Skocz do zawartości

Preprocessing (kalibracja, alignacja, stackowanie) DSS vs MaximDL vs PixInsight


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

kilka screenow. Material to 26x15min Ha 3nm z Samyang135mm + QHY695A

skala 7,2"/px

 

- w pixie zlozone wszystkimi znanymi mi sztuczkami

- w maximie wszyskto z automatu

- wszedzie ta sama klatka referencyjna wyznaczona pixem

- wstepna kalibracja materialu dla obu programow w maximie

 

akurat w przypadku tego materialu nie widac znaczacej jakosci poprawy pociagnietch po rogach gwiazdke, ale czesto w innych przypadkach jest o niebo lepiej po pixie niz z maxima.

w dssie nie chce mi sie bawic :)

 

ustawienia stackwania

image.png.d840259ccd3c0d74d0ad44a4923e1e44.png

image.png.8f42386719ff78d730ac805c4782bd1c.png

 

Statystyki

image.png.d632e03c9837bd8f29072719b9a1da7e.png

image.png.096732f19893c0a699944ce9afe3fca6.png

 

losowo wybrane screeny z tym samym rejonem

image.png.f9093a34a3b446909aaa5cb27a5e5dd8.png

image.png.3b92602ce6ce3cd68baa05e7355b805e.png

image.png.4979e1bbd625947b2b3f68317acd5be4.png

 

image.png.14157271c610d9227b7f2a6fd9158270.png

 

pix

PixInsight_mosaic.jpg.180dbdf8fc645a2758227619e41778b8.jpg

 

maxim

MaximDL_mosaic.jpg.b10852e3b7039e2bde82bd4070aad35d.jpg

 

na koniec odrzucone pixele po pixie. maxim tego nie potrafi (albo potrafi, ale nie wyswietla).

image.png.45bcdcf3c2b5be776bdfd187531794e7.png

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób na Maxima i jego pasowanie klatek = Siril.

Rejestracja sekwencji w Siril > sprawdzenie kadru > crop > ponownie rejestracja po cropie Sprawdzić klatkę referencyjną > wrzucić do Maxima > wcześniejszą wybraną klatkę ustawić jako ref. > stack SDMask.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

w dssie nie chce mi sie bawic :)

Błagam, poświęć jeszcze te 5 min i zrób porównanie w DSS. Bardzo mnie ciekawi, czy i jak dużo tracimy używając tego bajecznie prostego softu (dwa kliknięcia i gotowy stack). 

Ile czasu zajmuje stackowanie (od kalibracji do stackowania) w Pix? W sensie czas na ręczne klikanie, a nie samo przetwarzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MateuszW napisał:

Ile czasu zajmuje stackowanie (od kalibracji do stackowania) w Pix? W sensie czas na ręczne klikanie, a nie samo przetwarzanie.

kalibracja w maximie, reszta w pixie. mi to zajmuje jakies 40min.

niestesty wszystko zalezy od PC i wielkosci plikow. na razie wzystko musze wyklikac, ale bede sie staral to w miare zautomatyzowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej patrzę na szczegół, niż szum. Każdy z tych programów ma kilka identycznych algorytmów stackowania (mediana, średnia) i kilka podobnych (sigmy), które powinny dawać podobne efekty. W kwestii stackowania bardziej trzeba porównać metody, niż programy, natomiast alignacja to już kwestia indywidualna programów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

szczegół,

Tutaj Pix wygra za każdym razem. Po prostu ma opcję Lanczos, Maxim ma BiCubic.

Lanczos posiadają jeszcze:

Siril, APP, CCD Stack (który posiada wiele innych np BiCubic Convolution czego nie widziałem w innych programach).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Panowie zapraszam do wykonania bardziej miarodajnego testu. 

Czekam z niecierpliwością na jego wyniki. 

Nie mam dostępu do pix. Do tego nie uważam, że potrafię zrobić miarodajny test. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że programy powinny mieć równe szanse.
Mi wyszło tak. Po lewej Maxim, po prawej DSS. Oba zdjęcia average, te same klatki kalibracyjne. Każdy program klatki master robił sam.

dss_vs_maxim.thumb.png.aedfb36a84bfeef3b760d77cef7b9a0a.png

@Tayson dziękuje za wykonana pracę. Każdy tego typu temat jest cenny. Dodatkowo pobudza dyskusję np. wcześniej nie zwracałem uwagi na metodę alignacji (w DSS automatic a w Maxim domyślna). Wydaje mi się, że przynajmniej jeśli chodzi o resize to Lanczos daje bardziej gładszy obraz a bicubic ostrzejszy.

 

 

 

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Adam_Jesion zmienił(a) tytuł na Preprocessing (kalibracja, alignacja, stackowanie) DSS vs MaximDL vs PixInsight

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.