Skocz do zawartości

NGC 1333 pierwsze światło


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba za dużo operacji krzywymi wykonałeś. Zobacz jak wyglądają gwiazdki w lewym górnym rogu, te większe - nie dość że mają ciemniejszy środek to jeszcze mają inną barwę na zewnątrz i inną wewnątrz. Zupełnie zginęły piękne ciemnoczerwone gwiazdy w "piekiełku" w centrum mgławicy. Zafarb na krawędziach. No i szum, kolorowy szum.... Ja bym podszedł jeszcze raz.... Acha, gwiazdki sa lekko owalne - efekt braku prostopadłości czy ASA pociągnęła?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się chyba poddaję, zrobiłem kilka wersji i nie czuję tematu. W ogóle to sukces, że pozbyłem się tego gradientu. W wyniku prób i analiz zdecydowałem się robić ABE na każdym subie osobno zanim to złożyłem. Być może przez to nie byłem w stanie uzyskać intensywnych kolorów, w skutek czego ciągnąłem saturacje i to ona popaćkała tak tło i przede wszystkim pyły, głównie na pomarańczowo. Czystego szumu tu mało, ładnie się też odszumia przed rozciąganiem, ale kolory mdłe.

 

Owalność w LG to moim zdaniem prostopadłość, CCD inspector pokazuje 9% curvature ale masakryczny tilt. Nie mam na razie tiltera by potwierdzić.

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wrzucić surowego stacka. Temat trudny.

ASA bezbłedna.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze jak ogladam jakis filmik na YT to patrze na pierwsze 10s i ostatnie 10s. Jak finalny wynik mi sie nie podoba, to zupelnie nie zawracam sobie glowy jego autorem.

Widzialem kilka nagran Dude'a i jak dla mnie nie jest to sciezka ktora chcialbym podążać. Glownie chodzi mi o jakosc finalnych zdjec, a nie drogę jaka do tego prowadzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Jak ktoś jest zainteresowany to mogę wrzucić surowego stacka.

Jeżeli udostępnisz czysty stack - prawidłowo skalibrowany (jedna z 3 prawidłowych kombinacji klatek) i złożony Sigma Clip (bez odszumiania i usuwania gradientu) to mogę się pobawić. Klatki do stacka muszą być przebrane - pochodzić z podobnych warunków oświetlenia i pogody !

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr4d napisał:

W swoim Espricie 100/550 też miałem podobny problem, ale poradziłem sobie bez tiltera, wystarczyła regulacja wyciągu i celi obiektywu. 

Właśnie podejrzewam jeszcze ugięcie focusera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, mam skalibrowanego stacka wg zasady z dark flatmi, zrobionego z przebranych subów.

Mogę dostarczyć w wersji z ABE na każdym subie przed stackowaniem i takiego zrobionego normalnie.

Uprzedzam, że wynik nie jest moim zdaniem zadowalający, stąd też moje problemy.

Mogę też dostarczyć MF, MDF, MD.

 

Wrzucę wieczorem jak wrócę do domu, bardzom ciekaw.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zdjęcie jest bardzo dobre. Dałbym więcej kolorów na gwiazdach i w centralnym obiekcie, ale nic więcej. Szum jest dla mnie akceptowalny, choć trudno ocenić, czy z 9,5h jest to normalny poziom. Piszesz o zmieniających się gradientach, z czego one wynikały? Niskie położenie obiektu, duża wilgotność i LP?

Refraktorowi brakuje do ideału, jednak przy takim resize jakość gwiazd jest już ok, nie rzucają się w oczy wady optyki (choć refraktor powinien dać radę pokazać to lepiej). Oby tilt wystarczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to jest surowy

jak nie zrobię ABe na każdym subie przed stackowaniem, to wychodzi nieusuwalnty gradient

na forum pixa przeczytałem taką rekomendację od deweloperów

moge też wrzucić tego bez ABE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wessel napisał:

Ech...bardzo dobre????? Czy my na pewno to samo zdjęcie oglądamy?

No dobra, spojrzałem na to świeżym okiem, dokładniej i masz rację. Choć utrzymuję, że jest przyzwoicie (podoba mi się wygląd samych pyłów, ale problem jest z resztą). Rozmawialiśmy zresztą dziś z Kubą o tym materiale i i tak sporo z niego uzyskał, bo materiał jest totalnie dziwaczny... A czy to wina kalibracji czy jakiś cudów, to nie mam pojęcia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.