Skocz do zawartości

Kupą mości Panowie


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Już od dawna chodził mi po głowie pewien eksperyment - połączyć kilka sesji w jedną. Wiadomo że robimy to stale ale z jednego setupu. Wczoraj kolega @Maetrik udostępnił mi swoje surowe materiały. 

 

Jak na razie połączyłem kanał Ha z moim.

 

Podobna ogniskowa 600mm. Za klatkę referencyjną wybrałem na początek Maetrika.

Klatki Ha:

Maetrik

100x 600s

Spirit

260x 120s

11x 180s

18x 300s

Procedura:

Wszystko najpierw skalibrowałem. Kalibracja Maetrika wypadła słabo (chyba musi poprawić MasterDarka). Były widoczne jakieś pasy na skalibrowanych klatkach.

Wszystkie suby załadowałem w jedną sekwencję w Siril. Rejestracja na klatkę od Maetrika.

Stack: dla łączonych sesji z różnych setupów robimy Multiplicative lub Multiplicative ze skalowaniem. Kierowałem się wskazaniem programu - wartość szumu tła. I tutaj zaskoczenie. Program odrzucił z automatu 20 klatek czyli stack to 370 klatek. Na stacku wartość szumu tła wyszła 0,6 % !!! .  Wow. Tyle co nic.

Oto wynik. Bez żadnych kombinacji, nie odszumiane, DDP.

Newton + refraktor.

Full res

Ha_DoublePacman.thumb.jpg.e916e8e24723cb53cc8a97d7a750fc68.jpg

Chciałbym złożyć całość czyli pełna klatka moja + Maetrika. Mamy też tlen z którym mogą być problemy oraz moją siarkę.

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą prób i błędów udało mi się poskładać wszystkie 390 klatek Ha.

Maetrik

100x 600s

Spirit

260x 120s

11x 180s

18x 300s

 

Siril nie poradził, Maxim też nie. Dopiero AstroPixel z opcją MultiBand + LNC dał w miarę przyzwoity wynik.

Ha + crop na problematyczne klatki z kiepskim Master Darkiem.

Ha_Maetrik.jpg

Ha_Maetrik_cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączone materiały

Ha - moje + @Maetrik a

O3 - moje + Maetrika

S2 - moje.

Pojawiły się jakieś hotpixele ale to szczegół, wyszły gradienty (też do ogarnięcia) na Ha i O3. Na Ha słaby Master Dark, O3 z miasta też słabe.

Nie oddzielałem gwiazd.

Pacman_SHO.jpg

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężki orzech do zgryzienia i brawo za podjęcie wyzwania :)

detal bardzo fajny uważam (szczególnie jak na klatki z wawy)

tylko mam wrażenie, że szumi ciut jak na tyle materiału

Pierwsze ha jak dla mnie najlepsze :) 2gie to już nie ta skala ;)

dla porównania Ha z mojego materiału 1662217769_HA1_2.thumb.jpg.e84ba12cec1853d12654d7b5c8cbc0a3.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.