Skocz do zawartości

Lornetka z ręki


rybek0s

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 Zwracam się do was z prośbą o poradę.

Ostatnimi czasy zatęskniłem za możliwością rzucenia okiem na niebo z mojego balkonu. Niestety mój obecny teleskop jest na tyle duży, że wyjście z nim to cała wyprawa, i opłaca mi się tylko jak wiem że niebo będę miał idealne.

 

Tak sobie pomyślałem, że może najwyższa pora zainwestować w lornetkę. Myślałem też o jakimś małym travelerku (102/500) - od takiego teleskopu zaczynałem i ciepło go wspominam - mam okulary dzięki którym mógłbym dobierać powiększenie do obserwowanego obiektu, ale lornetka ma tą zaletę że mogę jej użyć w trakcie robienia zdjęć jako przegląd nieba, oraz mogę ją mieć zawsze przy sobie (zmieści się nawet do bagażu podręcznego w razie wyjazdu służbowego). Z racji tego ostatniego, potencjalnego, zastosowania - w grę raczej wchodzi tylko coś co obsłużę "z ręki".

 

Po wstępnym przeleceniu przez forum, wstępnie przekonałem się do rozmiaru 10x50. Wyszukałem nawet pierwsze opcje które mógłbym kupić ... i tu pojawia się sedno pytania.

Jak bardzo widoczna będzie różnica między tymi trzema opcjami (czy wydanie więcej się opłaci - bo z jednej strony, wiadomo, każdy chce wydać jak najmniej, z drugiej strony sprzęt astronomiczny jak żaden inny pokazuje że czasami oszczędny traci dwa razy). Moi wstępni faworyci to:

 

  1. Delta Optical 10x50 Entry - 269 zł
  2. Nikon Aculon 10x50 (A211) - 419 zł
  3. Nikon 10x50 EX CF - 799 zł

 

W zasadzie w każda pozycja ma to do siebie, że następca kosztuje prawie dwa razy tyle. Pytanie zatem do was, do którego momentu opłaca się dopłacać więcej. A może macie inne propozycje?

 

Pozdrawiam,

Rybek0s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Są tacy, co piszą, że dadzą radę obserwować niebo lornetką 15x70, ale to bzdura. 

Moim zdaniem 10x50 też nie nadaje się do ręki. W każdym razie do obserwacji nieba na serio. I dłużej. 

Ponoć Aculon to zupełny badziew, takie opinie pojawiają się na forach. 

Miałem EX. Moim zdaniem bardzo średnia lornetka, zawiodłem się na niej. Ale opinie ma najlepsze z tych wymienionych. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia pozycja jest w miare sensowna, choć to dalej budżetowy chińczyk, który raczej nie zachwyci. Rożnice miedzy przytoczonymi modelami w jakości obrazu są spore. Tych dwóch pierwszych nie polecę nikomu, natomiast nikon ex dla kogoś kto nie oczekuje cudów jest do przyjecia.

Druga sprawa, jak ma być do ręki to musisz mieć naprawdę wyrobione ręce i ramiona żeby dało się sensownie oglądac bez statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaro666 

Ani jedno ani drugie. Pytając o sprzet A, B oraz C, niewiele mi pomoze post o sprzęcie D i E.

 

Nie są to tanie rzeczy, więc zakładam iż każdy chciałby poradę dotyczącą jego konkretnego przypadku.

 

Widzisz, na innych wątkach tego forum doczytałem że rozsądnym wymiarem jest 10x50. Odpowiedzi które już otrzymałem sugerują coś innego.

 

A wracając właśnie do twojej odpowiedzi, czy twoja uwaga o mocnych rękach tyczy się 10x50 (czyli np 7x50 byłoby lepsze), czy ogólnie masz na myśli obserwacje z ręki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście obserwacje z reki prowadze nawet 12x50 ale jestem dosc z specyficzny z uwagi na wieloletnie treningi na strzelnicy. Moja córa np dopiero jak kupilem 8x30 zaczeła obsewacje z reki, czyli ok 500-600 gramowy sprzet. Nie bez znaczenia jest pole widzenia, 10x50 to 6,5' a 8x30 8,8' więc różnica spora.

Najlepiej by było znaleźć sklep ze sprzetem astro i dobrać coś do własnych preferencji lub wybrać się z jakąś paczką ludzi na obserwacje ;)

Jest odpowiedni dział gdzie możesz śledzić spotkania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jaro666 Dzięki.

Dało mi to trochę do myślenia. Faktycznie muszę się spotkać z kimś kto już taki sprzęt posiada i zobaczyć, żeby później nie było że wyobrażenia się z rzeczywistością rozjadą.

 

Dzięki wam za pomoc.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.