Skocz do zawartości

Okular księżycowy


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Moi Drodzy.

Ostatnio nabrałem ochoty na obserwację księżyca. On jednak najwyraźniej się tym nie przejmuje i mnie unika.

Obserwuję więc na sucho-z mapą. Lepsze to niż nic.

I tu rodzi się moje pytanie do was. Każdy z was zapewne obserwował Księżyc. Może to polubił a może nie. Jednak na pewno to robił choć raz. Powiedzcie mi czy macie lub mieliście w swej kolekcji okulary, który według was z jakiegoś powodu były doskonałymi szkłami właśnie do Księżyca. Określony typ,model czy też Marka i dlaczego właśnie te?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może do jakiego teleskopu i o jakim zastosowaniu ;) Inny będzie okular do oglądania księżyca na szeroko w całej krasie a inny do szukania dziurek w Plato :)

Ale nasadki bino i tak nic nie przebije ;) Ja księżyc praktycznie pomijałem a jak kupiłem bino to czasem spędzam przy nim godzinę i nawet nie wiem kiedy zleci ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie chodzi mi o to jaki okular będzie najlepszy dla mnie.

Chcę poznać wasze preferencje w takich obserwacjach. Jaki wy uważacie za dobry,najlepszy. Jak wam najlepiej smakuje Luna. 

Lolak  pisze że bino i tak jest najlepiej dla niego. A wy jak? Szerokie pola,wąskie. Ortho, ES100° it'd...

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kurp napisał:

Cześć. Nie wiem jaki masz teleskop ale do Księżyca proponuję ES-a 11 lub 14 mm , 82*. Łysy w takim polu wygląda wspaniale.

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca

ja ostatnio z Makiem 180 stosowałem orto 18 mm oraz Celestrona X-Cell 9 mm, a z Newtonem f/6,3 Celestrona X-Cell 7 mm. Wcześniej używałem TMB Planetary 7 mm

kiedyś próbowałem Naglera 13 ale to nie to

 

mam nasadkę bino PZO. Niestety mam do niej tylko okulary 20 mm więc szału nie ma jeśli chodzi o powiększenie, za to obserwacja dwuoczna to zupełnie inny poziom frajdy

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZbyT napisał:

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca

ja ostatnio z Makiem 180 stosowałem orto 18 mm oraz Celestrona X-Cell 9 mm, a z Newtonem f/6,3 Celestrona X-Cell 7 mm. Wcześniej używałem TMB Planetary 7 mm

kiedyś próbowałem Naglera 13 ale to nie to

 

mam nasadkę bino PZO. Niestety mam do niej tylko okulary 20 mm więc szału nie ma jeśli chodzi o powiększenie, za to obserwacja dwuoczna to zupełnie inny poziom frajdy

 

pozdrawiam

ZbyT a powiedz mi jeszcze,czy taki MAK 150-180 rozłoży na księżycu dużego Newtona wyposażonego w bardzo dobre okulary. Będzie lepszy w detalu, kontraście itp???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężka sprawa. Dużo zależy od konkretnego egzemplarza

Duże Newtony to teleskopy produkowane z myślą o obserwacjach DS-ów. Posiadają dużą obstrukcję, grube "pająki" i "łapki" podtrzymujące lustro główne. Do tego małej średnicy tubusy, które pogarszają kontrast przez gorszą pracę wyczernienia. W dodatku zwykle mają otwartą celę LG co powoduje ruch powietrza wewnątrz tuby. To wszystko wpływa na pogorszenie obrazów planetarnych. Optyka dużych teleskopów też często pozostawia sporo do życzenia, często są źle skolimowane i zwykle mają brudne lustra, które wyraźnie psują obrazy planet

jednak znacznie większy teleskop z dobrą i czystą optyką np. 12" bije na głowę znacznie mniejszego Maka. Wiele razy miałem okazję przekonać się, że Synta 12" daje znacznie lepsze obrazy niż Mak180 ... i nie mówię o jakimś jednym egzemplarzu ale o co najmniej 5 (2 w wersji flex), z którymi miałem do czynienia

 

z drugiej strony raczej nie należy oczekiwać, że duży teleskop kratownicowy da dobre obrazy planet. W każdym razie ja nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją, choć spotkałem się z takimi relacjami w sieci

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2019 o 18:01, ZbyT napisał:

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca "

Znaczy się chodzi koledze o ES-y. Szczerze powiedziawszy to milczeniem pominę takie komentarze. Dziękuję.

Edytowane przez kurp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.