Jump to content

Recommended Posts

Witajcie Moi Drodzy.

Ostatnio nabrałem ochoty na obserwację księżyca. On jednak najwyraźniej się tym nie przejmuje i mnie unika.

Obserwuję więc na sucho-z mapą. Lepsze to niż nic.

I tu rodzi się moje pytanie do was. Każdy z was zapewne obserwował Księżyc. Może to polubił a może nie. Jednak na pewno to robił choć raz. Powiedzcie mi czy macie lub mieliście w swej kolekcji okulary, który według was z jakiegoś powodu były doskonałymi szkłami właśnie do Księżyca. Określony typ,model czy też Marka i dlaczego właśnie te?

Link to post
Share on other sites

Napisz może do jakiego teleskopu i o jakim zastosowaniu ;) Inny będzie okular do oglądania księżyca na szeroko w całej krasie a inny do szukania dziurek w Plato :)

Ale nasadki bino i tak nic nie przebije ;) Ja księżyc praktycznie pomijałem a jak kupiłem bino to czasem spędzam przy nim godzinę i nawet nie wiem kiedy zleci ;)

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Panowie nie chodzi mi o to jaki okular będzie najlepszy dla mnie.

Chcę poznać wasze preferencje w takich obserwacjach. Jaki wy uważacie za dobry,najlepszy. Jak wam najlepiej smakuje Luna. 

Lolak  pisze że bino i tak jest najlepiej dla niego. A wy jak? Szerokie pola,wąskie. Ortho, ES100° it'd...

Edited by Mariusz Psut
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, kurp napisał:

Cześć. Nie wiem jaki masz teleskop ale do Księżyca proponuję ES-a 11 lub 14 mm , 82*. Łysy w takim polu wygląda wspaniale.

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca

ja ostatnio z Makiem 180 stosowałem orto 18 mm oraz Celestrona X-Cell 9 mm, a z Newtonem f/6,3 Celestrona X-Cell 7 mm. Wcześniej używałem TMB Planetary 7 mm

kiedyś próbowałem Naglera 13 ale to nie to

 

mam nasadkę bino PZO. Niestety mam do niej tylko okulary 20 mm więc szału nie ma jeśli chodzi o powiększenie, za to obserwacja dwuoczna to zupełnie inny poziom frajdy

 

pozdrawiam

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, ZbyT napisał:

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca

ja ostatnio z Makiem 180 stosowałem orto 18 mm oraz Celestrona X-Cell 9 mm, a z Newtonem f/6,3 Celestrona X-Cell 7 mm. Wcześniej używałem TMB Planetary 7 mm

kiedyś próbowałem Naglera 13 ale to nie to

 

mam nasadkę bino PZO. Niestety mam do niej tylko okulary 20 mm więc szału nie ma jeśli chodzi o powiększenie, za to obserwacja dwuoczna to zupełnie inny poziom frajdy

 

pozdrawiam

ZbyT a powiedz mi jeszcze,czy taki MAK 150-180 rozłoży na księżycu dużego Newtona wyposażonego w bardzo dobre okulary. Będzie lepszy w detalu, kontraście itp???

Link to post
Share on other sites

ciężka sprawa. Dużo zależy od konkretnego egzemplarza

Duże Newtony to teleskopy produkowane z myślą o obserwacjach DS-ów. Posiadają dużą obstrukcję, grube "pająki" i "łapki" podtrzymujące lustro główne. Do tego małej średnicy tubusy, które pogarszają kontrast przez gorszą pracę wyczernienia. W dodatku zwykle mają otwartą celę LG co powoduje ruch powietrza wewnątrz tuby. To wszystko wpływa na pogorszenie obrazów planetarnych. Optyka dużych teleskopów też często pozostawia sporo do życzenia, często są źle skolimowane i zwykle mają brudne lustra, które wyraźnie psują obrazy planet

jednak znacznie większy teleskop z dobrą i czystą optyką np. 12" bije na głowę znacznie mniejszego Maka. Wiele razy miałem okazję przekonać się, że Synta 12" daje znacznie lepsze obrazy niż Mak180 ... i nie mówię o jakimś jednym egzemplarzu ale o co najmniej 5 (2 w wersji flex), z którymi miałem do czynienia

 

z drugiej strony raczej nie należy oczekiwać, że duży teleskop kratownicowy da dobre obrazy planet. W każdym razie ja nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją, choć spotkałem się z takimi relacjami w sieci

 

pozdrawiam

 • Like 2
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 3.10.2019 o 18:01, ZbyT napisał:

to okulary typowo DS-owe. Coś tam przez nie widać ale są słabe do obserwacji Księżyca "

Znaczy się chodzi koledze o ES-y. Szczerze powiedziawszy to milczeniem pominę takie komentarze. Dziękuję.

Edited by kurp
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Haha
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.