kontekście powierzchni piksela. Każdy piksel ma stałą studnię, czy CMOS czy CCD. W CCD sygnał z 4 pikseli jest podczas odczytu sumowany do jednej wartości, o 4x większej studni, ale zauważ, że sygnału na każdy z pikseli padło tyle samo co bez bin, czyli to co się przepaliło bez bin, to z bin również się przepali tak samo. Nie zyskaliśmy zakresu jasności, bo wodę z 4 szklanek 250 mm wlaliśmy do butelki 1L. Gdy wszystkie szklanki są pełne, to butelka też będzie. Co więcej, nawet jeśli tylko jedna szklanka się przepełni, a reszta będzie miała miejsce, to teoretycznie większa studnia nie uchroni nas od "pośredniego" przepalenia i jasność binowanego piksela będzie niższa, niż być powinna (choć butelka miała miejsce).

W CMOS jest to samo, tylko zamiast jednego przetwornika "z butelką" mamy 4 przetworniki ze szklankami, a dodawanie (lub uśrednianie, bo to jeden czort) dokonywane jest w postaci cyfrowej. Czyli mając cyfrowe 4 wartości, nie ma żadngo problemu dodać je w większych zmiennych (np na 14 bit zamiast 12, w których odczytywaliśmy).

W efekcie mamy również większą studnię.

Spróbujcie pomyśleć o parametrach matrycy w kontekście powierzchni piksela.

8 godzin temu, kubaman napisał:

ja się nie znam, ale polegam na opisach producenta

 

ze strony ZWO

Ktoś mi wytłumaczy, dlaczego szum odczytu przy bin2 rośnie 2x, a nie 4x???

3 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

Jeżeli dobrze rozumię ich chinglisz to uśredniane są wartości sąsiednich pikseli o tych samych kolorach na masce bayera.

Zapomnij o kolorze, ta matryca jest przede wszystkim w wersji MONO!

W kolorze to ja nigdy nie rozumiałem sensu biningu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Zapomnij o kolorze, ta matryca jest przede wszystkim w wersji MONO!

W kolorze to ja nigdy nie rozumiałem sensu biningu :) 

Ale wersja mono używa tej samej techniki co kolor. Ta matryca była od początku projektowana jako kolor. Dlatego napisałem że ten ich chingliszowy binning jest bezużyteczny zresztą jak prawie każdy chiński feature i deklaracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.