Skocz do zawartości

Jak to odczytać? Co mam przez to rozumieć.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dla osób które mają większe pojęcie ode mnie przedstawiam dwa obrazy podesłane od optyka mechanika z jednego z serwisów w niemczech gdzie wysłałem swoje apo. ( W polsce 3 serwisy nie potrafiły skolimować tego refraktora w rozsądnym czacie (miesiąca lub dwóch) dlatego zdecydowałem się na taki krok).

Chciałbym lepiej zrozumieć co jest na rzeczy (niestety autor nie za bardzo ma czas i jest też bariera językowa by tłumaczyć mi dokładnie o co chodzi itp).

Jest to dokładnie taki teleskop, TS 80Q f6,5 z wbudowanym korektorem 520 ogniskowa.

Jeśli to nie problem chciałbym by wypowiedzieli się

@wesselbo z tego co wiem nie raz kolimował Apo i też problemy sprzętowe miał i kolimował za granicą sprzęt.(może już takie wykresy i zdjęcia widział)

@Pav1007 bo miał ten teleskop, może też coś z tego rozumie.

I inni.

Pozdrawiam.

20121109_165119m.jpg

Więc może wyjaśnicie co nieco.

Interf_1.jpg.517a29714fe8ea63413439175c30c79d.jpg

schief.jpg.1c802b7f60f0131f6c41855fd1201425.jpg

Tyczy się to obiektywu i jego celi.

IMG_3113.jpg.11a65b8a9f053f24fd2cb0e3703430d0.jpg

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Czy te dane z wykresów dotyczą samej soczewki korekcyjnej widocznej na ostatnim zdjęciu czy to jest po skręceniu całego teleskopu?

To jest obiektyw, nie flattener jeśli oto pytasz, tyczy się to tylko obiektywu / trypletu ( Bez korektora)

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ZbyT napisał:

szmelc

 

pozdrawiam

To że nie jest to w 100% procentach prawidłowa kolimacja to wiem bez patrzenia na to, bo już nerwów z tym teleskopem miałem multum ;-) Ale może coś więcej rzucisz światła na te wartości z zdjęć.?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Selmak napisał:

To jest obiektyw, nie flattener jeśli oto pytasz, tyczy się to tylko obiektywu / trypletu ( Bez korektora)

Tak chodziło mi o flattener?

Wykres 3d - im bliżej czerni tym lepiej. Obraz pokazuje koszenie. Ciemny niebieski jakby był w środku to już coś.  Im bliżej czerwieni tym gorzej. Wiadomo czy to było robione z wyciągiem czy bez? 

Dalej - takie wyniki falistego wykresu uzyskuje się jak odległość korektora/flatenera jest zła.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Tak chodziło mi o flattener?

Wykres 3d - im bliżej czerni tym lepiej. Obraz pokazuje koszenie. Ciemny niebieski jakby był w środku to już coś.  Im bliżej czerwieni tym gorzej.

Czyli punkt w którym obiektyw najlepiej ogniskuje obraz nie jest tu w centrum a przesunięty lekko w prawo co sugeruję przekrzywienie którejś z soczewek trypletu względem pozostałych dwóch? (Myśle na chłopski rozum)

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Selmak napisał:

To że nie jest to w 100% procentach prawidłowa kolimacja to wiem bez patrzenia na to, bo już nerwów z tym teleskopem miałem multum ;-) Ale może coś więcej rzucisz światła na te wartości z zdjęć.?

najważniejszy parametr to wskaźnik Strehla. Minimum przyzwoitości dla klasowego sprzętu to 0,92. Oznacza to, że obiektyw tworzy w ognisku prawidłowy obraz dyfrakcyjny. Tu mamy 0,83, a to oznacza, że soczewki nie mają prawidłowego kształtu lub są źle ustawione względem siebie. Może to tylko ściśnięte soczewki w celi ale na pewno tak nie może być. Strehl ratio na takim poziomie mają zabawkowe obiektywy. To nie jest kwestia kolimacji ale samej dokładności wykonania soczewek lub ich zgrania ze sobą

 

cała reszta to już tylko konsekwencje tego faktu. Jak widać na zdjęciu obiektyw był do badania wymontowany z teleskopu więc kolimacja nie miała najmniejszego wpływu na wyniki

