Skocz do zawartości

Jak to odczytać? Co mam przez to rozumieć.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Selmak napisał:

.teleskop jest u niego 2 miesiące i na pewno wszystko sprawdzał nie raz i nie dwa.

Ty myslisz ze on Twoim sprzetem zajmuje sie non stop przez ten czas?

Mam wrazenie ze lezal gdzies w koncie jako tudny przypadek. Wolfgang sam sie odezwal ze go zaczął robic, czy musiales go nekac mailami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2019 o 17:02, count.neverest napisał:

Wylizuj, jasne że nie siedział nad tym cały czas bo ma innych klientów i nie takie sprzęty do roboty.

Kontaktowalem się z nim co tydzień lub dwa, podsyłał mi sugestie.

Od początku był proszony by przyjrzał się korektorowi i całej reszcie bo już w trzech serwisach teleskop był i nie mogli znaleźć przyczyny, więc trzeba było wszystko od początku sprawdzić, rozbierał optykę (po poprzednim serwisie mialem w celi obiektywu zwierzeca sierść) czyscił szkła. Na pewno zrobił co mogł. Gorzej jak było to raczej nie będzie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2019 o 23:24, Selmak napisał:

@Pav1007 bo miał ten teleskop, może też coś z tego rozumie.

Tak, miał - i co więcej, optyk mechanik z Niemczech korzysta ze zdjęcia, które ja zrobiłem (nota bene to mój, nowy egzemplarz był) :-) - zastanawia mnie fakt, skąd zdobył to zdjęcie :-)

 

Zabawa kolimacyjna z tym teleskopem to niezła bajka - ja walczyłem prawie rok :-) Na początku okazało się, że soczewka w korektorze się przemieszcza i po dokręceniu (delikatnym) pierścienia problem zniknął. Kolejny temat to wyciąg, który giął się jak cholera - na szczęście był łożyskowany i dało się to wyregulować (do czasu aż łożysko dociskające drawtube się rozwaliło) i na koniec zabawy z tilterem. Suma summarum - dało się z tego wyprodukować zdjęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2019 o 09:13, Pav1007 napisał:

Tak, miał - i co więcej, optyk mechanik z Niemczech korzysta ze zdjęcia, które ja zrobiłem (nota bene to mój, nowy egzemplarz był) :-) - zastanawia mnie fakt, skąd zdobył to zdjęcie :-)

 

Zdjęcie ja wstawiłem (z twojego popularnego niegdyś tematu) by było widać jaki teleskop. ;-)

Teleskop już jedzie do mnie mam nadzieję że będzie lepiej i z matrycą 13x9mm i pikselem 7,4 będzie dawał w miarę w porządku obrazy,

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Podejmę się pod temat.

Ja bym chciał się dowiedzieć jak to wyglądało w obrazach planet i czy serwis rzeczywiście pomógł?

Mam chyba podobny problem w LZOSie 115. O ile w mniejszych powiększeniach obrazy kładą na łopatki to w większych zaczyna się robić problem. Mars niby ładny ale nie do końca. Taki trochę "miękki" otulony poświatą... Trudno to opisać. Załączam zdjęcie z telefonu. 

CF737693-C755-4E24-839E-D205F8A893D8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zdjęcie w zasadzie nic nie daje. Najważniejszy jest obraz dyfrakcyjny gwiazdy. Próbowałes podglądac gwiazdy (średniej wielkości powiedzmy 3...5 mag, dość wysoko nad horyzontem)? Zobacz jak wyglądają znane Epsilony w Lutni. Muszą mieć idealnie okrągły i cienki pierwszy pierścień dyfrakcyjny. Muszą byc ostre jak brzytwa, bez jakiegokolwiek zamglenia. Najlepiej ogladaj w powiększeniu 2,5xD. Pewnej wiedzy moga tez dostarczyc lekko rozogniskowane gwiazdy. Jak wyglądją takie krążki?

 

Tutaj masz ściagawkę co i jak wygląda i jaki jest powód takiego wygladania ;)

https://www.telescope-optics.net/diffraction_pattern_and_aberrations.htm

 

Nie mam pod ręką szkicu Epsilonów, ale mam przykładowo Alulę Australis. Dosłownie tak to musi wyglądać w dobrze nastawionym refraktorze.

 

 

 

 

file.jpeg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.