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to ustawienie soczewek to raczej chodzi o coś innego. Środek geometryczny soczewki nie zawsze jest położony na jej osi optycznej. Trzeba zgrać osie optyczne soczewek, co nie jest łatwe gdy jest ich więcej niż 2. Nie wystarczy tylko przesuwanie soczewek ale trzeba też je obracać względem siebie. Zgranie soczewek nie jest zadaniem trywialnym i dlatego nie każdy sobie z tym poradzi

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZbyT napisał:

jeśli to ustawienie soczewek to raczej chodzi o coś innego. Środek geometryczny soczewki nie zawsze jest położony na jej osi optycznej. Trzeba zgrać osie optyczne soczewek, co nie jest łatwe gdy jest ich więcej niż 2. Nie wystarczy tylko przesuwanie soczewek ale trzeba też je obracać względem siebie. Zgranie soczewek nie jest zadaniem trywialnym i dlatego nie każdy sobie z tym poradzi

 

pozdrawiam

Mhm taka kostka rubika ;-) Tylko jeden szczegól odbiega od normy a wszystko szlag trafia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz przeczytałem Twoją prośbę...ale już koledzy mnie uprzedzili/ Nic więcej dodać się nie da. Cela nie ma prawidłowej kolimacji i powiem ci że walczyłem "domowymi sposobami" z jednym takim 80Q i poddałem się. Kolimacji celi  w domowych warunkach nie da się zrobić, trzeba mieć jak pomierzyć to online. Kiedyś robiło to PZO , ale teraz to nie mogę Ci podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

Dopiero teraz przeczytałem Twoją prośbę...ale już koledzy mnie uprzedzili/ Nic więcej dodać się nie da. Cela nie ma prawidłowej kolimacji i powiem ci że walczyłem "domowymi sposobami" z jednym takim 80Q i poddałem się. Kolimacji celi  w domowych warunkach nie da się zrobić, trzeba mieć jak pomierzyć to online. Kiedyś robiło to PZO , ale teraz to nie mogę Ci podpowiedzieć.

Na szczęście ja nie będę musiał tego robić bo teleskop nadal w warsztacie, martwi mnie tylko że już 2 miesiące kolimuje tą celę. Musi być to nie łatwe.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolfgang podesłał świeży wynik kolimacji... jest lepiej ale na ile lepiej ciężko powiedzieć.

1231242355467.jpg.0f2ac585b24f9677e19934dfdf7b0a3e.jpg

Pewnie pytanie nie będzie trafione, ale czy przy takim wyniku mam szansę robić poprawnie technicznie ( bez znaczącej komy i z przyzwoitym kształtem gwiazd) zdjęcia kamerą o rozmiarach matrycy 12 x 8 mm i pikselu 7 ?.

Pytam bo nie wiem czy ma sens by go do mnie wysyłać, czy może poprosić go o próbę poprawy tego wyniku?

Odstaje on od waszego rekomendowanego 0.92

Hmm..?

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej porównaj z innymi takimi analizami teleskopów.

Moim zdaniem okręgi w "PSF map" powinny byc mimo wszystko lepsze.

Tak jak np tu ( http://r2.astro-foren.com/index.php/de/component/content/article/14-beitraege/06-messtechnik-teil-2-aufbau-diverser-interferometer/248-f088-07-atmosfringe-auswertung-erster-bericht ):

@AF-Z10.gif

 

PS

Poproś, aby Ci podesłał samo "PSF map" w dużym powiększeniu, jak na obrazku powyżej. Chyba, ze juz masz, to proszę wklej tutaj.

 

PS2

Zauważ, że w teście masz "Tilt removed"

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując z wynikami teleskopów które kolimuje ( udostępnia takie wyniki na facebook) wynik nie jest taki zły ale też nie jest to jakaś rewelacja.. mówiąc prościej przeciętny teleskop/ przeciętny wynik.

Teleskopy które ludzie wysyłają do serwisów osiągają wyniki 0.800 - 0.965 to najlepsze wyniki z reguły ( to tyczy się Takahashi, Stellarviue, Vixen, niekróre Explore Scientific.)

Tyle w tym temacie, zobaczymy jakie obrazy pokaże teleskop jak przyjdzie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.